ŠTÍTEK: Pardubice

Takto by měla vypadat Dukla sportovní.
Sága na pokračovaní. Kdyby nebyl natočen snímek The NeverEnding Story, tak by se musel vyrábět v Pardubicích. Nejednalo by se však o fantasy film, nýbrž o tragikomedii. Název Nekonečný příběh by mohl zůstat stejný. Jen by se přidal podtitulek: Hala pro míčové sporty. Stejně jako v originále i tady požírala všechny plány Nicota. Musel ji zastavit až statečný jedinec. Chlapce Bastiana, s nadsázkou řečeno, následuje chlap Pavel Stara. Spolumajitel pardubického basketbalového klubu, člen Sportovní komise města a současný šéf Sportovního parku Pardubice.
6 fotografií

Pardubický kostlivec. Hala pro míčové sporty je nutnost, poukazuje manažer Stara

Ostatní sporty
V Pardubicích se každoročně konají Dny chleba.
Některé pekárny víc investují do moderních technologií a automatizují výrobu, což minulé roky tolik nedělaly. Situace v oboru se po inflační krizi začala zlepšovat loni a letos trend pokračuje. Automatizace provozu také pomáhá vyřešit nedostatek pekařů. ČTK to řekl výkonný ředitel Svazu pekařů a cukrářů v ČR Bohumil Hlavatý, který se ve středu v Pardubicích zúčastnil soutěžní akce Dny chleba.

Komise hodnotila v Pardubicích rekordních 111 bochníků chleba

Pardubicko
Unikátní fitko pro hendikepované hledá v Pardubicích náhradní prostory, kde by nyní mohlo fungovat.
Pardubice chystají velký projekt s názvem Dukla sportovní. Začít má opravou stávající haly na basket. Na její rekonstrukci a rozšíření pardubičtí zastupitelé poslali přes 162 milionů korun. Peníze z městské pokladny půjdou na modernizaci samotného sportoviště, šatny, posilovnu, vylepšení ubytování a také rozšíření technického zázemí. Aby se však mohlo vše uskutečnit, přišla o své místo unikátní posilovna pro hendikepované a nyní hledá nové prostory.

Posilovna pro hendikepované hledá nové prostory. Kvůli budování Dukly sportovní

Pardubicko
Z předávání medailí města.
Tento týden se na pardubické radnici udělovaly medaile města. V uplynulém roce je získalo devět významných Pardubáků, kteří působí v různých odvětvích. Mezi oceněnými byl například vědec, pedagožka volného času i sportovci. Medaile se uděluje osobnostem, jejichž činnost byla dlouhodobě významným přínosem pro Pardubice. Od roku 1994 bylo rozdáno 111 medailí. Podívejte se na medailonky devíti nově oceněných. 

FOTO: Znáte je? Toto jsou významní občané Pardubic, vědci, sportovci a další

Pardubicko
Významný český výtvarník Petr Nikl připravil pro výstavu na pardubickém zámku kolekci maleb, které vznikaly v posledních letech.
Pardubice jsou každý rok svědkem několika výjimečných kulturních událostí. Jedna z nich bude nyní k vidění na pardubickém zámku. Uznávaný výtvarník Petr Nikl, jehož interaktivní expozici Orbis Pictus Play od jejího vzniku už viděly téměř tři miliony návštěvníků, tu instaloval novou výstavu s názvem Náhradní tvář. Ta se z jeho tvorby vymyká. Autor proslavený experimentálním a hravým uměním se totiž vrací k malbě, době covidové a originálně pojatým portrétům žebráků se psy na Karlově mostě, ale i zasněným pohledům na své blízké.

Covid, žebráci a Karlův most. Na zámek se vrací hvězdný výtvarník Petr Nikl

Pardubicko
Začátek provozu nové zastávky Pardubice centrum oddálila tragická železniční nehoda. Vlaky na ni poprvé zajíždějí až nyní.
V Pardubicích se otevřela nová železniční zastávka Pardubice centrum. Provoz měl odstartovat už v neděli 9. června, ale kvůli odklízení středeční železniční nehody rychlíku s nákladním vlakem se vše zdrželo. Zastávka má zkrátit cestu hlavně lidem mířícím do centra města. Využít ji však mohou jen cestující ze směrů od Chrudimi nebo od Hradce Králové, kam jejich vlaky zajíždějí. Osobní vlaky jedoucí po hlavním koridoru mezi Přeloučí a Chocní, potažmo Českou Třebovou, na ni stavět nebudou.
26 fotografií

