ŠTÍTEK: Pardubice

Na den sv. Floriána dostali hasiči HZS Pardubického kraje novou cisternovou automobilovou stříkačku Scania.
Postava ve zbroji římského vojína s mečem a korouhví, vylévající vodu z vědra na hořící dům v připomínce toho, že prý kdysi svou modlitbou odvrátil plamennou zkázu. Tak to je Svatý Florián – ochránce v nebezpečí ohně, vody a války a zejména patron hasičů. Církev si jeho památku připomíná právě dnes a proto je 4. květen Dnem hasičů. Ideální příležitost pro slavnostní předání nové cisternové automobilové stříkačky Scania Hasičskému záchrannému sboru Pardubického kraje, které se v sobotu 4. května odehrálo v areálu Automatických mlýnů v Pardubicích.
15 fotografií

Patron hasičů Florián předal hasičům v Pardubicích novou cisternovou stříkačku

Pardubicko
Za sto let své existence prošel areál Pod zámkem několika změnami. Na snímku jsou zachyceny kurty a klubovna LTC Pardubice v roce 1932.
ROZHOVOR/Na den. Přesně sto let, protože 4. května 1924 se konalo slavnostní otevření nových dvorců areálu Pod zámkem, kde sídlil a stále ještě sídlí Lawn Tennis Cercle Pardubice. A ta stovka kolem něj lítá jako míček nad sítí. Před dvěma roky oslavil sto let existence a za tři roky se chystá na jubilejní stoletou Pardubickou juniorku. K magickým narozeninám nejstaršího turnaje mládeže v Evropě by se přál předseda klubu Petr Beneš novou budovu ředitelství s vyhovujícím zázemím.
29 fotografií

Sto let od otevření kurtů Pod zámkem. Máme nevyhovující buňkoviště, říká Beneš

Ostatní sporty
Za sto let své existence prošel areál Pod zámkem několika změnami. Na snímku jsou zachyceny kurty a klubovna LTC Pardubice v roce 1932.
/ROZHOVOR/ Na den. Přesně sto let, protože 4. května 1924 se konalo slavnostní otevření nových dvorců areálu Pod zámkem, kde sídlil a stále ještě sídlí Lawn Tennis Cercle Pardubice. A ta stovka kolem něj lítá jako míček nad sítí. Před dvěma roky oslavil sto let existence a za tři roky se chystá na jubilejní stoletou Pardubickou juniorku. K magickým narozeninám nejstaršího turnaje mládeže v Evropě by se přál předseda klubu Petr Beneš novou budovu ředitelství s vyhovujícím zázemím.
29 fotografií

Sto let od otevření kurtů Pod zámkem. Tady váleli tenis Lendl, Kodeš i Berdych

Tenis
Na Borech závodili juniorští plochodrážníci. Nejlépe si vedl Adam Bednář (na snímku).
O víkendu se uskutečnily v Plzni na Borech první letošní plochodráždní závody. Na startu se postupně sešly všechny mladé české naděje, které byly doplněné i o zahraniční jezdce. V hlavním závodě si suverénně vedl Adam Bednář z pražské Markéty, který zvítězil ve všech svých jízdách. 
13 fotografií

FOTO: Na Borech vládl stoprocentní Bednář

Ostatní sporty
Nová kniha Cesta k modernímu městu. Pardubická architektura v letech 1882–1945
Muzeum vydává novou knihu, která vypráví příběhy pardubických domů. Mezi medailony staveb nechybí grandiózní neorenesanční návrh radnice Jana Vejrycha, strhující příběh novostaveb městských domů na Pernštýnském náměstí, místní neobarokní filiálka rakousko-uherské banky, krematorium od Pavla Janáka nebo některé vily a rodinné domy na Bílém Předměstí.
8 fotografií

Historici se vydali do pardubických ulic. Teď vyprávějí poutavé příběhy domů

Pardubicko
Zemřel historik a archivář pardubického Dynama Milan Černický.
Pardubické Dynamo v neděli nedosáhlo na titul a v ten samý den navíc přišla ještě jedna smutná zpráva. V 88 letech zemřel Milan Černický, historik a archivář pardubického hokejového klubu. Byl s ním spojen šedesát let a v roce 2024 byl zařazen do Dynastie Dynamo, což je společenství osobností, které se významným způsobem zasadily o rozvoj pardubického hokeje či budování jeho věhlasu v Česku i zahraničí.

Zemřel Milan Černický. Historik a archivář hokejového Dynama

Pardubicko
Výstava "Rudolf Mazuch a Jan Čart. Kolín byl jejich osudem"
Nová výstava v Regionálním muzeu v Kolíně představuje výběr z tvorby dvou významných kolínských autorů, Rudolfa Mazucha a Jana Čarta. Ač oba výtvarní umělci nebyli kolínskými rodáky (Mazuch se narodil v Pardubicích a Čart v Německém Brodě), Kolín se pro ně stal osudovým městem. Byl místem, kde žili, umělecky tvořili a nakonec i zemřeli. V první polovině 20. století výrazně utvářeli zdejší výtvarnou scénu a zapsali se nesmazatelně do povědomí „kolíňáků“.
6 fotografií

Výstava děl Rudolfa Mazucha a Jana Čarta v Červinkovském domě

Čtenář reportér
Písmák z Letňan a z Moravy
Letňanský spisovatel Pavel Kyselák vydal nyní již osmou knihu, tentokráte pod názvem Říkačky prosté I. Kromě spíše veselých říkanek obsahuje také jeho další fejetony a příběhy. Přímo k rodné moravské hroudě, tj. k oblasti kolem Jevíčska se vztahují příspěvky Vzpomínka na rodný Nový Dvůr, Moje smíšená krev, Z Jevíčka do nebíčka, Jak jela tetička do Pardubic, Setkání s arcibiskupem a další.

Písmák z Letňan a z Moravy

Čtenář reportér