ŠTÍTEK: Petr Horký

Fotografie Petra Horkého z Antarktidy.
Petr Horký je režisér, youtuber a spisovatel. A ačkoli se o něm často píše jako cestovateli, on takové zaměstnání nezná. „Zní mi to až komicky, je to podle mne něco podobného jako party girl,“ říká muž, k jehož práci ale cestování neodmyslitelně patří. Nedávno se třeba vrátil z Antarktidy, kde prováděl sociologický výzkum. Nedávno také vydal knihu rozhovorů o životě a spokojenosti. Co v zemi věčného ledu zjistil? A je v životě spokojený?  
21 fotografií

Nemám nesplněné sny. To zavání bezbranností až leností, říká Petr Horký

Česko
Knihy. Ilustrační foto
Krimi, které přečtete na jeden zátah, to je Jezero spisovatele Tadeje Goloba, s nímž si můžete zpříjemnit konec zimy. Deník vám přináší i další tipy na zajímavé knižní novinky, v nichž si přečtete například o cestě královny Alžběty II. na trůn, zálibách císařovny Sisi nebo o tom, co zbylo po 25 letech ze snů „nadějných žen“. Z českých autorů vydali nové tituly například Michaela Janečková, Petr Sagitarius, cestovatel Petr Horký či historik Jakub Šlouf.

Knižní tipy: Krimi, které ovládlo Slovinsko, nebo Alžběta II. na cestě k moci

Literatura
Uznávaná operní pěvkyně Dagmar Pecková zahájí v srpnu hudební festival, jehož je zakladatelkou. V Chrudimi, jejím rodném městě, se Zlatá Pecka koná již posedmé
Světově uznávaná mezzosopranistka Dagmar Pecková zahájí už po sedmé hudební festival Zlatá Pecka. Na přelomu srpna a září se diváci mohou těšit na kvalitní program v čele s největším operním hlasem světové současnosti, pěvcem René Papem. „My tu máme tak trochu přehvězdováno. Hlavně na titulních stránkách bulváru se každý tváří jako ředitel zeměkoule. Ať si k nám lidé přijdou poslechnout skutečného světového interpreta,“ řekla jedna z nejslavnějších českých operních pěvkyních Dagmar Pecková v rozhovoru pro časopis Story.
6 fotografií

Dagmar Pecková: V bulváru se každý tváří jako ředitel zeměkoule

Společnost
Jaroslav Dušek
Dnešní doba na klade na jedince vysoké nároky. Být úspěšný v práci, vydělat dost peněz, mít spokojenou a zajištěnou rodinu, dobře vypadat. Jak to všechno zvládnout a nezbláznit se? Jak v sobě objevit další potenciál těla, emocí a mysli? Na to se budou snažit druhý lednový víkend odpovědět přední čeští kouči v rámci akce Fenomen odolnosti.

Fenomén odolnosti ve Zlíně: Jaroslav Dušek, jaderný fyzik či kouč Jelínek

Zlínsko
Egyptolog Miroslav Bárta v Olomouci.
V Olomouci měli lidé před pár dny možnost se setkat se světovou kapacitou egyptologie a ředitelem Českého egyptologického ústavu Miroslavem Bártou. Expert, který třicet let studuje a srovnává velké civilizace na Zemi, jejich vznik, vývoj a kolaps, přijel na Hanou představit nový dokument Civilizace. Tvůrci snímku, který vznikal sedm let, nechtějí diváky strašit, jak ostatně naznačuje podtitul Dobrá zpráva o konci světa, měl by však vést k zamyšlení…
3 fotografie

Egyptolog Bárta o cestě z krize: Když dáme vše dobré, nemůže to skončit špatně

Olomoucko
Z natáčení filmu Civilizace.
Dokumentární film Civilizace režiséra Petra Horkého a egyptologa Miroslava Bárty o proměnách civilizací a jejich podobnosti s tou naší současnou je podle jeho tvůrců tak trochu výpravnou reality show našeho vlastního kolapsu. Snímek, který filmaři natáčeli sedm let ve více než 30 zemích světa, dorazí do kin 13. října. V pátek 14. října od šesti hodin večer se projekce filmu a beseda s oběma autory koná ve Hvězdárně a planetáriu Brno.
10 fotografií

