ŠTÍTEK: Petra Dvořáková

Krajský soud v Plzni potrestal Romana Vladaře za vraždu klatovského podnikatele Jiřího Žabky 16 lety vězení.
Pro brutálního vraha Romana Vladaře (47), který letos v lednu zákeřně ubodal svého bývalého zaměstnavatele, majitele klatovské autodopravy Jiřího Žabku (54), by si pozůstalí přáli vyšší trest, než je 16 let, které dostal minulý čtvrtek nepravomocně u Krajského soudu Plzeň.

Je to málo! Chtějí vyšší trest pro vraha svého táty

Zločiny a soudy
Mikulovská knihovna přivítá čtenáře nejdříve 4. května. Pracovníci mají před sebou ještě řadu povinnosti v souvislostí s ochranou zdraví. Ilustrační foto.
Městská knihovna Mikulov, tak jako všechny ostatní, byla uzavřena pro veřejnost vládním nařízením od 13. března. Všechny nás to samozřejmě zaskočilo. Navíc tyto striktní zákazy přišly v březnu, což je Měsíc čtenářů a my měli nachystaný bohatý kulturní a vzdělávací program pro všechny generace. Přesto jsme nepřestali hledat společně s ostatními institucemi, organizacemi, vydavateli a nakladateli možnosti, jak dostat knihy a akce mezi čtenáře.

Knihovna v Mikulově se chystá na otevření. Čtenáři se mohou těšit na 4. května

Čtenář reportér
Ilustrační foto
Už 83. ročník jednoho z nejstarších českých atletických závodů - Velké ceny města Kolína - proběhl ve středu za příjemného atletického počasí. Pro většinu závodníků byl tento mítink prověrkou připravenosti před sobotním posledním ligovým kolem.

Velká cena Kolína se vydařila

Ostatní sporty
Jeden svět 2019
TIP ŠÉFREDAKTORA/ Příští týden odstartuje vsetínská část mezinárodního filmového festivalu Jeden svět. Od pondělí 18. března až do pátku 22. března bude jeho dějištěm zdejší klub Tři opice. Vedle pěti filmových premiér se mohou festivaloví diváci těšit i na atraktivní hosty, kteří budou mluvit o extrémismu, nezávislé novinařině, ale také tradičním pastevectví.

Vsetínský Jeden svět láká na Marka Wollnera i valašské ovčáky

Volný čas
Chřipka. Ilustrační foto.
Českolipsko – Stále více lidí z regionu kýchá, smrká, trpí kašlem, teplotami a únavou. Podle zjištění hygieniků je Liberecký kraj na prahu první letošní chřipkové epidemie. Nemocnice v České Lípě proto od čtvrtka 7. února zcela omezí návštěvy na všech odděleních. „Zákaz potrvá až do odvolání, naší snahou je ochrana pacientů,“ potvrdila mluvčí špitálu Kateřina Amrichová.

Chřipková epidemie propukla v okrese naplno. Nemocnice v Lípě zakáže návštěvy

Českolipsko
Seznam.cz - Ilustrační foto
Společnost Seznam.cz nesouhlasí s verdiktem, po němž se musela omluvit firmě Chaps za neoprávněné využívání dat z jejího systému pro vyhledávání dopravních spojů. Rozhodnutí soudu ale respektuje. Omluvu nařídil Městský soud v Praze už v srpnu 2016 a letos v lednu verdikt potvrdil Vrchní soud. Seznam.cz má ale za to, že odpovědnost za protiprávní jednání nese jeho dodavatel Bileto. 
10 fotografií

Seznam se omluví za jízdní řády. S výrokem soudu ale nesouhlasí

Ekonomika
Uherskohradišťská nemocnice půjčuje novorozenecké postýlky.
FOTOGALERIE / S netradiční novinkou přišla Uherskohradišťská nemocnice. Vedle širokého sortimentu nejrůznějších zdravotnických pomůcek a elektrických polohovatelných lůžek si teď mohou zájemci půjčit i moderní novorozenecké postýlky. Tuto službu nabízí nemocnice jako jediná ve Zlínském kraji.
4 fotografie

Hradišťská nemocnice půjčuje novorozenecké postýlky

Slovácko
Četnictvo i flašinetář. Židovské město ožilo a vrátilo se o století zpět.
Třebíč – Jako v jiném světě, lépe řečeno jako v jiné době si musí připadat člověk, který během třetího červencového víkendu zavítá do třebíčského židovského města a neví, že je právě oživené. Je to díky akci Oživené židovské město. Unikátní městkou čtvrtí se tak například procházejí prvorepublikoví četníci a hraje flašinetář.
19 fotografií

VIDEO: Četnictvo i flašinetář. Židovské město se vrátilo o století zpět

Třebíčsko
Automaty. Ilustrační foto.
Prohrát během chvíle veškeré úspory či výplatu v automatu? Na Zlínsku je to stále možné, byť se radnice snaží stále hazard omezit. „Ve Zlíně je aktuálně zhruba deset až jedenáct automatů na 1000 obyvatel," informoval za zlínský magistrát Lukáš Fabián z tiskového oddělení.

Ve Zlíně fungují ještě desítky výherních automatů

Zlínský kraj
Petra Dvořáková
Praha - Každý má svou lajnu. To je nová kniha Petry Dvořákové a také jedna z novinek Velkého knižního čtvrtka, který dnes startuje v řadě knihkupectví.

Nasávám svět puberťáků

Ostatní
Velký knižní čtvrtek logo.
Velký knižní čtvrtek je den, kdy se na pultech knihkupectví objeví naráz patnáct nových titulů. Jsou vybrané tak, aby si vybral každý milovník knížek. S pěticí autorů se můžete setkat osobně na doprovodných akcích: ve čtvrtek v 17 h v Městské knihovně Praha na Mariánském náměstí v Praze 1 a příští čtvrtek 23. března ve stejný čas v Knihovně Jiřího Mahena v Brně v Kobližné ulici.

