ŠTÍTEK: pěší stezka

Ilustrační foto
Řím – Záchranáři v italských Alpách zažili perný víkend: zasahovat museli hned u několika neštěstí, při nichž zahynulo celkem pět lidí. Informovala o tom agentura ANSA. V neděli zemřeli dva němečtí turisté v údolí Senales, kde se zřítili z turistické stezky. Ve stejný den přišel o život i lyžař v Dolomitech, na nějž v údolí Fonda spadla lavina. Z ní se záchranářům podařilo vyprostit další dva lidi, kteří jsou nyní v kritickém stavu v nemocnici.

Tragický víkend v italských Alpách: zemřelo pět lidí

Svět
Děti uklidily turistickou stezku Meandry řeky Odry.
Bohumín - Mimořádnou cenu poroty v celostátní soutěži získala skupina žáků z Dětského diagnostického ústavu v Bohumíně-Šunychlu. Jednalo se o soutěž Brána k druhým, kterou organizuje Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy a jejím hlavním cílem je zviditelňovat a oceňovat pozitivní příklady a dobré skutky v naší společnosti, na kterých se podílejí děti a mládež.

Jsme rádi, že jsme udělali dobrý skutek, shodují se chovanci pasťáku

Moravskoslezský kraj
Děti uklidily turistickou stezku Meandry řeky Odry.
Bohumín - Mimořádnou cenu poroty v celostátní soutěži získala skupina žáků z Dětského diagnostického ústavu v Bohumíně-Šunychlu. Jednalo se o soutěž Brána k druhým, kterou organizuje Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy a jejím hlavním cílem je zviditelňovat a oceňovat pozitivní příklady a dobré skutky v naší společnosti, na kterých se podílejí děti a mládež.

Jsme rádi, že jsme udělali dobrý skutek, shodují se chovanci pasťáku

Karvinsko
PAMÁTKA. Zemský hřebčinec v Písku.
Písek - Památník setkání spojeneckých armád u Hřebčince v Písku, který nechá město vybudovat, by měl vzniknout nejpozději do 15. dubna příštího roku.

Postaví památník u Hřebčince

Písecko
Na lanovku na Kleť spadl na začátku prosince strom.
Holubov - Zvýšené riziko stále platí pro turisty, kteří se vydají v nejbližších dnech na Kleť. Navzdory tomu se tam v sobotu 13. prosince uskuteční oblíbený „Himálajský medvěd". Lanovka na Kleť by však už měla být v pořádku.

Lanovka na Kleť opět pojede

Českokrumlovsko
Ilustrační foto
Bratislava – Ve slovenských horách přišlo v letošní letní turistické sezoně o život nejvíce lidí za poslední nejméně dva roky. Informovala o tom místní Horská záchranná služba, která v uplynulých měsících také zaznamenala více žádostí o pomoc.

Ve slovenských horách přišlo v létě o život 15 lidí

Svět
R. R. Hofmeister se synem Rudolfem v brdských lesích.
Rožmitál – Jindřich Jirásek vydal svoji novou knihu Rudolf Richard Hofmeister – Nezasloužený osud průkopníka literární fantastiky. Křest se uskuteční 6. listopadu v 17 hodin v Podbrdském muzeu v Rožmitále pod Třemšínem. Monografii rožmitálského spisovatele Hofmeistera doplňuje čtyřicet jeho povídek a črt z valné části z Rožmitálska. Více se lze o knize dočíst na www.rrhofmeister.cz.

V Podbrdském muzeu bude křest knihy Jindřicha Jiráska věnované Hofmeisterovi

Volný čas
Ilustrační foto
Kunštát – Nová cyklotrasa provede cyklisty okolím Kunštátu. Projekt s názvem Malebnou krajinou přírodního parku Halasovo Kunštátsko je hotový. Prostřednictvím dvanácti informačních tabulí návštěvníky seznámí s místní historií a zajímavými místy. K oddechu poslouží nová odpočívadla.