Sedm let natáčení v 30 zemích: Film Civilizace uvidí v pátek diváci v Brně

Čtenář reportér
Petr Horký
Dokument Civilizace – Dobrá zpráva o konci světa režiséra Petra Horkého a egyptologa Miroslava Bárty o proměnách civilizací a jejich podobnosti s tou současnou je podle jeho tvůrců tak trochu výpravnou reality show našeho vlastního kolapsu. Snímek, který filmaři natáčeli celých sedm let ve více než 30 zemích světa, dorazí do kin 13. října.
13 fotografií

Jak odvrátit konec světa? Jádro je v přátelství a lásce, říká režisér Petr Horký

Film a televize
kondolenční kniha v Muzeu jihovýchodní Moravy .
Rodina a nejbližší spolupracovníci a přátelé se v sobotu odpoledne rozloučili s cestovatelem a spisovatelem Miroslavem Zikmundem, který zemřel na začátku prosince ve věku 102 let. Smuteční obřad v síni zlínského krematoria byl neveřejný. ČTK to sdělila dcera Zikmundovy životní partnerky Jana Macalíková. Se svým přítelem Jiřím Hanzelkou byl Zikmund cestovatelskou legendou.
21 fotografií

Rodina a přátelé se ve Zlíně rozloučili se zesnulým cestovatelem Zikmundem

Zlínsko
Třebíčská dílna MYJÓMI
Necelých šest desítek zdravotně znevýhodněných lidí aktuálně zaměstnává třebíčská pobočka brněnského MYJÓMI družstva invalidů v prostorách takzvaného Hliníku v Třebíči-Borovině. Větší část pracovníků zastává kompletační, kontrolní či balicí činnosti, několik z nich pak práci v demontážní dílně plastů.

Vánoce v borovinském Hliníku začínají už v létě

Čtenář reportér
Soud, soudce - Ilustrační foto
Odsuzující rozsudky by se na Vysočině daly spočítat na prstech jedné ruky. Mohou za to slabé důkazy a pochybné posudky. Jedna věc je někoho obvinit z trestného činu, druhá mu to pak dokázat u soudu. Zvlášť v případech takzvaných hospodářských kauz, v nichž figurují starostové a další státní úředníci, policie a státní zástupci velmi často tahají za kratší konec. Řečeno sportovní terminologií, prohrávají na celé čáře.

Odsuzující rozsudky na Vysočině: minimum případů. Na vině jsou slabé důkazy

Zločiny a soudy
Na Miroslava Stingla vzpomenou na festivalu Voda, moře, oceány. Ilustrační fotka.
Zcela mimořádný bude 17. ročník Mezinárodního filmového festivalu Voda, moře, oceány, který tradičně hostí Hluboká nad Vltavou, a to od středy do neděle 16. až 20. září 2020. Cestovatelé, potápěči a další dobrodruzi totiž patří k lidem, které restrikce související s pandemií koronaviru zasáhly naprosto fatálně.

Začíná mezinárodní festival Voda, moře, oceány

Volný čas
Šikovné ruce zaměstnanců Montážní dílny Třebíč
Kompletaci kosmetických balíčků, skládání a balení triček, malování figurek do „fotbálku“, stáčení spon či demontáž plastů pro automobilový průmysl, ale i mnoho dalšího za více než dva roky zastaly šikovné ruce zaměstnanců Montážní dílny Třebíč – jedné z poboček brněnské firmy MYJÓMI družstva invalidů. Dílna od února 2018 sídlí v třebíčské Borovině a zaměstnává zdravotně znevýhodněné lidi, kteří chtějí pracovat, ale na běžném trhu práce mají velmi omezené možnosti uplatnění. S o to větším nadšením nyní šest desítek zaměstnanců pracuje, o čemž svědčí i prakticky nulová fluktuace.
3 fotografie

