ŠTÍTEK: Pákistán

NA ČEZETÁCH Z BOLESLAVI DO SKANDINÁVIE A ZPĚT
Mladá Boleslav – Posledních několik dní na zkompletování výstroje, posledních několik nocí luxusu vlastní postele. Trojice dobrodruhů z Mladé Boleslavi a zároveň nadšenců do starých motocyklů se v pátek večer vydá na svou životní cestu. Jejich cílem je vzdálený městský stát v jihovýchodní Asii sousedící s Malajsií a Indonésií – Singapur!
3 fotografie

Životní cesta: tři nadšenci míří z Čech do Singapuru

Boleslavsko
Prezident Miloš Zeman.
Praha - Prezident Miloš Zeman ve středu převezme pověřovací listiny čtveřice nových velvyslanců. Informoval o tom tiskový odbor Pražského hradu. Ambasadoři Chile, Saúdské Arábie a Pákistánu nastoupí do čela ambasád svých zemí v Praze, panamský velvyslanec sídlí v Berlíně.

Prezident Zeman přijme na Hradě čtveřici nových velvyslanců

Praha
Při násilnostech během voleb v Kašmíru zemřelo osm lidí a 200 osob bylo zraněno.
Při protestech, které provázely doplňovací volby v indické části Kašmíru, v neděli zemřelo osm lidí a přes 200 osob bylo zraněno. Policie dnes v částech této pohraniční oblasti vyhlásila zákaz vycházení. Kašmír, kde většinu obyvatelstva tvoří muslimové, je několik desetiletí dějištěm teritoriálních sporů mezi Indií a Pákistánem.

Násilí při volbách v indickém Kašmíru si vyžádalo osm mrtvých

Svět
Jaderná elektrárna Dukovany
Dukovany - V Jaderné elektrárně Dukovany na Třebíčsku skončila mezinárodní prověrka bezpečnosti provozu. Zástupci světového sdružení provozovatelů jaderných elektráren WANO jako závěr předložili vedení elektrárny devět oblastí, které by se měly zlepšit. Jak se vedení provozu s těmito závěry vyrovná, přijede část expertů WANO zkontrolovat za dva roky. Vyplývá to z páteční tiskové zprávy dukovanské elektrárny.

V Dukovanech skončila mezinárodní prověrka WANO

Třebíčsko
Ilustrační foto.
Německá vláda dnes souhlasila s návrhem, který se staví proti dětským manželstvím. Spolková republika bude automaticky za neplatné považovat všechny svazky, v nichž je alespoň jeden z manželů mladší 16 let. Manželství bude nově možné uzavřít výhradně až po dosažení plnoletosti. Parlamentem by měl návrh projít bez problémů.

Německo chce automaticky anulovat všechna dětská manželství

Svět
Pákistán terorismus
Při dnešním bombovém útoku v pákistánském Paračinaru zemřelo 22 osob a sedm desítek lidí bylo zraněno, včetně žen a dětí, uvedla agentura Reuters s odkazem na místní policii. K explozi došlo na místním tržišti u ženského vchodu do šíitské mešity v čase modliteb. K útoku se zatím nikdo nepřihlásil.

Dvaadvacet mrtvých při bombovém útoku Talibanu v Pákistánu

Svět
Volby v Pákistánu. Ilustrační foto
Pákistán začal na hranici s Afghánistánem budovat plot. Chce tím zamezit pohybu islamistických ozbrojenců přes hranice. Afghánská strana se k tomu zatím nevyjádřila. Nicméně tato aktivita zřejmě povede ke zhoršení vztahů s Afghánistánem, který hranice vytyčené za koloniální správy v 19. století nikdy neakceptoval. Uvedla to dnes agentura Reuters.
8 fotografií

Pákistán začal na hranici s Afghánistánem budovat plot

Svět
Hyundai Tucson
Soul (Jižní Korea) - Jihokorejská automobilka Hyundai na týden uzavřela kvůli pravidelné údržbě a úpravě technologií jednu ze svých továren v Číně a čelí za to velké čínské kritice. Jde však pouze o jednu ze záminek. Číňanům se totiž nelíbí výstavba amerického protiraketového systému v Jižní Koreji.

Čína stupňuje tlak vůči korejským firmám. Kvůli Američanům

Ekonomika
Ilustrační foto
Téměř třetina všech dětí v Afghánistánu nemůže navštěvovat školu. Důvodem je zhoršující se bezpečnostní situace v zemi, ale také chudoba a korupce, která vede k zavírání dalších a dalších vzdělávacích zařízení. Uvedla to dnes humanitární organizace Save the Children, která v této souvislosti varovala před zneužíváním dětské práce, verbováním dětí do řad ozbrojených skupin či před sňatky nezletilých.

Každé třetí dítě v Afghánistánu nechodí do školy

Svět
Ilustrační foto
Německá Spolková zpravodajská služba (BND) sleduje od roku 1999 zahraniční novináře mimo jiné v Afghánistánu, Pákistánu a v Nigérii. Napsal to dnes magazín Spiegel s odvoláním na blíže neurčené dokumenty. BND se k těmto informacím odmítla vyjádřit.

