ŠTÍTEK: Perský záliv

Spojené státy dlouhodobě soupeří s Íránem o dominanci v Perském zálivu
Perský záliv i Hormuzský průliv jsou plně pod kontrolou Íránu, uvedl vrchní velitel Íránských revolučních gard generál Alirezza Tangsiri. Informuje o tom agentura Reuters s odvoláním na íránskou tiskovou agenturou Tasnim. Íránští představitelé už dříve pohrozili, že v odpověď na jakoukoli nepřátelskou akci ze strany USA Hormuzský průliv zablokují. Průliv představuje klíčové místo při přepravě ropy.
4 fotografie

Máme pod kontrolou světovou ropnou cestu, pohrozil velitel íránských gard

Svět
Bombardování v Jemenu
Jemenský přístav Hudajdá opět zasáhly bomby. Ty si vyžádaly 26 mrtvých a několik desítek zraněných. Zasáhly oblast, kde se nachází městská nemocnice a rušný rybí trh. S odkazem na místní zdravotníky o tom informovala agentura Reuters. Nálety má podle agentury na svědomí koalice vedená Saúdskou Arábii, která pomáhá jemenské vládě v boji proti povstalcům.
5 fotografií

Jemenský přístav Hudajdá opět pod palbou. Nálety si vyžádaly desítky obětí

Svět
Příprava: FK Mladá Boleslav - Bahrajn.
Reprezentační výběr ze země v Perském zálivu je v Čechách na soustředění. Což ale není náhoda, neboť jejím koučem je Miroslav Soukup, který před tím koučoval národní tým Jemenu.

V zápase s Bahrajnem padl jediný gól

Fotbal
Bombardování v Jemenu
Téměř sto tisíc migrantů, snažících se uprchnout chudobě a násilí, přišlo během loňska do Jemenu, který sám trpí občanskou válkou a hrozícím hladomorem. Přesto do něj loni každý měsíc přibylo kolem sedmi tisíc migrantů, kteří doufají, že se jim podaří dostat se přes něj do některé z bohatých zemí v Perském zálivu. V úterý to uvedla Mezinárodní organizace pro migraci. Jemen na severu sousedí se Saúdskou Arábií.
7 fotografií

Jemen zažívá nejhorší humanitární krizi na světě, čelí válce i hladomoru

Svět
Ilustrační foto.
Nedaleko Opery v Sydney má vzniknout další unikát. Nebude ovšem stát na pevnině, ale bude ukryt pod mořskou hladinou. Australští vědci  plánují, že by v zálivu Port Jackson vytvořili umělý korálový útes. „Cílem projektu je zjistit, zda to dokážeme,“ prohlásil David Booth z Technické univerzity v Sydney.
5 fotografií

U Sydney vyroste umělý korálový útes

Svět
Trénink kuvajtských hokejistek na ledové ploše v Písku.
Písek - V malé monarchii při Perském zálivu není hokej zrovna národním sportem, ale v Kuvajtu to s ním myslí zřejmě vážně. Před pěti lety se u Otavy představila mužská reprezentace, která má v plánu utkat se poprvé o účast na mistrovství světa. Nyní se do Písku přijely učit také kuvajtské ženy.
18 fotografií

Exotika na ledu. Kuvajtské hokejistky trénovaly v Písku

Hokej
Dana Hábová.
Praha - Překladatelka Dana Hábová je svému rodnému městu věrná, celý život bydlí v Petrské čtvrti, i když na třech různých adresách. Veřejnosti je známa především jako pohotová tlumočnice s nezaměnitelným hlasem, která zprostředkovala českým televizním divákům například přímé přenosy z války v Perském zálivu či udílení cen Grammy. Z angličtiny překládá prózu i filmové podtitulky, v současnosti se ovšem nejvíce zabývá dramatickými texty a divadlem. A také se s láskou věnuje svému rok a půl starému vnoučkovi Toníkovi.

Dana Hábová: Jaká místa mám v Praze ráda

Praha
Parník do zoologické zahrady.
Praha - Do pražské zoologické zahrady budou po zimní přestávce od soboty opět jezdit parníky. Pravidelnou linku mezi Rašínovým nábřežím, případně Čechovým mostem a Císařskou loukou nedaleko zoo bude Pražská paroplavební společnost provozovat v dubnu o víkendech a svátcích, od května pak každý den. Ve čtvrtek to za firmu sdělil Richard Vojta.

Parníky do zoo opět pojedou od 1. dubna, zpočátku jen o víkendech

Praha
Americký prezident Donald Trump si jako nového poradce pro národní bezpečnost vybral generála Herberta Raymonda McMastera, který ve funkci nahradí Michaela Flynna.
Americký prezident Donald Trump si jako nového poradce pro národní bezpečnost vybral generála Herberta Raymonda McMastera, který ve funkci nahradí Michaela Flynna. Ten byl minulý týden odvolán kvůli tajným jednáním s ruským velvyslancem. Dočasný poradce Keith Kellogg se stane personálním šéfem Národní bezpečnostní rady (NSC).

