ŠTÍTEK: Ovce

Vizualizace workoutového hřiště v Poděbradech.
Kraj se letos poprvé rozhodl v rámci participativního rozpočtu podpořit projekty měst a obcí, které si samy podají a jež získají v hlasování lidí z celého kraje důvěru. Do jednotlivých regionů rozdělil kraj celkem 50 milionů korun. Jelikož na řadě míst včetně Nymburska požadované projekty ani nestály tolik, kolik kraj do jednotlivých míst nabízel peněz, uspěly až na výjimky téměř všechny projekty.
8 fotografií

Poděbrady postaví hřiště na cvičení, peníze od kraje dostanou i menší obce

Nymbursko
Zatím zhruba stohlavé stádo tak od soboty 16. května opět spásá travní porost na zrekultivovaném území.
První várka „živých sekaček“ se již stará o travní údržbu dnes již plně zrekultivovaného odkaliště T nad Elektrárnou Tušimice. Zhruba stohlavé stádo ovcí a několik koz tak spásáním trávy a tím i narušováním terénu pomáhá Skupině ČEZ k naplňování jednoho z mnoha záchovných programů ohrožené fauny (případně flóry) v jejích lokalitách.

Ovce a kozy opět v akci aneb Skupina ČEZ i letos pomáhá na Kadaňsku

Čtenář reportér
V Nymburce usilují o Dog park, v Poděbradech o workoutové hřiště u Labe. Foto a vizualizace: archivy měst
/FOTOGALERIE/ Kraj letos poprvé nabízí peníze na projekty ve městech a obcích prostřednictvím takzvaného participativního rozpočtu. V praxi jde o to, že města a obce přihlásí projekty, na které by chtěly získat krajské peníze. Ty, jež podpoří v hlasování nejvíce Středočechů, pak skutečně vzniknou. Z našeho regionu jsou přihlášeny projekty z Nymburka, Poděbrad, Lysé a dalších menších obcí.
7 fotografií

Dog park v Nymburce či hřiště v Poděbradech. Hlasujte pro ně!

Nymbursko
Život na farmě.
Se svojí manželkou Markétou provozuje Kamil Šedivý nedaleko Bučovic rodinnou ekologickou farmu Člupy. Založili ji poblíž stejnojmenné přírodní památky. „Příběh naší farmy se začal psát před osmi lety. Bylo to tehdy dva roky poté, co jsme se vrátili z Nového Zélandu a z Austrálie, kde jsme načerpali dostatek inspirace pro další etapu našeho života. Tou se stal život ekologického farmáře,“ vypráví Šedivý.  

Není to život pro každého, říká ekologický farmář Kamil Šedivý

Zprávy z Česka
Fotografie ze záchranné akce.
Otřesný případ týrání psů a ovcí v Podhradě na Chebsku zahýbal i těmi nejotrlejšími. Dva mrtví psi a několik ovcí, vyhublí, zbídačení a naprosto odevzdaní psi plemena kangal a ovce s přerostlými paznehty a neudržovanou vlnou.

I ti nejotrlejší zaplakali

Chebsko
Do ohně na ochranu pastevectví příkládali jen otec a syn.
/FOTOGALERIE/ Vloni v květnu se na dvě stovky chovatelů ovcí a skotu na Broumovsku zapálením vatry připojilo k mezinárodní akci za ochranu pastevectví před vlky. Letos je to pět let, co se vlci na Broumovsku po 250 letech objevili. I když chovatelům dělají vlci čím dál větší vrásky, z důvodů pandemie se pálení vatry s takovou účastí letos konat nebude. Organizátor loňského protivlčího protestu zapálil alespoň symbolický oheň.
8 fotografií

Vatra na ochranu pastevectví vzplála jen pro dva, vlci odpověděli dalším útokem

Náchodsko
Ovce na pastvě. Ilustrační foto.
Italská policie pokutovala obyvatele Sicílie, který se snažil pravidla celostátní karantény obejít tak, že si vyšel ven na procházku s ovcí na vodítku. Tvrdil přitom, že zvíře nutně potřebovalo pohyb na čerstvém vzduchu. Případy kuriózních výmluv, s jejichž pomocí se Italové po dlouhých týdnech domácí izolace pokoušejí vysvětlit svůj pobyt venku, se ale množí po celé zemi, napsala agentura APA.
24 fotografií

Sicilan se vyhýbal karanténě. Policistům namluvil, že musí vyvenčit ovci

Svět
Ilustrační foto.
O dvě ovce přišel chovatel z Jistebníku nedlouho před koncem loňského roku. Na vině tentokrát nebyla divoká šelma ale vlak. Policejní mluvčí René černohorský upřesnil, že událost se stala v neděli 29. prosince.

Do ovcí najel vlak

Nehody
Prvními mláďaty roku jsou v Zoo Praha ovce kamerunská a želva tuniská.
Tradiční „závody“ o prvního novoročního potomka se netýkají jen lidí. Zoologická zahrada v Praze se 1. ledna 2020 radovala, protože na svět přišla hned dvě mláďata – beránek ovce kamerunské, na kterého se návštěvníci mohou přijít podívat do Dětské zoo v dolní části areálu, a želva tuniská, jejíž chov v pražské zoo pochází z jedinců zabavených pašerákům.  
3 fotografie

První mláďata roku: beránek ovce kamerunské i želva, která láká pašeráky

Praha