ŠTÍTEK: PIN

Platba kartou. Ilustrační fotografie.
Praha – Celkový objem bezhotovostních transakcí u obchodníků v prvním pololetí 2015 stoupl meziročně o 17,4 procenta na 198 miliard Kč. V uvedeném období se uskutečnilo přes 274 milionů plateb, což je o 28 procent více než ve stejném období loni. Lze očekávat, že celková čísla za rok 2015 tak budou opět rekordní, informovala Česká bankovní asociace.

Objem bezhotovostních transakcí u obchodníků stoupl o 17 procent

Ekonomika
Ilustrační foto.
Nákupní seznamy po kapsách, hledání telefonních čísel v mobilu, PIN kód napsaný na nejnemožnějších místech… Zapomeňte! I ve vyšším věku můžete mít skvělého pamatováka. Stačí, když budete trénovat mozek. Zde je několik příkladů, s jakými technikami se na kurzech tréninku paměti můžete setkat.

Paměť jako slon

Zdraví
Ilustrační foto.
České Budějovice - S trestem devíti let ve věznici s ostrahou a vyhoštěním na dobu neurčitou odcházel od krajského soudu Bulhar Tsvetan Sashev Tsvetanov (46). Obžaloba jej vinila, že spolu s pro českou justici nedosažitelným komplicem Krasimirem Dimitrovem Mitovem (ten má od roku 2012 úřední zákaz vycestovat z Bulharska, a proto požádal, aby soud předal věc do jeho domoviny k samostatnému projednání, pozn. redakce) nainstalovali 10. července 2010 elektronické čtecí zařízení na bankomat České spořitelny v prodejně potravin v Písku a jeho prostřednictvím získali PIN kódy více než tří stovek platebních karet.

Napomáhal vykrádat účty, má pykat devět let

Zločiny a soudy
Muž, který za pomoci ukradené platební karty vybral z bankomatu v Lanškrouně 20 tisíc korun.
Lanškroun - Za pomoci ukradené platební karty muž vybral z bankomatu v Lanškrouně 20 tisíc korun. Policisté žádají o pomoc při jeho hledání. V Třebařově na Moravskotřebovsku měly být 16. dubna krátce po poledni odcizeny dva tisíce, doklady a platební karta s poznačeným bezpečnostním PIN kódem.

Ukradl kartu a vybral 20 tisíc

Zločiny a soudy
Muž, který za pomoci ukradené platební karty vybral z bankomatu v Lanškrouně 20 tisíc korun.
Lanškroun - Za pomoci ukradené platební karty muž vybral z bankomatu v Lanškrouně 20 tisíc korun. Policisté žádají o pomoc při jeho hledání. V Třebařově na Moravskotřebovsku měly být 16. dubna krátce po poledni odcizeny dva tisíce, doklady a platební karta s poznačeným bezpečnostním PIN kódem.

Ukradl kartu a vybral 20 tisíc

Zločiny a soudy
Ilustrační foto
Praha - Akce, sleva, výprodej, či dokonce likvidace zboží. S podobnými nápisy přicházejí zákazníci velkých prodejen do styku prakticky neustále. Dokážou však zmíněná hesla opravdu ovlivnit zavedené nákupní zvyklosti? Je to věc diskuse, ale průzkumy ukazují, že více než samotná sleva zajímá zákazníky spíše momentální potřeba daného zboží. Pokud tedy zájemci zlevněný předmět nepotřebují, většinou je nezláká ani akční nabídka.

Nákupní zvyklosti se mění, karty udávají tón

Ekonomika
Muž podezřelý z přepadení pojišťovny ve Štefánikově ulici v Praze.
Praha /VIDEO/ - Lupič z Moskevské ulice loupil i o den dříve. Těmito slovy informovala Iveta Martínková z ředitelství pražské policie o aktuálním posunu ve vyšetřování loupeže v bankovní pobočce v Moskevské ulici ve Vršovicích, jejíhož pachatele kriminalisté II. obvodu pražské policie hledají od 22. dubna.
0 fotografií

Lupič si spletl pojišťovnu s bankou

Zločiny a soudy
Ilustrační foto
Praha - Když má člověk u sebe peněženku plnou bankovek, chrání ji jako oko v hlavě. S penězi na bankovním účtu však někdy zbytečně hazardujeme. Přitom stačí dodržovat několik základních pravidel a pravděpodobnost, že nepovolaná osoba se dostane k uloženým penězům, bude minimální. Nejdůležitější je nepoužívat k přístupu na účet nechráněný počítač či mobil, nikomu nesvěřovat hesla ani osobní údaje.

Se svými financemi nehazardujte!

Ekonomika
Ilustrační foto
Praha – Zhruba pětina uživatelů má v mobilním telefonu internetové bankovnictví a 15 procent v mobilu uchovává PIN k platebním kartám. Naopak 58 procent Čechů si žádné citlivé informace do telefonu neukládá. Vyplývá to z průzkumu operátora SAZKAmobil.

