ŠTÍTEK: Pákistán

Muž se snaží zachránit část svého majetku v zaplavené oblasti v Pákistánu na snímku z 30. srpna 2022
Povodně v Pákistánu způsobené monzunovými dešti si vyžádaly už 1136 životů a podle předběžných odhadů vlády způsobily v zemi škody za nejméně deset miliard dolarů (246 miliard korun). Informoval o tom web stanice BBC. Přívalové deště, které přišly už v červnu, spláchly cesty, mosty, na milion domů i plodiny z polí. Povodně zasáhly přes 33 milionů lidí, tedy přes 15 procent populace Pákistánu.
4 fotografie

Děsivé záběry z Pákistánu obletěly svět. Třetina země je pod vodou

Svět
Bratři Honza a Tomáš Rendlovi z Havířova se v neděli 1. května loučili na cestovatelském festivalu v Karviné a vyrazil i na cestu do Pákistánu.
To auto je docela malé. Tak na pár kufrů, stan, spacáky, vařič, nějaké zásoby, včetně vody a nechybí ani kytara na zpříjemnění večerů během dlouhé cesty. Prohlédnout si přechodný domov dvou mladých cestovatelů, kteří se právě dnes vydávají na více než 20 tisíc kilometrů dlouhou cestu přes Balkán, Turecko, Afghánistán, Pákistán, Indii do Nepálu, mohli v neděli odpoledne návštěvníci cestovatelského festivalu, který se konal v Karviné v areálu Lodiček.
8 fotografií

Bratři z Havířova sbalili to nejnutnější do malé dodávky a vyrazili na východ

Karvinsko
Češka Tereza Hlůšková při odchodu od soudu v pákistánském městě Lahore na snímku z 20. března 2019.
Češka Tereza Hlůšková, která byla v roce 2019 v Pákistánu odsouzena kvůli pašování drog a loni v listopadu zproštěna obžaloby, bude moci zemi opustit. Pákistánský nejvyšší soud ve středu zamítl odvolání celního úřadu, který s vycestováním nesouhlasil. Češka by se měla vydat do vlasti 23. dubna, informoval ve čtvrtek pákistánský server The Current.

Pákistánský soud rozhodl, že Češka zadržená s drogami může odletět domů

Svět
Václav Havránek
Před šesti lety dorazil do Kornatic prezident Miloš Zeman. Poblahopřál jižanům k titulu Vesnice roku 2015 a mimo jiné tu prozradil, že Česká republika vyplatila za dvě unesené krajanky v Pakistánu 150 milionů korun. Utajovaná informace sice vyvolala nevoli zpravodajských služeb, leč hlavu státu tehdy značná část veřejnosti ctila..

KOMENTÁŘ: Mocnář výuce školáků naštěstí nepřihlíží

Rokycansko
Zachycení skupinky migrantů na Táborsku.
V České republice v loňském roce policisté odhalili celkem 11 170 osob při nelegální migraci, z toho u 10 835 lidí zjistili nelegální pobyt a 335 při nelegální migraci a na letištích. Na teritoriu Krajského ředitelství policie Jihočeského kraje bylo zjištěno 275 (tj. 2,5 %) nelegálně pobývajících cizinců, z toho 19 cizinců policisté zachytili při tranzitní nelegální migraci. Většinou šlo o kamiony mezinárodní přepravy a migranty z Afghánistánu a Pákistánu.
13 fotografií

Migranti se na jih Čech snažili proniknout kamiony, policii neunikla ani myška

Českobudějovicko
Ilustrační foto.
Šestačtyřicetiletá žena z Luhačovic čekala velkou lásku, místo toho zaplatila téměř 180 tisíc korun. Nepoučila se, štěstí na muže totiž neměla krátce na to ani ve druhém případě. Očekávaný sňatek ji přišel na 434 tisíc. Žena se v obou případech stala obětí podvodu na internetové seznamce a přišla o více než šest set tisíc korun. Její důvěřivostí se nyní zabývají policisté z oddělení hospodářské kriminality a z oddělení analytiky a kybernetické kriminality ve Zlíně.

