ŠTÍTEK: pohádka

Režisér Karel Janák při natáčení Klíče svatého Petra
Rekordman co do počtu natočených vánočních pohádek, režisér Karel Janák, si o Štědrém večeru připíše na své konto další novinku. Bude jí Klíč svatého Petra. V roli vodníka, který se zamiluje do princezny, se představí Lukáš Příkazský. „Náš vodník je vlastně hodný. Sám nikoho netopí. Prostě lidem jenom sebere dušičku, protože to má v popisu práce, a strčí si ji do své nádobky či hrníčku,“ líčí režisér Janák. On sám chtěl, aby vodník byl v pohádce mokrý, ale nevyšlo mu to.
9 fotografií

Karel Janák o pohádce Klíč svatého Petra: Hrajeme o vodníkovi moderní doby

Film a televize
Šíleně smutná princezna (1968)
Čas vánočních pohádek a kultovních filmů je na spadnutí. Známe je dlouhá léta, řadu dialogů umíme nazpaměť, máme své oblíbené scény. Zkrátka je vnímáme jako každoroční samozřejmost. Už méně diváci tuší, co všechno se dělo „za scénou“ a jaké útrapy či kuriozity provázely natáčení. Drtivá většina z nich zapadla ve víru času. Deník připravil výběr zajímavostí.
4 fotografie

Temné i veselé zákulisí pohádek: Smrt herce, žerty s čerty a císař pitomec

Film a televize
Herec Pavel Trávníček
Pohádka Tři oříšky pro Popelku režiséra Václava Vorlíčka, která patří k vánoční televizní klasice nejen v Česku, ale i v dalších evropských státech, letos slaví 50 let od premiéry. Příběh o dívce, která žila na statku své macechy a dostala darem tři kouzelné oříšky, díky nimž se stala ženou prince, baví i dnes diváky napříč generacemi. Na jeho natáčení vzpomíná v rozhovoru pro Deník herec Pavel Trávníček, který si střihl roli prince. Zároveň je jedním z posledních žijících herců, kteří se ve filmu objevili.
7 fotografií

Pavel Trávníček: Popelka, jakou vystřihla Libuška, se rodí jednou za sto let

Film a televize
Držitelkou Ceny města Jičína  je sokolka Blažena Bohuňovská.
Sokolka Blažena Bohuňovská se zařadila mezi osobnosti, které se výjimečným způsobem zasadily o život ve městě Jičíně a jeho věhlas. Prestižní Cenu města převzala z rukou jičínského starosty Jana Malého. V letošním roce přešla Cena města do rukou osobnosti, která celý svůj život věnovala spolkovému životě v Jičíně, především v TJ Sokol Jičín, ale také v Klubu českých turistů nebo ve festivalu Jičín – město pohádky.
4 fotografie

FOTO: Držitelkou prestižní Ceny města je sokolka Blažena Bohuňovská

Jičínsko
Basketbalistky KP TANY Brno (v bílozelených dresech) doma senzačně přemohly Montpellier.
Královopolská pohádka pokračuje. Poté co se basketbalistky KP TANY Brno před dvěma týdny poprvé v novodobé historii probojovaly do play-off EuroCupu, připsaly si další cenný primát. Poprvé přemohly tým z nejprestižnější evropské soutěže. Čtvrtý tým aktuální tabulky francouzské ligy Montpellier ve středu večer doma přehrály 71:63 a do odvety prvního kola play-off, která se uskuteční příští středu na jihu Francie, poletí ve výhodné pozici.
9 fotografií

Evropská pohádka KP pokračuje! Doma zkrotilo Francouzky a má další primát

Basketbal
Santa Clausové skončili za mřížemi, Ježíškovi fušovat do řemesla nebudou
Přestože Santa Claus během adventu prostřednictvím reklam a amerických filmů vnucuje dětem představu, že právě on je hlavní personou Vánoc, která nosí vánoční dárky komínem, tak na usedlosti někdejšího zahradnictví v Josefově mají jasno, kdo je tím pravým dárkonošem v českých luzích a hájích. Zatímco Ježíšek si u manželů Bauerových mohl otevřít svoji nebeskou kancelář, která je připravena přijmout vánoční přání, tak vděčný reklamní figurant, který je na rozdíl od Ježíška teple oblečen a díky červené a bílé už z dálky dobře vidět, stráví adventní čas za mřížemi.
11 fotografií

VIDEO: Santa Clausové skončili za mřížemi, Ježíškovi fušovat do řemesla nebudou

Náchodsko
Pohádka S čerty nejsou žerty
„Ať už peklo bylo, nebo nebylo, vymyšleno bylo dobře. Když se kolem sebe podíváme, uvidíme, že spoustě lidí peklo chybí.“ Těmito slovy končí krásná filmová pohádka Hynka Bočana S čerty nejsou žerty z roku 1984. Režisér pohádku natáčel na různých místech naší republiky. Víte třeba, kde se nachází mlýn Petra Máchala? A znáte místo, kde se natáčelo pohádkové peklo? Pojďte si vyzkoušet náš malý pohádkový kvíz. 

KVÍZ: Peklo není žádný holubník! Jak dobře znáte pohádku S čerty nejsou žerty?

