ŠTÍTEK: Pákistán

Festival Uprchlení
Druhý ročník festivalu Uprchlení, který chce prostřednictvím divadla, hudby a autentických zážitků seznámit publikum s tématikou cizinců a migrace, se koná v neděli na Kavčím plácku v Hradci Králové.

Uprchlení najdete na Kavčím plácku

Volný čas
Pravěký žralok. Ilustrační snímek
Na světě existuje opravdu velké množství druhů žraloků. Zatímco některé z nich obývaly světové oceány před miliony let, na jiné lze v mořských hlubinách narazit dodnes. Mezi zástupce první skupiny patří i Carcharhinus underwoodi, jehož zuby byly nedávno objeveny na pobřeží Madagaskaru. Prehistorický živočich žil v době eocénu, tedy přibližně před 40 miliony let. 
5 fotografií

Objev z hlubin moře. Vědci popsali nový druh predátora, žraloka prozradily zuby

Věda a technika
Vojáci pákistánské armády. Ilustrační foto
Pákistánské bezpečnostní síly dnes zabily čtveřici ozbrojenců, kteří zaútočili na pětihvězdičkový hotel v přístavu Gvádar na jihu země a zabili tamního strážce. Informovala o tom armáda ve svém prohlášení. Hosté luxusního přímořského hotelu byli včas evakuováni a nikdo z nich nebyl zraněn. K útoku se přihlásila separatistická Balúčistánská osvobozenecká armáda (BLA).

Na hotel v Pákistánu zaútočili čtyři ozbrojenci. Armáda je zabila

Svět
Kresba možné podoby čtyřnohého předchůdce dnešních velryb
Když se řekne velryba, vybaví se dnes člověku obrovští tvorové brázdící vody světových oceánů. Nebylo tomu tak ale vždy. Dnešní kytovci se totiž vyvinuli ze savců, kteří v dávných dobách žili na souši. Vědcům však až doposud chyběl hmatatelný důkaz. Ten se jim nyní podařilo získat na pobřeží Peru, kde objevili zkamenělinu čtyřnohého tvora, který dokázal chodit po povrchu země a zároveň přežít pod hladinou.
5 fotografií

Vědci objevili chybějící článek v evoluci. Fosilii čtyřnohého předchůdce velryb

Věda a technika
Dan Přibáň a Monika Zoubková
Liberec – Poslední výprava jednoho z nejznámějších českých cestovatelů Dana Přibáně nazvaná Trabantem tam a zase zpátky bude k vidění v Cinema City Liberec v rámci exkluzivní předpremiéry pro veřejnost v sobotu 6. dubna v 15 hodin, cestovatel projekci na dálku osobně uvede.

Nový film Dana Přibáně uvidí jako první lidé v Liberci

Volný čas
Lidé nosí k mešitám květiny na památku pátečního útoku v Christchurch.
Nový Zéland se po útoku na dvě mešity ve městě Christchurch rozhodl zpřísnit zákony o držení zbraní a zakázat útočné a poloautomatické pušky. Příslušný zákon by měl vejít v platnost nejpozději do 11. dubna. S odvoláním na dnešní sdělení premiérky Jacindy Ardernové o tom informovala agentura Reuters. Útok 28letého Australana v Christchurch si minulý týden vyžádal 50 mrtvých.   
8 fotografií

Zéland po střelbě na mešity zakáže útočné pušky. Zákon se dotkne tisíců zbraní

Svět
Ilustrační fotografie.
Hradecko - Už čtvrtý podobný případ podvodu vyšetřují od pondělí hradečtí policisté. Žena policistům řekla, že se na jedné internetové seznamce na konci listopadu seznámila s mužem, který vystupoval jako americký investigativní novinář pracující pro armádu spojených národů toho času v Pákistánu. Navázala s ním komunikaci a po nějaké době plánovali společnou budoucnost.

