ŠTÍTEK: Pákistán

Bleskové záplavy způsobené monzunovými dešti smetly na severozápadě Pákistánu autobus se svatebčany.
Péšávar – Bleskové záplavy způsobené monzunovými dešti dnes smetly na severozápadě Pákistánu autobus se svatebčany. Podle konečné bilance neštěstí sdělené úřady agentuře AFP zahynulo 26 lidí a tři utrpěli zranění. Silné, vytrvalé deště sužují i další asijské země. Především Indii, kde už zemřelo více než pět desítek lidí, a Nepál, odkud ve čtvrtek hlásili na 70 obětí.

Záplavy smetly v Pákistánu autobus se svatebčany, 26 mrtvých

Svět
Vyšetřovatelé mají pochybnosti o tom, zda útočník, který ve vlaku v Bavorsku zranil v pondělí pět lidí, skutečně pocházel z Afghánistánu.
Mnichov - Vyšetřovatelé mají pochybnosti o tom, zda útočník, který ve vlaku v Bavorsku zranil v pondělí pět lidí, skutečně pocházel z Afghánistánu, jak při příchodu do Německa jako žadatel o azyl uvedl. S odvoláním na své zdroje o tom informovala televize ZDF s tím, že jeho původ mohl být pákistánský.

Němečtí vyšetřovatelé mají pochyby o afghánském původu útočníka

Svět
Mladou pákistánskou hvězdu sociálních médií Kandíl Balúčovou uškrtil její bratr.
Islámábád - Mladou pákistánskou hvězdu sociálních médií Kandíl Balúčovou uškrtil její bratr. Oznámila to v sobotu policie, podle které jde zřejmě o další případ takzvaných vražd ze cti. Šestadvacetiletá Pákistánka, často přirovnávaná k americké celebritě Kim Kardashianové, rozdělovala svými provokativními fotkami a videi veřejné mínění v této konzervativní muslimské zemi, kde jsou ženy často utlačovány vlastní rodinou nebo společností, v níž žijí.

Pákistánskou hvězdu sociálních médií uškrtil vlastní bratr

Svět
Ilustrační foto.
Islámábád - Osnovatel krvavého útoku na školu v pákistánském Péšávaru, který si před dvěma lety vyžádal přes 150 mrtvých, Umar Mansúr byl zabit v Afghánistánu při útoku amerického bezpilotního letounu. Podle agentury AP o tom dnes informovala pákistánská armáda.

Americký bezpilotní letoun zabil osnovatele masakru v Péšávaru

Svět
Ilustrační foto
Nîmes (Francie) - Francouzský stát je podle tamní justice částečně zodpovědný za smrt vojáka, kterého v roce 2012 u Toulouse zabil džihádista Mohamed Merah. Dospěl k tomu soud v Nîmes na jihu Francie, podle kterého byla chyba, že tajné služby přestaly několik měsíců před vraždou francouzského islamistu hlídat.

Soud: Francie nese část viny za smrt vojáka, jehož zabil islamista

Svět
Afghánské migranty odvezl přistavený autobus z poběžovické policejní služebny do Plzně.
Poběžovice - Již před více než dvěma měsíci zadrželi policisté v Poběžovicích dodávku, ve které se tísnilo 26 běženců z Afghánistánu a Pákistánu včetně 12 dětí, mířících do Německa. Migranti byli následně převezeni do zařízení pro uprchlíky v Bělé-Jezové na Mladoboleslavsku a v Drahonicích na Lounsku. Běženci zažádali o azyl v Maďarsku a Bulharsku.

Uprchlíci zadržení u Poběžovic jsou stále v Česku

Česko
Ilustrační foto
Washington - Při protiteroristických úderech americké armády ve světě zahynulo od roku 2009 v neválečných zónách 64 až 116 civilistů. Vyplývá to ze zprávy, kterou v rámci slibované větší transparentnosti zveřejnil Bílý dům. Podle odhadu nevládních organizací bylo ale těchto obětí 250 až 360.

