ŠTÍTEK: Pákistán

Princ William a vévodkyně Kate navštívili Nemocnici Královny Alžběty.
Princ William a vévodkyně Kate ve svých aktivitách nezahálejí ani v létě. A tak zatímco si jejich děti užívají volno v jejich letním sídle Norfolku, kam se rodina přestěhovala během koronavirové pandemie, William a Kate navštívili zdejší Nemocnici Královny Alžběty. Zde poděkovali personálu za jejich úsilí. Pár dní předtím šel vévoda podpořit místní hospůdku a vévodkyně zase rodinné zahradnictví.
18 fotografií

William na pivu, Kate u sázení kytek. Královský pár nezahálí ani v létě

Společnost
Porodnice U Apolináře před objektivem fotografky Alžběty Jungrové.
Fotila ozbrojené děti v pásmu Gazy, překupníky drog v Pákistánu, brodila se ropným bahnem na největším vrakovišti tankerů v Bangladéši i největší skládkou odpadu v Kambodži. Nyní se slavná fotoreportérka Alžběta Jungrová vydala mezi pacienty Všeobecné fakultní nemocnice v Praze (VFN). Rozsáhlý cyklus fotografií vzniká při příležitosti letošního 230. výročí od založení nemocnice. Završí jej unikátní výstava.
17 fotografií

Fotila překupníky drog i děti v pásmu Gazy. Teď mapuje život v pražské nemocnici

Praha
Koza šrouborohá.
Děčínská zoo si na své konto může připsat další cenný odchov. Stejně jako v loňském roce, i letos se jí podařilo rozmnožit kozy šrouborohé. Ty přitom patří mezi vzácné druhy kopytníků, figurují na tzv. Červeném seznamu ohrožených druhů a jejich chov je přísně sledován koordinátorem Evropských záchovných programů.
4 fotografie

FOTO: Zoo rozmnožila vzácné kozy šrouborohé

Čtenář reportér
Jiří Kráčalík
Mezinárodní festival outdoorových filmů (MFOF), který je zaměřený na sporty i život s touto tematikou, na snímky dobrodružné, extrémní, adrenalinové, ale také cestopisné, se doposud uskutečnil v desítkách měst v České republice, na Slovensku, ale i v dalších zemích. 

Dočkají se diváci v Ostravě filmového adrenalinu i letos?

Volný čas
Lídr nizozemské krajní pravice Geert Wilders v budově belgického parlamentu v Belgii
Nizozemský krajně pravicový politik Geert Wilders se rozhodl po více než roce vrátit ke kontroverznímu projektu soutěže o nejlepší karikaturu proroka Mohameda. Oznámil to na twitteru. Jen o několik hodin později však soutěž zrušil, podle svých slov totiž již dokázal, že svoboda slova není dostatečně chráněna. Stejný plán měl šéf Strany pro svobodu i v roce 2018, tehdy ale kreslířskou soutěž zrušil kvůli riziku možných útoků. Proti klání protestovaly desetitisíce muslimů zejména v Pákistánu. 

Návrat kontroverzní soutěže. Wilders znovu hledal nejlepší karikaturu Mohameda

Svět
Ilustrační foto.
Známý portál Výmoly.cz vydal letošní žebříček nejrozbitějších českých silnic. V první pětici se dokonce umístila i jedna takřka bezejmenná okrska v Pardubickém kraji, spojnice Chroustovic s Uherskem poblíž Pardubic.

KOMENTÁŘ: Máme silnice horší než v Burundi?

Chrudimsko
Bývalý pákistánský prezident Parvíz Mušaraf na snímku z 15. dubna 2013.
Zvláštní pákistánský soud vynesl rozsudek smrti nad bývalým prezidentem Parvízem Mušarafem za velezradu. Podle pákistánského listu Dawn se pro tento trest vyslovili dva ze tří soudců. Detaily rozsudku mají být zveřejněny později. Exprezident je nyní v Dubaji a je podle všeho těžce nemocen, takže se nečeká, že se do Pákistánu vrátí, aby se mohl před soudem hájit.

