ŠTÍTEK: Pákistán

Afghánci tísnící se u letiště v Kábulu
Mezinárodní letiště Hamída Karzaie v Kábulu patří v posledních dnech k nejrušnějším dopravním uzlům na světě. Je to prakticky jediná cesta pryč z Afghánistánu, kde převzalo moc radikální islamistické hnutí Tálibán. Hlavní roli v evakuacích diplomatů i afghánských spolupracovníků spojeneckých sil a jejich rodin hrají Spojené státy. Ty se ovšem hodlají stáhnout do 31. srpna. Prodloužení tohoto termínu odmítá jak Tálibán, tak USA. Repatriační lety organizují také Británie, Francie a mnohé další země. Všechny shodně uvádějí, že po odchodu Američanů již nebude na letišti bezpečno, a chtějí se stáhnout dříve než americká armáda. Zároveň připouštějí, že nedokážou včas z Afghánistánu transportovat všechny, kteří by na to měli nárok. Na hranici s Pákistánem čekají tisíce Afghánců, kteří chtějí pryč ze země.
52 fotografií

S blížícím se odchodem USA z Kábulu mnohé země ukončují evakuační let

Svět
Vysoká komisařka OSN pro lidská práva Michelle Bacheletová.
Vysoká komisařka OSN pro lidská práva Michelle Bacheletová řekla, že dostala věrohodné zprávy o porušování lidských práv radikálním islamistickým hnutím Tálibán v Afghánistánu. Jde podle ní mimo jiné o mimosoudních popravy civilistů a bývalých příslušníků afghánských bezpečnostních sil a také o omezování práv žen a protestů namířených proti vládě Tálibánu. Bacheletová vyzvala Radu pro lidská práva OSN, která mimořádně zasedá na žádost Pákistánu a Organizace islámské spolupráce (OIC), aby vytvořila mechanismus bedlivého sledování akcí islamistického hnutí. Evropská unie posílí humanitární pomoc pro Afghánce na 200 milionů eur.
52 fotografií

Tálibán popravuje civilisty a omezuje práva žen, uvedla OSN. Má věrohodné zprávy

Svět
Kriket v Afghánistánu.
Za zdmi stadionu to vře, bojovníci Tálibánu převzali vládu nad drtivou většinou Afghánistánu, státy evakuují své občany, prchnout se snaží i množství Afghánců. Desítky lidí už přišly o život, mezi nimi třeba i mladý nadějný fotbalový reprezentant. Tady je klid. Naruší ho jen zvuk úderů kriketových pálek do míčků. Ano, jsme na mezinárodním stadionu v Kábulu, kde se připravují afghánská kriketová reprezentace. Jde však jen o zdánlivý dojem.

Víc než hra. Afghánce pojí kriket. Strach z Tálibánu má ale i největší hvězda

Ostatní sporty
Bojovníci hnutí Tálibán
Zřejmě nejskloňovanějším slovem světového zpravodajství se stal v posledních dnech Tálibán, jméno islamistického, převážně paštunského hnutí, které začalo opět přebírat kontrolu nad Afghánistánem a v neděli vstoupilo do metropole Kábulu. Jaká je vlastně historie této organizace, již v roce 2001 odstavily od moci síly vedené Spojenými státy americkými, aby ji po 20 letech dobyla zpět?
52 fotografií

Co je Tálibán? Hnutí dvou tváří. Prosazuje šaríu a zavádí až středověké tresty

Svět
Bojovníci Tálibánu ve městě Ghazní
Povstalci z hnutí Tálibán dnes ráno zahájili útok na Mazáre Šaríf na severu Afghánistánu, které dosud jako jedno ze tří velkých měst kontroluje afghánská vláda. Mluvčí guvernéra provincie Balch uvedl, že bojovníci Tálibánu zahájili ofenzivu z několika směrů a že na předměstích provinčního správního centra začaly tvrdé boje, informovala agentura AP. Islamisté dnes kromě toho dobyli správní středisko provincie Paktika na hranici s Pákistánem, uvedl tamní poslanec.
5 fotografií

