ŠTÍTEK: pěší stezka

Ilustrační foto
Lidí po šedesátce, kteří se pravidelně vydávají po turistických stezkách, přibývá. Vítkovický oddíl má až osmdesát procent členů v seniorském věku. Nejstarší už překročili devadesátku.

Senioři z Ostravy zcela propadli turistice

Ostravsko
Ilustrační foto
Brtnice – Město Brtnice využilo grant na podzimní výsadbu stromů od Nadace partnerství. Projekt na obnovu lipové aleje do Černých lesů byl vybrán mezi několik nejlepších.

Chtějí obnovit lipovou alej

Jihlavsko
Ilustrační foto
Bratislava – Ve Vysokých Tatrách na Slovensku začíná letní turistická sezóna. Podnikatelé v cestovním ruchu očekávají zopakování loňské návštěvnosti, která byla rekordní. Nejpočetnější zahraniční klientelu v nejvyšším slovenském pohoří tvoří v létě Češi. Řekla to šéfka oblastní organizace cestovního ruchu Andrea Žigová.

Podnikatelé v Tatrách očekávají zopakování rekordní sezóny

Ekonomika
Motorka u Adršpašsko-teplických skal.
Broumovsko/Policko - Chráněná území (CHKO) jsou návštěvníky vyhledávána jako místa aktivního odpočinku v malebné krajině s ostrůvky divočiny. Lidé sem jezdí za klidem a za přírodou, kterou zde mohou ochutnávat všemi smysly.

Klid tu ruší neukáznění motorkáři

Náchodsko
Sokol stěhovavý
Teplické skály - Návštěvníci Teplického skalního města mohou nyní na vlastní oči spatřit hnízdící sokoly stěhovavé. Sokolí pár tu na konci dubna vyseděl čtyři mláďata. Z tohoto důvodu je i část turistického okruhu uzavřena.

Za sokoly do skalního města

Náchodsko
Obnovená naučná stezka nabízí upravené chodníky, více informačních cedulí, dokonce i zábavu ve formě interaktivních prvků.
Skalní města - Odpočinek i poučení lze nalézt na značených cestách Broumovska, které vedou atraktivními místy oblasti. Informace o květeně, zvířeně a neživé přírodě přináší obnovená naučná stezka Josefa Vavrouška v Teplických skalách.

Stezkou Josefa Vavrouška

Náchodsko
Přírodní koupaliště Pelíšek.
Prachov – S příchodem jara ožívají turistické stezky, lidé se vracejí do přírody. V Prachovských skalách zaregistrovali nástup turistů už o Velikonocích, nyní jejich zájem každý víkend znatelně narůstá. Na Prachov lidé míří také za koupáním na lesní koupaliště Pelíšek. Tedy přesněji mířili.

Pelíšku chybí voda a sužuje ho žabinec. Lék je na cestě

Jičínsko
Sokol - pohled v dalekohledu.
Teplice nad Metují - O prodlouženém velikonočním víkendu se v Teplických skalách veřejnosti nabízí pozorování vzácných dravců na hnízdišti na Chrámových stěnách pomocí silného stativového dalekohledu.

Ve skalách sledují vzácné sokoly

Náchodsko
Ilustrační foto.
Mikulovsko - Pálava je jako magnet, který rok od roku přitahuje stále více lidí. Už jsou jich statisíce. „Z leteckých snímků víme, že turistické stezky se stále rozšiřují. To svědčí o stoupajícím počtu návštěvníků," uvedl Jiří Kmet, vedoucí Správy Chráněné krajinné oblasti Pálava, která právě dnes slaví čtyřicet let od svého vyhlášení.

Lidí na Pálavě přibývá. Starosta Mikulova Koštial by ubral zákazů

Břeclavsko
Obec Štedrá.
Štědrá - Z Ministerstva kultury má již obec přislíbenu milionovou dotaci na pokračování oprav barokního zámku. Loni začaly práce v pokojích a kapli a pokud to finance dovolí, čeká je dokončení. Větším plánům se však nevyhne ani samotná obec.

Investuje se do zámku a čeká na kanalizaci

Karlovarsko
Kolem jednoho z potoků, vlévajícího se do Sázavy, vloni v dubnu uklízeli i žáci brodské základní školy Konečná.
Jihlava – Na Vysočině se letos přihlásilo na jarní úklid přírody 22 115 dobrovolníků, ještě o něco více než minule, kdy sbíralo odpadky rekordních dvaadvacet tisíc lidí.

Dobrovolníků na úklid je letos více

Z okolí
Kolem jednoho z potoků, vlévajícího se do Sázavy, vloni v dubnu uklízeli i žáci brodské základní školy Konečná.
Jihlava – Na Vysočině se letos přihlásilo na jarní úklid přírody 22 115 dobrovolníků, ještě o něco více než minule, kdy sbíralo odpadky rekordních dvaadvacet tisíc lidí.

