ŠTÍTEK: pohádka

Pohádky ve třídě A v MŠ Blatenská
Únor je ve znamení karnevalu a tradice masopustu. U nás ve třídě v chomutovské MŠ Blatenská to znamená, že se zabýváme víc než jindy pohádkami a věnujeme jim naše zaměření činností – písničky, básničky, dramatizace, ale i práce s papírem – skládání, stříhání, tiskání, práce s látkou, netradičním materiálem. Vždyť je měsíc únor teprve na začátku.

Chomutovská školka Blatenská je plná pohádek, tvoření a her

Čtenář reportér
Pohádka Perinbaba od Juraje Jakubiska měla premiéru v roce 1985.
„Len sa predčasne neraduj. O šťastie treba bojovať.“ Tak jako pro nás pohádka Tři oříšky pro Popelku patří neodmyslitelně k vánoční klasice, tak na Slovensku mají Perinbabu. Poetický snímek v režii Juraje Jakubiska měl premiéru v roce 1985 a vznikl na motivy pohádky Paní Zima od bratří Grimmů. Volného pokračování Perinbaby se diváci dočkali v prosinci 2023. Režisér filmu Juraj Jakubisko se však premiéry nedožil. Magický příběh opět vypráví o putování za štěstím a láskou. Pojďte si připomenout jednu z nejpoetičtějších pohádek Perinbaba a její volné pokračování v našem malém kvízu.

KVÍZ: Kouzelná Perinbaba. Vydejte se do pohádky za štěstím a čarovnou peřinou

Zajímavosti
Tři zlaté dukáty mísí pohádkový ráz s technickými vymoženostmi
Člověk někdy žasne, co všechno se do české pohádky vejde. Ani tvůrcům vánoční pohádky Tři zlaté dukáty se nedá upřít snaha o oživení klasického žánru. Jejich film vysílaný v České televizi na Boží Hod kombinoval romantický příběh s temnou sci-fi, a dorazila sem i technická revoluce. Víc než malé děti si ji patrně užili spíše starší diváci.

Pohádka Tři zlaté dukáty vzbudila rozruch. Postihla ji i technická revoluce

Film a televize
Rakovnický hokejový klub si na 29. prosince přichystal pohádkové bruslení pro rodiny s dětmi.
Rakovnický hokejový klub si mezi svátky připravil na svém stadionu speciální pohádkové bruslení. Akci určenou zejména pro rodiny s dětmi doprovodí známé koledy a písně z vánočních pohádek. Rodina, která dorazí v pohádkové masce, bude mít vstup zdarma. Vánoční veřejné bruslení proběhne na rakovnickém zimáku v pátek 29. prosince od 12:15.

Přijďte se mezi svátky sklouznout. Rakovnický klub zve na pohádkové bruslení

Hokej
Pohádka Tři oříšky pro Popelku
Tři oříšky pro Popelku, S čerty nejsou žerty, Dařbuján a Pandrhola, O vánoční hvězdě. Vánoční pohádky nesmí o svátcích chybět v žádné české domácnosti. Poznáte oblíbené filmové příběhy jen podle obrázku nebo citátu? Víte, jak se jmenovali pohádkoví hrdinové a jaké trable je provázely na cestě za štěstím? Otestujte své znalosti v našem vánočním kvízu.
19 fotografií

KVÍZ: Proč nehrají, preceptore? Hrajte! Jak dobře znáte české vánoční pohádky?

Film a televize
Jiří Procházka.
Těsně před Vánocemi dostala česká hvězda smíšeného bojového umění MMA dárek. Jiří Procházka z Hostěradic na Znojemsku už zná termín dalšího zápasu v prestižní organizaci UFC. V sobotu 13. dubna se bojovník Jetsaam Gymu Brno představí v Las Vegas v souboji s Rakušanem Aleksandarem Rakičem na akci UFC 300. Nejprve si však dopřeje klidné svátky. „Teď je potřeba užít si vánoční svátky, ale to neznamená, že trénink není jejich součástí,“ říká jedenatřicetiletý Procházka v rozhovoru pro Deník.
30 fotografií

Bojovník Procházka na Vánoce jí kapra, když není baheňák. Jakou má rád pohádku?

Ostatní sporty
Pohádka na Štědrý večer se natáčela i na Zvíkově a ve Slavonicích.
Novou vánoční pohádku nabídne na Štědrý večer divákům Česká televize. Jmenuje se Klíč svatého Petra a natočil ji režisér Karel Janák. Příběh kombinuje klasické pohádkové postavy, jako je vodník, král, princezna a zlí rádcové, s méně obvyklými charaktery, ať už jde o svatého Petra nebo podivuhodnou trojici hlavních hrdinů: zloděje, podvodnici a dobrého chlapce Tobiáše. Pohádka se natáčela na zámku Sychrov, v ateliérech na Kavčích horách, ale také na jihu Čech. Filmaři zavítali na hrad Zvíkov a do Slavonic.
22 fotografií

Televize uvede novou vánoční pohádku Klíč svatého Petra. Točila se i na jihu

Českobudějovicko
Martin Komárek
Betlém je veskrze kladná, ale přece dezinformace. Teď se šíří na sociálních sítích zlé černé pohádky.

