ŠTÍTEK: Perský záliv

Mladá Vlčnovjanka pomáhá státní škole v Nepálu.
Nepál, Vlčnov /ROZHOVORO - Zeleň, ze které se až točí hlava, tisíce vodopádů i monumentální hory okouzlily dvaatřicetiletou Šárku Starobovou z Vlčnova natolik, že se tam vrátila už třikrát. Na místě pomáhá jedné státní škole, která se nachází na úpatí Annapurny.

Šárka Starobová:Nepál zapůsobí na všechny vaše smysly

Volný čas
Šíitští povstalci dnes v jemenském hlavním městě Saná po krátkém střetu s ochrankou obsadili prezidentský palác.
Jemenský prezident se údajně dohodl s šíitskými povstalci na ukončení násilí v metropoli Saná. Podle státní agentury SABA se prý rebelové zavázali k tomu, že přestanou obléhat prezidentský palác a propustí prezidentovy poradce, které zadrželi v uplynulých dnech. 

Jemen hlásí dohodu s povstalci

Svět
Exilový vůdce palestinského Hamasu Chálid Mišal.
Dauhá – Televizní stanice CNN dnes s odvoláním na nejmenované zdroje blízké palestinskému hnutí Hamas uvedla, že Katar vyhostil exilového vůdce palestinského Hamasu Chálida Mišala. Politický vůdce radikálního hnutí se měl přesunout do Turecka. Představitelé Hamasu ale tyto zprávy popřeli a katarská vláda je nijak nekomentovala.

Katar údajně vyhostil vůdce Hamasu Mišala, Hamas to popírá

Svět
V Bahrajnu dnes zatkli vůdce místní šíitské opozice šajcha Alího Salmána. Stojí v čele šíitského hnutí Vifák, které bojuje za práva většinových šíitů.
Manáma – V Bahrajnu dnes zatkli vůdce místní šíitské opozice šajcha Alího Salmána. Stojí v čele šíitského hnutí Vifák, které bojuje za práva většinových šíitů. Podle zdrojů z tohoto hnutí byl Salmán před zatčením dlouho vyslýchán na ministerstvu vnitra. Čelí údajně devíti bodům obžaloby. Vifák zvolil Salmána tento týden znovu svým generálním tajemníkem a v pátek hnutí uspořádalo další protest za rozšíření svobod v zemi.

V Bahrajnu zatkli vůdce šíitské opozice šajcha Alího Salmána

Svět
Petr Vabroušek.
Zlín – V atraktivním prostředí Perského zálivu zakončí letošní sezonu triatlet Petr Vabroušek, který se ve městě Manámě zúčastní triatlonu Challenge Bahrajn. Závod se bude konat na polovičních ironmanových tratích složených z 1900 metrů plavání, 90 kilometrů cyklistiky a 21,1 kilometru bě­hu.

Vabroušek zakončí sezonu v Bahrajnu proti světové špičce

Ostatní sporty
FOTBAL - ilustrační foto.
Berlín - Katar, léto roku 2022 a mistrovství světa ve fotbale. Taková by měla být realita. Jenže ozval se další hlas, který to odmítá. Konkrétně člen výkonného výboru FIFA Theo Zwanziger. Podle bývalého předsedy Německého fotbalového svazu představují klimatické podmínky v emirátu v Perském zálivu pro hráče a fanoušky příliš velké zdravotní riziko.

Další hlas proti Kataru. Myslím, že šampionát tam nebude, říká německý boss

Fotbal
Katar. Ilustrační foto.
Dauhá – Katar dnes potvrdil zadržení dvou Britů, kteří přijeli prověřovat pracovní podmínky zahraničních dělníků. Několik dní je pohřešuje norská organizace ochránců lidských práv, která je do Kataru poslala. Země Perského zálivu je sledovaná kvůli těžkým podmínkám, za nichž tam zahraniční dělníci budují objekty, v nichž se bude roku 2022 konat fotbalové mistrovství světa.

Katar potvrdil zatčení dvou Britů, kteří zkoumali pracovní podmínky cizinců

Svět
Abdal Fattáh Sísí
Káhira - Egyptský prezident Abdal Fattah Sísí se vzdá poloviny svého platu i majetku ve prospěch strádající státní ekonomiky. Vyzval dnes Egypťany, aby učinili podobný krok, a podle agentury Reuters tím veřejnost připravuje na ještě těžší ekonomické období.

Egypstký prezident se vzdá poloviny majetku i svého platu

Svět
Ilustrační foto
Washington - Americký ministr obrany Chuck Hagel nařídil vyslat do Perského zálivu letadlovou loď. Má tam být pro případ, že bude nutné zahájit vojenskou operaci v Iráku, kde islámští radikálové v uplynulém týdnu obsadili některá města a ohrožují metropoli Bagdád. Oznámil to dnes Pentagon.

Američané vysílají do Perského zálivu letadlovou loď

Svět
Hokej - ilustrační foto.
Minsk - Mezi hokejové národy se nově zařadil Omán, který se dnes na kongresu Mezinárodní hokejové federace v Minsku oficiálně stal 73. členem IIHF. Arabský stát dostal status přidruženého člena a stal se čtvrtou zemí z oblasti Perského zálivu, kterou federace přijala.

