ŠTÍTEK: pěší stezka

Sokol stěhovavý v NP České Švýcarsko na hnízdě s mláďaty.
Sotva skončil v Českém Švýcarsku jeden zákaz vstupu do lesů, začal další. Od začátku března totiž lidé nesmí chodit na více než dvě desítky míst v národním parku, kde hnízdní vzácní ptáci. Zákaz vstupu do vybraných lokalit vyhlašuje správa každoročně a většinou jej turisté respektují.

Ptáci potřebují při hnízdění klid, správa část parku uzavírá

Regiony
Ilustrační foto.
Lanškrounsko – Náhlá zástava oběhu, to byla zpráva, která ve sváteční úterý kolem poledne zburcovala záchranáře. Starší muž zkolaboval na turistické stezce na Mariánskou horu, k události došlo u Albrechtic nedaleko Lanškrouna.

Muži se zastavilo srdce, zemřel

Nehody
Pro zraněnou ženu letěl na Kvildu vrtulník.
Kvilda - Záchranáře Horské služby povolali v pondělí odpoledne k tvrdému pádu starší ženy na ledě, nakonec musel přiletět i vrtulník. Krátce před patnáctou hodinou přímo v obci Kvilda žena upadla tak prudce, že přivolaní horští záchranáři museli použít vakuovou matraci.

Pro zraněnou ženu letěl na Kvildu vrtulník

Nehody
Z místa zásahu.
Šumava – Dvaasedmdesátiletého muže, který s kamarádem likvidoval polomy pod cestou na šumavské Čertovo jezero, zavalila kláda. Utrpěl vážné zranění. 

Seniora na Šumavě zavalila kláda

Nehody
Stavba nové rozhledny nad Mutěnicemi.
Jižní Morava /FOTOGALERIE/ – Už před Vánocemi mohou milovníci nevšedních vyhlídek zavítat k Mutěnicím na Hodonínsku. Z nově otevřené rozhledny se podívají nejen na okolní vinice, ale při dobré viditelnosti také na hřebeny Chřibů či Babí lom. „V současnosti na místě už stojí hlavní nosná konstrukce. Intenzivně se tam pracuje, tento týden by měly být hotové kovové části,“ informoval mutěnický starosta Dušan Horák.  
8 fotografií

Mutěnický Triangl přiblíží vinice i Babí lom. Nová rozhledna už roste

Hodonínsko
Výcvik na Kladensku.
K výcviku se na Kladensko vypravili pražští hasiči ve spolupráci s policejní letkou z Ruzyně. Letecké záchranáře v pondělí zlákala dominanta Slaného – Slánská hora. Na tamější ferratě, která je populární, byť vlastně teprve nedávno vzniklou lokalitou s náročnou cestou ve skalním prostředí zajištěnou fixními lany, uspořádali cvičení. Výcvik zaměřený právě na záchranu osob, která se na „lezecké“ putování po ferratě vypravily, ale přihodilo se to, že se vlastními silami nemohou dostat odtud.
11 fotografií

Hasiči zachraňovali nešťastníky z ferraty. Naštěstí jen cvičně

Z okolí
Společnost Kinský Žďár vybudovala zhruba 1,5 kilometru dlouhý úsek mezinárodní cyklotrasy vedoucí podél Velkého Dářka.
Radostín, Polnička – Vůbec první povolená oficiální cyklotrasa, nacházející se na pozemcích společnosti Kinský Žďár, vznikla u Velkého Dářka. Rekonstrukce lesní cesty vyšla na bezmála 782 tisíc korun, přičemž šedesát procent částky bylo ze zdrojů Kraje Vysočina, zbylých čtyřicet procent pak uhradili Kinští.
3 fotografie

Část mezinárodní cyklotrasy vede kolem Dářka

Žďársko
Nečekané setkání v Bavorském lese.
V Národním parku Bavorský les pokračuje o víkendu „s nejvyšším nasazením lidí“ (slova ředitele parku Franze Leibla) pátrání po pěti vlcích, kteří v noci na pátek unikli z oploceného výběhu parku v Ludwigsthalu v okrese Regen.

Sousedé honí vlky v národním parku

Z okolí
Pochod. Ilustrační foto.
Benešovsko /INFOGRAFIKA/ - Pochody s počátkem podzimu nekončí. I přesto, že hrozí o tomto víkendu déšť a špatné počasí, turisté se i tak vydají na cestu po krásách Benešovska.

