ŠTÍTEK: polévka

Ilustrační foto
České děti si v současnosti na Štědrý večer pochutnávají spíš na kuřecím řízku než na tradičním kaprovi. Kuřecí řízek jich má zhruba 44 procent, kapra asi třetina. Výrazně méně obvyklé jsou jiné ryby než kapr, vepřový řízek či vinné klobásy. Oblíbenost různých vánočních jídel se liší podle regionů. Ukázaly to výsledky letošního minisčítání mezi zhruba 26 tisíc dětmi, které zveřejnil Český statistický úřad na svém webu.
12 fotografií

Co jedí děti na Štědrý večer? Kuřecí řízek nebo kapra

Česko
Sv. Martin. Ilustrační foto.
Karlovarský kraj – Ačkoliv je téměř jisté, že se pranostika o příjezdu Martina na bílém koni letos opět nenaplní, je mnoho míst, kde bílého koně i s Martinem uvidíme.

Martin přijede i bez sněhu

Chebsko
Kohoutí zápasy na Filipínách
/REPORTÁŽ/ Pro Evropany krvavá podívaná, pro Filipínce běžná součást místní kultury a národní identity. Kohoutí zápasy přitahují každý víkend do arén davy diváků po celé zemi už od předkoloniálních dob. Vášeň Filipínců pro sabong, jak drsnému hazardu říkají, byla španělským expedicím známá již v první polovině 16. století. Zápasy však mají svá pevná pravidla.
26 fotografií

Kohoutí zápasy přitahují davy Filipínců. Poražený bojovník putuje do polévky

Cestujeme
Patronem Kiritofu je kozel Kvido. Ilustrační foto.
Jevišovka – Své hody oslaví moravští Chorvaté v Jevišovce. Také letos bude součástí sobotního programu, slavnosti zvané kiritof, průvod s kozlem Kvidem. „Specifikou tohoto ročníku je, že si připomínáme sedmdesáté výročí vystěhování Chorvatů z jižní Moravy. Jejich pozapomenuté Chorvaty zná málokdo a kiritof je jedinečnou příležitostí se s nimi seznámit,” vysvětlila Lenka Kopřivová ze Sdružení občanů chorvatské národnosti v ČR, které akci pořádá.

Kiritof 70 let po vyhnání Chorvatů: nechybí průvod s kozlem ani tradiční polévka

Břeclavsko
Ilustrační foto.
Jižní Morava – Na oběd se do centra Brna pravidelně vydává o polední pauze Jana Sokolová. Ráda si za dobrý oběd připlatí. „Ale záleží na tom, kde si člověk oběd dá. V centru existují restaurace, kde se dobře najím i s polévkou do stovky,“ uvedla mladá žena.

Obědy zdražují, polední menu do stovky postupně mizí

Podnikání
Na dlouhé pouti.
Linec - Horský vůdce a majitel „školy dobrodruhů“ Heli Putz (53, na snímku dole) z Bad Goisernu po snění dlouhém 30 let chce v sobotu 17. března s dalšími šesti sportovci vyrazit na lyžařskou túru Alpami dlouhou 1917 kilometrů a překonávající 85 000 výškových metrů, píší OÖN.

Sousedé vyrazí za týden na lyžařskou „veletúru“

Z okolí