Spolková zpravodajská služba sleduje zahraniční novináře

Svět
Ilustrační foto
Nejméně šest mrtvých a 21 zraněných si vyžádala dnešní exploze bomby v bohaté čtvrti ve východopákistánském městě Láhaur. Místo exploze ale není zatím jasné - zatímco podle agentury Reuters nálož vybuchla na tržišti, podle agentury AP se výbuch ozval v luxusní restauraci.

Šest lidí zemřelo při bombovém útoku pakistánském Láhauru

Svět
Boje v Iráku
Iráčtí vojáci a policisté dnes pokračovali v postupu k západní části města Mosul, kam se přibližují od jihu. Podle agentury Reuters se jim podařilo dobýt vesnici na kopci nad letištěm, ze kterého chtějí pokračovat v boji proti organizaci Islámský stát (IS). Radikálové mají stále pod kontrolou západní Mosul, východní část armáda dobyla už v lednu.

Irácké jednotky bojují na předměstích Mosulu, míří k letišti

Svět
Ilustrační foto.
Lavina ve francouzských Alpách dnes usmrtila nejméně čtyři lidi. Neštěstí v době školních prázdnin se stalo mimo sjezdovku u lyžařského střediska Tignes. Uvedla to místní záchranná služba. Všechny oběti - členové jedné rodiny a jejich instruktor jízdy na snowboardu - jsou francouzské národnosti. Záchranáři ještě pátrají po případné páté oběti, uvedla agentura AFP. Jde o o nejvážnější neštěstí ve francouzských Alpách od začátku letošní zimní sezóny.

Lavina ve francouzských Alpách zabila nejméně čtyři lidi

Svět
Jan Koukal.
Praha - Takový zápas tu ještě nebyl! V sobotu dojde na historicky první česko-americkou exhibici. V pražském sportovním centru Hector si zahrají proti sobě domácí vládce Jan Koukal a dvojnásobný americký mistr Todd Harrity. Záštitu nad prestižní akcí převzalo Velvyslanectví USA v České republice. Pro zájemce a squashové nadšence jsou oba hráči k dispozici na soukromé lekce.

Unikátní exhibice: Squashista Koukal vyzve nejlepšího amerického hráče

Ostatní sporty
Ilustrační foto
Islámábád - Spojené státy vyjádřily obavy nad zmizením pěti pákistánských aktivistů a blogerů, kteří veřejně vystupovali proti islamistickému hnutí Taliban, ale také kritizovali mocnou pákistánskou armádu. Aktivisté, kteří se ztratili v průběhu uplynulých deseti dní, ve svých spisech rovněž prosazovali náboženské svobody. Místní i mezinárodní organizace pro lidská práva již dříve vyzvaly pákistánskou vládu, aby zmizení aktivistů vyšetřila.

USA znepokojuje zmizení pěti Pákistánců kritických k Talibanu

Svět
Usáma bin Ládin
Washington - Spojené státy dnes zařadily na černou listinu mezinárodních teroristů nejmladšího syna zabitého vůdce teroristické sítě Al-Káida Usámy bin Ládina. Toto rozhodnutí pro Hamzu bin Ládina podle agentury AFP automaticky znamená i uvalení právních a finančních sankcí. Vůdce Al-Káidy zabilo americké komando v roce 2011 v Pákistánu.

USA zařadily na černou listinu syna Usámy bin Ládina

Svět
Muž podezřelý z pondělního útoku na vánoční trh v Berlíně veškerá obvinění popírá,
Londýn/Berlín - Němečtí policisté muže zatčeného bezprostředně po atentátu v Berlíně svázali, zavázali mu oči a bili ho. Navid Balúč, který pochází z Pákistánu, to řekl v rozhovoru s britským deníkem The Guardian. Ukázalo se, že nebyl mužem, který 19. prosince kamionem najel do lidí na tržišti a 12 osob zabil. Teď žije na chráněném místě, musí se hlásit policii a má strach o život.
37 fotografií

Pákistánec zatčený omylem za útok v Berlíně se bojí o život

Svět
Vodka 42 Blended
Moskva (Rusko) - Smutné a pančované. Tak si mohli sarkasticky letos přát alkoholici v ruském Irkutsku a okolí. Počet obětí, které zabilo pití podomácku vyrobeného alkoholu tady vzrostl už na 80. Smrtící dávky byly vyrobené z pěny do koupele s hrdým názvem Bojarka.

Putin: zlevněte vodku, nepijte šampóny a okenu

Společnost
Ilustrační foto
Islámábád/Moskva – Smutné a pančované. Tak si mohli sarkasticky letos přát alkoholici v ruském Irkutsku a okolí. Počet obětí, které zabilo pití podomácku vyrobeného alkoholu tady vzrostl už na 80. Smrtící dávky byly vyrobené z pěny do koupele s hrdým názvem Bojarka.Ve městě a okolí proto ihned zakázali prodej veškerého nepotravinářského zboží obsahující alkohol.

Putin: zlevněte vodku, nepijte šampóny a okenu

Svět