Už víte, co si přečíst na jaře? Vyberte si z knih Velkého knižního čtvrtku

Volný čas
Knižní čtvrtek. Ilustrační foto.
Velký knižní čtvrtek má za sebou deset úspěšných sezón. Už tento čtvrtek vkročí do další desítky s patnácti novinkami všech žánrů, které byly vybrány a namíchány tak, aby uspokojily všechny skupiny čtenářů. Navíc to jsou knihy, které už stačily posbírat ceny či se v krátké době staly světovými bestsellery.
3 fotografie

Čtení na jaro pomůže vybrat Velký knižní čtvrtek

Volný čas
Peníze.
Valašsko /HLASUJTE V ANKETĚ/ - Penze a spoření na stáří. Jedna z nejklíčovějších otázek diskutovaná v české společnosti. Valašský deník tímto tématem zahajuje velký seriál, v němž hodnotí kroky vlády Bohuslava Sobotky. Právě zrušení II. pilíře penzijního spoření patří k jedněm z nejviditelnějších kroků.

Audit Deníku: Druhý pilíř penzijního spoření nebyl efektivní nástroj

Valašsko
Ilustrační foto.
Valašsko - Pondělní teroristický útok na vánočních trzích v Berlíně má svůj dopad také v našem regionu. Policisté ani městští strážníci neberou současnou situaci ve světě na lehkou váhu a zpřísnili dohled na akcích, kde se shromažďuje větší počet lidí.

Policie zpřísnila dohled i na Valašsku

Valašsko
Ve Francově Lhotě mají čerti typické barevné stužky. Ty představují pekelné plameny. Ilustrační foto.
Vsetín, Valašské Meziříčí - V centru Vsetína budou mít v pátek dostaveníčko Mikuláši a čerti. Uskuteční se tradiční Mikulášský den. Bohatý celodenní program pro děti i dospělé zakončí zvonečkový průvod a rozsvěcení dvou vsetínských vánočních stromů.

Vánoční stromy na Valašsku rozsvítí děti s čerty

Valašsko
Ilustrační foto.
Valašsko - Vlahý letní večer zpříjemněný sledováním zajímavého filmu pod širým nebem. V časech minulých ideální představa o trávení volného času. Zdá se ale, že romantika letních kin už pominula. Na Valašsku je jediným stálým to v Bystřičce. Jinde se snaží tradiční zábavu alespoň částečně oživit.

Letní kino se snaží oživit Poličná, stálicí je Bystřička

Valašsko
Souboru valašských písní a tanců Jasénka. Ilustrační foto.
Vsetín – O nový pravidelný hudební pořad nazvaný Večer při muzice obohacuje svou programovou nabídku Dům kultury ve Vsetíně. Každý měsíc, s výjimkou letních, nabídne posluchačům možnost posezení u živé hudby.

Nový pořad uvede cimbálová muzika Jasénka

Volný čas
Obyvatelé sídliště Severovýchod mohli sami přijít s nápady, jak vylepšit prostředí, v němž žijí. Možnosti využilo několik desítek lidí. Město jejich podněty využije při plánované revitalizaci sídliště.
Zábřeh – Nedostatek parkovacích míst, špatný stav dětského hřiště, neudržovaná zeleň, nepořádek nebo bezdomovci. To jsou hlavní problémy, které trápí obyvatele největšího zábřežského sídliště Severovýchod. Vyplynulo to z veřejného setkání s občany, které uspořádalo město.

Lidé ze Severovýchodu navrhli, jak proměnit jejich sídliště

Šumpersko
Spisovatelka Petra Dvořáková.
Praha /ROZHOVOR/ – Sítě. To je pátá knížka spisovatelky Petry Dvořákové, která vyjde už zítra v rámci tradiční akce Velký knižní čtvrtek. Držitelka cen Magnesia Litera a Zlatá stuha ji vydává po dvou publicistických knihách a dvou knihách pro děti a její podtitul Příběhy (ne)sebevědomí prozrazuje, jakému tématu se autorka věnuje tentokrát. „Nějakou formou nízkého sebevědomí trpí mnoho lidí, mužů i žen. U každého z nich se to projevuje trochu jinak, mnohdy tak, že bychom za tím nízké sebevědomí vůbec nehledali," říká v rozhovoru o své nové knize Petra Dvořáková.

Spisovatelka Petra Dvořáková: Mé příběhy jsou o nízkém sebevědomí v nás

Ostatní
Městská knihovna v Praze.
Praha - Hned trojité výročí letos oslaví pražská městská knihovna. Výročí má nejenom ona sama jako instituce, ale také architekt budovy ústřední knihovny František Roith a její druhý ředitel Jan Thon. Oba by letos oslavili kulaté narozeniny. Vedení knihovny se proto rozhodlo k náležité oslavě a březen prohlásilo za měsíc čtenářů.

Březen se stal měsícem čtenářů, Městské knihovně je letos 125 let

Ostatní
Městská knihovna v Praze.
Praha - Hned trojité výročí letos oslaví pražská městská knihovna. Výročí má nejenom ona sama jako instituce, ale také architekt budovy ústřední knihovny František Roith a její druhý ředitel Jan Thon. Oba by letos oslavili kulaté narozeniny. Vedení knihovny se proto rozhodlo k náležité oslavě a březen prohlásilo za měsíc čtenářů.

Březen se stal měsícem čtenářů, Městské knihovně je letos 125 let

Volný čas