Z třebíčských dílen vycházejí kosmetické balíčky, autodíly, ale třeba i šátky

Čtenář reportér
Most u Týniště nad Orlicí nadmíru zatežují kamiony.
/FOTOGALERIE/ Staré mosty mezi Týništěm nad Orlicí a Albrechticemi nad Orlicí se pomalu, ale jistě drolí, rozpadají a atmosféra na nich houstne. Místním lidem i těm za volantem dochází trpělivost a hádky mezi řidiči osobních aut a "kamioňáky", kteří sem vjíždějí, nejsou něčím výjimečným. A nejen mezi nimi. Lidé láteří také na majitele kusu pozemku, kvůli kterému se kraj nemůže pustit do stavby nové přeložky mezi Týništěm a Albrechticemi.
18 fotografií

U Týniště se drolí mosty i sny o brzké nápravě

Rychnovsko
Ilustrační foto.
Náměšť nad Oslavou – V Náměšti nad Oslavou tento pátek končí praktický lékař Petr Horký, který má ordinaci v Lipové ulici. Vedení města si prověřilo situaci a zjistilo, že Horkého pacienti budou mít problém ve městě sehnat jiného praktika. Radní se proto rozhodli, že osloví Všeobecnou zdravotní pojišťovnu (VZP) a vyzvou ji, aby situaci pomohla řešit. Radnice případnému zájemci z řad praktických lékařů nabízí volnou ordinaci na poliklinice.  

V Náměšti končí praktický lékař. Hledá se jeho nástupce

Třebíčsko
59. ZLÍN FILM FESTIVAL 2019 - Mezinárodní festival pro děti a mládež - Stezka po stopách M. Zikmunda a J. Hanzelky
Cestovatel a režisér Petr Horký, Tomáš Vaňourek a Lukáš Socha, kteří se vydali po stopách slavné dvojice cestovatelů Miroslava Zikmunda a Jiřího Hanzelky, nebo etnolog Mnislav Zelený Atapana, který si užívá život mezi indiány. Slavní cestovatelé se sešli ve Zlíně. Pondělní festivalový den byl poctou cestovateli Miroslavu Zikmundovi, který letos oslavil stoleté jubileum.
6 fotografií

Pocta Zikmundovi. Slavní cestovatelé se sešli ve Zlíně

Zlínsko
Utkání 4. semifinálového utkání mezi HC Moravské Budějovice 2005 a Draci Šumperk.
Moravské Budějovice /FOTO/ – Dva rozdílové muže měl rozhodující zápas semifinálové série playoff skupin Jih a Východ druhé ligy. Gólman Dominik Groh byl opět pozorný, ve třetí třetině pak řádil autor hattricku Radim Ferda. Výsledek? Šumperk je ze hry venku, Moravské Budějovice změří ve finále síly s Havlíčkovým Brodem.
20 fotografií

Čepice na led. Ferda rozhodl hattrickem

Hokej
Ilustrační foto.
Tohle může být dost možná rozhodující okamžik. Hokejisté Moravských Budějovic ve čtvrtém zápase prvního kola play-off srovnali s Hodonínem stav série na 2:2. V domácím prostředí otočili díky dvěma přesilovkovým gólům ve třetí třetině zápas, ten vítězný padl 17 sekund před sirénou. Rozhodující zápas se hraje v neděli v Hodoníně.  

Žihadla srovnala sérii. Gólem sedmnáct sekund před koncem

Hokej
Adam Ondra.
Brno – Je nezastavitelný. Brněnský lezec Adam Ondra zdolal dvě nejtěžší cesty v Rumunsku. Nejprve přelezl cestu Black Cobra obtížnosti 9a a o dva dny později Stone Buterfly 9a+. „Málokdy je stěna převislá hladká deska jako tam. Chytů je na ní tak akorát, aby se na ni dalo vylézt. Kdyby jediný chyběl, už to nepůjde,“ hodnotil Ondra první úspěch.

Ondra zdolal nejtěžší cestu na Balkáně. Jako první na světě

Ostatní sporty
Jeden svět. Ilustrační foto.
Havlíčkův Brod – Dokumentární festival Jeden Svět zamířil i za diváky do Havlíčkova Brodu. Během tří festivalových dnů jim nabídne osm výjimečných dokumentárních filmů z celého světa a výstavu předních českých fotografů. Cyklus filmů o lidských právech proběhne od 13. do 15. dubna v havlíčkobrodském Klubu Oko.

Havlíčkobrodský festival Jeden Svět nabídne osm filmů

Volný čas