Boje v Afghánistánu přiostřují. Tálibán útočí na provincii Paktika a dobyl město

Svět
Ostře sledované čapí hnízdo v Supíkovicích na Jesenicku. Online přenos z hnízda
Pákistán, Saudská Arábie, Uzbekistán, Venezuela nebo Thajsko. V těchto i desítkách dalších zemí mají lidé ponětí o Supíkovicích. Dost možná netuší, že tato vesnice leží v českém Slezsku poblíž jesenických hor, znají ale místní čápy. Online přenos z čapího hnízda sledují lidé na celém světě.
5 fotografií

Supíkovice znají na celém světě. Díky čápům

Šumpersko
Filip Vítek z Kunic na Blanensku vyrazil s výpravou brněnského Expedičního klubu do pákistánského pohoří Karakoram. Tři z členů výpravy zdolali osmitisícovku K4. Vítek vzdal 155 metrů pod vrcholem.
Chladicí věže Jaderné elektrárny Temelín jsou vysoké sto padesát pět metrů. Přesně tolik výškových metrů nedávno zbývalo Filipovi Vítkovi z Kunic na vrchol třinácté nejvyšší hory světa Gašerbrum II. V pákistánském pohoří Karakoram, kde v extrémních podmínkách na stěně osmitisícového ledového obra riskuje člověk život doslova každý metr. Směrem nahoru i dolů.
13 fotografií

Souboj s osmitisícovkou? Jedním slovem peklo, říká dobrodruh Filip Vítek z Kunic

Blanensko
Chléb a pšenice v rukách dítěte. Ilustrační snímek
Po covidové pandemii dochází v celém světě k nebývalému růstu cen potravin. Zatímco ve státech Evropské unie se to projevuje jen nespokojeností zákazníků a zvýšenou inflací, v zemích třetího světa to přináší hrozbu hladu pro velké množství lidí. Mezinárodní organizace varují, že po koronavirové pandemii může přijít v mnoha částech světa vlna hladomorů.

Covidová pandemie zvedá ceny potravin. Miliony lidí hladoví

Svět
Josef Večerník před svým domem.
/DENÍK NA NÁVŠTĚVĚ/ Nespočet zlepšovacích návrhů, osm patentů. Ve své soukromé laboratoři v Alšovicích na Jablonecku ukazuje studentům z Technické univerzity Liberec i Střední uměleckoprůmyslové školy sklářské Železný Brod, jak lze laboratorní pokusy přenést do praktické výroby. Pro libereckou univerzitu školí především zahraniční studenty z Číny, Pákistánu, Indie. Ve svých 76 letech myslí Josef Večerník stále na budoucnost.
5 fotografií

Nerad dělám věci, které jsou zavedené, říká vynálezce z Alšovic

Jablonecko
Dobrodruh Filip Vítek z obce Kunice na Blanensku je členem expedice na pákistánskou horu Gašerbrum II.
V neděli dopoledne odlet z Prahy. Istanbul, Dubaj, Islamábád. Poté vnitrostátní let do pákistánského města Skardu. Odtud několik hodin autem a pak už týdenní pouť pěšky s výstrojí do základního tábora pod vrcholem Gašerbrum II. Třináctou nejvyšší horu světa se pokusí ve výpravě brněnského Expedičního klubu zdolat také dobrodruh Filip Vítek z obce Kunice na Blanensku.
5 fotografií

Dobrodruh Filip Vítek z Kunic na Blanensku balí, v neděli odlétá vstříc K4

Blanensko
Do pilotního projektu ZŠ Velvary smíšené výuky je zapojena 4. B a z Pákistánu se zapojil i spolužák Fahíd.
/VIDEO, FOTOGALERIE/ Velvarská základní škola pod vedením ředitele Petra Doška se snaží být vždy o krok napřed a sledovat trendy, zejména co se týká moderních vyučovacích metod prostřednictvím informačních technologií. Do výuky tu před několika lety zapojili mezi prvními v širším měřítku tablety a nejmladší žáci si procvičují logické a analytické myšlení prostřednictvím robotických stavebnic. Další škola zamýšlí nakoupit.
29 fotografií

Velvarská škola se zapojila do pilotního projektu, vyučuje i děti v zahraničí

Kladensko
Daniel Mekbib je česká squashová špička.
Moc se o tom nemluví, ale brzy už asi bude. Čím dál více squashistů uvažuje, že za těchto podmínek nebude v kariéře pokračovat. Zejména pro hráče od padesátého místa a výš není dostatek turnajů, a tedy možností, jak získat prize money. „Nedokážu si představit, že bych jel podobně ještě rok. Hodně lidí má chuť se na to vykašlat, někteří hráči takto prostě nemohou žít,“ popsal těžkosti brněnský hráč Daniel Mekbib, kterého od středy čeká Czech Pro Series 2 na pražském Strahově. Jedná se o jeho první letošní turnaj PSA.

