ŠTÍTEK: Perský záliv

Hořící hotel v Dubaji.
Dubaj - Pět hodin dnes bojovali hasiči v Dubaji s požárem rozestavěné budovy v centru města. Oznámil to místní list Gulf News. Nejnovější ze série požárů, které v poslední době postihly obchodní a turistické centrum na pobřeží Perského zálivu, si podle sdělení hasičů nevyžádal oběti na životech.

V Dubaji znovu hořelo, údajně kvůlli hořlavému obložení budov

Svět
Ilustrační foto
Teherán - Íránské ministerstvo zahraničí ostře reagovalo na kritiku OSN kvůli popravám 20 sunnitských Kurdů. Teherán je označil za teroristy podporované z ciziny. Kriticky se dnes vyjádřil také představitel íránské sunnitské menšiny, podle nějž popravy vyvolají další napětí mezi sunnity a šíity v oblasti Perského zálivu.

Írán čelí kritice za popravy 20 sunnitských Kurdů

Svět
Zaha Hadidová
Dauhá - V Kataru budou postaveny dvě budovy podle návrhu architektky iráckého původy Zahy Hadidové. Jednou z nich bude věž ve tvaru pouštního hyacintu, která vznikne poblíž místa, kde se bude v roce 2022 hrát finálový zápas fotbalového mistrovství světa. Oznámil to dnes bratr katarského emíra šajch Muhammad bin Hamad Sání. Hadidová, která byla Britkou iráckého původu, zemřela letos ve věku 65 let.

V Kataru postaví podle návrhu Hadidové věž ve tvaru hyacintu

Svět
Ilustrační foto.
Teherán - Íránská armáda může uzavřít strategický Hormuzský průliv pro Spojené státy a jejich spojence, jestliže budou ohrožovat islámskou republiku. Prohlásil to velitel vlivných íránských revolučních gard generál Hosejn Salámí, kterého citovala íránská státní média. Průlivem vede důležitá trasa ropných transportů z Perského zálivu a Teherán pohrozil jeho uzavřením v minulosti již několikrát.

Íránský generál varoval USA, že může zavřít Hormuzský průliv

Svět
Ilustrační foto
Dubaj - Katarská zpravodajská televize Al-Džazíra zruší asi 500 pracovních míst, tedy přes deset procent svého celkového stavu: propouštění se většinou dotkne katarského ústředí stanice. Společnost sdělila, že prochází restrukturalizací, aby se adaptovala na změny v globálních médiích. Celý multimediální konglomerát Al Jazeera Media Network má přes 100.000 zaměstnanců a televize Al-Džazíra jich má kolem 4000.

Televize Al-Džazíra zruší přes deset procent pracovních míst

Ekonomika
Dubaj. Ilustrační foto
Dubaj - Nelehký úkol bude mít nový člen vlády Spojených arabských emirátů. Má totiž dbát o štěstí obyvatel devítimilionové země. V rámci přestavby kabinetu, kterou oznámil premiér šajch Muhammad bin Rašíd Maktúm, vznikne i pozice náměstka pro dohled nad tolerancí, informovala agentura AP.

Spojené arabské emiráty budou mít ministerstvo štěstí

Svět
Záběr z íránského dronu
Teherán/Washington - Írán vyslal průzkumný bezpilotní letoun nad americké vojenské plavidlo pohybující se v mezinárodních vodách Perského zálivu. Letoun pak v rámci nyní probíhajícího námořního cvičení pořídil několik "přesných" fotografií, uvedla íránská státní televize. Americká armáda dnes tento krok označila za "nenormální a neprofesionální".

Írán vyslal bezpilotní letoun nad americké vojenské plavidlo

Svět
Fotbal - ilustrační snímek
Curych - Světová fotbalová federace FIFA kontumovala v neprospěch Kuvajtu kvalifikační zápas o postup na mistrovství světa proti Barmě, který se v listopadu kvůli suspendaci kuvajtského svazu nesehrál. Fotbalová federace malé země z Perského zálivu navíc dostala pokutu 10.000 franků (247 tisíc korun).

FIFA kontumovala zápas Kuvajtu, ten se nehrál kvůli suspendaci svazu

Fotbal
Dubaj. Ilustrační foto
Rijád – Nulové daně, dotovaný benzin a energie za pakatel, zdravotní péče a školy zdarma. Výhody obyvatel bohatých zemí Perského zálivu mohl dosud okolní svět jen závidět. Propadající se ceny ropy ale země zvyklé na luxus dotlačily k něčemu nevídanému – začínají šetřit.