Okolím Kunštátu vede nová naučná cyklotrasa

Blanensko
Ilustrační foto
Trutnov - Cvičení pod širým nebem je zdravé a posiluje ducha. To, co je běžné ve velkých evropských městech, kde v parcích cvičí bez ostychu mladí i starší, si v české kotlině ještě razí k lidem cestu. I v Trutnově jsou však k takovým aktivitám už vytvořeny celkem slušné podmínky.

Z Paradráhy je cvičební areál. Nové prvky lákají k pohybu

Krkonoše
Železniční přejezd, ilustrační foto.
Soběslav – Územní plán Soběslavi sice počítal s železničním přejezdem v Květnové ulici, v projektu ke stavbě koridoru ho ale nenajdete. Přejezd totiž neodpovídá potřebným parametrům a místní se obávají, že přijdou o únikovou cestu do přírody.

Koridor jim zatarasí cestu ke klidu

Táborsko
Ilustrační foto
Bratislava - Návštěvnost Vysokých Tater na Slovensku, které jsou častým cílem českým dovolenkářů, letos dosáhla dlouholetého maxima. Vyplývá to ze sčítaní turistů, které se uskutečnilo uplynou sobotu. Počet turistů v nejvyšším slovenském pohoří se přiblížil k rekordu z 80. let minulého století.

Návštěvnost Tater podle sčítání dosáhla dlouholetého maxima

Ekonomika
Spolek historického šermu a dobových tanců Beřkovští ze Šebířova uspořádal na nádvoří hradu Lichnice Husitský den.
Semtěš - /SOUTĚŽ O VSTUPENKY/ Jen kousek od Chrudimi, v podhůří Železných hor, se ještě dlouho po husitských válkách nesmířili s pokatoličtěním země a svoji víru si lidé dále drželi. Pravda, často se museli skrývat po lesích, ukrývat tzv. heretické knihy a svoji víru nedávat na veřejnosti najevo. Na jedno odpoledne se pokusíme přenést do doby ještě přející jejich víře…
24 fotografií

V Semtěši se přeneseme o 580 let nazpátek

Volný čas
Ilustrační foto.
Kroměřížsko – Dobrodružství pod stanem nebo v chatce v kempu láká v létě spousty lidí. Přímo v regionu však mnoho možností nemají, podobných zařízení je totiž na Kroměřížsku poskrovnu. Zájem o spaní pod stanem, v karavanu nebo v chatkách je přitom poměrně velký, shodují se majitelé kepmů.

Kempy na Kroměřížsku? Jen pár možností

Kroměřížsko
Ilustrační foto.
Alžbětín – Dohoda, kterou v Alžbětíně podepsali český ministr životního prostředí Richard Brabec a bavorský státní ministr životního prostředí Marcel Huber, by měla zintenzivnit spolupráci, která v minulosti stagnovala. Jednání mezi oběma stranami se konala průběžně celý rok, podpis dohody byl jejich vyvrcholením. Dohoda byla symbolicky podepsána na stejném přeshraničním nádraží, na kterém byla před 15 lety podepsána ta původní.

Spolupráce šumavských parků na obou stranách hranice se rozšíří

Česko
Ilustrační foto.
Bratisla- va Ve Vysokých Tatrách zoologové na konci června napočítali rekordní počet kamzíků ve více než padesátileté historii sčítání těchto sudokopytníků. Stavy jejich populace na slovenské a polské straně Tater přesáhly 1200 kusů, informoval podnik Státní lesy Tatranského národního parku.

V Tatrách žije rekordní počet kamzíků

Svět
Ratibořické údolí zdobí pomník hrdinky Boženy Němcové Babičky.
Česká Skalice - Kolem města vede několik turistických stezek a cyklotras. Už v minulosti obyvatelé upozorňovali, že by měl být vybudován chodník podél silnice do Zlíče. Není to tak dávno, co se město společně s polským partnerem snažilo získat grant. Jak uvedl tajemník městského úřadu Jaroslav Hitschfel, grant se získat nepodařilo.

Peníze na pěšiny do Ratibořic a na Rozkoš zatím nejsou

Královéhradecký kraj