Ženu z Luhačovic stála její láska přes 600 tisíc. Naletěla hned dvakrát

Zločiny a soudy
Tereza Hlůšková
Češka Tereza Hlůšková, kterou celníci v lednu 2018 zadrželi na letišti v pákistánském Láhauru s devíti kilogramy heroinu, po nedávném propuštění z vězení zatím nemůže odcestovat do České republiky. Podle serveru iDNES.cz čeká v Islámábádu na vydání pasu, které se zkomplikovalo, a zároveň celníci podají k soudu odvolání proti jejímu propuštění. Do rozhodnutí nebude moci Hlůšková zemi opustit.
6 fotografií

Propuštěná Češka musí zůstat v Pákistánu. Celníci předloží u soudu nové důkazy

Svět
Pětadvacetiletá Češka Tereza Hlůšková, která si v Pákistánu odpykávala více než osmiletý trest za pašování drog, byla zproštěna obžaloby
Pětadvacetiletá Češka Tereza Hlůšková, která si v Pákistánu odpykávala více než osmiletý trest za pašování drog, byla zproštěna obžaloby. Českému velvyslanectví v Pákistánu to telefonicky sdělil advokát Hlůškové, řekla dnes ČTK mluvčí ministerstva zahraničí Eva Davidová. Jako první informaci přinesl deník Blesk.

Češka odsouzená v Pákistánu za pašování drog byla zproštěna obžaloby

Svět
Pět migrantů z návěsu rumunského kamionu v logistickém areálu v Říčanech.
V rukou cizinecké policie skončila trojice migrantů, jejichž cesta za lepším životem v západní Evropě vedla pouze do Říčan. K pětici mužů, kteří se skrývali v návěsu kamionu, přivolal policii řidič rumunského tahače bezprostředně poté, co v logistickém areálu v Říčanech otevřel nákladový prostor. Sám byl překvapen tím, koho přivezl.
4 fotografie

OBRAZEM: Rumunského řidiče kamionu překvapilo pět migrantů v návěsu

Krimi
Zničený dům po zemětřesení v pákistánském Harnaiu
Při silném zemětřesení v odlehlé horské oblasti na jihozápadě Pákistánu zemřelo v noci na dnešek nejméně 20 lidí a dalších asi 300 utrpělo zranění. Informovala o tom dnes agentura Reuters s odvoláním na místní úřady. Ty předpokládají, že bilance obětí poroste, až záchranné čety prohledají celou zasaženou lokalitu, kde je velmi špatná infrastruktura. Do pátrání se zapojila i armáda s vrtulníky.

Jih Pákistánu zasáhlo zemětřesení. Spadlo několik domů, hlášeni jsou i mrtví

Svět
Vrtulník pákistánské armády 15. září 2021 ráno převezl do bezpečí české horolezce Jakuba Vlčka a Petra Macka, kteří s kolegou z Pákistánu v minulých dnech nedokázali dokončit sestup z hory Rakapoši
Dva zachránění čeští horolezci zůstávají v Pákistánu. Úřady je budou zadržovat v Gilgitu, dokud nezaplatí náklady za záchrannou operaci, při které bylo nutné využít helikoptéru, řekl místnímu listu Dawn ministr turistiky pákistánské kašmírské oblasti Gilgit-Baltistán Rádža Násir. Mluvčí českého ministerstva zahraničí dnes ČTK sdělila, že velvyslanectví České republiky v Islámabádu je s oběma muži v kontaktu.
4 fotografie

Pákistán zadržuje české horolezce. Musejí zaplatit náklady na záchranu

Svět
Petr Machold byl teplický lékař.
Současné trable dvou českých horolezců Jakuba Vlčka a Petra Macka, kteří uvázli na hoře Rakapoši v Pákistánu, připomněly tragický příběh Tepličana z roku 2013. Před osmi lety se do podobných problémů života a smrti totiž dostal lékař z teplické nemocnice a záchranky  Petr Machold, který se rozhodl splnit si svůj vysněný sen a vylézt na jednu z nejvyšších hor světa. Bohužel se domů nevrátil.