Šejkové kvůli levné ropě utahují opasky. Poprvé tak zavedou DPH

Svět
Šítští muslimové truchlí za duchovního Nimr Bákira Nimra.
Rijád – V Saúdské Arábii popravili 47 lidí usvědčených z terorismu. Informovalo o tom dnes ministerstvo vnitra. Mezi popravenými je šíitský duchovní Nimr Bákir Nimr, který působil mezi šíity ve Východní provincii a netajil se kritikou Rijádu. Jeho rodinu zpráva šokovala, ale příbuzní varovali před násilnou reakcí. Velmi ostře reagoval Írán, který si předvolal saúdskoarabského chargé d´affaires. Šíité rychle zorganizovali protesty na východě Saúdské Arábie a v Bahrajnu, kde policie proti nim použila slzný plyn. K protestům v zemích Perského zálivu vyzval vůdce iráckých šíitů.

V Saúdské Arábii bylo dnes popraveno 47 lidí za údajný terorismus

Svět
Ilustrační foto.
Bagdád - Stovka ozbrojených útočníků zajala dnes ráno na jihozápadě Iráku 26 občanů Kataru, kteří byli na lovu v odlehlé pouštní oblasti u irácké hranice se Saúdskou Arábií. Irácká policie po skupině pátrá. K únosu se zatím nikdo nepřihlásil. Podle iráckých bezpečnostních zdrojů citovaných agenturou AFP jsou mezi rukojmími i členové katarské vládnoucí rodiny.

V Iráku unesli ozbrojenci 26 katarských lovců

Svět
Ilustrační foto
Berlín – Německo by v roce 2016 mohlo vynaložit na bojové operace proti radikálnímu hnutí Islámský stát (IS) 134 milionů eur (přes 3,6 miliardy korun). Vyplývá to ze společného návrhu německé ministryně obrany Ursuly von der Leyenové a ministra zahraničí Franka-Waltera Steinmeiera, do kterého měl magazín Der Spiegel možnost nahlédnout. Dokument také upřesňuje místa nasazení, kterými jsou východní Středomoří, Perský záliv, Rudé moře a přilehlé vody.

Německá vojenská operace proti Islámskému státu by mohla stát miliardy

Svět
Ilustrační foto
Teherán - V Íránu zadrželi přes 40 podezřelých radikálů, z nichž polovina plánovala odcestovat do Iráku či Sýrie a tam se zapojit do bojů. Uvedla to dnes agentura Reuters s odvoláním na prohlášení íránského ministra informací Mahmúda Alávího. K zatýkání došlo v severních provinciích Golestán, Mázandarán a Teherán, v Chúzestánu na jihu a v provinciích Sístán a Balúčestán na východě země.

V Íránu zadrželi přes 40 radikálů, chtěli odcestovat do Sýrie a Iráku

Svět
V Sýrii od začátku roku prudce vzrost počet žadatelů o pas.
Damašek – V Sýrii od začátku roku prudce vzrost počet žadatelů o pas. Vydání cestovních dokumentů Damašku podle provládního listu Al-Vatan vyneslo 500 milionů dolarů (12,3 miliardy korun). Z válečné Sýrie uprchly nejméně čtyři miliony lidí.

Sýrie letos inkasovala za vydání pasů miliony dolarů

Svět
Ilustrační foto
Damašek/Washington - Spojenci pod vedením USA shodili několik zásilek munice syrským rebelům, kteří v zemi bojují proti ozbrojencům z hnutí Islámský stát. Oznámil to dnes americký armádní mluvčí. Povstalci následně uvedli, že nové vybavení by jim mělo pomoci k tomu, aby zahájili spolu s kurdskými jednotkami ofenzívu proti islamistům ve městě Rakka.

Spojenci pod vedením USA shodili syrským povstalcům munici

Svět
Ilustrační foto.
Dubaj – Spojené arabské emiráty (SAE) dnes bránily svou reakci na syrskou uprchlickou krizi a odmítly kritiku, která se v posledních dnech snesla na bohaté státy Perského zálivu kvůli tomu, že je jejich pomoc běžencům údajně nedostatečná a měly by dělat více. Vláda ve svém prohlášení uvedla, že prodloužila povolení k pobytu pro více než 100.000 Syřanů, kteří do země dorazili od roku 2011. V zemi prý nyní žije přes 242.000 syrských občanů. Žádné bližší podrobnosti o prodloužení platnosti víz ale úřady nezveřejnily, napsala agentura AP.