Trump má nového bezpečnostního poradce. Generála McMastera

Svět
Oslavy příchodu nového roku v Dubaji.
Dubaj - Tempo růstu ekonomiky emirátu Dubaj loni zpomalilo kvůli nízkým cenám ropy a stagnujícímu globálnímu obchodu. Hrubý domácí produkt se zvýšil o 2,7 procenta po růstu o čtyři procenta v roce 2015. V letošním roce však vláda očekává mírné oživení a HDP se má zvýšit o 3,1 procenta.

Dubajská ekonomika zpomaluje kvůli nízkým cenám ropy

Ekonomika
Ilustrační foto
Londýn - Nejrychlejším kočkovitým šelmám na světě hrozí podle nové studie vyhynutí. Gepardů, kteří se vyskytují takřka výhradně v Africe, zbývá pouze okolo 7100 jedinců a jejich počet rychle klesá. Příčinou je zejména častý kontakt s lidmi a fakt, že gepardí kožešina je velmi draze placeným módním artiklem, po němž je velká poptávka.

Gepardům hrozí vyhynutí, podle studie jich zbývá na 7100

Svět
Tomáš Řenč, Nejúspěšnější sportovec Slaného 2015.
Slaný – Poslední závod letošní sezony v polovičním ironmanu absolvoval slánský triatlonista Tomáš Řenč v Bahrajnu. Do exotického prostředí Arabského poloostrova se po roce vrátil, poněvadž tamní podnik považuje za jeden z nejkvalitnějších. Tamní závod byl stejně jako loni mistrovstvím Středního východu a tak se opět sešla kvalitní světová konkurence.

Magická hranice opět odolala

Ostatní sporty
Ilustrační foto.
Berlín - Největší německá letecká společnost Lufthansa se dohodla na spolupráci s aerolinkami Etihad Airways v oblasti takzvaného code-sharingu. To znamená, že firmy budou společně prodávat letenky na některé spoje. Pro Lufthansu je to první spolupráce s některým z rivalů z oblasti Perského zálivu, uvedla agentura Reuters.

Lufthansa se dohodla na spolupráci s Etihad Airways

Ekonomika
Ilustrační foto.
Rijád - Bangladéšský uklízeč ze saúdskoarabské metropole Rijádu, jemuž se na sociálních sítích vysmívali za to, jak na fotografii zírá do výlohy klenotnictví, po internetové kampani na jeho podporu získal sadu zlatých šperků. Lidé mu také přislíbili tisíce rijálů, informovala televizní stanice CNN.

Vysmívaný uklízeč z Rijádu získal po kampani na netu šperky

Svět
Hillary Clintonová.
Berlín/Washington - Nadace Hillary a Billa Clintonových získala od německé vlády až pět milionů dolarů (zhruba 127,6 milionu Kč), a to v době, kdy Clintonová bojovala ve volbách o úřad amerického prezidenta. Vyplývá to z nových informací na seznamu dárců nadace. Podle bývalé vládní poslankyně a publicistky Very Lengsfeldové tak němečtí daňoví poplatníci spolufinancovali kampaň Clintonové, upozornil web listu Die Welt.

Nadace Clintonové během voleb získala miliony od německé vlády

Svět
Stíhačky CF-18 jsou ve výzbroji kanadského letectva od roku 1983.
Ottawa - Stíhačka kanadského letectva CF-18 se dnes zřítila v západokanadské provincii Alberta. Podle informace ministerstva obrany pilot havárii nepřežil. Nehoda se stala u města Cold Lake na březích stejnojmenného jezera. O příčině neštěstí zatím nebyla vydána žádná zpráva.

V Kanadě se zřítil bojový letoun, pilot zahynul

Svět
Logo PKN ORLEN
Varšava (Polsko) - Největší polská rafinérská společnost PKN Orlen prodloužila dohodu o dodávkách ropy se saúdskoarabskou firmou Aramco do konce příštího roku. Ropa od Aramco se zpracovává v rafinerií PKN v Polsku, České republice a Litvě. Aramco by měla měsíčně dodávat PKN 200 000 tun ropy.

PKN prodloužilo dohodu o dodávkách ropy ze Saúdské Arábie

Ekonomika
Ilustrační foto
Londýn/New York - Ceny ropy na světových trzích dnes obnovily růst a vrátily se nad 50 dolarů za barel. Přispívají k tomu komentáře představitelů ropného kartelu OPEC, které naznačují, že by se jeho členové mohli dohodnout na snížení těžby o čtyři procenta. Trh čerpá optimismus také ze zprávy o poklesu zásob v USA.

Ropa zdražuje, trh očekává avizované snížení těžby

Ekonomika
Petrou projdou ročně stovky tisíc návštěvníků. Ilustrační foto.
Petra (Jordánsko) - Jordánské skalní město Petra je známé svými chrámy, které proslavila filmová série Indiana Jones. Nejnovější archeologický průzkum prokázal, že toto město je sice v poušti, ale zdaleka netrpělo žízní. Mělo moderní zavlažovací systém, který lidem umožňoval nejen přežít, ale i zavlažovat zahrady a provozovat velký bazén. Archeologové tvrdí, že před 2000 lety měla tato metropole nabatejského království technické vymoženosti a luxusní vybavení, napsal izraelský deník Haarec.

Pouštní město Petra mívalo zahrady a velký bazén

Svět