Žena přišla o 640 tisíc, naletěla podvodníkovi

Zločiny a soudy
Ilustrační fotografie.
Už čtvrtý podobný případ podvodu vyšetřují od pondělí policisté z Hradce Králové. Žena policistům řekla, že se na jedné internetové seznamce na konci listopadu seznámila s mužem, který vystupoval jako americký investigativní novinář pracující pro armádu spojených národů toho času v Pákistánu. Navázala s ním komunikaci a po nějaké době plánovali společnou budoucnost.

Vydával se na seznamce za amerického novináře. Žena přišla o 640 tisíc

Krimi
Miroslav Červený.
Liberecký kraj – Narodil se v Argentině, toužil poznat Austrálii a Japonsko, ale jeho plány zkřížil rok 1948. „Spadla klec,“ konstatuje Miroslav Červený. O jeho životě jsme si povídali v Domově pro seniory v Jindřichovicích pod Smrkem, kde žije se svými vzpomínkami na život, který se s ním ani trochu nemazlil. Únorový puč ho připravil o životní plány. Předčasná smrt o první i druhou ženu.

Miroslav Červený poznal život tří kontinentů, ale jinak, než by si přál

Liberecko
Ilustrační foto
Peking uvažuje o tom, že v zámoří vybuduje další vojenské základy, které by podporovaly mírové mise OSN s čínskou účasti. Alespoň to podle agentury AP uvedl čínský generálporučík Che Lej, jeden z čelných představitelů tamní armády. Jednou ze zvažovaných lokalit pro stavbu čínské základny má být Kambodža, dříve se spekulovalo i o Pákistánu.  

Čína zvažuje vybudování základen v zámoří. Ve hře jsou Kambodža či Pákistán

Svět
Tereza H. u soudu v pákistánském městě Láhaur.
Mladá Hradišťanka, která byla loni v lednu zadržena na mezinárodním letišti v pákistánském Láhauru s devíti kilogramy heroinu, dostala v pořadí už třetího soudce. Případu se ujme v pondělí 7. ledna a v návaznosti na jeho přidělení byl termín dalšího stání stanoven na 8. ledna. 
6 fotografií

Tereza H. dostala v Pákistánu nového soudce

Zločiny a soudy
Jednadvacetiletá Hradišťanka Tereza H. chtěla z Pákistánu propašovat devět kilogramů heroinu.
Mladá Češka, která byla loni v lednu zadržena na mezinárodním letišti v pákistánském Láhauru s devíti kilogramy heroinu, dnes dostala v pořadí už třetího soudce. Případu se ujme v pondělí 7. ledna a v návaznosti na jeho přidělení byl termín dalšího stání stanoven na 8. ledna. Informovalo české ministerstvo zahraničí s odkazem na informace honorárního konzula v Láhauru.
6 fotografií

Případ Češky zadržené v Pákistánu se vleče. Má jej na starost už třetí soudce

Svět
Tereza H. u soudu v pákistánském městě Láhaur.
Před pákistánským soudem, který projednává případ Češky zadržené v lednu s devíti kilogramy heroinu, dnes přednesli své argumenty k případu obhájci obou obžalovaných. Případ je podle nich smyšlený. ČTK o výsledku soudního líčení informovala mluvčí českého ministerstva zahraničí Michaela Lagronová. Soud s Češkou začal v březnu a podle pákistánských médií se chýlí ke konci.
6 fotografií

Obhájce Češky v Pákistánu: Případ pašování drog je smyšlený

Česko
Útok na čínský konzulát v pákistánském Karáčí
Trojice sebevražedných atentátníků v pátek napadla čínský konzulát v největším pákistánském městě Karáčí. K útoku, při němž zahynula dvojice policistů a dva civilisté, se přihlásili separatisté z Balúčistánské osvobozenecké armády, která usiluje o posílení práv Balúčů v Pákistánu. Čínští diplomaté jsou v bezpečí. K útoku došlo i na tržišti nedaleko města Péšávar u hranice s Afghánistánem, kde dosud neznámý útočník zabil nejméně 35 lidí.
5 fotografií

Rebelové zaútočili na čínský konzulát v Pákistánu. Zahynuli čtyři lidé

Svět