ŠTÍTEK: Pákistán

Do davu na vánočním trhu v Berlíně vjel kamion
Berlín - Němečtí vyšetřovatelé předpokládají, že řidič v pondělí večer navedl nákladní vůz na vánoční trh v Berlíně úmyslně. Počet obětí tragédie mezitím vzrostl na dvanáct, zraněných je 48. Za volantem podle německých médií seděl muž, který do země přišel letos jako uprchlík z Afghánistánu nebo Pákistánu. V kabině vozu policisté našli mrtvého muže, který byl polským občanem.
37 fotografií

Útok na trh v Berlíně byl zřejmě úmyslný. Kamion zabil 12 lidí

Svět
Umar bin Ládin tvrdí, že se s otcem rozešel v roce 2001, tedy v roce, kdy Al-Káida zaútočila v USA.
Káhira - Egypt nepovolil vstup do země synovi teroristy Usámy bin Ládina. Jméno Umara bin Ládina je podle egyptských bezpečnostních zdrojů na seznamu osob, které mají zákaz vstupu do Egypta. Umar bin Ládin, který cestoval z Kataru s manželkou, odletěl na svou žádost z Káhiry do Turecka.

Egypt zamítl vstup do země synovi Usámy bin Ládina

Svět
Ilustrační foto
Frankfurt nad Mohanem - O azyl v Německu nedávno s rodinou požádal i bývalý ministr afghánského radikálního hnutí Taliban. Do Německa přiletěl s falešným pasem poté, co jej vyhostilo Norsko, které mu předtím poskytlo azyl. Afghánec byl nakonec odeslán do Saúdské Arábie, informoval server Spiegel Online.

Azyl v Norsku dostal i ministr Talibanu, pak to zkusil v SRN

Svět
Průzkumná loď nalezla ve Středozemním moři trosky letounu egyptské společnosti Egyptair. Ilustrační foto.
Káhira - Egyptští vyšetřovatelé našli stopy výbušnin na pozůstatcích některých obětí havárie letounu Egyptair, který se v květnu zřítil za letu z Paříže do Káhiry. Na palubě stroje, který spadl do Středozemního moře, bylo 66 lidí a všichni zahynuli. Podle francouzského úřadu pro bezpečnost civilního letectví (BEA) není ale ještě i tak možné v nynějším stádiu vyšetřování s jistotou stanovit závěr, jaká byla příčina katastrofy.

U obětí havárie letadla Egyptair se našly stopy výbušnin

Svět
Ilustrační foto
Islámábád - Pákistán dnes truchlí za 47 cestujících a členů posádky z letadla pákistánských aerolinií PIA, které se ve středu zřítilo na severu země na trase do Islámábádu. Neštěstí nikdo nepřežil. Armádě a záchranářům se podařilo najít pozůstatky všech osob, které budou převezeny do Islámábádu k identifikaci; většina těl je příliš ohořelých, takže nelze okamžitě určit jejich totožnost, informovala agentura AP.

Pákistán truchlí za 47 obětí leteckého neštěstí

Svět
Ilustrační foto
Islámábád - Letadlo společnosti Pakistan International Airlines (PIA) se 48 lidmi na palubě se dnes zřítilo v severním Pákistánu na vnitrostátní lince do metropole Islámábádu. Nehodu nikdo nepřežil, oznámily tamní úřady. Příčina neštěstí zatím nebyla objasněna, vyšetřování pokračuje.

V Pákistánu spadlo letadlo, nepřežil nikdo ze 48 lidí na palubě

Svět
Ilustrační foto.
Islámábád - Pákistán zvýší svým poslancům plat o téměř 150 procent, budou tak dostávat více než desetinásobek minimální mzdy. Návrh schválil pákistánský premiér Naváz Šaríf, který v současné době čelí tlaku veřejnosti i soudním sporům v souvislosti se skandálem kolem takzvaných Panamských dokumentů.