Exprezident Pákistánu Mušaraf dostal trest smrti. Viní ho z velezrady

Svět
Televizní kamery na syrské hranici. Ilustrační snímek
Kvůli své práci přišlo letos o život nejméně 49 novinářů, dalších zhruba 390 je ve vězení. Ve své výroční zprávě to uvedla mezinárodní organizace Reportéři bez hranic, která hájí svobodu sdělovacích prostředků. Nejnebezpečnější je pro novináře podle Reportérů bez hranic Sýrie a Mexiko, kde od začátku roku zahynulo kvůli své práci po deseti novinářích. Pět jich přišlo o život v Afghánistánu, čtyři v Pákistánu a tři v Somálsku.

O život letos kvůli své práci přišlo 49 novinářů. Stovky zůstávají ve vězení

Svět
Incident na mostě London Bridge - Londýnské autobusy stojí na mostě London Bridge, kde policisté 29. listopadu 2019 zastřelili muže. Vpředu je policejní člun.
Útočník, který v pátek v Londýně zabil nožem dva lidi a jehož pak zastřelila policie, byl v roce 2012 odsouzen za terorismus. Loni byl ale podle britských úřadů podmínečně propuštěn a byl sledován elektronickým náramkem. Britský premiér Boris Johnson, který dnes místo útoku na mostě London Bridge navštívil, novinářům řekl, že plánuje zpřísnění trestů pro odsouzené pachatele závažných trestných činů. Ministerský předseda přitom označil za chybu, že odsouzení teroristé mohou vězení opustit předčasně.
7 fotografií

Útočník z Londýna je bývalý vězeň odsouzený za terorismus. Propuštěn byl vloni

Svět
Ilustrační foto.
Iniciativa Češi pomáhají má seznam zhruba dvou stovek rodin, které by byly ochotny přijmout dětské uprchlíky z řeckých táborů. Vyzvala vládu, aby poskytnutí pomoci umožnila a vytvořila meziresortní skupinu, která by navrhla přesný postup. Na tiskové konferenci to řekl zakladatel iniciativy Jaroslav Miko. Řecko v září požádalo o to, aby Česko přijalo 40 dětí bez doprovodu z řeckých uprchlických táborů.
11 fotografií

České rodiny chtějí přijmout dětské uprchlíky. Vláda nemá bránit solidaritě

Česko
Indira Gándhíová s Džaváharlálem Néhrúem a Charliem Chaplinem
Zbývala minuta do půl desáté dopoledne. Indická premiérka Indira Gándhiová vešla do zahrady své rezidence. Dva sikhové, příslušníci její vlastní osobní stráže, na ni namířili zbraně a spustili palbu. Místo, kde před 35 lety padla k zemi, připomíná už třicet let slavná skleněná plastika zvaná Křišťálová řeka, která je dílem českých sklářů.
9 fotografií

Před 35 lety zavraždili Indiru Gándhíovou. Připomíná ji i dílo českých sklářů

Svět
Hořící vlak - ilustrační foto.
Při požáru vlaku ve východopákistánské provincii Paňdžáb dnes zahynulo nejméně 65 lidí a přes 40 dalších bylo zraněno. Upřesněnou bilanci oznámily podle agentury AFP místní úřady, které se obávají dalšího zvýšení počtu obětí, neboť řada zraněných je v kritickém stavu. Hořet začalo od jednoho z plynových vařičů, na nichž si cestující vařili snídani.

Vlak v Pákistánu zachvátil požár. Vyžádal si nejméně 65 mrtvých

Svět
Princové William a Harry
Po několika měsících spekulací v britských bulvárních médiích princ Harry poprvé přiznal, že v jeho vztahu s bratrem Williamem panuje určité napětí. V dokumentárním filmu, který v neděli odvysílala stanice ITV, řekl, že se vydali "rozdílnými cestami". Média v minulosti spekulovala, že se princové odcizili kvůli vzájemným sporům jejich manželek. Harryho choť Meghan v dokumentu ITV přiznala, že nová role po boku britského prince není jednoduchá. Před sňatkem s Harrym ji prý přátelé varovali, že jí britský bulvár zničí život.
35 fotografií

Vydali jsme se jinými cestami. Princ Harry přiznal napětí ve vztahu s Williamem

Společnost
Ilustrační foto
V pohádce Byl jednou jeden král nakonec dospěl Jan Werich k prozření, že sůl je nad zlato. Avšak většina soli, kterou dnes naše tělo přijímá, nepochází z dosolování, ale ze zpracovaných potravin. V Česku si ji navíc dopřáváme zhruba dvakrát až třikrát víc, než doporučují lékaři. Můžeme si nadměrnou konzumací uškodit, nebo jsou tyto obavy zbytečné?
17 fotografií

