ŠTÍTEK: Pardubice

Kritickým místem pardubické dopravy je křižovatka u Parama.
To, že je automobilová doprava Achillovou patou Pardubic, se ví už léta. A každá uzavírka situaci jen zkomplikuje. Od začátku měsíce jsou ve městě dvě velké a už první pracovní dny ukázaly, že do provozu silně zasáhnou. A to uzavírka v Poděbradské ulici mezi okružní křižovatkou u Globusu a okružní křižovatkou Trnová potrvá do konce prázdnin a oprava Wonkova mostu se protáhne až do podzimu příštího roku.

Uzavírky v Pardubicích sevřely řidiče do kleští. Plné jsou příjezdy do města

Pardubicko
Pieta na Zámečku připomněla oběti heydrichiády.
/FOTO/ V pondělí uplynulo 82 let od chvíle, kdy na popravišti v Pardubicích zazněly první výstřely. 3. června 1942 k zemi padlo pět popravených. Stali se oběťmi druhého stanného práva, které bylo vyhlášeno 27. května po atentátu na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. V červnu a červenci 1942 vyhaslo na pardubickém popravišti 194 životů. V pondělí se na tomto místě uskutečnil pietní akt.
24 fotografií

Před 82 lety začalo běsnění na pardubickém popravišti. Oběti uctila pieta

Pardubicko
Jan Očko z Vlašimi.
Na rok 2024 připadá výročí (680 let) povýšení pražského biskupství na arcibiskupství. Na sklonku vlády Jana Lucemburského se prvním pražským arcibiskupem stal Arnošt z Pardubic, který jako nejvyšší duchovní, diplomat a univerzitní kancléř společně s Karlem IV. ovlivňoval politické dění v rámci středověké Evropy. Po Arnoštově úmrtí byl jeho nástupcem Jan Očko z Vlašimi.

Recenze čtenáře: Kniha Jan Očko z Vlašimi

Čtenář reportér
Blesk. Ilustrační snímek pochází z roku 2019
Bouřka proměnila oslavy Dětského dne v neděli 2. června ve Vratislavicích nad Nisou v dramatickou událost. Blesk tam udeřil do stromu a 20 lidí se zranilo včetně několika dětí, záchranáři museli pět dospělých resuscitovat. Jedná se přitom o velmi nepravděpodobný úkaz. Experti připomínají, že riziko zásahu bleskem mohou lidé svým chováním zvýšit i snížit. Víte, jak se zachovat při bouřce? Ověřte si svoje znalosti v našem kvízu na konci článku.
13 fotografií

KVÍZ: Jak se chovat při bouřce? Připomeňte si základní poučky

Zprávy z Česka
Marek Stromský nazuje v pátek kopačky
/FOTOGALERIE/ V lednu oslavil žokej Marek Stromský padesátku a jasně ukazuje, že v jeho případě je věk jen číslo. Letošní sezonu odstartoval excelentně, pravidelně končí na bedně. Ve sbírce má už dvě první místa. Naposledy v Pardubicích měl sice karambol, brzy však chce znovu sedět v sedle. V pátek pak má v plánu nazout kopačky a odehrát za tým hvězd fotbalovou exhibici na hlavním stadionu Slezského FC v Opavě.
71 fotografií

Marek Stromský dokazuje, že věk je jenom číslo. V pátek nazuje kopačky

Ostatní sporty
Czechman Triatlon se odehrává také v písníku Hrádek.
Největší favorité nenechali nikoho na pochybách. A v triatlonovém řádění v okolí Pardubic je nezastavil ani déšť. Pamětník Světových pohárů Jan Volár a obhájkyně prvenství Barbora Besperát na trati Czechman Triatlonu, kterým se rozjel Český pohár v dlouhém triatlonu, dosáhli na traťové rekordy. Závod opět potvrdil, že patří k největším a nejvyhledávanějším událostem domácí sezony. Vždyť na start se postavilo téměř sedm stovek triatlonistů.
4 fotografie

Czechman hlasí traťové rekordy Volára a Besperát. Kuriozita na stupních vítězek

Ostatní sporty
Během hokejové kariéry začal podnikat a vlastní dva obchody na prodej oděvů. To vše ale musel na čas hodit za hlavu a plně se věnovat hokejovým statistikám, rozboru hry, tomu, co jej v mladším věku živilo. „Je to práce na dvacet dní, kdy se mi úplně zasta
Na tři týdny se stal jedním z nejsledovanějších mužů Česka. Takovou pozornost možná nezažil ani jako extraligový útočník v hvězdné sestavě extraligových Pardubic. Hokejový expert České televize David Pospíšil, někým přezdívaný „Pan Tužka“, na sebe upozornil už coby hráč Tesly Pardubice svým nestandardním číslem na dresu – měl „96,9“, tedy číslo s desetinnou čárkou, což byla frekvence pardubického komerčního rádia.