Pochodovat budou přes zámky i kopce

Benešovsko
V současné době je v Ovocné ulici asi 34 rodinných domů. Ulice nebude schopna pojmout dopravní zátěž spojenou s výstavbou nových domů ani jejich následnou obslužnost.
Mělník – Doprava v mělnické Ovocné ulici brzy zkolabuje, tvrdí místní, pokud s tím vedení města nebude nic dělat. V polích nad Ovocnou ulicí mají totiž vyrůst nové rodinné domy. Současní obyvatelé této ulice se ovšem obávají o svou úzkou uličku, která nemá ani chodníky. Nechtějí, aby jejich ulice sloužila jako hlavní příjezdová komunikace, už takhle se tam totiž obtížně vyhnou dvě protijedoucí auta.
6 fotografií

Ovocná nepojme další dopravu, obyvatelé lokality se bouří

Mělnicko
Turistka se chtěla vykoupat v jezeře na dně lomu, a to i přesto, že je to zakázané.
Mořina /FOTOGALERIE/ – V lomu Amerika málem došlo k dalšímu tragickému neštěstí. V neděli do něho vyjížděl záchranný integrovaný systém k vážnému úrazu dívky. Ta se chtěla vykoupat v jezeře na dně lomu, a to i přesto, že je to zakázané. Lidé se na dno lomu slaňují po skalní stěně. Dívka se při sestupu po šikmé turistické stezce vyhýbala zátarasům a přitom jí sklouzla noha.
12 fotografií

Dívka riskovala život kvůli koupání v lomu Amerika

Nehody
Miroslav Valina
Plzeň - Čtyřiapadesátiletý Miroslav Valina prožil dětství a část života v malé vesnici na Litoměřicku. Ve svých dvou letech prodělal infekční onemocnění, po kterém zůstal částečně ochrnutý. V dospívání ještě utrpěl úraz, od té doby je upoután na invalidní vozík.

Plzeň očima Miroslava Valiny

Plzeňsko
Zásah vrtulníku Letecké záchranné služby na Šumavě. Ilustrační foto.
Šumava – Turistka ve věku padesáti let se v úterý 15. sprna dopoledne zranila při přelézání padlých stromů na vrchu Smrčina, musel jí transportovat vrtulník leteckých záchranářů.

Vrtulník letěl pro ženu na Smrčinu

Nehody
Ilustrační foto.
Mělník /ANKETA/ – Zatajení věci je název paragrafu, který v poslední době museli použít kriminalisté ve středních Čechách. Nymburský i mělnický případ jsou varováním, neboť řada lidí stále o riziku při neodevzdání jakéhokoli nálezu neví. A pak je překvapí obvinění právě ze zatajení věci. Nejde přitom jen o cennosti, ale i věci nízké hodnoty.

Nálezkyně mobilu může skončit ve vězení

Zločiny a soudy
Hasiči. Ilustrační foto
 Ve středu 9. srpna kolem 21 hodiny zasahovali profesionální hasiči ze Semil a Liberce a profesionální i dobrovolní turnovští hasiči na turistické stezce lemující levý břeh Jizery z Dolánek na Zrcadlovou kozu. 

Pád ze skály skončil pro dívku tragicky

Nehody
Hasiči. Ilustrační foto
Dolánky u Turnova - Ve středu 9. srpna večer zasahovali profesionální hasiči ze Semil a Liberce a profesionální i dobrovolní turnovští hasiči na turistické stezce lemující levý břeh Jizery z Dolánek na Zrcadlovou kozu. Čtrnáctiletá dívka zemřela.

Čtyři jednotky hasičů zasahovaly v Dolánkách

Nehody
Myslivecký tábor na Pavlátově louce
Náchodsko - Ve dnech 23. - 29.7.2017 proběhl na Pavlátově louce u Nového Města nad Metují náš první myslivecký tábor pro děti se zaměřením na přírodu a myslivost, jehož organizátory byla Kulturně výchovná a propagační komise při Okresním mysliveckém spolku (OMS) Náchod.

Myslivecký tábor na Pavlátově louce

Z okolí
Ředitel Pivovaru Rohozec František Jungmann (vpravo) kontroluje kvalitu rohozeckého piva na projížďkách po Českém ráji. Na snímku se u jedné z hospůdek právě setkal se sládkem Pivovaru Svijany Petrem Menšíkem.
Mladá Boleslav /ROZHOVOR/ - Před třiceti lety se František Jungmann vracel do Českého ráje, kde s batohem na zádech po turistických stezkách i mimo ně nachodil pěšky stovky kilometrů, několikrát do roka. Tehdy netušil, že po Lounech, kde bydlel a pracoval v tamním pivovaru, se stane jeho osudem Pivovar Rohozec v samém srdci Českého ráje. V jeho čele stojí už dvanáct let.
4 fotografie

František Jungmann: Byli jsme vandráci, neseděli jsme ale celý den u hospody

Boleslavsko