Pákistán zvýší poslancům plat o téměř 150 procent

Svět
Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan.
Ankara - Turecko se nepotřebuje stát členem Evropské unie za každou cenu a může se připojit k asijskému bezpečnostnímu bloku, vedenému Ruskem a Čínou. S poukazem na možný obrat Turecka k Šanghajské organizaci pro spolupráci (SCO) to řekl novinářům turecký prezident Recep Tayyip Erdogan.

Erdogan: Turecko se musí přestat fixovat na členství v EU

Svět
Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan.
Islámábád - Pákistán nařídil tureckým učitelům ze škol, které jsou údajně spojeny s oponentem tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana, aby opustili zemi. Stalo se tak krátce před Erdoganovou návštěvou v Pákistánu, která začíná dnes. Odejít z Pákistánu budou muset jak učitelé, tak příslušníci jejich rodin. Dohromady to představuje zhruba 450 lidí, uvedla agentura Reuters.

Pákistán nařídil před Erdoganovou návštěvou odchod 450 Turkům

Svět
Ilustrační foto.
Karáčí - Nejméně 52 lidí dnes přišlo o život a více než 100 osob bylo zraněno při explozi bomby v mešitě v centrálním Pákistánu, oznámila místní vláda. Mezi oběťmi jsou ženy a děti. Výbuch otřásl muslimskou svatyní v okresu Chuzdar v pákistánské provincii Balúčistán. K odpovědnosti za útok se přihlásil Islámský stát (IS).

Exploze v pákistánské mešitě zabila 52 lidí, k útoku se hlásí IS

Svět
Ilustrační foto
Moskva - Ruská kontrarozvědka dnes zadržela v Moskvě a Petrohradu deset lidí, kteří údajně udržovali kontakty s Islámským státem a připravovali v Rusku teroristické útoky. Oznámil to mluvčí tajné služby FSB. Členy zajištěné skupiny jsou podle něj migranti ze středoasijských států.

Kontrarozvědka: Islamisté chystali v Rusku teroristické útoky

Svět
Fotografie Afghánky v roce 1985 obletěla svět na titulní straně časopisu National Geographic.
Péšávar (Pákistán) - Pákistán dnes deportoval zelenookou afghánskou uprchlici Šarbat Gulaovou, která se stala světově proslulou díky fotografii, jež se v roce 1985 objevila na titulní straně časopisu National Geographic. Žena byla před dvěma týdny zadržena v Pákistánu kvůli údajně zfalšovaným identifikačním dokladům.

Pákistán deportoval zelenookou Afghánku z National Geographic

Svět
Ilustrační foto.
Dillí/Islámábád - Školy a staveniště dnes zůstaly v Dillí uzavřeny kvůli hustému smogu, který indickou metropoli sužuje již více než týden. K opatřením v metropoli se připojila i města v sousedním státě Uttarpradéš. Jedná se o nejzávažnější případ znečištění za posledních téměř dvacet let, píše agentura Reuters. Se znečištěním ovzduší se potýká i sousední Pákistán, kvůli špatné viditelnosti na letišti v Láhauru muselo být odkloněno několik ranních letů.

Dillí a okolní města pokrývá smog, školy jsou zavřené

Svět
Ilustrační foto
Damašek, Jeruzalém - Írán velí šíitské jednotce, která bojuje v Sýrii a má kolem 25.000 členů. Řekl to dnes bývalý ředitel izraelské kontrašpionážní služby Šin Bet Avraham Dichter. Před švýcarskou parlamentní delegací také prohlásil, že tito šíité nebojují proti radikálům z Islámského státu (IS), ale proti sunnitům, kteří stojí v opozici proti prezidentovi Bašáru Asadovi.

Írán má podle Izraele v Sýrii 25.000 bojovníků z řad šíitů

Svět
železniční neštěstí v pákistánském Karáčí
Karáčí (Pákistán) - Dva osobní vlaky se dnes srazily v pákistánském přístavním městě Karáčí. Zemřelo nejméně 19 lidí a dalších 50 osob bylo zraněno, z toho 5 lidí je v kritickém stavu. Podle šéfa místní policie ale může být počet obětí vyšší, neboť záchranáři stále vyprošťují lidi z trosek.