Spojené arabské emiráty se brání kritice, v zemi už žijí tisíce Syřanů

Svět
Ilustrační foto
Londýn – S eskalující krizí kolem syrských uprchlíků, kteří se snaží proniknout do evropských zemí, vyvstávají otázky, proč tito lidé nemíří do bohatých států Perského zálivu, které jsou blíže jejich domovu. Zatímco ti, kteří před krizí prchají, už řadu let přecházejí v obrovských počtech hranice do Libanonu, Jordánska a Turecka, jejich cesty do jiných arabských států – zejména v oblasti Perského zálivu – již nejsou tak přímočaré.

Proč Syřané neprchají do zemí Perského zálivu?

Svět
Ilustrační foto
Džidda (Saúdská Arábie) - Počet žádostí o vydání víz pro cesty do České republiky převyšuje po většinu roku kapacitu českého velvyslanectví. Tvrdí to server Arab News, podle něhož velvyslanectví vyzvalo žadatele, aby počítali s tříměsíční lhůtou pro vyřízení. Server uvedl, že oznámení přichází v době, kdy se Česká republika a Rakousko snaží omezit vydávání víz pro turisty z oblasti Perského zálivu, prý kvůli problémům, které v daných zemích návštěvníci způsobují.

Velvyslanectví ČR v Rijádu prý nestíhá vyřizovat žádosti o víza

Svět
Jaderná základna v Íránu. Ilustrační foto
Dubaj - Jadernou dohodu s Íránem v arabském světě přijali s velkou ostražitostí. Arabské země se totiž obávají, že by uvolněním mezinárodní izolace mohl Teherán ovládaný šíity získat převahu v soupeření o moc v regionu, napsala agentura AP. Obavy panují v arabských metropolích z toho, že Írán získá jadernou zbraň a že dohoda tomu nemůže zabránit.

Arabský svět se obává, že jaderná dohoda posílí moc Íránu

Svět
Ilustrační snímek.
Mekka (Saúdská Arábie) - Saúdská Arábie a Spojené arabské emiráty zkrátily po dobu postního měsíce ramadánu pracovní dobu státním zaměstnancům. Pracovat se bude pouze pět hodin, mzda ale zůstane zachována, informují tamní média. V kolébce islámu Saúdské Arábii stejně jako v dalších státech Perského zálivu ramadán začne ve čtvrtek, na západní polokouli pak někde jeho začátek datově připadne ještě na dnešek místního času.

Saúdská Arábie a SAE zkrátily o ramadánu pracovní dobu

Svět
Syrský prezident Bašár Asad.
Bagdád/Damašek - Rusko se začíná odvracet od syrského prezidenta Bašára Asada. Napsal to panarabský list Aš-Šark al-Avsat, který vychází v Londýně. Moskva podle něj z Damašku stáhla své vojenské odborníky i postradatelný personál a přestala trvat na tom, že je Asad nenahraditelný. Rusko patřilo dosud k největším spojencům Damašku a zabránilo přijetí protisyrských opatření v Radě bezpečnosti OSN.

Rusko se začíná odvracet od syrského prezidenta Asada, píše tisk

Svět
Xavi Hernández z Barcelony (vpravo) a Mehdi Lacen z Getafe.
Barcelona - Fotbalový záložník Xavi Hernández po sezoně odejde ze svého mateřského klubu Barcelony do katarského celku Al Sadd, kde má připravenou lukrativní tříletou smlouvu. Agentuře Reuters to řekl hráčův manažer Ivan Corretja, pětatřicetiletý mistr světa a Evropy oznámí konec na Nou Campu ve čtvrtek.

Barcelonu opouští jedna z ikon. Xavi po sezoně zamíří do Kataru

Fotbal
Ajatolláh Alí Chameneí.
Teherán – Ochranu a všemožnou pomoc Íránu všem utlačovaným lidem v regionu přislíbil v dnešním prohlášení nejvyšší íránský duchovní a politický vůdce ajatolláh Alí Chameneí. V poselství adresovaném íránským vysokým představitelům a diplomatům z islámského světa jmenoval v této souvislosti konkrétně Jemen, Bahrajn a Palestinu, informovala íránská tisková agentura IRNA.

