ŠTÍTEK: Perský záliv

Ilustrační foto
Washington – Spojené státy plánují zvýšit své vojenské aktivity v Perském zálivu a zvažují i další kroky k zastrašení Íránu, který podezírají z vývoje jaderných zbraní. Administrativa prezidenta Baracka Obamy tak zřejmě reaguje na kritiku ze strany Izraele i Obamova vyzyvatele na prezidentskou funkci Mitta Romneyho, že proti íránskému jadernému programu nedělá dost. Píše o tom dnes americký deník The New York Times (NYT).

USA plánují novou zastrašovací kampaň proti Íránu

Svět
Hillary Clintonová
Pretoria - Před vysíláním teroristických bojovníků do pokračujícího konfliktu v Sýrii dnes varovala americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová. Podle agentury Reuters také upozornila, že krize v Sýrii se nesmí zvrhnout v sektářský boj.

Clintonová varovala před vysíláním teroristů do Sýrie

Svět
Ilustrační foto
Káhira - Bohatí arabští turisté ze zemí Perského zálivu si v Egyptě pořizují „nevěsty na léto". Přechodné svazky s mnohdy nezletilými dívkami nejsou právně závazné a končí po návratu turistů zpět do svých zemí. Ministerstvo zahraničí USA to uvedlo ve své zprávě o obchodu s lidmi. Na webu o ní informovala televize Al-Arabíja.

Bohatí arabští turisté si prý v Egyptě pořizují 'nevěsty na léto'

Svět
Ilustrační foto
New York - Spojené státy v tichosti poslaly do oblasti Perského zálivu významné vojenské posily. Jde o signál Íránu, jehož jaderný program Washington dlouhodobě znepokojuje. Američtí vojáci by měli zabránit případnému pokusu Teheránu uzavřít strategický Hormuzský průliv sloužící k dopravě ropy. USA také nyní v oblasti mají více stíhaček schopných zasáhnout hluboko na íránském území, napsal dnes list The New York Times.

USA kvůli Íránu výrazně vojensky posílily v Perském zálivu

Svět
Ilustrační foto
Istanbul - V Istanbulu se dnes sešli odborníci světových mocností a Íránu a začali jednat o íránském jaderném programu. Tři letošní schůzky na úrovni diplomatů skončily bez výsledku. V Istanbulu se rozhovory konají za zavřenými dveřmi a na utajovaném místě. Jejich cílem je připravit eventuální další kola rozhovorů na vyšší úrovni.

Jaderní fyzici začali jednat o íránském jaderném programu

Svět
Ilustrační foto.
Kuvajt - Kuvajtský emír dnes přijal demisi vlády. Oznámila to agentura Reuters. Tento krok může vést k ukončení politické krize, která v blízkovýchodní zemi vznikla po zpochybnění legálnosti parlamentu.

Kuvajtský emír přijal demisi vlády

Svět
Protivládní demonstrace v Bahrajnu.
Manáma - Bahrajnská vláda zaplatí 2,6 milionu dolarů (54 milionů korun) jako odškodné 17 rodinám obětí loňských politických nepokojů. Na jednu připadají v přepočtu přes tři miliony korun. Ve vládním prohlášení se uvádí, že vláda postupuje v souladu s doporučením nezávislé vyšetřovací komise.

V Bahrajnu vyplatí vysoké odškodné za oběti loňských nepokojů

Svět
Ilustrační foto
Washington - USA se podílejí na vybavování syrské opozice pro boj proti režimu v Damašku. S odvoláním na syrské opoziční zdroje a také na americké představitele to napsal list The Washington Post. Americká vláda ale trvá na tom, že opozici nedodává zbraně ani se nepodílí na financování takového vybavení.

USA pozvolna rozšiřují spolupráci se syrskou opozicí

Svět
Ilustrační foto
Teherán - Írán v sobotu zahájil pozemní a námořní vojenská cvičení a současně varoval, že zastaví dodávky ropy do nepřátelských evropských zemí, pokud budou na Teherán uvaleny sankce v souvislosti s jeho sporným jaderným programem.

Írán zahájil vojenské cvičení u Hormuzského průlivu

Svět
Washington – Americké námořnictvo zachránilo v Arabském moři 13 Íránců, které drželi jako rukojmí somálští piráti. S odvoláním na ministerstvo obrany Spojených států o tom dnes informovala agentura Reuters, podle níž Američané při operaci 15 pirátů zajali.

Američané zachránili 13 Íránců před piráty

Svět
Ilustrační foto
Bagdád – Přes znepokojivé zprávy o politické situaci v Iráku se USA nevzdaly plánu prodat tamní vládě zbraně za 11 miliard dolarů (221 miliard korun). Oponenti vlády podle listu The New York Times premiérovi Núrímu Málikímu vyčítají, že se snaží nastolit režim, jemuž budou beze zbytku dominovat šíité, k nimž patří také Málikí.