Sůl nad zlato? Důležité je, odkud pochází, varují odborníci

Zdraví
Žena s mobilním telefonem. Ilustrační snímek
Neznámý podvodník připravil prostřednictvím sociálních sítí třiačtyřicetiletou ženu z Hradce Králové o 1,3 milionu korun. Podvodník vystupoval jako námořní inženýr z Norska. Žena se s ním seznámila na internetové seznamce a postupně mu peníze poslala na poštovné na poslání balíku a na zaplacení různých fiktivních poplatků. Když žena žádný balík nedostala, obrátila se na policii.

Hrozí mi přepadení piráty, psal ženě údajný námořník. Poslala mu 1,3 milionu

Krimi
Usáma bin Ládin
Při americké protiteroristické operaci v oblasti Afghánistánu a Pákistánu byl zabit syn již dříve zlikvidovaného vůdce teroristické sítě Al-Káida Usámy bin Ládina Hamza. Oznámil to prezident USA Donald Trump, čímž potvrdil zprávy amerických médií z konce července, že Hamza bin Ládin je mrtvý. Bílý dům neupřesnil, kdy USA operaci proti Hamzovi, kterému bylo okolo 30 let a který byl považován za otcova oblíbence, podnikly.

Zabili jsme syna Usamy bin Ladina, potvrdil Trump. Datum jeho smrti neupřesnil

Svět
Marek Havlíček a Petr Holeček se chystají navázat na slavnou expedici Tatra kolem světa.
/ROZHOVOR/ Tři roky trvající expedice Tatra kolem světa měla navzdory úctyhodnému projetí 67 států a bezmála 200 tisíc kilometrů hořký konec. Během poslední etapy se v Pákistánu utopil člen výpravy František Jeniš. Když se pak auto několik měsíců po sametové revoluci vrátilo domů, v euforii žijící země neměla příliš zájmu o cestovatele ani jimi nasbírané zážitky. Třicet let po konci první expedice vyjede v únoru příštího roku ze Staroměstského náměstí stejný model vozu T 815 na novou tříletou cestu. V kabině speciálně upraveného auta usednou dva velcí dobrodruzi Marek Havlíček, který projel křížem krážem Afriku, a Petr Holeček, jenž dokonale poznal tatrovky během let strávených v Angole.
9 fotografií

Tatra kolem světa 2 naváže na „jedničku“. Ale už teď je jiná

Podnikání
Výtluky na silnicích po zimním období.
/INFOGRAFIKA/ Ekonomové z Raiffeisenbank se podívali na to, jak kvalita silniční sítě ovlivňuje ekonomický růst. Výsledek představuje pro poslední české vlády nelichotivé vysvědčení. I přes rekordně nízkou nezaměstnanost a sílící hospodářství totiž za sedm let vznikl investiční dluh přes 120 miliard korun, tedy zhruba 800 kilometrů nepostavených dálnic. Místo toho jsou české silnice na úrovni Pákistánu.
21 fotografií

Mizerné silnice dusí ekonomiku. Dálniční síť přitom už mohla být kompletní

Ekonomika
Dost vzácná kytka!
Pasov – Botanici Národního parku Bavorský les našli na Hochschachtenu, horské louce poblíž rašeliniště Latschenfilz nedaleko hranic s Českou republikou, vratičku heřmánkolistou, píše PNP.

U sousedů roste další vzácná kytka

Z okolí
Záplavy v Indii
Více než 130 lidských životů si podle nové bilance agentury DPA vyžádaly záplavy a sesuvy půdy, které od čtvrtka postihly Nepál, severovýchodní Indii a Bangladéš. Nejvíce mrtvých je v Nepálu. V indickém státě Himáčalpradéš se navíc zřejmě v důsledku monzunových dešťů zřítila v neděli třípatrová budova, pod jejímiž troskami zahynulo 12 osob, informovala agentura AP.

Počet mrtvých stoupá. Záplavy v Nepálu, Indii a Bangladéši mají přes 130 obětí

Svět