Před osmi lety zahynul při lezení v Himalájích Petr Machold z Teplic

Teplicko
Pákistánští záchranáři. Ilustrační snímek
Vrtulník pákistánské armády dnes ráno převezl do bezpečí české horolezce Jakuba Vlčka a Petra Macka, kteří s kolegou z Pákistánu Vadžídulláhem Nagrím v minulých dnech kvůli nepřízni počasí nedokázali dokončit sestup z hory Rakapoši. Trojice, která před pěti dny uvázla v nadmořské výšce kolem 6900 metrů, je nyní v pořádku ve městě Gilgit. Na twitteru to uvedly místní úřady, podle nichž jsou alpinisté v dobrém zdravotním stavu.

Čeští horolezci jsou v bezpečí. Z pákistánské hory je vyzvedl vrtulník

Svět
Pákistánští záchranáři
Záchrana dvou českých horolezců a jejich pákistánského kolegy bude v Pákistánu pokračovat ve středu. Nestačili včas před setměním sestoupit na místo, odkud by je mohl vyzvednout vrtulník. ČTK o tom informoval pákistánský novinář, který situaci sleduje na místě. Trojice před čtyřmi dny uvázla v nadmořské výšce asi 6900 metrů při sestupu z hory Rakapoši.

Záchrana českých horolezců v Pákistánu: Sestup bude pokračovat ve středu

Svět
Pákistánští záchranáři čekají na možnost vyproštění dvou českých horolezců a Pákistánce, kteří uvázli 12. září 2021 při sestupu z hory Rakapoši v Pákistánu
Záchranáři, kteří se snaží vyprostit dva české horolezce a jejich pákistánského kolegu z hory Rakapoši v Pákistánu, pro dnešek kvůli špatnému počasí ukončili práce a pokračovat budou v úterý. ČTK o tom informoval novinář, který situaci sleduje na místě. Trojice před třemi dny uvázla v nadmořské výšce asi 6900 metrů při sestupu z hory a záchrannou akci vrtulníků přerušilo špatné počasí, zejména silný vítr, i v neděli. Dnes se záchranářům podařilo určit polohu uvázlých a vysadit jednoho horolezce, který se jim vydal na pomoc.

Záchranu českých horolezců v Pákistánu přerušilo počasí. Pokračovat bude v úterý

Svět
Skupina horolezců. Ilustrační snímek
Dva čeští horolezci a jejich místní kolega uvázli v asi 6900 metrech nad mořem při sestupu z hory Rakapoši v Pákistánu. Podle informací místní horské záchranné služby se možná vydali na cestu po nové, méně obvyklé trase, jejich přesná poloha není známá. Záchranný tým včetně nejméně dvou vrtulníků čekal v blízkosti na zlepšení povětrnostních podmínek, aby se horolezce vydal hledat. Z informací místního tisku vyplývá, že pro dnešek byla záchranná mise přerušena a pokračovat bude v pondělí.

Čeští horolezci uvázli na pákistánské hoře. K výstupu neměli vládní povolení

Svět
Vlajka Tálibánu. Ilustrační foto
Tálibán v nadcházejících dnech oznámí složení nové afghánské vlády, uvedl mluvčí tohoto islamistického hnutí Zabíhulláh Mudžáhid. Mluvčí znovu slíbil, že vláda bude zahrnovat různé strany, a odmítl tvrzení některých médií, že o podobě kabinetu vedou různé frakce Tálibánu vnitřní spory. Hnutí, které usiluje o mezinárodní uznání, pozvalo na ceremoniál Rusko, Čínu a další země, informovala agentura TASS.
52 fotografií

Tálibán představí novou afghánskou vládu. Na ceremoniál pozval Rusko či Čínu

Svět
Obrněná vozidla v provincii Pandžšír
Hnutí Tálibán oznámilo, že dobylo celou provincii Pandžšír, která byla posledním místem protitálibánského odporu v Afghánistánu. Na sociálních sítích se objevily fotografie, na nichž bojovníci Tálibánu stojí před branami sídla guvernéra ve správním středisku provincie a vztyčují tam svou bílou vlajku. Vůdce opozičních sil Ahmad Masúd ale dnes prohlásil, že síly odporu stále v Pandžšíru jsou a že budou pokračovat v boji. Afghánce vyzval k celostátní vzpouře.
52 fotografií

Konec bojů? Tálibán znovu oznámil, že dobyl celou provincii Pandžšír

Svět