USA zabily od roku 2009 v boji proti terorismu až 116 civilistů

Svět
Antonie Chrástecká a Hana Humpálová
Praha - Vrchní státní zastupitelství v Praze se zabývá podezřením na zpronevěru části výkupného, které Česko zaplatilo za dvě dívky unesené před třemi roky v Pákistánu. Informuje o tom server Neovlivní.cz. Kauzu podle něj už čtvrt roku řeší tajné služby. Kdo podal podnět k prošetření žalobcům, se zatím neví.

Zastupitelství řeší zpronevěru výkupného za unesené dívky

Česko
Dvacet let loni oslavila společnost KPB INTRA, kterou založil bučovický rodák Robert Knápek.
Bučovice – /CHOVÁME SE ODPOVĚDNĚ/ Na adrese Ždánská 477 v Bučovicích ji zákazníci najdou od roku 1995, kdy vznikla. O pět let později areál po bývalé traktorové stanici koupila. Dnes je společnost KPB Intra, která se zabývá vývojem, výrobou a prodejem měřicích transformátorů středního napětí, ze sedmdesáti procent založená na exportu. Laicky řečeno jsou transformátory zařízení, která upravují převod proudu tak, aby ho elektroměr uměl změřit. Tak dlouho, jak firma funguje, v jejím čele stojí zakladatel Robert Knápek.

Zakladatel KPB Intra Knápek: Do výroby nasadíme roboty. Lidé o místa nepřijdou

Energie
Ilustrační foto
Islámábád - Takzvané vraždy ze cti v Pákistánu mají tentokrát mužskou oběť. Třiačtyřicetiletého muže zabili příbuzní jeho manželky, kteří nesouhlasili se sňatkem, oznámila dnes tamní policie. Za nepodvolení se islámským pravidlům a zneuctění rodinné cti trestají příbuzní častěji ženy.

Obětí další vraždy ze cti se v Pákistánu stal tentokrát muž

Svět
Ilustrační foto
Láhaur – Skupina vlivných sunnitských duchovních v Pákistánu vydala islámský náboženský dekret neboli fatvu, který odsuzuje zločiny spáchané ve jménu cti jako nemorální a neospravedlnitelné. Informovala o tom dnes agentura AFP, která připomněla, že duchovní fatvu vynesli po sérii brutálních vražd, které šokovaly celý Pákistán.

Sunnitští duchovní v Pákistánu vydali fatvu, kde odsoudili vraždy ze cti

Svět
Lidé cvičí závodní holuby po celém světě, ale v Pákistánu má toto hobby obzvláště bohatou historii.
Islámábád – Před starou zemědělskou budovou uhnízděnou uprostřed zelených polí leží na zádech dva muži. Pod sebou mají matraci, nohy opřené o tyrkysově natřenou zeď, zírají na nebe poseté mráčky, občas na něco ukážou prstem, anebo namíří dalekohled. Ve velké výšce se najednou objeví tmavá ptačí silueta klouzající nebem, aby po chvilce zmizela stejně rychle, jako se objevila, napsal list Los Angeles Times.

Život pákistánských závodních holubů: steroidy a viagra

Svět
Ilustrační foto.
Islámábád - Pákistánec Sardar Džan Muhammad Khildži je otcem pětatřiceti dětí. V současnosti si hledá čtvrtou manželku, aby dosáhl svého cíle zplodit celkem stovku potomků. Muslim Khildži je přesvědčen, že je jeho náboženskou povinností mít dětí co možná nejvíc, píše agentura AFP.

Pákistánský otec 35 dětí plánuje zplodit 100 potomků

Svět
Migranti v jednom z uprchlických zařízení v Řecku.
Mytilini (Řecko) - Na řeckém ostrově Lesbos, který je pro blízkovýchodní uprchlíky hlavní branou do Evropy, se množí kapesní krádeže. Pachateli jsou téměř výhradně přistěhovalci, kteří čekají, až se jim podaří přemístit dál. Jednomu příslušníkovi pobřežní stráže ukradli i pistoli, která se pak našla v troskách opuštěného domu blízko uprchlického tábora Moria. S odvoláním na místní úřady o tom dnes informovala řecká média.