Chameneí: Budeme bránit utlačované lidi v regionu ze všech sil

Svět
Barack Obama
Washington – Podle amerického prezidenta Baracka Obamy válka v Sýrii zřejmě neskončí před jeho odchodem z úřadu počátkem roku 2017. Šéf Bílého domu se tak vyjádřil v rozhovoru se saúdskoarabskou televizí Al-Arabíja, napsala dnes agentura AFP. Zopakoval rovněž názor, že syrský konflikt není možné vyřešit vojensky.

Obama: Válka v Sýrii neskončí před mým odchodem z úřadu

Svět
Lubomír Zaorálek
Lucemburk - Při řešení nynější krize, kdy stovky lidí tonou ve Středozemním moři při pokusu dostat se do Evropy, nesmí Evropská unie sklouznout k faktické spolupráci s pašeráky lidí, míní český ministr zahraničí Lubomír Zaorálek. Novinářům v Lucembursku před jednáním se svými kolegy z EU také řekl, že podle jeho názoru by se na věci měly finančně podílet nejen země unie, ale také například bohaté státy Perského zálivu.

Zaorálek: Unie nesmí sklouznout ke spolupráci s pašeráky lidí

Svět
Benjamin Netanjahu
Jeruzalém/Washin­gton – Izraelský premiér Benjamin Netanjahu dnes varoval před závody ve zbrojení, které podle něj v Perském zálivu vyvolá dohoda mezi světovými velmocemi a Íránem ohledně jeho kontroverzního jaderného programu. Kromě židovského státu se totiž v ohrožení před íránským jaderným potenciálem budou cítit i sunnitské muslimské země v oblasti Perského zálivu.

Netanjahu varuje před závody ve zbrojení kvůli dohodě s Íránem

Svět
Pozice obsazené šíitskými povstalci. Ilustrační foto.
Saná/Praha - Vojenská letadla arabských zemí dnes pátým dnem pokračovala v bombardování Jemenu. Zaměřila se na pozice obsazené šíitskými povstalci. Svědci uvádějí, že bomby dopadaly na okolí prezidentského paláce v blízkosti diplomatické čtvrti v metropoli Saná. Letadla se ale zaměřila také na sever země; při zásahu tamního uprchlického tábora zemřelo 45 lidí a 65 dalších bylo zraněno. Ofenzivu vede Saúdská Arábie.

Letadla arabských zemí zasáhla uprchlický tábor v Jemenu

Svět
Barack Obama
Washington – Americký prezident Barack Obama vyzval Írán k propuštění trojice vězněných Američanů a nalezení čtvrtého pohřešovaného muže. Uvedl to dnes ve svém prohlášení k perskému novému roku. Obama při této příležitosti vyzval Íránce k narovnání americko-íránských vztahů, k němuž se podle něj otevírá výjimečná šance.

Obama vyzval Teherán k propuštění trojice vězněných Američanů

Svět
Jedno z Fabergého vajec. Odhaduje se, že vajec bylo vyrobeno kolem 50, z nich se dochovalo 42.
Petrohrad/Dauhá - Vejce Fabergé patřila mezi ceněné součásti šperkovnic ruských carů a dodnes jsou vyhledávaná mezi sběrateli po celém světě. Nyní se vejce Fabergé vracejí - a první z nich, které bylo po 99 letech vyrobeno, se nyní vystavuje v katarském Dauhá, napsal britský list The Times.

Ruský Fabergé obnovil tradici, nové vejce vyrobil pro Katar

Svět
Francouzská letadlová loď Charles-de-Gaulle.
Paříž/Perský záliv - Do vojenské operace Francie proti organizaci Islámský stát (IS) v Iráku se dnes zapojila francouzská letadlová loď Charles-de-Gaulle. Z obřího plavidla na jaderný pohon ráno vzlétly k úderům proti islamistům první stíhačky typu Rafale. Uvedla to francouzská média.

Francie poslala do boje proti Islámskému státu letadlovou loď

Svět
Ilustrační foto
Saná - Šíitské milice Húsíů, které se silou zmocnily vlády v jemenské metropoli Saná, nehodlají ustoupit před žádnou hrozbou ze zahraničí. Vyjádřily se tak jen krátce před očekávaným hlasováním Rady bezpečnosti OSN o rezoluci, která má pod hrozbou sankcí vyzvat šíitské rebely k opuštění moci.

Šíitské milice v Jemenu vzkazují: OSN se nepodřídíme

Svět