Nová země na hokejové mapě světa. Členem IIHF se stal Omán

Hokej
Z Memoriálu podporučíka Petra Šimonky
Semily - V Semilech se střílelo i vzpomínalo. Soutěž se koná na počest Petra Šimonka. Padl v roce 1991 v Perském zálivu při operaci Pouštní bouře. Sloužil v protichemické jednotce.

Na memoriálu i vzpomínali

Z okolí
Na střechu baru ve skotském městě Glasgow se zřítil policejní vrtulník.
Glasgow - Bilance pátečního pádu policejního vrtulníku na střechu baru ve skotském městě Glasgow vzrostla na devět mrtvých. Oficiální statistiky doposud udávaly osm obětí, záchranáři v troskách ale našli deváté tělo, uvedla dnes televize SkyNews. Úřady v neděli varovaly, že mrtvých může být více, neboť se záchranářům ještě nepodařilo vrak stroje vyprostit. Zatím také není jasné, co bylo příčinou havárie. Britská policie doposud oznámila identitu pěti obětí.

Bilance pádu vrtulníku ve Skotsku vzrostla na devět mrtvých

Svět
Ilustrační foto
Damašek – Islámští radikálové, kteří bojují proti vládě v Sýrii, omylem sťali jednoho svého člena, kterého považovali za soupeře z opačného tábora. S odkazem na video, které islamisté zveřejnili na internetu, o tom dnes informovala agentura AFP. Je na něm vidět dva členy skupiny, která se hlásí k uskupení Islámský stát v Iráku a Levantě (ISIL). Zvedají hlavu zabitého před lidmi shromážděnými v Halabu a tvrdí, že je to irácký šíita, který bojoval v provládních oddílech.

Syrští islamističtí povstalci omylem setnuli hlavu kolegovi

Svět
Ilustrační foto
Abú Zabí - Velbloudí carpaccio, velbloud po burgundsku, velbloudí hamburger ve zlaté fólii… V zemích Perského zálivu se přední šéfkuchaři pustili do propagace masa korábu pouště, které dosud měli v oblibě pouze beduíni, napsala agentura AFP.

Velbloudí maso se v SAE stává vyhledávanou pochoutkou

Svět
Ilustrační foto
Teherán - Čtrnáct íránských vojáků zahynulo a dalších pět utrpělo zranění při ozbrojeném střetu v noci z pátku na sobotu u hranic s Pákistánem. Íránská agentura IRNA s odvoláním na úřady napsala, že útočníci byli zřejmě pašeráci drog, nebo povstalci proti teheránskému režimu.

U hranic s Pákistánem zabili útočníci 14 íránských vojáků

Svět
Ilustrační foto
Rijád - Saúdské Arabky v sobotu chtějí pokračovat v kampani, kterou si chtějí vymoci povolení řídit automobily. Saúdská Arábie je jediná země, která to ženám zakazuje. Organizátorky vyzvaly ženy, aby zasedly za volanty a vyjely na silnice. Ministerstvo vnitra však varovalo nejenom před účastí, ale i před jakoukoli podporou prostřednictvím internetu.

Saúdské Arabky chtějí řídit. Zasednou za volanty aut a vyjedou na silnice

Svět
Ilustrační foto
Washington - Americké námořnictvo posiluje svou přítomnost v oblasti Perského zálivu. Uvedli to nejmenovaní činitelé, které citovala agentura AP. Do Arabského moře připlula letadlová loď Harry S. Truman, aby zaujala místo letadlové lodi Nimitz. Nimitz, která je v Indickém oceánu, měla zamířit domů. Námořnictvo vydalo rozkaz, aby pro tuto chvíli setrvala.

Americké námořnictvo posiluje přítomnost v Perském zálivu

Svět
Statisíce muslimů dnes zahájily oslavy svátku íd al-fitr.
Rijád - Statisíce muslimů dnes zaplavily mešity v islámských zemích, a zahájily tak oslavy svátku íd al-fitr. Připadá každoročně na první tři dny po skončení postního měsíce ramadánu a je to příležitost k radosti, obdarovávání a k setkání s příbuznými a přáteli. Některé země Perského zálivu prodloužily lidem svátek až na 12 dní. V Káhiře vyšly do ulic slavnostně naladěné davy odpůrců i příznivců svrženého prezidenta Muhammada Mursího. V Damašku se ráno přišel do mešity pomodlit prezident Bašár Asad ve chvíli, kdy opozice hlásila, že zaútočila na jeho konvoj. Asad ale do mešity dorazil v pořádku, jak bylo patrné z televizních záběrů.

Muslimové slaví po skončení ramadánového půstu veselý svátek

Svět
Princ Tamim
Dauhá - Katarský emír Hamad bin Chalífa Sání dnes odstoupil a předal moc synovi a dosavadnímu korunnímu princi Tamimovi. V televizním vystoupení svůj krok zdůvodnil tím, že je čas pro novou generaci. Jednašedesátiletý bin Chalífa Sání je prvním z vládců arabského státu, který se vzdává moci z vlastní vůle.