Hodně squashistů uvažuje o konci, takto žít nejde, říká Mekbib před domácí akcí

Ostatní sporty
Eva Feřteková.
Rovnou tři čeští hráči se zúčastnili turnaje v Pákistánu ve městě Multan. Odehrála se zde exhibiční akce, a to venku na skleněném kurtu, kam mohli přijít také diváci. „Když jsem to viděla, myslela jsem, že je to sen. Byl to úplně jiný svět,“ uvedla s úsměvem Eva Feřteková, elitní česká squashistka a členka oddílu Squash Stará Praha. Společně s ní byl v Pákistánu Daniel Mekbib a také Anna Sermeová, která se dostala do čtvrtfinále.

Pakistánská mise českých squashistů: přišla pozvánka od prince

Ostatní sporty
Opavská squashistha Anna Serme. Foto: Nicolas Barbeau
/FOTOGALERIE/ Opavská rodačka a squashistka Anna Serme se probojovala až do semifinále turnaje v Le Havre ve Francii. Čeká ji turnaj v Pákistánu, kam se chystá i s manželem Lucasem Serme. Na tomto turnaji nebude chybět ani opavský squashista Daniel Mekbib a další česká squashistka Eva Feřteková. Anna Serme vyjádřila také svůj názor na situaci v ženském squashi v Česku a celkovou popularitu squashe ve světě.  
5 fotografií

Ženský sport se oproti mužskému dává do ústraní, říká Opavanka Anna Serme

Ostatní sporty
Hakmanit z afghánské provincie Badachšán v podhůří Hindukúše pod dlouhovlnným ultrafialovým zářením
Jestliže v českých pohádkách občas straší světélkující ztrouchnivělá vrba, v těch afghánských je to možná tajemný kámen, který je neobyčejně vzácný. Ve dne vypadá jako nějaký druh solného krystalu a v noci každého, kdo ho spatří, fascinuje podivnou luminiscencí. Tento kámen se jmenuje hakmanit a pro vědce byly jeho neobyčejné schopnosti dlouho záhadou. Od jejího rozluštění si přitom hodně slibují.
9 fotografií

Tajemný vzácný nerost září ve tmě sám od sebe. Vědci zjistili, jak je to možné

Věda a technika
Vídeň je město kousek od českých hranic. Město, které je úplně jiné, než zbytek Rakouska, jiné než Praha. Je to světové velkoměsto, s úřadovnami OSN, se sídlem OPEC, kam jezdí arabští šejci jednat o cenách ropy, se stovkami tisíc přistěhovalců, mezi nimiž před sto lety byli na prvním místě Češi, dnes alespoň podle toho, co člověk slyší v tramvaji, dominují lidé z bývalé Jugoslávie.   
11 fotografií

Teroristé zaútočili na evropské hodnoty. Ty musíme i společně s muslimy ubránit

Komentáře
Vůz české policie - ilustrační foto
Neznámí podvodníci připravili prostřednictvím sociálních sítí čtyřicetiletou ženu z Hradecka dvakrát po sobě o statisíce korun. Celkem přišla o 1,4 milionu korun. Podvodníci vystupovali jako údajní vojáci americké armády a ženě v komunikaci na sociálních sítích slibovali společný život. Žena jim peníze poslala na různé fiktivní úhrady. Podvodníkům hrozí až osm let vězení. ČTK to dnes řekla mluvčí hradecké policie Iva Kormošová. Policie varovala před tím, aby lidé neznámým lidem posílali peníze.  

Podvodníci připravili přes internet 40letou ženu z Hradecka o 1,4 milionu

Zločiny a soudy
Brněnská kapela Čankišou.
Sérii letních koncertů pořádaných kutnohorským spolkem Kultura do města na zahradě restaurantu Dačický v Rakově ulici zakončí v pátek 21. srpna ve 20.30 hodin kultovní parta Čankišou – brněnská formace, která pronikla do povědomí posluchačů doma i v zahraničí díky svým koncertům nabitým energií a divokými rytmy. 

Do Kutné Hory zavítá Čankišou

Volný čas