ŠTÍTEK: pohlaví

Samička kvakoše nočního s označením K57 se vrátila na své hnízdiště v pražské zoo.
Praha - První ze čtyř kvakošů nočních, které loni odborníci v Zoo Praha vybavili „batůžky" se satelitními vysílači umožňujícími mapovat jejich migraci, se již vrátil ze západní Afriky na hnízdiště. V sobotu byl pozorován (a také vyfotografován) ornitology Lubomírem Peškem a Karlem Pithartem.

Africká cesta kvakoše z Prahy budí obdiv

Praha
Lvíče se v plzeňské zoo narodilo 12. září
Plzeň – Výměna se podařila. Loni na podzim vystřídaly ve lvím výběhu samici Lekyshu dvě mladé sestry z Hannoveru. A ejhle, rok se s rokem sešel a plzeňská zoo odchovává mládě, porodila jej dvouletá Tamika, otcem je šestiapůlletý Matýsek. Po dlouhých 42 letech se v Plzni narodila samička, ovšem samotný odchov zcela bez problémů není.
3 fotografie

V plzeňské zoo se po 42 letech narodilo lvíče

Plzeňsko
V dvorské zoo mohou návštěvníci vidět největší stádo žiraf chovaných mimo Afriku, nyní ve Dvoře žije 21 žiraf Rothschildových a 13 žiraf síťovaných.
Dvůr Králové nad Labem – V Zoologické zahradě ve Dvoře Králové nad Labem se narodilo letošní druhé mládě žirafy Rothschildovy. Sameček dostal jméno Oliver, dnes o tom informovala mluvčí dvorské zoo Andrea Jiroušová. Dvorská zahrada patří mezi největší světové chovatele žiraf, Oliver je 171. mládětem žirafy Rothschildovy narozeným v dvorské zoo.

V zoo Dvůr se narodilo letošní druhé mládě žirafy Rothschildovy

Česko
První mládě pratura v Čechách
Milovice /FOTOGALERIE/ - V Přírodní rezervaci Milovice se ve středu před polednem narodilo první mládě pratura. Vzhledem k tomu, že u zpětně šlechtěných praturů šlo o první porod v České republice, sledovali ho po celou dobu zástupci chovatelského dohledu, kteří rodící samici objevili. Porod trval asi půl hodiny, sdělil ředitel ochranářské společnosti Česká krajina Dalibor Dostál.
9 fotografií

V milovické rezervaci se narodilo první mládě pratura

Z okolí
První mládě pratura v Čechách
Milovice – V Přírodní rezervaci Milovice se dnes před polednem narodilo první mládě pratura. Vzhledem k tomu, že u zpětně šlechtěných praturů šlo o první porod v České republice, sledovali ho po celou dobu zástupci chovatelského dohledu, kteří rodící samici objevili. Porod trval asi půl hodiny, sdělil dnes ředitel ochranářské společnosti Česká krajina Dalibor Dostál.
9 fotografií

V milovické rezervaci se dnes narodilo první mládě pratura

Česko
Na návštěvníky Zoo Praha čeká v sobotu 12. září 2015 také speciální vystoupení lachtana Melouna.
Praha - Nadcházející sobota bude v pražské zoo patřit lachtanům. Své jméno dostane sameček lachtana jihoafrického, který se narodil 27. května a je momentálně jednou z hvězd nové kampaně Zoo Praha. První dva měsíce pobýval společně se svou mámou Abebou v zázemí, kde se v bezpečí mělkého bazénku seznamoval s vodou, ale již koncem srpna ho chovatelé mohli pustit do venkovního bazénu a představit ho veřejnosti.

Lachtaní mládě o víkendu dostane jméno

Praha
Dvě odchovaná mláďata kakadu palmového jsou pro pražskou zoo velkým úspěchem.
Praha - Kakadu palmový je papoušek, kterého můžeme řadit mezi skvosty ptačí říše. Vyniká nejen svým zbarvením, ale také jedinečným chováním. Mezi chovateli exotických ptáků je o tento druh enormní zájem, proto se dostává do hledáčku pašeráků. Právě z jedné zabavené „zásilky" pocházejí kakadu palmoví, kteří položili základ chovu v pražské zoologické zahradě.