Na Lesbu se množí kapesní krádeže, migranti ukradli i pistoli

Svět
Ilustrační foto
Washington - Počet teroristických útoků loni ve světě klesl poprvé od roku 2012, a to meziročně o 13 procent. Uvádí to výroční zpráva amerického ministerstva zahraničí mapující terorismus, podle níž se útoky teroristů rozptýlily do více míst než dříve. Hlavní podíl na celkovém poklesu má podle Washingtonu úbytek atentátů v Iráku, Pákistánu a Nigérii.

Teroristických útoků ve světě loni ubylo, tvrdí statistiky USA

Svět
Ilustrační foto.
Islámábád - Pákistánské úřady zakázaly místním televizním stanicím vysílat jakékoli reklamy na antikoncepční prostředky. Podle úřadu na kontrolu elektronických médií zákaz následoval po stížnostech veřejnosti, že tyto reklamy vyvolávají „zvědavost a nevhodné otázky nevinných dětí", napsal zpravodajský server BBC News.

Pákistán zakázal televizní reklamy na antikoncepci

Svět
Žďána v Monument Valley.
Mladá Boleslav /ROZHOVOR/ - Jan Žďánský na jízdním kole procestoval svět. Z Mladé Boleslavi dojel do Japonska, absolvoval putování napříč Severní Amerikou i Evropou a vloni se třásl zimou na jezeře Bajkal, jehož brzké tání mu udělalo největší čáru přes rozpočet. Nyní Ždána míří výš. A to zejména co se nadmořské výšky týče - ve čtvrtek 2. června odlétá do Himalájí.

Extrémní cyklista přezdívaný Žďána míří s kolem do Himalájí

Středočeský kraj
Ilustrační foto
Dillí /VIDEO/ - Indie se nadále potýká s extrémním horkem, v němž padají teplotní rekordy. Západní část země minulý týden zažila v některých místech teploty převyšující 50 stupňů Celsia, což zvýšilo počet lidí trpících dehydratací a úpalem.

Indie se nadále potýká s horkem lámajícím teplotní rekordy

Svět
Ilustrační foto
Dillí - Islámský stát (IS) hrozí útoky v Indii. Na videu, na které upozornila zpravodajská společnost SITE, oznámil, že se chystá pomstít smrt muslimů zabitých při nepokojích v Gudžarátu, domovském státě indického premiéra Naréndry Módího, a jinde, napsala agentura Reuters. IS jen zřídka obrací svůj zájem na muslimskou menšinu v Indii.

Islámský stát hrozí útoky v Indii

Svět
Sadiq Khan
Islámábád - Zpráva o zvolení labouristy Sadiqa Khana prvním muslimským starostou Londýna se dnes dostala na přední stránky všech velkých novin v Pákistánu. Vítězné tažení syna řidiče autobusu, původem z Pákistánu, oslavují Pákistánci i na sociálních sítích.

V Pákistánu slaví zvolení Khana starostou Londýna

Svět
Ilustrační foto
Praha – Na celém území Pákistánu trvá vysoký stupeň hrozby teroristických útoků, únosů a sektářského násilí, varovalo dnes české ministerstvo zahraničí. Úřad zveřejnil upozornění před cestami do Pákistánu na svých webových stránkách. Podle mluvčí ministerstva Ireny Valentové není varování navázáno na konkrétní událost, vychází z aktuálních informací o situaci v zemi.

Ministerstvo varuje: V Pákistánu trvá vysoké riziko útoků a únosů

Česko
Ilustrační foto.
Rijád – Saúdská Arábie letos popravila již 90 lidí, posledním popraveným se dnes stal muž odsouzený za vraždu. Jak oznámilo tamní ministerstvo vnitra, popravený saúdskoarabský občan ubodal k smrti během hádky jiného muže. Popravy v konzervativním království se nejčastěji provádějí stětím, uvedla agentura AFP.

Saúdská Arábie letos popravila již 90 lidí

Svět
Ilustrační foto.
Islámábád - Pákistánské vojenské soudy vynesly rozsudky smrti nad 11 členy islamistického hnutí Taliban kvůli terorismu, únosům a útokům na civilisty a příslušníky státních ozbrojených složek. Informovala o tom dnes agentura AP, podle níž byli extremisté odsouzeni při neveřejných procesech.