Zhruba 15 procent Čechů má v mobilu PIN k platební kartě

Ekonomika
Preventivní akce policie
Rakovník /FOTOGALERIE, VIDEO/ - Především před kapsáři varovaly nakupující v obchodním domě v Rakovníku tři policistky. Miroslava Raisová, Tereza Švarcová a Michaela Richterová je v rámci celorepublikového projektu „Obezřetnost se vyplatí" nabádaly, aby si pečlivěji hlídali své věci. Stačí totiž jen malá chvilka nepozornosti a přijdete během vteřiny o peníze, doklady a další osobní věci.
8 fotografií

Policistky v obchodě nabádaly nakupující k obezřetnosti

Středočeský kraj
Ilustrační foto
Záchranáři zasahovali v sobotu dopoledne u tragického pádu z výšky. Před desátou hodinou byli operátoři informováni o muži, který měl spadnout ze třetího patra domu. Na místo události byla neprodleně vyslána posádka s lékařem a skupina rychlé zdravotnické pomoci ze stanoviště v Ostravě-Zábřehu.

Muž zemřel po pádu z výšky

Nehody
Ilustrační foto.
České Budějovice – Další případ takzvaného skimmingu v úterý začal rozplétat krajský soud. Jeho aktéry jsou Bulhaři Krasimir Dimitrov Mitov a Tsvetan Sashev Tsvetanov. Obžaloba viní muže z toho, že 10. července 2010 instalovali elektronické čtecí zařízení na bankomat České spořitelny umístěný v prodejně potravin v Písku, a jeho prostřednictvím získali PIN kódy více než tří stovek platebních karet.

Cizinci si vytipovali bankomat, peníze pak odčerpávali v Peru

Zločiny a soudy
Ilustrační foto
Praha - Společnost Mastercard v Česku spustila první biometrickou platební aplikaci pro mobilní telefony. Platbu z mobilu tak jde nově potvrdit přiložením prstu místo zadávání šestimístného kódu PIN. Služba funguje na mobilních telefonech, které disponují čtečkou otisků prstů. Na dnešní tiskové konferenci to řekl generální ředitel Mastercard Miroslav Lukeš.

Platbu z mobilu jde nově potvrdit otiskem prstu

Ekonomika
Podezřelý muž, jehož podobu zachytila kamera bankomatu při výběru hotovosti.
Praha /VIDEO/ - Nenoste společně s platební kartou napsaný její PIN kód, abyste případnému zloději neusnadňovali cestu k vašim penězům, opakují policisté stále dokola. Že nejde o slova do větru, potvrzuje i případ krádeže, který již od 9. prosince prošetřují policisté z pražského Spořilova.

Zloděj získal kartu i s PIN kódem

Zločiny a soudy
Ilustrační foto.
Kroměříž – O více jak třiapadesát tisíc korun připravil během uplynulých měsíců vnuk svou babičku aniž by o tom věděla. Peníze ji potajmu vybíral z účtu od listopadu loňského roku do letošního ledna. Ve čtvrtek mu za to sdělili kroměřížští kriminalisté podezření z trestného činu neoprávněné opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku.

Řadu měsíců okrádal babičku, připravil ji o třiapadesát tisíc

Zločiny a soudy
Po kapsáři, který na počátku roku okradl ženu cestující v tramvaji, pátrají policisté z pražského Smíchova.
Praha /FOTOGALERIE/ - Po kapsáři, který na počátku roku okradl ženu cestující v tramvaji, pátrají policisté z pražského Smíchova. Pasažérce cestující ze zastávky Národní třída na Arbesovo náměstí sebral z otevřené kabelky peněženku, v níž se nacházelo několik stovek, ale také doklady - a hlavně platební karty i s napsaným PIN kódem. Už několik minut po krádeži tak bylo z konta odčerpáno sedm tisíc.
4 fotografie

Policisté hledají jméno ke tváři ze snímku

Zločiny a soudy
Policisté rozdávají zákazníkům obchodů informační letáky.
Berounsko - Zneužití odcizených nebo ztracených platebních karet tak není výjimečným jevem, a to i proto, že to majitelé podvodníkům sami usnadňují. „Mnozí lidé si nepamatují svůj PIN kód a tak si ho napíší na kus papírku a uloží do peněženky ke kartě. Zloděj, který jim peněženku s platební kartou odcizí, tak má k dispozici i její PIN," uvedla k situaci mluvčí berounské policie Marcela Pučelíková.
2 fotografie

Zlodějka vybrala důchodkyni peníze z účtu

Středočeský kraj
MÍT PENĚŽENKU  stále pod kontrolou je prevence proti kapsářům. Na snímku radí nakupující Stanislava Jílkové  policejní mluvčí Hana Millerová a policistka Věra Mžiková.
Jindřichův Hradec – Předvánoční nákupní horečka spojená často s frontami a koncentrací velkého množství lidí nepřináší jenom stres, ale může být také zdrojem špatné nálady a rozčarování.

Kapsáři mají v obchodech žně

Zločiny a soudy