Nejsledovanější muž Česka posledních dní - "Pan Tužka" - David Pospíšil

Pardubicko
Nedaleko Pardubic se koná tradiční triatlonový závod.
Bohaté menu. Nejen na počet chodů, ale také na pestrost v hlavním "jídle". Nedaleko Pardubic se koná jedna z největších událostí domácí triatlonové sezony Czechman Triatlon. Šlágr víkendu je nasměrován na sobotu. Na startovní listině hlavního závodu, kterým odstartuje Český pohár v dlouhém triatlonu, figuruje téměř sedm set závodníků. V mužské kategorie bude o vítězství sveden tuhý boj. Ženská kategorie slibuje porovnání sil obhájkyně prvenství Barbory Besperát se Simonou Křivánkovou, která se vrací po mateřské.
5 fotografií

Triatlonový Czechman slibuje drama v mužích a konfrontaci obhájkyně s maminkou

Ostatní sporty
Obálka knihy Jan Očko z Vlašimi.
Na rok 2024 připadá výročí (680 let) povýšení pražského biskupství na arcibiskupství. Na sklonku vlády Jana Lucemburského se prvním pražským arcibiskupem stal Arnošt z Pardubic, který jako nejvyšší duchovní, diplomat a univerzitní kancléř společně s Karlem IV. ovlivňoval politické dění v rámci středověké Evropy.

Recenze knihy: Jan Očko z Vlašimi

Čtenář reportér
Na rok 2024 připadá výročí (680 let) povýšení pražského biskupství na arcibiskupství. Na sklonku vlády Jana Lucemburského se prvním pražským arcibiskupem stal Arnošt z Pardubic, který jako nejvyšší duchovní, diplomat a univerzitní kancléř společně s Karlem IV. ovlivňoval politické dění v rámci středověké Evropy. Po Arnoštově úmrtí byl jeho nástupcem Jan Očko z Vlašimi. V církevní hierarchii nejprve olomoucký biskup a posléze první nositel kardinálského klobouku v zemích Koruny české, který se pohyboval v blízkosti panovníka a účastnil se císařské korunovační jízdy Karla IV. do Říma. O Arnoštu z Pardubic již prof. PhDr. Zdeňka Hledíková (1938 – 2018) knihu napsala a nyní následuje publikace od téže autorky Jan Očko z Vlašimi – první český kardinál a rádce Karla IV.

Jan Očko z Vlašimi. Recenze knihy

Čtenář reportér
Pardubičtí ploutvoví plavci v domácím bazénu řádili.
Nespletli si měsíc? S nadsázkou řečeno ploutvoví plavci z Klubů potápěčů Pardubice si střihli srpen v květnu. V domácím bazénu uspořádali pravé žně, když sklidili šestnáct hektarů úrodné plochy. Převedeno do sportovní terminologie: získali hned šestnáct cenných kovů. Ve svém středu se mohli spolehnout nejen na tradiční žence jako je David Cimburek, ale v kupce sena objevily také nečekanou jehlu jménem Tereza Kratochvílová. Pro srovnání: v roce 2022 na stejném místě si pověsil(i) na krk pouze dvě. 
42 fotografií

Ploutvoví plavci z Pardubic si uspořádali v domácím bazénu medailový piknik

Ostatní sporty
Florbalisté pražského klubu Black Angels.
Velmi nečekaná zpráva se před nedávnem prohnala domácím florbalovým prostředím. Dnes již tradiční superligový tým Black Angels neobdržel od výkonného výboru Českého florbalu klubovou licenci pro nadcházející sezonu a velmi pravděpodobně tak nadobro opustí nejvyšší soutěž. Kvůli problémům s účetnictvím nyní hrozí pražskému oddílu nejen konec mezi tuzemskou elitou, ale rovnou pád až do národní ligy.

Florbal řeší fiasko. Pražský klub bez licence, kvůli účetnictví musí pryč z ligy

Florbal
Domov ve Věži, kde před několika lety spadl ze schodů František Dunkel
Okresní soud v Havlíčkově Brodě v úterý 28. května už podruhé rozhodoval v případu lékaře z havlíčkobrodské nemocnice, který u pacienta nepoznal prasklou lebku. Vážný úraz hlavy si pětašedesátiletý František Dunkel přivodil po pádu ze schodů v domově ve Věži na Havlíčkobrodsku. „Je mi to líto. Udělal, co jsem mohl,“ řekl obžalovaný lékař Pavel Bílek ve své závěrečné řeči. Za usmrcení z nedbalosti mu hrozilo vězení.

Chybu lékaře nemocnice v Brodě má řešit komise České lékařské komory

Havlíčkobrodsko