Zastávka Pardubice centrum je v provozu. Osobáky z/do Chocně na ní však nestaví

Z okolí
Známý pardubický architekt Jan Kovář se společně se svým bratrem Karlem a známým „černým stavebníkem“ Milošem Holečkem rozhodli jako rovní spoluvlastníci vystavět tři biofarmy, kde hodlají hospodařit v rostlinné výrobě.
/VIDEO/ Evidentně naštvaní chataři, kteří se bojí výstavby biofarem v blízkosti svých nemovitostí, nervózní úředníci z pardubického magistrátu a poklidný výraz investora. Tak to vypadalo při dnešním vypjatém projednávání záměru výstavby tří podle projektů totožných biofarem poblíž loděnice Arosa, a to na pozemku přímo sousedícím se zahrádkářskou kolonií a chatovou oblastí, kde je téměř osmdesát chat. Chvílemi byla při argumentaci chatařů situace tak vypjatá, že už reportér Deníku, který se i přes nevoli úředníků jako jediný novinář akce účastnil, obával fyzických inzultací.
8 fotografií

Ostrá konfrontace hrozila inzultací: Chataři versus úředníci a investor

Pardubicko
Tubus nadchodu je rozlehlý a nechybí tu informační tabule.
/FOTO, VIDEO/ Lávka nad pardubickým nádražím funguje teprve pár dní, ale už nyní se ukazuje, že to byl výborný nápad. Spojuje terminál se sídlištěm Dukla, čehož kromě cestujících využila v úterý třeba i jedna školní třída. Lávka však není celá zakrytá a silný vítr na ní lidé velmi pocítili. V kombinaci s deštěm nebo sněhem by tak cesta byla pocitově ještě nepříjemnější.
17 fotografií

Lávka nad pardubickým nádražím funguje výborně. Problémem může být déšť a sníh

Pardubicko
Obálka knihy Jan Očko z Vlašimi – první český kardinál a rádce Karla IV.
Na rok 2024 připadá výročí (680 let) povýšení pražského biskupství na arcibiskupství. Na sklonku vlády Jana Lucemburského se prvním pražským arcibiskupem stal Arnošt z Pardubic, který jako nejvyšší duchovní, diplomat a univerzitní kancléř společně s Karlem IV. ovlivňoval politické dění v rámci středověké Evropy.

Recenze knihy Jan Očko z Vlašimi

Čtenář reportér
Zdeněk Horyna říká, že základem úspěchu je pohodový kolektiv.
Týmovost, odvaha, čestnost, péče a humor. To jsou hlavní hodnoty, na kterých si společnost Albert zakládá. Na jejich základě vytváří pro všechny kolegy ve více než 330 prodejnách, třech distribučních centrech, službě Albert Online i centrále zdravé a bezpečné pracovní prostředí. V posledním pravidelném průzkumu spokojenosti doporučilo Albert jako místo k práci úctyhodných 89 % zaměstnanců. Ti nejlepší z nich se díky nominaci svých kolegů pak mohou dočkat ocenění Zlatý Albert, které se každoročně vyhlašuje na slavnostním galavečeru v Praze.

Pracuje v Albertu už přes čtvrt století a říká, že nikdy nemyslel na změnu

Příběhy a rozhovory
Srážka vlaků u Pardubic.
Společnost RegioJet vyřazuje z provozu všech 13 spacích vagonů rakouského typu, které vlastní. Důvodem jsou konstrukční nedostatky, které se projevily při nehodě v Pardubicích i dříve při nehodě v Rakousku a o nichž dosud společnost nevěděla. Firma RegioJet o tom v sobotu informovala ČTK v tiskové zprávě. Při nehodě se ve středu kolem 23:00 v Pardubicích srazil v místě rychlík RegioJetu a nákladní vlak ČD Cargo. Nepřežily dvě Slovenky a dvě Ukrajinky, dalších 27 lidí bylo zraněno.
45 fotografií

Počet obětí srážky vlaků zavinily konstrukční chyby. RegioJet vyřadí spací vozy

Doprava