USA dodají Iráku zbraně za 11 miliard dolarů

Svět
Ilustrační foto
Teherán - Írán pohrozil uzavřením Hormúzského průlivu, který je branou do Perského zálivu a kterým je dopravováno 40 procent světové ropy, pokud budou uvaleny sankce na íránský export této suroviny. Podle íránské agentury IRNA to dnes prohlásil první íránský viceprezident Mohammad Rezá Rahímí.

Írán pohrozil zablokováním ropy ze Zálivu

Svět
Ilustrační foto
Rychnovsko - Každým rokem přibývá těch, kteří se rozhodnou udělat si „druhé léto” a vyrážejí i s cestovními kancelářemi z Rychnovska do nejrůznějších exotických destinací. Koupí zájezdu a balením plavek by však nemělo vše skončit.

Před cestováním za exotikou nepodceňujte očkování

Rychnovsko
Ilustrační foto
Teherán - Z lodi potopené u íránských břehů, která směřovala do přístavu z práce na ropné plošině v Perském zálivu, se nepodařilo zachránit potápěče uvízlé v přetlakové komoře. Podle agentury DPA mohli záchranáři na místě konstatovat jen jejich smrt.

Pomoc přišla pozdě, potápěčům došel kyslík

Svět
Jemenský prezident Alí Abdalláh Sálih (na snímku).
Saná – Jemenský prezident Alí Abdalláh Sálih prohlásil, že se „v nadcházejících dnech“ vzdá moci. O jeho odchod usilují tisíce Jemenců, kteří od konce ledna demonstrují v ulicích řady měst, včetně metropole Saná.

Jemenský prezident opět slíbil, že se vzdá moci

Svět
Módní přehlídka v Paříži
Paříž/Dubaj - Na módních přehlídkách jsou zřídkakdy vidět v první řadě a volí utajení, pokud jde o zadávání zakázek, přesto se ženy ze zemí Blízkého východu staly nejvýznamnějšími zákaznicemi sektoru luxusní značkové módy na světě, napsala agentura Reuters.

Mimo zrak veřejnosti ovládají haute couture Arabky

Svět
Ilustrační foto
Washington - Vědci z Arkansaské univerzity objevili na soukromém pozemku v Arkansasu dobře zachované zkamenělé stopy dinosaura. Jsou staré 120 milionů let a je mezi nimi také otisk páru nohou masožravého druhu tříprstého dinosaura.

V Arkansasu našli dobře zachované stopy po dinosaurech

Svět
Arabské šátky
Francouzský zákon zakazuje skrývat tvář, a to jak šátkem, tak třeba kapucí. Platí na veřejných místech, jako jsou ulice, parky, nádraží nebo obchody. Týká se především zhruba 2000 muslimských žen, které podle oficiální statistiky ve Francii nosí islámský oděv zahalující tvář, tedy burku nebo nikáb.

Arabské šátky

Animovaná infografika
USA – Americká vojenská prokuratura navrhla předat vojenskému soudu saúdského Araba Abdara Rahíma Našírího, který je považován za iniciátora teroristického útoku na americkou bitevní loď USS Cole v jemenském Adenu.

Prokuratura chce smrt pro útočníka na loď USA

Svět
Jemenský prezident Alí Abdalláh Sálih akceptuje plán navržený arabskými státy v Perském zálivu k vyřešení vleklé politické krize v zemi a je připraven pokojně předat moc v souladu s ústavou.
Saná - Jemenský prezident Alí Abdalláh Sálih akceptuje plán navržený arabskými státy v Perském zálivu k vyřešení vleklé politické krize v zemi a je připraven pokojně předat moc v souladu s ústavou.

Jemenský prezident je připraven předat moc

Svět
Jemenský prezident Alí Abdalláh Sálih v pátek odmítl návrh zemí Perského zálivu na řešení politické krize v Jemenu. V Saná se po poledních modlitbách konaly manifestace Sálihových stoupenců i odpůrců. Do ulic svých měst vyšli rovněž Syřané.
Damašek/Saná - Jemenský prezident Alí Abdalláh Sálih v pátek odmítl návrh zemí Perského zálivu na řešení politické krize v Jemenu. V Saná se po poledních modlitbách konaly manifestace Sálihových stoupenců i odpůrců. Do ulic svých měst vyšli rovněž Syřané.

Jemenci a Syřané protestovali proti svým prezidentům

Svět
Tři oběti z řad policistů a tři mrtvé mezi demonstranty si vyžádal středeční zásah bahrajnských sil proti tisícům protivládních demonstrantů na Perlovém náměstí v centru Manámy.
Manáma – Tři oběti z řad policistů a tři mrtvé mezi demonstranty si podle zdravotnických zdrojů citovaných agenturou Reuters vyžádal středeční zásah bahrajnských sil proti tisícům protivládních demonstrantů na Perlovém náměstí v centru Manámy.

Šest mrtvých po policejním zásahu v Bahrajnu

Svět