ŠTÍTEK: Pardubice

Noční koncert / Michaela Šrůmová – soprán, Barbora de Nunes-Cambraia - mezzosoprán, Radka Dědičová - klavír / 18. 5. 2024 / Heroldova síň. Foto: Jaroslav Krejčí
/FOTOGALERIE/ Oficiálně byl letošní ročník národního Festivalu muzejních nocí zahájen 17. května ve východočeských Pardubicích. Hned následující sobotu zvala návštěvníky do svých prostor Rabasova galerie. Jako v předešlých letech zvala zejména na kvalitní hudební zážitek, o který se tentokrát postaraly sopranistka Michaela Šrůmová, mezzosopranistka Barbora de Nunes-Cambraia a klavíristka Radka Dědičová.
25 fotografií

Heroldovu síň rozezněl noční koncert

Čtenář reportér
Sokolský slet župy Pippichovy v Městečku Trnávce
V Městečku Trnávce se v sobotu 18.5. uskutečnil Župní sokolský slet. Na programu bylo devět skladeb, kterých se zúčastnilo téměř sedm set cvičenců. Trnaváků cvičilo 125. Tyto všechny sokoly můžete vidět ještě na krajském župním sletu v Pardubicích a samozřejmě na 4. a 5. července na Všesokolském sletu v Praze.
8 fotografií

Sokolský slet župy Pippichovy v Městečku Trnávce

Čtenář reportér
Atletická druhá liga.
Atleti a atletky se pustili do nového ročníku ligových soutěžích družstev, v nichž má Pardubický kraj jako tradičně početné zastoupení. A to včetně mužské extraligy, kde pardubická Hvězda při premiéře na pražské Julisce předčila na sedmé pozici alespoň Olymp. Úvodní kolo druhé ligy žen v Ústí nad Orlicí se mezi ženami stalo kořistí závodnic AC Pardubice, které poskládaly úctyhodných 230 pomocných bodů.

Hvězda na úvod nejvyšší soutěže sedmá. Start druhé ligy vyšel pardubickým klubům

Ostatní sporty
Obchodní centrum Kateřina, dříve Borzna, je bezdomovci vyhledávané.
Výjezdy strážníků Městské policie v Chrudimi jsou nyní častější. Nástupem teplého počasí totiž o sobě víc dávají znát bezdomovci, kteří se v chrudimských ulicích mění v opilé výtržníky. Dva z nich se tento týden v úterý utkali u nákupního centra Kateřina. Tam je ostatně místo, kde se už tradičně a rádi scházejí.

Každoroční problémy v Chrudimi začínají. Bezdomovci jsou opět na scéně

Chrudimsko
V divadle Dr. J. Čížka v Náchodě se konal již 12. regionální veletrh fiktivních firem, který pořádala Střední průmyslová škola stavební a Obchodní akademie arch. Jana Letzela v Náchodě.
Dne 9. května se v Městském divadle Dr. J. Čížka v Náchodě uskutečnil již 12. regionální veletrh fiktivních firem, který pořádala Střední průmyslová škola stavební a Obchodní akademie arch. Jana Letzela. Zúčastnilo se ho 27 fiktivních firem, což je největší počet v historii veletrhů pořádaných naší školou. Soutěžící přijeli z Českého Brodu, Hradce Králové, Kostelce nad Orlicí, Mostu, Nového Bydžova, Pardubic, Trutnova a samozřejmě z Náchoda.
13 fotografií

FOTO: SpeedForce porazila konkurenci. Zazářila na veletrhu fiktivních firem

Čtenář reportér
Mistrovství ČR Taekwondo v Nymburku: Adéla z Pardubic je zlatá.
Nymburk hostil Mistrovství České republiky KUP, konané od 10. do 12. května 2024. Šampionát nabídl dramatické momenty, výbušné souboje a triumfy, které budou dlouho v paměti všech zúčastněných. V rámci soutěže se představili ti nejlepší bojovníci z celého Česka, včetně bojovníků z Taekwon-Do ITF Pardubice.

Mistrovství ČR v taekwondu: Adéla z Pardubic opět zlatá

Čtenář reportér
Talkshow se koná v areálu Automatických mlýnů.
Jak se žije s elektromobilem nebo domácí solární elektrárnou, jak nám moderní technologie pomůžou bránit se změně klimatu? I o těchto tématech se bude mluvit v Pardubicích na talkshow, jejímiž hosty budou meteoroložka Taťána Míková, herec Lukáš Hejlík, ekonom ČEZu Pavel Řežábek a ministr životního prostředí Petr Hladík. Vstup je zdarma. 

Herec Hejlík, meteoroložka Míková a ministr Hladík zvou veřejnost do mlýnů

Pardubicko
Prezident Petr Pavel přijede do kraje, čeká ho i debata s občany.
Už jen den zbývá do návštěvy prezidenta Petra Pavla v Pardubickém kraji. Náš kraj je poslední, ve kterém ještě nebyl. V úterý má program zejména v Pardubicích, odkud se přemístí do Heřmanova Městce do tamního objektu Správy hmotných rezerv, navštíví i léčebnu v Luži na Chrudimsku a den zakončí debatou s občany ve Vysokém Mýtě. Středu stráví na Orlickoústecku, kde ho mimo jiné čeká i debata se zemědělci.  

Prezident Petr Pavel s chotí přijedou v úterý do Pardubického kraje

Orlicko
Snímek z webkamery na Slaměnce na úpatí Králického Sněžníku, 1105 m.n.m., 21. 4. 2024, 13:00 hodin
/HISTORICKÉ REKORDY/ Ačkoliv jsme ve druhé polovině dubna zažili chladné období s mrazy i v nížinách, které výrazně poničily úrodu ovoce, celkově byl duben v Pardubickém kraji další v řadě 11 teplotně nadprůměrných měsíců. Může za to první polovina a také samotný závěr měsíce, kdy jsme zažívali vysloveně letní teploty. Informovali o tom meteorologové ve své bilanční zprávě. 

Dubnové mrazy, jež ničily úrodu? I přesto byl měsíc v kraji teplotně nadprůměrný

Orlicko
Eva Vlčková zdolala soupeře v běhu na sto metrů i ve výstupu na věž.
V sobotu se v areálu hasičského záchranného sboru v Plzni-Košutce, konal memoriál Vendulky Fránové v běhu na sto metrů s překážkami a ve výstupu na věž. V kategorii střední dorost soutěž ovládla Eva Vlčková z Výrovic. Nejdříve časem  8,62 zvítězila ve výstupu na věž. Následně v čase 17,04 vyhrála základní kolo běhu na sto metrů s překážkami a postoupila do finálových rozběhů. Ani v těch nenašla konkurenci a právem stanula na stupínku nejvyšším i v této disciplíně.
3 fotografie

Pozární sport. Eva Vlčková z Výrovic ovládla memoriál Vendulky Fránové v Plzni

Čtenář reportér