ŠTÍTEK: PIN

Ilustrační foto
Polsko – Častým důvodem, proč Češi vyráží do Polska, jsou nákupy. Počítejte s tím, že v Polsku žádné problémy s českými platebními kartami mít nebudete. Berou je všude, kde se kartou platit dá. Přesto by si čeští zákazníci měli dát pozor na některé bankomaty i terminály u pokladen, které nabízejí na první pohled zajímavou službu.

Pozor na placení kartou v Polsku. Na platbě v korunách můžete prodělat

Ekonomika
Ilustrační foto
Polsko – Častým důvodem, proč Češi vyráží do Polska, jsou nákupy. Počítejte s tím, že v Polsku žádné problémy s českými platebními kartami mít nebudete. Berou je všude, kde se kartou platit dá.

Pozor na placení kartou v Polsku

Bruntálsko
Pavel Kysilka.
Praha - PIN kód k sociálním kartám nerozesílají příjemcům dávek úřady práce či Česká spořitelna, ale další soukromá firma. Má přístup k adresám potřebných bez jejich souhlasu. Uvedla to opoziční ČSSD ve své dnes zveřejněné právní analýze smlouvy na sKarty. Podle sociálních demokratů PIN posílá společnost IT Solutions CZ.

Podle ČSSD neposílá PIN k sKartě úřad či spořitelna, ale firma

Česko
Ilustrační foto.
Holešovsko – Podezření z trestného činu neoprávněné opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku sdělili v pondělí holešovští policisté dvacetiletému muži. Před čtrnácti dny oznámila na Obvodní oddělení v Holešově padesátiletá žena, že se jí ztrácejí z účtu peníze a že někdo provádí výběry pomocí platební karty.

Syn tajně okrádal svou matku, z účtu jí zmizelo 22 tisíc korun

Zločiny a soudy
sKarta
Praha /ROZHOVOR/ - Po počátečních diskusích se projekt sociálních karet v současnosti už naplno rozjíždí. Navzdory tomu však mnoha čtenářům podrobnosti jejich zavádění a používání nejsou zatím jasné. Objasňujeme je proto v rozhovoru s ředitelem projektu sKarta v České spořitelně Lukášem Hemkem.

Projekt sociálních karet nabírá na obrátkách. Co je dobré vědět

Ekonomika
Ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek.
Praha - Centrální úřad práce skončil s testováním nových sociálních karet a přikročil ke spuštění systému. Do konce září by mělo sKartu, přes kterou si budou potřební vybírat dávky a příspěvky od státu, dostat 50.000 lidí. Sdělil to mluvčí centrálního úřadu práce Jiří Reichl.

Úřad práce dokončil test sKaret, startuje ostrý provoz

Česko
Ilustrační foto.
Valašské Meziříčí – Povedený vnuk vybral své třiaosmdesátileté babičce z účtu důchod. Policisté jej zadrželi po dvou měsících pátrání v úterý dopoledne. Teď mu hrozí až dva roky ve vězení.

Vnuk ukradl babičce důchod

Zločiny a soudy
Ilustrační fotografie.
Jižní Morava /ANKETA/ – Vozíčkáři, nevidomí, lidé na rodičovské dovolené či ti, kteří pobírají podporu v nezaměstnanosti. Těch všech se týká sjednocení systému vydávání sociálních dávek. V úterý začne na jižní Moravě zkušební provoz vydávání takzvaných sKaret. Ministerstvo práce a sociálních věcí tak chce otestovat, jak bude nový způsob vyplácení peněz od státu fungovat.

SKarty jdou do oběhu. Startuje zkušební provoz

Z okolí
Ilustrační fotografie.
Valašskokloboucko – Dvojice mužů chtěla peníze. A nenapadlo je nic jiného, než kvůli nim zavraždit svou známou. Jen shodou náhod se jim to naštěstí nepodařilo a žena z Valašskokloboucka nakonec jejich surový útok přežila. Oběma pánům ale teď hrozí velmi vysoký trest.

Plánovali vraždu své kamarádky. Kvůli penězům

Zločiny a soudy
Ilustrační foto
Praha – Na pobočkách pošty v krajských a okresních městech by se už za pár měsíců měly objevit nové „bedny", které mají ušetřit čas a nervy zákazníků. Česká pošta (ČP) totiž následuje své zahraniční konkurenty a v tuzemsku zavede novou službu – balíkomaty. Automaty, ze kterých si po zadání bezpečnostního čísla (PIN) lidé sami vyzvednou doručený balík.

Nečekejte ve frontě. Pošta spouští automaty na balíky

Ekonomika
Od srpna začne sKarty vydávat i kladenský úřad práce
Kladno – Karty sociálních systémů neboli sKarty začne od srpna vydávat také kladenský úřad práce. Jejich prostřednictvím bude klientům vyplácet nepojistné sociální dávky, tedy například pomoc v hmotné nouzi či příspěvek na péči, a dávky z oblasti státní sociální péče.

Kladenský úřad práce začne od srpna rozdávat sKarty

Podnikání
Novoměstská nemocnice, hlavní areál.
Nové Město na Moravě - První pacienti Nemocnice Nové Město na Moravě se objednali k vyšetření prostřednictvím rezervačního systému eAmbulance. Ten mohou nyní nově lidé využívat a objednávat se tak k lékaři, zatím pouze do některých ambulancí, z pohodlí domova od svého počítače.

Na vyšetření v nemocnici se můžete objednat elektronicky

Žďársko
Ilustrační foto
Zlín – Nenoste PIN kódy ke kartám nikde v peněženkách a už vůbec ne napsány přímo na kartě. Varování, které policisté opakují stále dokola. A přesto se stále najdou ti, kteří jich nedbají. Stejně jako devětačtyřicetiletá žena ze Zlína.

PIN kódy měla rovnou u karet

Zločiny a soudy
Ilustrační foto.
Uherské Hradiště – Na svou nepozornost doplatila v pondělí 25. června dopoledne v centru Uherského Hradiště padesátiletá úřednice. Odešla totiž na jednání do jiné kanceláře, přičemž dveře své kanceláře nezamkla. V úřední budově se v tu dobu pohyboval zloděj, což samozřejmě úřednice tušit nemohla.

Úřednici ukradl kartu a pohodlně z ní vybral peníze

Zločiny a soudy
Ilustrační foto
Jihlava - I když se do ambulancí v Nemocnici Jihlava předem objednáte přes elektronický systém eAmbulanci ne vždy to znamená, že vás v tento termín v ambulanci opravdu přijmou. Přesvědčili se o tom manželé Jitka a Emil Šajtarovi z Havlíčkobrodska, když se ve středu dostavili do ambulance bolesti.

Ambulance odmítla pacienta, který se objednal elektronicky

Kraj Vysočina