V Karáčí se srazily vlaky, nejméně 19 lidí zahynulo

Svět
Ilustrační foto.
Rijád - Jeden z četných saúdských princů byl odsouzen k trestu bičování ve věznici ve městě Džidda necelý měsíc poté, co byl popraven jiný člen rozvětvené saúdské monarchie. Napsala o tom dnes agentura Reuters s odvoláním na saúdský list Ukáz.

Saúdský princ byl odsouzen k ranám bičem

Svět
Fotografie Afghánky v roce 1985 obletěla svět na titulní straně časopisu National Geographic.
Islámábád - Afghánské uprchlici, jejíž fotografie v roce 1985 obletěla svět na titulní straně časopisu National Geographic, byla zadržena v Pákistánu a hrozí jí tam vězení. Autor fotografie Steve McCurry je ale ochoten udělat maximum, aby jí pomohl. Napsal to zpravodajský server BBC. Pákistánské úřady Šarbat Gulaovou zatkly, protože podle nich měla falešné doklady. Hrozí jí až 14 let vězení.

Fotograf chce pomoci zelenooké Afghánce, kterou před lety vyfotil

Svět
Ilustrační foto.
Kvéta (Pákistán) - Při pondělním útoku skupiny ozbrojenců na výcvikové středisko policie v pákistánské Kvétě zahynulo nejméně 59 lidí, převážně rekrutů, a dalších přinejmenším 117 osob bylo vážně zraněno. K akci se dnes přihlásila radikální organizace Islámský stát (IS).

Při útoku na policejní rekruty v Pákistánu nejméně 59 mrtvých

Svět
Otec mladé pákistánské hvězdy sociálních médií Kandíl Balúčové, kterou v červenci zavraždil její bratr v rámci takzvaného zločinu ze cti, odmítl odpustit svému synovi za jeho čin.
Islámábád – Otec mladé pákistánské hvězdy sociálních médií Kandíl Balúčové, kterou v červenci zavraždil její bratr v rámci takzvaného zločinu ze cti, odmítl odpustit svému synovi za jeho čin. Podle agentury AFP prohlásil, že si přeje, aby byl se svými třemi spolupachateli co nejdříve a co nejpřísněji potrestán.

Otec Pákistánky zabité kvůli cti odmítl synovi-vrahovi odpustit

Svět
Ilustrační foto.
Islámábád – Velká kina v Pákistánu ohlásila zákaz promítání indických filmů jako spontánní gesto solidarity s ozbrojenými silami. Uvedla to dnes stanice BBC na svém zpravodajském webu. Bojkot indických filmů byl ohlášen v Láhauru, Karáčí a Islámábádu. Tento krok následoval po růstu napětí mezi oběma státy kvůli územnímu sporu o Kašmír.

Pákistánská kina kvůli potyčkám v Kašmíru zakázala indické filmy

Svět
Afghánský prezident Ašraf Ghaní.
Kábul - Afghánský prezident Ašraf Ghaní a obávaný islamistický vůdce Gulbuddín Hekmatjár dnes podepsali mírovou dohodu, jejíž návrh zástupci obou stran signovali před týdnem. Prezident v rámci podpisu slíbil, že bude u OSN prosazovat vyškrtnutí Hekmatjára a jeho strany ze seznamu teroristů.

Afghánský prezident a islamistický vůdce podepsali mírovou dohodu

Svět
Ilustrační foto
Atény – Loď evropské pohraniční agentury Frontex dnes převezla přes 70 imigrantů z řeckého ostrova Lesbos do tureckého přímořského městečka Dikili. Jedná se o první větší skupinu uprchlíků, která byla vrácena od jara, kdy vstoupila v platnost migrační smlouva mezi Evropskou unií a Tureckem, upozornila agentura DPA. Podle agentury AP Řecko také vyslalo v rámci relokačního programu Evropské unie přes 30 lidí do Španělska.

