ŠTÍTEK: Pardubice

Na ploché dráze v Chabařovicích se konal už třiatřicátý ročník memoriálu Jiřího Hurycha.
/FOTO/ Jména jako Kasper, Tomíček, Štancl, Verner, Kudrna, Dryml, Špinkla, Šváb, Volf znají především ti dříve narození. Tihle plochodrážní hrdinové dlouhá léta sváděli nelítostné boje na speciálním oválu se Švédy, Dány, Angličany, Australany a Poláky. Pardubická zlatá přilba má stále svou úroveň, Jiří Štancl ji vyhrál několikrát. Mezi nesporné talenty byl zařazen i Jiří Hurych, Ústečan, který ukončil předčasně svou kariéru ve Francii v roce 1991. O víkendu se v Chabařovicích vzpomínalo na mladého jezdce, který odešel do sportovního nebe v jednadvaceti letech.
30 fotografií

V Chabařovicích se jela plochá dráha, nadupané motorky bavily diváky

Ostatní sporty
Paddle Fest Jizera 2024 úspěšně za námi
O víkendu 22. a 23. června se Jizera v Podlázkách u jezu zaplnila paddleboardy. Pádlovat se vlastně začalo už v pátek, kdy pořadatelé Paddlefestu připravili workshop pro studenty boleslavského SZŠ a VOŠ a pokračovat se bude i v posledním předprázdninovém týdnu kurzy pro 9. základní školu.
6 fotografií

Paddle Fest Jizera 2024 úspěšně za námi

Čtenář reportér
Pilotní projekt kreativního učení v Pardubicích, na který radnice získala dotaci téměř 1,2 milionu korun z Národního plánu obnovy, dospěl pro letošní rok do finále.
Pilotní projekt kreativního učení v Pardubicích, na který radnice získala dotaci téměř 1,2 milionu korun z Národního plánu obnovy, dospěl pro letošní rok do finále. Byl rozdělený do dvou částí, v té první šlo o zapojení umělců do formální výuky na základních školách, v té druhé docházelo k propojování kulturních institucí a vzdělávání edukátorů a pedagogů se zájmem o kreativitu ve vzdělávání.
11 fotografií

Při kreativním učení vznikl animovaný film nebo model těla

Pardubicko
Odcházející ředitel Ivan Čech.
Pardubické civilní Letiště Jana Kašpara už nepovede od pondělí 1. července uznávaný odborník Ivan Čech, který sám na svou funkci ředitele rezignoval. Rozhodnutím valné hromady společnosti East Bohemian Airport, která letiště provozuje, byla prozatímní výkonnou ředitelkou jmenována Mária Luticová, která dosud ve firmě od roku 2018 zastávala pozici manažera rozvoje a marketingu. Novým provozním ředitelem společnosti se stal Vít Málek. Ten pracuje na letišti od roku 1996. Zastával funkci security manažera, v rámci které měl na starosti ochranu civilního letectví před protiprávními činy.
6 fotografií

Za odcházejícího ředitele pardubického letiště se bude těžko hledat náhrada

Pardubicko
Manželé Martina a Michal Bernhardtovi při jejich tanečních aktivitách
/FOTO/ Tanec je pro ně obrovská vášeň, propadli mu a mají z něho také velkou radost a nemalé úspěchy. Sice o sobě tvrdí, že nejsou profíci, ale to není až tak podstatné. Manželé Martina a Michal Bernhardtovi z Milovic se mu věnují, jak to jen jde, pořádají rovněž kurzy pro další zájemce. A to není málo. „Jen děláme, co nás baví a snažíme se to ve zdraví přežít,“ shoduje se sympatický manželský pár.
17 fotografií

Manželé Bernhardtovi propadli tanci, závodí v něm a také jej vyučují

Ostatní sporty
Cílem Pardubického kraje je, aby lidé s postižením nebo jinými specifickými potřebami, měli důstojný život.
Kraj zřizuje sedm pobytových služeb pro osoby se zdravotním postižením. Už řadu let se snaží o jejich přeměnu tak, aby klienti mohli žít co nejvíce v běžném prostředí. Krajští radní jednali o výstavbě, nebo nákupu dalších domků, do kterých by se mohli klienti přesunout. Celkem by plánované projekty měly vyjít na 320 milionů.

Kraj chce za stamiliony zlepšit podmínky pro lidi se zdravotním postižením

Pardubicko
Hoteliér a odbojář Arnošt Košťál (26. června 1904 – 2. července 1942), majitel pardubického hotelu Veselka, v němž mimo jiné ukrýval člena paravýsadku Silver A Josefa Valčíka. Snímek pochází zřejmě z počátku 40. let minulého století.
V neděli 26. června 1904, tedy přesně před 120 lety, se v Polici nad Metují narodil Arnošt Košťál. Když mu bylo šest, přestěhovali se jeho rodiče i s ním do Pardubic – do města, kde se později proslavil jako hoteliér, mecenáš místního fotbalového klubu, podporovatel dostihů – a také jako účastník protinacistického odboje za 2. světové války. Gestapáci scházející se v jeho hotelu Veselka neměli dlouho tušení, kdo je obsluhuje.
10 fotografií

Hoteliér Arnošt Košťál pomáhal za války parašutistům. Život obětoval pro rodinu

Historie
Přítomnost opilých bezdomovců v parcích, v blízkosti školy nebo dětského hřiště místním velmi vadí.
Skupinka bezdomovců obtěžuje Hlinsko. Místní si stěžují, že se věčně opilí bezdomovci scházejí i v historickém skanzenu Betlémě, obtěžují obyvatele v parcích, popíjejí v blízkosti základní školy a vykonávají potřebu, kde se jim zachce. Vedení radnice východočeského městečka volá po přísnější legislativě a zvýšení kompetencí městské policie.

VIDEO: Z pardubické záchytky pěšky do Hlinska. Bezdomovci odpuzují i děti

Zprávy