Pákistán odsoudil k smrti 11 členů extremistického hnutí Taliban

Svět
Murtaza pochází z chudé rodiny, která žila ve středoafghánské provincii Ghazní. Rodiče nemohli Murtazovi koupit skutečnou kopii dresu argentinského rekordmana, a tak chlapci vyrobil napodobeninu starší bratr.
Kábul - Rodina pětiletého afghánského chlapce, jehož dojemné fotografie v improvizovaném igelitovém dresu se jménem a číslem fotbalisty Lionela Messiho se staly hitem na sociálních sítích, se kvůli obavám o bezpečnost po stupňujících se telefonních výhružkách přestěhovala do Pákistánu. Britskému listu The Guardian to řekl hochův otec Muhammad Aríf Ahmádí.

Rodina malého afghánského Messiho opustila kvůli bezpečnosti zemi

Svět
Usáma bin Ládin
Abbottábád – „Spojené státy americké vykonaly operaci, která zabila Usámu bin Ládina. Lídra Al-Káidy 
a teroristu zodpovědného za zavraždění tisíců nevinných mužů, žen a dětí," oznámil přesně před pěti lety americký prezident Barack Obama.

Džihád nekončí. Po smrti „krále teroru" přišli další

Svět
Ilustrační foto
Islámábád – Nejméně 23 lidí zemřelo na otravu cukrovinkami v centrální části Pákistánu. Policie v souvislosti s neštěstím zadržela majitele místního obchodu se sladkostmi a jednoho ze zaměstnanců. Úřady mají podezření, že do cukrovinek se dostaly pesticidy ze sousedního skladu, napsal zpravodajský server BBC News.

V Pákistánu zemřelo na otravu cukrovinkami 23 lidí

Svět
 V noci se tito hlodavci vyhrnou ze stok, prokousávají se dveřmi a zdmi, hodují na zásobách jídla a zaplavují nemocnice i školy.
Péšávar – Péšávar je městem, které se stalo symbolem pákistánského boje proti islámskému extremismu. Tisíce lidí tu byly zabity nebo zraněny při teroristických útocích. Ale kdybyste se nyní zeptali obyvatel na jejich největší strach, mnozí by uvedli docela jinou příčinu – potkany, napsal The Washinton Post.

Pákistán ohrožují obří potkani, budí konspirace

Svět
Ulice Kábulu krátce po zemětřesení.
Kábul/Islámábád – Sever Pákistánu, Afghánistánu a Indie dnes zasáhlo silné zemětřesení, které mělo podle americké geologické služby USGS sílu 6,6 stupně. Epicentrum bylo v oblasti Hindúkuše a otřesy byly zaznamenány v afghánském Kábulu, pákistánském Islámábádu a Láhauru i v indické metropoli Dillí. Pákistánský list The Express Tribune informovoval o nejméně jedné oběti a „mnoha zraněných" v Pákistánu. Tamní úřady také upozornily na nebezpečí sesuvů půdy.

Pákistán, Afghánistán a Indii zasáhlo silné zemětřesení

Svět
Ilustrační foto
Atény – Přestávka ve vracení uprchlíků z Řecka do Turecka kvůli množství žádostí o azyl zřejmě potrvá dva týdny, ne jen do pátku, jak se dosud předpokládalo. Podle agentury AFP to dnes řekl řecký ministr zahraničí Nikos Kotzias. Zároveň prohlásil, že s případnou pauzou se počítalo už před pondělním zahájením přesunů běženců do Turecka.

Pauza ve vracení migrantů z Řecka do Turecka potrvá dva týdny

Svět
Ilustrační foto
Atény – První migranti, které dnes Řecko začalo vracet do Turecka na základě dohody mezi EU a Ankarou, dorazili do tureckého města Dikili. Na palubě prvních dvou lodí, které vypluly z řeckého ostrova Lesbos, bylo 136 migrantů, z nichž 124 pochází z Pákistánu.

Do Turecka dorazili první migranti vrácení z Řecka

Svět