Řecko vrátilo do Turecka přes 70 migrantů z ostrova Lesbos

Svět
Ilustrační foto.
Bombaj - Indický premiér Nárendra Módí obvinil v sobotu sousední Pákistán z vývozu terorismu a slíbil, že povede ve světě kampaň za jeho izolaci. Módí ve vystoupení na setkání s představiteli své Indické lidové strany (BJP) připomněl útok ozbrojenců na indickou armádní základnu v Kašmíru, při němž minulou neděli zemřelo 18 vojáků a šlo o největší úder proti bezpečnostními silám v této sporné oblasti za 14 let.

Indický premiér obvinil Pákistán z vývozu terorismu

Svět
Ahmad Khani Raham
New York – Otec Ahmada Khana Rahamiho, který podle vyšetřovatelů rozmístil minulý týden v New Yorku a v New Jersey několik bomb, už před dvěma lety informoval Federální úřad pro vyšetřování (FBI) o radikalizaci svého syna. Mohammad Rahami to dnes řekl agentuře AP. Zároveň vyjádřil lítost nad tím, že jeho syn svými náložemi zranil 31 lidí.

Otec Rahamiho upozornil na jeho radikalizaci FBI

Svět
Ilustrační foto.
Šrínagar (Indie)/Dillí/Islámábád - Při dnešním útoku ozbrojenců na indickou armádní základnu v Kašmíru zemřelo 17 vojáků. Podle agentury Reuters o tom informoval armádní mluvčí. Při jednom z nejkrvavějších incidentů během čtvrt století trvajícího konfliktu o spornou oblast na hranici Indie a Pákistánu byli čtyři z útočníků zabiti. Indický premiér Nárendra Módí útok ostře odsoudil, Pákistán odpovědnost za čin odmítl.

Ozbrojenci zabili při útoku v Kašmíru 17 indických vojáků

Svět
Ilustrační foto.
Islámábád - Nejméně 25 lidí zabil v Pákistánu sebevražedný útočník, který během dnešních modliteb odpálil bombu v mešitě. Další tři desítky lidí utrpěly zranění, někteří jsou v kritickém stavu, uvedly tamní úřady. K útoku se přihlásila odštěpenecká frakce pákistánského hnutí Taliban zvaná Džamáate Ahrár.

Při sebevražedném útoku v pákistánské mešitě zemřelo 25 lidí

Svět
Ilustrační foto.
Paříž - Řecko požaduje, aby se v rámci řešení evropské migrační krize vytvořil "evropský mechanismus návratů", který by umožnil urychlit vracení přistěhovalců do zemí jejich původu. Ve francouzském deníku Libération to uvedl řecký ministr pro migraci Janis Muzalas, který v pondělí jednal o této otázce v Paříži.

Řecko chce urychlit návraty migrantů do zemí jejich původu

Svět
Ilustrační foto
Dillí - Tři dospívající dívky na východě Indie musely být po napadení kyselinou hospitalizovány. Všichni tři útočníci byli zadrženi, oznámila dnes indická policie citovaná agenturou Reuters. Po krátké době jde o další případ násilí proti ženám, které opakovaně otřásá indickou společností.

Indie hlásí další útok kyselinou, tři dívky jsou v nemocnici

Svět
Ilustrační foto.
Islámábád - Začínající pakistánská společnost vyvinula hru pro chytré telefony, která má odbourat tabu okolo menstruace. Tyto předsudky stigmatizují miliony žen a dívek v mnoha rozvojových zemích. Hráč se snaží do růžových kalhotek lapit vložky a tampony a vyhnout se listí, novinovému papíru, hadrům a jiným nevhodným náhražkám, popsala hru agentura AFP. S dokončením každé úrovně se otvírají dveře k rozbití předsudků ohledně "nečistých" žen.

Mobilní hra má pomoci odbourat tabu o "nečistých" ženách

Svět
Ilustrační foto.
Péšávar (Pákistán) - Nejméně 12 lidí dnes zahynulo a 52 utrpělo zranění při sebevražedném útoku na soudní budovu ve městě Mardan na severozápadě Pákistánu. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na záchranáře. Jde již o druhý dnešní teroristický útok v této části země. Při útoku čtveřice sebevražedných atentátníků na křesťanskou osadu nedaleko Péšávaru předtím přišli o život dva lidé. K oběma násilným činům se přihlásila frakce pákistánského hnutí Taliban.