Katarský emír abdikoval ve prospěch syna Tamima

Svět
Kuvajtské parlamentní volby.
Kuvajt - Kuvajtský nejvyšší soud dnes zrušil výsledky prosincových parlamentních voleb, které bojkotovala opozice; zároveň schválil právě opozicí kritizované změny volebního zákona, jež údajně snižují šance odpůrců vládnoucího klanu Sabahů. Soud rovněž rozhodl o nutnosti uspořádat nové volby.

Kuvajtský nejvyšší soud rozpustil parlament zvolený v prosinci

Svět
Ilustrační foto
Teherán – Při mohutném zemětřesení, které dnes postihlo jihovýchod Íránu, zahynulo nejméně 40 lidí. S odvoláním na íránskou televizi to oznámila agentura AP. Vládní zdroje citované agenturou Reuters předpokládají, že mrtví budou v řádu stovek. Silné otřesy jsou hlášeny také z indické metropole Dillí a rovněž z některých zemí v oblasti Perského zálivu.

Írán zasáhlo silné zemětřesení, hlášeno nejméně 40 mrtvých

Svět
Kuvajtský emír Sabah Ahmada Džábir Sabah (vlevo)
Kuvajt – Kuvajtský soud dnes poslal bývalého poslance na pět let do vězení za urážku emíra. Agentura Reuters napsala, že rozsudek zřejmě přispěje k politickému napětí v zemi a je možné, že ještě dnes vyvolá protestní pochod. Kuvajtský list Al-Kabás napsal, že v pohotovosti je speciální jednotka a že byly posíleny policejní hlídky.

Soud v Kuvajtu poslal na pět let do vězení opozičního politika za urážku vládce

Svět
Při silném zemětřesení na jihu Íránu přišlo o život 37 lidí a 850 osob bylo zraněno.
Teherán - Při silném zemětřesení v úterý na jihu Íránu přišlo o život nejméně 37 lidí a na 850 osob bylo zraněno. Informovala o tom íránská tisková agentura IRNA. Otřesy byly naměřeny jižně od Búšehru, kde je jediná íránská jaderná elektrárna. Podle místních zdrojů citovaných agenturou AFP elektrárna nebyla poškozena a její provoz nemusel být přerušen.

Silné zemětřesení na jihu Íránu zabilo 37 lidí, dalších 850 je zraněných

Svět
Íránská jaderná elektrárna Búšehr
Teherán - Při silném zemětřesení dnes na jihu Íránu přišlo o život 30 lidí a na 800 osob bylo zraněno. Nejčerstvější bilanci ohlásila íránská agentura IRNA. Místní zdroje krátce předtím hovořily o dvacítce mrtvých a 650 raněných. Otřesy byly naměřeny jižně od Búšehru, kde je jediná íránská jaderná elektrárna. Podle místních zdrojů citovaných agenturou AFP elektrárna nebyla poškozena a její provoz nemusel být přerušen.

30 mrtvých po silném zemětřesení v Íránu. Zraněných jsou stovky

Svět
Ilustrační foto
Teherán - Írán uspořádá v Hormuzském průlivu, kudy je dopravována velká část světové ropy, námořní cvičení. Oznámila to dnes íránská média, podle nichž manévry začnou v pátek a potrvají sedm dní. Budou probíhat na ploše asi milionu čtverečních kilometrů v Hormuzském průlivu, Ománském zálivu a v severní části Indického oceánu, uvedl velitel íránského vojenského námořnictva admirál Habíbolláh Sajjarí.

Írán uspořádá manévry v Hormuzském průlivu

Svět
Do místního katolického kostela se dnes k poslednímu rozloučení se Jacinthou Saldanhaovou sjely tisíce lidí.
Dillí /VIDEO/ - Příbuzní, přátelé a známí se dnes shromáždili v malém indickém pobřežním městě Širva na pohřeb zdravotní sestry Jacinthy Saldanhaové, jež se oběsila po fingovaném telefonátu australských rozhlasových moderátorů, kteří v londýnské nemocnici zjišťovali stav hospitalizované těhotné vévodkyně Kate. Informovala o tom agentura AP.

Indická obec pohřbívá oběšenou zdravotní sestru

Svět
Ilustrační foto
Teherán - Íránská pohraniční policie zadržela rekordní množství 11 tun drog. Oznámila to v sobotu íránská televize, podle níž jde o největší úlovek v íránském tažení proti pašování drog.

Íránská policie zabavila 11 tun drog

Svět
Ilustrační foto
Rijád/Káhira - Šest států Perského zálivu dnes uznalo novou syrskou opoziční koalici za legitimního představitele syrského lidu. O prvním formálním uznání sjednocené opoziční organizace, jejímž cílem je svržení syrského prezidenta Bašára Asada, informovaly agentury Reuters a AFP.

Státy Perského zálivu uznaly novou syrskou opoziční koalici

Svět