ŠTÍTEK: pohádka

Zuzana Sikačová.
Zuzana Sikačová velmi podrobně studuje pohádky, podílela se na několika zahraničních projektech a Národní informační a poradenské středisko pro kulturu (NIPOS) právě vydalo její publikaci Radost i údiv nad pohádkami. S Deníkem se podělila o novinky, které objevila při studiu příběhu o Otesánkovi, i o názor na to, proč jsou pohádky stále tolik populární také mezi dospělými.
7 fotografií

Svého Otesánka mají i v Grónsku, říká expertka na pohádky Zuzana Sikačová

Zajímavosti
David Suchařípa vyprávěl v podkroví chotěbořské kavárny historky ze zákulisí, na závěr si s lidmi udělal fotku či se jim podepsal.
Gynekolog z Ordinace v růžové zahradě, tajemný průvodce mezi nebem a zemí ze seriálu Strážce duší, šašek z pohádky Marie Růžička, ale například i Romeo, Cyrano z Bergeracu či Král Lear na divadelních prknech. Herec David Suchařípa (59) měl dobrý důvod vydat se na uměleckou cestu: Oba jeho rodiče byli divadelníci. Zejména jeho otec Leoš Suchařípa (†73) byl skvělým hercem s typicky zabarveným hlasem. „V podstatě od tří let jsem žil v divadelní šatně. Dokonce mě na kolenou chovala Libuška Šafránková,“ řekl s nadsázkou v Chotěboři na Havlíčkobrodsku.
10 fotografií

David Suchařípa v Chotěboři: Na Zvíkově jsme neměli točit. Kastelán nás varoval

Havlíčkobrodsko
/FOTO/ Výstava ilustrací žáků výtvarného oboru základní umělecké školy k připravované knížce pohádek Radany Štočkové „Kutná Hora a okolí v pohádkách“ pokračuje i po jarních prázdninách. Prohlédnout si ji lze do středy 27. března vždy v pracovních dnech od 12 do 17 hodin v prvním patře Spolkového domu v Lierově ulici v Kutné Hoře.
3 fotografie

Čekání na novou knížku regionálních pohádek pomůže čtenářům zkrátit výstava

Čtenář reportér
Březen - měsíc čtenářů v družině ZŠ Beroun - Závodí
Březen jako Měsíc knihy se slaví od roku 1955. Měsíc, který byl vždy věnován knihám a čtení. První Březen – měsíc čtenářů proběhl v roce 2009 a od té chvíle probíhá kampaň každoročně. To si připomínáme i ve školní družině a tuto tradici dodržujeme až do dnes. V naší družině tento měsíc vždy vrcholí tradiční akcí Andersenovo odpoledne. 
16 fotografií

Březen jako měsíc čtenářů v družině Základní školy Beroun - Závodí

Čtenář reportér
Setkání kovářů. Ilustrační foto.
Po staletí se tradovalo, že řemeslo má zlaté dno. A k tomu se přidávaly zlaté české ruce. Řemeslo i půda se dědily, jméno rodinné firmy se budovalo po staletí. V době rakouské monarchie se o nás říkalo, že jsme kovárnou Evropy. Naši řemeslníci se za svoji práci nemuseli stydět.

Názor čtenáře: Kam zmizely zlaté české ruce?

Čtenář reportér
Herečka Jiřina Bohdalová se díky pohádkám z Večerníčku zapsala do srdcí nejen dětí, ale také dospělých.
Krátké pohádkové příběhy, které dětem každý večer přináší na televizní obrazovku malý kolportér - kluk Večerníček, jsou českým fenoménem. Večerní televizní pohádky oslaví příští rok už šedesáté výročí svého vzniku, takže se dá říci, že na nich vyrostla většina současné české populace. Své hlasy jim propůjčily nejuznávanější herecké osobnosti, ale asi nejznámější a nejoblíbenější večerníčkovou vypravěčkou zůstává Jiřina Bohdalová. Její hlas můžete slyšet asi ve 150 dílech různých seriálů. Které večerníčky namluvila Jiřina Bohdalová? Jak se Jiřina Bohdalová dostala k večerníčkům? A má raději Křemílka nebo Vochomůrku?
5 fotografií

Křemílek i Rákosníček. Jak se zářící Jiřina Bohdalová stala královnou večerníčků

Společnost
Spisovatelka Petra Martíšková přijela na zámek do Trmic představit dětem své knížky.
/FOTO/ Obecně se tvrdí, že děti málo čtou, poctivé babičky se přesto snaží, původní české pohádky už ale netáhnou. Televize nabízí dětské zahraniční seriály, kde malý človíček bojuje s vesmírnými potvorami, počítačové hry zaměstnávají mozky těch nejmenších, chytrý telefon porazil v cílové rovince Hurvínka i kouzelníka. Taková je doba. V pátek 1. března přijela na zámek do Trmic mladá spisovatelka Petra Martíšková z Kadaně, aby prvňáčky prověřila a nabídla vlastní příběh.
4 fotografie

Spisovatelka Petra Martíšková přijela do Trmic na zámek s pochvalou

Ústecko
Zpěvačka Marka Míková střídá hraní v kapele Zuby Nehty s psaním knížek pro děti.
Na první pohled je jasné, že Marka Míková je věčná holka. Tedy ne doslova – samozřejmě, že je to dáma a respektovaná autorka úspěšných knih pro děti. Také to kdysi byla filmová princezna. Ale dokáže být i komediantkou, ať už za klávesami v kapele Zuby nehty, nebo v rámci projektu Loutky v nemocnici, s jehož pomocí rozdává radost těžce nemocným dětem.
10 fotografií

Zpěvačka a autorka Marka Míková: Dokud mě budou napadat příběhy, budu psát dál

Hudba
Petr Hubáček píše vzkaz dědovi.
Zanechal neodmyslitelnou stopu nejen v regionu, ale v celé republice a stal se inspiračním zdrojem pro své následovníky. Jediný český i československý držitel Perretovy ceny udělované Mezinárodní unií architektů, zakladatel a ředitel architektonické kanceláře SIAL a autor fenomenálního Hotelu a vysílače na Ještědu Karel Hubáček by letos oslavil sté narozeniny. Architekt se narodil 23. února 1924 a u příležitosti tohoto významného jubilea řada institucí neformálně vyhlásila rok 2024 Rokem Karla Hubáčka a chystají společně pro letošek celou řadu akcí, které jeho život, dílo, myšlení a odkaz připomenou.
8 fotografií

Vnuk Karla Hubáčka Petr: Děda byl klidná a citlivá duše, předčítal mi pohádky

Liberecko