Dobrovolníků na úklid je letos více

Z okolí
Brdy
Plzeň - Nová Chráněná krajinná oblast Brdy (CHKO), která vznikla od ledna na ploše zrušeného vojenského prostoru, bude do konce letošního roku přístupná pro turisty zhruba z 50 procent. Řekl to ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO). Nyní je otevřeno veřejnosti 15 až 20 procent území. Rozloha celé CHKO je 345 kilometrů čtverečních, z toho 260 kilometrů čtverečních byl rušený vojenský újezd.

Nová CHKO Brdy bude do konce roku přístupná turistům z poloviny

Česko
Webová stránka Doháje.cz.
Brno - Projekt Doháje.cz, který pomocí chytrých telefonů a QR kódu zpřístupňuje informace o turistických stezkách vyznačených v přírodě, loni zaznamenal 500.000 stažení a stále roste. Občanské sdružení Taggmanager, které technicky zajišťuje stezky v terénu, už jich spravuje 420 se 4600 zastaveními, řekla na brněnských veletrzích cestovního ruchu projektová manažerka Leona Kupčíková.

Projekt Doháje.cz roste, loni zaznamenal 500.000 stažení

Ekonomika
Ilustrační foto.
Křenovice – Nejen pro těžké zločiny a vraždy, ale třeba jen kvůli krádeži z hladu bývali minimálně pět set let popravovaní lidé na vrchu, který je v některých mapách ještě dnes nazývaný jako Na spravedlnosti a tyčí se nad Křenovicemi. Vzhledem k tomu, že v místě zhasly i životy mnoha nevinných, k němu má právě na jejich připomínku vést naučná stezka. Ponese název Šibeniční a popravčí vrch a turisté po ní poprvé vyrazí s velkou pravděpodobností už letos.

Nová křenovická stezka přiblíží historii útrpného práva. Nejspíš už letos

Vyškovsko
Ilustrační foto
Bojkovice - Možnost hromadně vyrazit přes svátky na čerstvý vzduch, zavítat do přírody, trochu si protáhnout tělo a zároveň se setkat s přáteli, známými či spoluobčany nabízí tradiční Silvestrovská vycházka okolo Bojkovic.

Silvestrovská vycházka povede okolo Bojkovic

Slovácko
Ilustrační foto.
Hustopeče – Do konce roku by se měly u tůní v okolí rybníků v Hustopečích objevit altány, posezení a nové informační tabule. V současné době hustopečští na projektu pracují. Na odpočinková místa se jim podařilo získat dotaci ve výši více než sto šedesát tisíc korun. Dalších téměř dvě stě tisíc doplatí město.

U hustopečských tůní vzniká zázemí pro turisty. Altány a odpočívadla

Břeclavsko
Ilustrační foto
V horách na Slovensku přišlo v letních měsících o život dvojnásobně více lidí než ve stejném období loni. Vyplývá to z informací, které dnes zveřejnila horská záchranná služba (HZS). Statistiky poznamenala nehoda záchranářského vrtulníku v oblasti Slovenského ráje, při které v červenci přišla o život celá čtyřčlenná posádka stroje.

V létě přišlo na slovenských horách o život dvojnásobně více lidí

Cestujeme
Z návštěvy zaniklé obce Kubička.
Kubička /FOTOGALERIE/ – V samotném cípu republiky ležela obec Plassendorf (Kubička). Z jedné strany ji lemuje stráň se železniční tratí, na které se prohání mezinárodní rychlík z Mnichova do Prahy i lokálky z Domažlic do Furthu im Wald, z další strany s lokalitou zaniklé obce sousedí přímo na hranici ležící statek bavorského zemědělce.
12 fotografií

Kubičkou se nyní prohání jen rychlíky

Domažlicko
Poblíž farmy v Horách bude obnoveno zaniklé poutní místo.
Hory - Slyšeli jste někdy legendu o Barboře a bílém jelenu? Příběh plný lásky, chamtivosti a zloby, který se měl odehrát v této obci? Pokud ne, máte opět možnost nasát atmosféru roku 1185. V sobotu se pár set metrů od Farmy Hory uskuteční slavnostní svěcení obnoveného poutního místa ´U Třech obrazů´. Lokalita leží na turistické stezce a nová podoba místa vychází z té původní.

Zaniklé poutní místo opět láká k návštěvě

Karlovarsko
Hřebečské důlní stezky oslavily páté výročí
Hřebečské důlní stezky jsou naučné turistické stezky o délce 70 kilometrů, které byly slavnostně otevřeny v červenci 2010. Stezky jsou vhodné pro pěší a cyklisty. Návštěvníky seznámí s historií lidské činnosti na Hřebečském hřbetu, s místními přírodními pamětihodnostmi a významnými kulturními památkami.

Hřebečské důlní stezky oslavily páté výročí

Infocentra Sezona