ŠTÍTEK: Ploučnice

Ilustrační foto
Zastaralé septiky v bytových domech ve Stružnici na Českolipsku jsou už minulostí, nahradily je čističky. Právě „děravé“ septiky u pěti domů, které tam spravuje Okresní stavební bytové družstvo (OSBD) Česká Lípa, vyvolaly loni poprask. Anonymním udáním se tehdy zabýval Vodoprávní úřad v České Lípě i policisté. Hrozilo, že nečistoty pronikaly do nedaleké řeky Ploučnice.

Septiky ve Stružnici nahradily čističky. Investice stála miliony korun

Českolipsko
Nemocnice, škola, zachráněná památka. Nicméně, část naší společnosti nemůže přijít Evropské unii na jméno. I když o ní skoro nic neví. Společenství zemí sice nesvědčí přebujelá administrativa, složité vnitřní procesy.

Chvalme EU. Pomáhá víc než škodí

Názory z regionu
Průrva Ploučnice.
Mezi vodáky je to vyhlášené místo, za návštěvu však stojí i bez loďky. Průrva Ploučnice se nalézá na Českolipsku a skýtá jedinečný pohled na romantickou partii této řeky vedené soutěskou mezi vysokými pískovcovými skálami.

Tip na výlet: Poznejte Průrvu Ploučnice

Čtenář reportér
MILOSLAV KOUGL - předseda MSK Benešov nad Ploučnicí.
V tomto týdnu se rozhodlo, že amatérské fotbalové soutěže od třetí ligy po okresní přebory, předčasně končí. Některé týmy stihly odehrát alespoň první jarní kolo, pak se soutěže díky koronaviru přerušily, na začátku dubna letošní ročník skončil.

Tři body stačily k záchraně. Benešov měl neskutečnou kliku

Kraje
Ilustrační foto.
Ukázky odchytu ptáků, jejich kroužkování, určování druhů a ptačí evidence. Takový bude program Světového festivalu ptactva, který v neděli 6. října u řeky Ploučnice pořádají Ekoporadna ORSEJ při Vlastivědném muzeu a galerii v České Lípě a Chráněná krajinná oblast Kokořínsko – Máchův kraj.

Tip na víkend: Česká Lípa oslaví Světový festival ptactva

Českolipsko
Unikátní varhany opět zdobí kdysi proslulé poutní místo na levém břehu řeky Ploučnice barokní kostel Navštívení Panny Marie.
Unikátní varhany opět zdobí kdysi proslulé poutní místo na levém břehu řeky Ploučnice. Nástroj se do barokního kostela Navštívení Panny Marie v Horní Polici na Českolipsku vrátil téměř po dvou letech, kdy byl v péči restaurátorů. Odborníci nepochybují, že sem začne lákat milovníky varhanní hudby, domácí i zahraniční interprety.

Po dvouleté rekonstrukci opět zahrají unikátní varhany na Českolipsku

Regiony