Zoo Praha odchovala jedinečná mláďata kakadu palmového

Praha
Žirafí sameček se má čile k světu.
Brno – Nový žirafí přírůstek v brněnské zoologické zahradě se má čile k světu. Na svět přišel žirafí sameček jen dva dny před Vánoci. Jeho matkou je čtyřletá žirafa Tabita, která v loňském roce vyhrála titul NEJ žirafa Česka a Slovenska. „Sameček je už od začátku velmi zvídavý a hravý. Zatím je s matkou v oddělené stáji, i do výběhu je vypouštíme zvlášť. Poprvé je návštěvníci uvidí ve výběhu s celým stádem až na jaře," řekla mluvčí zahrady Monika Brindzáková.
9 fotografií

OBRAZEM: Vánoční žirafí sameček ještě nemá jméno. Má se ale čile k světu

Brněnsko
Nový přírustek hodonínské zoo – desetiměsíční jaguářice Gracia.
Hodonín - Čtyřletá jaguáří slečna Gracia, která v roce 2011 přišla z německého Saarbrückenu do Zoo Hodonín, se možná konečně dočká ženicha. Původně jím měl být legendární Ašok, ten ale coby uměle odchované zvíře zklamal, a posléze byl proto poslán výměnou za bílého lvíčka Sambu do Jihoafrické republiky.

Gracia má ženicha z Petrohradu

Hodonínsko
Dlouhé nohy umožňují vlkům vidět přes vysokou trávu, zkosené drápy usnadňují pohyb v bažinatém prostředí.
Liberec - Mláďata vlků hřivnatých, která přišla v liberecké zoo na svět 10. ledna, už mají svá jména. Zoologové je pojmenovali Pedro a Tarija. Sameček dostal typické španělské jméno pro chlapce, samička symbolizuje tedy jihoamerický kontinent, domovinu vlků.

Vlčata už mají jména. Jsou to Pedro a Tarija

Liberecký kraj
V Zoo se narodilo mládě orangutana
Praha – V Zoo Praha se v neděli dopoledne narodilo mládě jednoho z nejohroženějších lidoopů planety, orangutana sumaterského. V pražské zoo se orangutan narodil naposledy před 42 lety. Oznámil to mluvčí zoologické zahrady Michal Šťastný. V přírodě už podle něj žije jen zhruba 7300 orangutanů sumaterských a jejich stavy stále klesají kvůli ztrátě přirozeného prostředí i nelegálnímu lovu.

Radost v pražské ZOO! Po 42 letech se zde narodilo mládě orangutana

Praha
VE SKLENÍCÍCH v ostravské zoo právě dozrává exotické ovoce.
Ostrava - Ve sklenících v ostravské zoo právě dozrávají ananasy, citrusy a další druhy rostlin z tropů a subtropů. Zájemci mohou do skleníků, které jsou v zoo druhým rokem, nahlédnout v neděli 11. listopadu, kdy se koná den otevřených dveří.

Nahlédněte do skleníků v ostravské zoo

Ostravsko
Ilustrační foto
Zlín, Přerov - Kmotrem dvouměsíčních velbloudích mláďat, narozených v Zoo Zlín, se stane Pivovar Zubr. Přerovský pivovar letos slaví 140 let, a křest mláďat se tak stane symbolickou součástí oslav.

Páreček velbloudů pokřtí kmotr pivem

Zlínsko
Záchrana čapích mláďat v Rožmitále.
Příbramsko /FOTOGALERIE/ – Neuvěřitelná smůla provází čapí pár z rožmitálského komínu bývalé slévárny. Před lety čápům hrozilo, že kvůli demolici komínu přijdou o letité hnízdiště, vloni kvůli chladnému květnu a červnu zahynula mláďata na podchlazení. Své potomky nevyvedou ani letos.
11 fotografií

Čápata z Rožmitálu pomáhali zachránit hasiči

Česko
Záchrana čapích mláďat v Rožmitále.
Rožmitál /FOTOGALERIE/ – Neuvěřitelná smůla provází čapí pár z rožmitálského komínu bývalé slévárny. Před lety čápům hrozilo, že kvůli demolici komínu přijdou o letité hnízdiště, vloni kvůli chladnému květnu a červnu zahynula mláďata na podchlazení. Své potomky nevyvedou ani letos. Hnízdo je totiž znovu bez mláďat.
11 fotografií

Čápata z Rožmitálu pomáhali zachránit hasiči

Příbramsko