Sebevražedný útok na soud v Pákistánu: 12 mrtvých, 52 zraněných

Svět
Ilustrační foto
Péšávar (Pákistán) - Křesťanskou osadu nedaleko Péšávaru na severozápadě Pákistánu dnes ráno přepadla skupina ozbrojenců, ale bezpečnostní síly jejich záměr vraždit zmařily. Armáda podle agentury AP oznámila, že čtyři útočníci byli zabiti, o život však přišel i jeden křesťan.

Útok ozbrojenců na křesťanskou osadu u Péšávaru skončil nezdarem

Svět
Ilustrační foto
Kábul – Povstalci islamistického hnutí Taliban se dnes zmocnili významného okresu na východě Afghánistánu. Zabili či zranili při tom desítky policistů a vojáků a nyní ohrožují důležité silniční trasy do Pákistánu. S odvoláním na místní činitele o tom informovala agentura Reuters.

Taliban se zmocnil důležitého okresu na východě Afghánistánu

Svět
Mezinárodní horolezecký filmový festival v Teplicích nad Metují.
Teplice nad Metují – Kalendář ukazuje, že se nezadržitelně blíží konec letních prázdnin, a to je také čas, kdy přichází na řadu svátek všech horolezců a příznivců lezení – „Mezinárodní horolezecký filmový festival".

Svátek horolezců v Teplicích se už rozběhl

Volný čas
Ilustrační foto.
Karáčí - Stoupenci nejvlivnější regionální strany v jihopákistánském městě Karáčí dnes přepadli místní televizní stanici, protože podle nich málo informovalo o jejich hladovce. Tu drží řada z nich na protest proti policejní brutalitě. Na sídlo televize pálili ze střelných zbraní a poté jej vyrabovali, informovaly úřady.

Hladovkáři v Pákistánu napadli televizi, málo o nich informovala

Svět
Čtveřice nadšenců míří letos na sever, za rok na dálný východ.
Mladá Boleslav - Jsou čtyři. Zahradní architekt Jakub Zachař, stavební projektant Ondřej Gilar, šroubový specialista Kulan Kuljanovič a archeolog Adam Kout. Už tuto sobotu v osm hodin ráno nasedne čtveřice kamarádů se zálibou v motocyklových veteránech na nádvoří Boleslavského hradu do sedel svých nyní již historických čezet a vydá se na sever. Před sebou mají pánové šest tisíc kilometrů a velkou neznámou budou jejich plány na příští rok reálné? Chystají totiž velkou motocyklovou expedici.

Partu nadšenců čekají tisíce kilometrů v sedlech motocyklových veteránů

Boleslavsko
Ilustrační foto.
Kábul/Washington - Při útoku amerického bezpilotního letounu údajně zahynul velitel radikálního hnutí Islámský stát (IS) v Afghánistánu Háfiz Saíd. Oznámil to dnes afghánský velvyslanec v Pákistánu. Zprávu následně pod podmínkou anonymity potvrdil představitel amerického ministerstva obrany.

Vůdce IS v Afghánistánu se prý stal obětí amerického náletu

Svět
Nálož vybuchla ve chvíli, kdy se shromáždili hosté pohřbu prominentního právníka Bilála Anvara Kásího.
Kvéta – Nejméně 70 lidí dnes zahynulo a 112 utrpělo zranění při sebevražedném pumovém útoku, jímž byla zasažena nemocnice v jihopákistánském městě Kvéta. Informoval o tom podle agentury AFP šéf místních zdravotnických úřadů. K útoku se přihlásily hned dvě organizace, skupina Džamáate Ahrár, frakce radikálního hnutí Taliban, a později prostřednictvím své agentury Amak takzvaný Islámský stát.

Při pumovém útoku v pákistánském městě Kvéta zahynulo nejméně 70 lidí

Svět