ŠTÍTEK: pohádka

Tři princezny - Dorota Šlajerová, Josefína Marková a Sára Černochová
V lesích Českého Švýcarska, které před dvěma lety zachvátil rozsáhlý požár, začal režisér Tomáš Pavlíček natáčet letošní vánoční premiérovou pohádku České televize Tři princezny. Spálenou krajinou v ní putují na koních chytrá Sofie, odvážná Leona a krásná Flóra. Čeká je cesta plná nástrah, dobrodružství a zdolávání nesnadných úkolů.

V nové vánoční pohádce ČT se potkají tři princezny. Chytrá, odvážná a krásná

Film a televize
Představení Králova řeč v pátek 20. října 2023.
/FOTO, VIDEO/ Tento týden v Městském divadle Mladá Boleslav přinese různorodý program. Hned v pondělí večer bude patřit legendární hře Hrdy Budžes, představení je však zcela vyprodané. V úterý se vrací na mladoboleslavská prkna slavná Králova řeč, ve čtvrtek diváky pobaví Společenství vlastníků. Pro děti je pak připravena pohádka Obušku, z pytle ven.
27 fotografií

Týden v boleslavském divadle: Hrdý Budžes, Králova řeč i klasická pohádka

Volný čas
Pohádka Byl jednou jeden král je dnes klasikou
Uražený král, zavržená dcera, rádce tajtrlík a království v gastronomické krizi. Byl jednou jeden král patří u českých diváků mezi nejoblíbenější pohádky, které každoročně nemohou chybět na svátečních televizních obrazovkách. Film režiséra Bořivoje Zemana je inspirován klasickým příběhem Boženy Němcové Sůl nad zlato. Od vzniku snímku letos uplyne 70 let. Jak dobře klasiku plnou humoru Jana Wericha a Vlasty Buriana znáte? Zkuste doplnit filmové hlášky v našem kvízu.
9 fotografií

KVÍZ: Byl jednou jeden král. Dokážete doplnit hlášky z oblíbené pohádky?

Film a televize
Lenka Nováková ze Střelských Hoštic herecké umění Ondřeje Vetchého obdivuje. Setkání s ním, byť na pár minut, je pro ni, jak sdělila, nezapomenutelný zážitek.
Čert Janek z Čerty nejsou žerty. Ferko z Nebojsy. Kvidův otec z Báječných let pod psa. František Vedral v Příběhu kmotra. Božíček z Bezva ženské na krku. František Sláma v Tmavomodrém světě. Kefalín v Černých baronech. Loupežník Karaba v Tajemství staré bambitky… Výčet hlavních i vedlejších rolí v českých filmech a seriálech jednoho z nejpopulárnějších a nejobsazovanějších herců Ondřeje Vetchého by zabral několik stránek. 
3 fotografie

Báječné dvě hodiny s Ondřejem Vetchým

Čtenář reportér
Do Nymburka připlula Florentina, největší hotelová loď plující po českých řekách.
Je osmdesát metrů dlouhá a téměř devět a půl metru široká. Větší hotelovou loď na českých řekách nepotkáte. Florentina připlula do Nymburka v úterý 30. dubna zhruba půl hodiny po poledni a od té doby kotví pod Šafaříkovým mlýnem. V Nymburce zůstane až do středy následujícího týdne. Její paluba bude jedním z hlavních dějišť dvanáctého ročníku festivalu Lodě na Labi.
50 fotografií

Podívejte se: do Nymburka připlula Florentina. Začaly Lodě na Labi

Nymbursko
Do Přerova míří amatérská loutková divadla z celé republiky
Do Přerova míří amatérská loutková divadla z celé republiky. Tradiční celostátní přehlídka Loutkářské Letnice se uskuteční ve dnech 10. až 12. května v prostorách přerovské sokolovny. Děti i dospělí návštěvníci se mohou těšit na představení nejrůznějších žánrů, kterým se věnují amatérské soubory z celé země. Letos do Přerova zavítá celkem deset souborů a vůbec poprvé se představí Spolek loutkářů z Loun.
33 fotografií

Do Přerova míří loutkoherci z celé republiky. Ferda byl i v Tokiu

Přerovsko
Spisovatelka, nakladatelka, ilustrátorka, filmařka a podnikatelka Rosana Zvelebilová.
Spisovatelka, nakladatelka, ilustrátorka, filmařka a podnikatelka. To vše je Rosana Zvelebilová, která minulý rok založila ke svému stávajícímu nakladatelství Canc, orientovanému na pohádky pro dospělé, i svéráznou značku pro nejmenší - Rýče. Deník hovořil s Rosanou Zvelebilovou například o tom, co přesně znamená slogan „Knihy pro drsné děti“, nebo co může dětem přinést, když se ve velmi nízkém věku seznámí s hororem.
8 fotografií

Děti jsou chytré a často podceňované, říká nakladatelka Rosana Zvelebilová

Zajímavosti
Čarodějnice na Tyršově koupališti v Rakovníku.
Poslední dubnový víkend nabízí množství kulturního a společenského vyžití. Na Tyršově koupališti v Rakovníku se v sobotu uskuteční tradiční Čarodějnice ve stylu Harryho Pottera. V pecínovském Růžku zahraje Ivan Hlas trio. V Kulturní centrum Rakovník se chystá koncert skupiny Monkey Business. V úterý 30. dubna se po různých místech Rakovnicka koná pálení čarodějnic s doprovodným programem. 
100 fotografií

Tipy na víkend: Čarodějnice na Tyršáku i koncert Ivana Hlase a Monkey Business

Volný čas
Restaurace Na Sokolce - pálení čarodějnic.
Jak si užít nastávající víkend? Na Bruntálsku můžete vyrazit na Ivana Mládka a jeho Banjo Band, který poprvé vystoupí v kronovské Kofole, na rej čarodějnic do Vrbna nebo s dětmi na pohádku O Šípkové Růžence v Bruntále. A to zdaleka není vše. Bohatý program proběhne i na dalších místech. Přinášíme vám pravidelný přehled zajímavých akcí nejen z Bruntálska a Krnovska, ale i z celého kraje a sousedních okresů - Olomoucka, Šumperska a Jesenicka.
20 fotografií

Víkendové tipy: na Bruntálsku na Ivana Mládka, pohádku i čarodějnice

Bruntálsko