Betlém 2023

Komentáře
David Švehlík v pohádce Krakonošovo tajemství
Překoná letošní vánoční příběh Klíč svatého Petra rekordy? Česká televize připravuje do vysílání jako každý rok novou pohádku a Deník při té příležitosti připomíná ty nejúspěšnější z předchozích. Nejsledovanější bylo Krakonošovo tajemství, které ČT uvedla loni 25. prosince. Nenechaly si ho ujít dvě třetiny lidí u obrazovek. S celkem 3,75 miliony diváků se pohádkový příběh stal nejen jasnou jedničkou celého roku všech televizí i nejsledovanějším televizním pořadem posledních šestnácti let. 

Nejsledovanější vánoční pohádky ČT? Krakonoš jasně vede, porazil i Anděla Páně

Film a televize
Rebel Moon: První část – Zrozená z ohně
Pokud o Vánocích nestíháte sledovat pohádky v televizi, vydejte se na iVysílání, kde najdete většinu štědrovečerních pohádek z posledních let a po 24. prosinci i tu zbrusu novou. Pokud jste naopak přesyceni princeznami, chasníky a rytíři, zkuste ochutnat z kolekce na SkyShowtimu, v níž na vás čeká Kmotr i jeho dvě pokračování. Disney+ zase nabízí všechny Smrtonosné pasti s Brucem Willisem. A jak vypadá film, který se snaží konkurovat Hvězdným válkám, zjistíte na Netflixu, kde je k vidění očekávaná sci-fi Rebel Moon: První část – Zrozená z ohně. Deník vám přináší pravidelné tipy na podívanou ze streamů.

Vánoce na streamech: Rozbalit můžete kolekci pohádek i Smrtonosnou past

Film a televize
Jiří Procházka.
Těsně před Vánocemi dostala česká hvězda smíšeného bojového umění MMA dárek. Jiří Procházka z Hostěradic na Znojemsku už zná termín dalšího zápasu v prestižní organizaci UFC. V sobotu 13. dubna se bojovník Jetsaam Gymu Brno představí v Las Vegas v souboji s Rakušanem Aleksandarem Rakičem na akci UFC 300. Nejprve si však dopřeje klidné svátky. „Teď je potřeba užít si vánoční svátky, ale to neznamená, že trénink není jejich součástí,“ říká jedenatřicetiletý Procházka v rozhovoru pro Deník.
30 fotografií

Bojovník Procházka na Vánoce jí kapra, když není baheňák. Jakou má rád pohádku?

Ostatní sporty
Z pohádky Tři oříšky pro Popelku
Ať jsme malí nebo velcí, české klasické pohádky nás pořád moc baví. Poznáte ty nejoblíbenější podle jediného krátkého úryvku? Vybrali jsme pro vás ty méně známé i ty nejznámější jako „Chce se mi spát. Chce se mi spát. Chce se mi spát. Spát se mi chce. Co se mi chce? Spát. Spát se mi co? Chce. Komu se chce spát? Mně ne. Já neusnu a neusnu.“ Že už víte? Tak se potěšte v našem kvízu o pohádkových hláškách. 

KVÍZ: Ševče, kam bys utíkal? Poznáte českou pohádku podle jediné hlášky?

Hobby
Ondřej Rychlý a Jiří Korn v muzikálovém Andělu Páně
Bez Anděla Páně nejsou pořádné Vánoce. V Hudebním divadle Karlín jej teď s mimořádným úspěchem uvádějí v muzikálové podobě. Roli poplety a nebeského outsidera, anděla Petronela, který putuje v doprovodu čerta Uriáše po Zemi, aby dokázal Pánu Bohu, jak lehké je napravovat hříšníky, přičemž ve finále napraví sám sebe, ztvárňuje Ondřej Rychlý.  

Ondřej Rychlý o Andělu Páně: K Petronelovi jsem přistoupil jako k chlapečkovi

Divadlo
Pohádka Anděl Páně.
Už jen pár dní a jsou tu Vánoce. A s nimi oblíbené filmové pohádky, které můžeme sledovat na televizních obrazovkách České televize. Jedna z nejkrásnějších a velmi vtipných pohádek je z roku 2005 od režiséra Jiřího Stracha Anděl Páně, která je přímo stvořená pro vánoční čas. Pro velký úspěch se pohádka po jedenácti letech dočkala pokračování s názvem Anděl Páně 2. Vydejte se s námi do jedné z nejoblíbenějších pohádek a zkuste si malý kvíz. Tak hurá do toho.

KVÍZ: Z nebeských výšin dolů na pozemský svět. Připomeňte si pohádku Anděl Páně

Zajímavosti
Divadélko Mateřského centra Hvězdička v aule Gymnázia Benešov: pohádka Krtek a Vánoce.
/FOTOGALERIE/ Mateřské centrum Hvězdička zahrálo v úterý 12. prosince v aule benešovského gymnázia pohádku Krtek a Vánoce. Ta je velmi oblíbená, a aby ne, když je v ní hlavní postavičkou známý Krteček. Bylo moc milé sledovat děti, rodiče, prarodiče, jak se při pohádce baví a sledují, jak to v pohádce dopadne. Všichni si společně mohli zazpívat i známé koledy.
15 fotografií

Na fotku s oblíbenými zvířátky z pohádky Krtek a Vánoce se čekala dlouhá fronta

Čtenář reportér
Taky se těšíte na Vánoce i kvůli pohádkám, které můžete sledovat v televizi? Stíháte se na některé podívat? Připravili jsme pro vás poněkud netradiční bláznivý kvíz, kde si můžete prověřit svoje znalosti, jak oblíbené pohádky dobře znáte.

KVÍZ: Sledujete české pohádky? Zkuste si svoje znalosti

Tachovsko