Zajímavosti
Zasněžený zámek Třebešice, prosince 2023
/KVÍZ, FOTOGALERIE, VIDEO/ „Byl postaven, dobyt, vypálen, vypleněn, poté opět postaven…“ Takto stroze shrne znuděným hlasem komoří v podání herce Jaroslava Plesla v pohádce Kdyby byly ryby historii sídla vládců Království tří rybníků. Ve skutečnosti tento zámek stojí na Kutnohorsku v obci Třebešice. Se svou filmovou verzí však má něco společného: pohnutou historii.
13 fotografií

Království tří rybníků leží v Třebešicích. Zámek zachránili na poslední chvíli

Volný čas
Opět po roce se usedlost někdejšího zahradnictví v Josefově proměnila na Ježíškovu základnu, kde si symbolický „dárkonoš" otevřel svoji nebeskou kancelář.
Vedle ozářeného betléma s postavami v životní velikosti stojí něco, co na první pohled vypadá jako, jako… Trochu jako kadibudka. Zdání ale klame. Jelikož začal advent, tak opět po roce se usedlost někdejšího zahradnictví v Josefově proměnila na Ježíškovu základnu, kde si symbolický „dárkonoš" otevřel svoji nebeskou kancelář. Ta je nyní připravena přijmout přání všech, kteří jsou ochotni mu ho sdělit.
37 fotografií

VIDEO: Ježíšek opět po roce otevřel svou nebeskou kancelář, napište mu svá přání

Náchodsko
Knižní tipy Deníku na advent.
Nastává nejkouzelnější čas v roce. A pro někoho možná i ten nejhektičtější. Pečení cukroví, úklid domácnosti, výzdoba a shánění dárků. Není divu, že někteří z nás mají problém naladit se na vánoční vlnu. Pokud patříte mezi ně, zkuste odhodit starosti stranou, pohodlně se usaďte a s hrnkem kávy či kakaa nebo skleničkou vína se začtěte do vánočních příběhů a pohádek.

Romantika, fantasy i pohádky. Ponořte se do vánočních příběhů

Volný čas
Pyšná princezna
„Zavaž mi střevíček! Nerozuměl si! Co si o sobě myslíš! Jsem princezna a zavázat mi střevíc by si pokládali za čest i králové. Králové snad, já jsem zahradník“…. Kdo by si nepamatoval krásnou pohádku režiséra Bořivoje Zemana z roku 1952 Pyšná princezna. Krásná, ale namyšlená princezna Krasomila odmítne moudrého krále Miroslava ze sousedního království. Ten ji v přestrojení zahradníka uštědří lekci, na kterou nikdy nezapomene. Vydejte se s námi do jedné z nejkrásnějších pohádek a na místa, kde se natáčela. Otestujte se, jak dobře znáte Pyšnou princeznu a zkuste si náš malý kvíz. 

KVÍZ: Krásná, ale velmi pyšná. Vydejte se do pohádky za princeznou Krasomilou

Zajímavosti
Tři oříšky pro Popelku. Liboše Šafránková (s kuší) převlečená za myslivce
Sníh, všude samý sníh. Kdo by řekl, že tahle pohádka se měla odehrávat v parném létě? Jenže režisér rozhodl jinak. Václavu Vorlíčkovi se nechtělo čekat, až se oteplí, přesunul děj Tří oříšků pro Popelku do jiného ročního období, a tak se zrodil fenomén televizních Vánoc. Díky německé koprodukci bylo dost peněz na kostýmy i luxusní lokace. Filmaři obsadili například zámek Moritzburg a hrad Švihov. Víte, kde ještě se natáčel film, od jehož premiéry uběhne 16. listopadu půl století?
7 fotografií

Tři oříšky pro Popelku: Mělo jít o letní hit, film ukrývá přesuny v čase i místě

Film a televize
Kladnem prošel lampionový průvod.
/FOTO, VIDEO/ Svatomartinská sobota i dny předcházející a následující nabízejí na Berounsku a v dalších místech ve středních Čechách desítky zajímavých akcí. Kam o víkendu za zábavou? Čekají nás lampionové průvody, vinné košty a husí hody, festivaly, koncerty i první bály letošní sezony. Ale třeba také velké veteránské setkání, návštěva aerodamické laboratoře nebo strašidelného podzemí s hornickým kahanem v ruce. Stačí si vybrat - a vyrazit.  

KAM O VÍKENDU: Podzimní nabídka zábavy na Berounsku i u sousedů je pestrá

Cestujeme
Helena Vondráčková v dokumentu Helena.
Letos je tomu 55 let, co do kin vstoupila pohádka Šíleně smutná princezna režiséra Bořivoje Zemana. Princeznu v ní ztvárnila zpěvačka Helena Vondráčková, o níž natočil režisér Ivo Macharáček dokument Helena. Česká televize jej odvysílá 11. listopadu. Zmíněná pohádka o dvou mladičkých královských dětech, které jejich otcové před lety zasnoubili, ale ony chtějí o svém osudu a životních partnerech rozhodovat ze své vlastní vůle, pak bude součástí vánočního programu.
4 fotografie

Helena Vondráčková: Teď bych chtěla být šíleně veselou princeznou

Film a televize