ŠTÍTEK: polévka

kocovina, ilustrační foto
Už nikdy nebudu pít! – nejčastěji zrazované novoroční předsevzetí. Samozřejmě to nemyslíme vážně, ale vstoupíme-li do nového roku s brutální kocovinou, nelze se divit naší lamentaci. Proto Deník přináší z různých krajů osvědčené rady, recepty a vyprošťováky pro boj s kocovinou. Žádný není zaručený, ale každý z nich někomu pomáhá. Inu, de gustibus non est disputandum.
20 fotografií

Jak na kocovinu čili Když člověk vstává z opice

Zdraví
Výtěžek bude určený na materiální potravinovou pomoc pro lidi bez domova.
Příbram – Vánoční čas je neodmyslitelně spjat i s ušlechtilými skutky a dobročinností. Proto se město Příbram ve spolupráci se Svatou Horou rozhodlo i letos uspořádat charitativní vánoční akci, jejíž výtěžek bude určený na materiální potravinovou pomoc pro lidi bez domova. O stříbrném víkendu se na adventních trzích na náměstí 17. listopadu opět uskutečnila akce „Dobrá polévka pro dobrou věc“. S její pomocí se podařilo vybrat 3 300 korun. 
4 fotografie

Letošní Polévka pro dobrou věc vybrala přes tři tisíce korun

Příbramsko
Štědrovečerní polévka pro chudé i bohaté v Boskovicích chutnala. Na dobročinné účely přinesla bramboračka přes sedmdesát tisíc korun.
Blanensko /FOTOGALERIE, VIDEO/ – Na sníh se v posledních letech nedá na Štědrý den vůbec spolehnout. Jedna vánoční tradice však platí na sto procent. Alespoň v Boskovicích. Už třiadvacet let míří stovky lidí na Masarykovo náměstí před tamní radnici. Na tradiční polévku pro chudé i bohaté. Nejenže si protáhnout mezi svátky od lenošení tělo, ale setkají se s přáteli a hlavně přispějí na dobrou věc. S sebou si také mohou od skautů u vánočního stromu vzít domů betlémské světlo.
27 fotografií

Štědrovečerní polévky chutnaly. Na dobročinné účely přinesly desítky tisíc

Blanensko
Ilustrační foto.
Domažlicko – S jídelníčkem v průběhu vánočních svátků to bylo v jednotlivých domácnostech individuální, ale platilo obecné pravidlo, že Štědrý den byl ještě v duchu postního stravování, teprve Boží hod a svátek sv. Štěpána se nesly ve znamení slavnostní stravy.

Sváteční menu našich předků

Domažlicko
Ochutnat polévku a pomoci dobré věci přišly na Štědrý den dopoledne na tradiční Štědrovku dvě stovky lidí.
Jižní Morava – Polévka a horký čaj zavoní v neděli od devíti hodin ráno na pěší zóně u gymnázia v Břeclavi. Každý, kdo bude mít cestu kolem, si může přijít pro jednu porci zdarma. Po loňském úspěchu tam opět bude až do pravého poledne akce Vánoce na pěšce. Původně byla pro lidi bez domova, letos však chtějí pořadatelé na Štědrý den potěšit každého, kdo se za nimi zastaví.

Polévka zahřeje zdarma. Otužilci ukončí rok ve vodě

Volný čas
Boskovická vánoční polévka.
Boskovice /FOTOGALERIE/ – Sledovat pohádky v televizi, ládovat se cukrovím nebo pospávat na kanapi? Tak spousta lidí tráví dopoledne na Štědrý den. V Boskovicích však hodinu před polednem vyrážejí stovky místních a také lidé z okolí ven na čerstvý vzduch na Masarykovo náměstí. Před tamní radnicí se totiž v tento čas nalévá polévka pro chudé i bohaté. Příchozí se setkají s přáteli, popřejí si klidné svátky a navíc přispějí na charitativní účely.
8 fotografií

V Boskovicích si pochutnají na bramboračce. A přispějí na dobrou věc

Blanensko
Ilustrační foto
Valdice - Ne každému je dopřáno prožít svobodně vánoční svátky. Za mřížemi valdické věznice stráví Štědrý den 1090 odsouzených. Vánoční tradici jim připomene vánočka, v poledne houbová polévka a hrachová kaše s vejcem. Na Štědrý večer se tu servíruje štědrovečerní smažený řízek, bramborový salát a balíček s uzeninami, sýry, sušenkami a ovocem.

Ježíšek poletí i za mříže do Valdic. Čeká tu na něj 1090 odsouzených

Jičínsko
z Restaurace Na Verandách (Potrefená Husa)
Značkové restaurace Staropramenu najdeme v Praze na mnoha místech. To, že jsme si vybrali Potrefenou husu, která sídlí přímo v areálu pivovaru, bylo zcela zákonité. Podnik Na Verandách má ke zdroji nejblíže, a pivu – jak známo – dlouhé cestování zrovna nesvědčí.
9 fotografií

S Husou se rozhodně trefíte

Za jídlem
Maloúpská vařečka 2016
Královéhradecko /POZVÁNKY/ - Kulinářská Maloúpská vařečka v sobotu od 10 hodin proběhne na Pomezních Boudách v Malé Úpě. Soutěží se o nejlepší krkonošskou polévku, ale také o největšího jedlíka v soutěži o pojídání borůvkových knedlíků a největšího „ohniváka“ v pojídání papriček.

Tipy na volný čas: Malá Úpa pozná jedlíka i ohniváka

Volný čas
Rybárna na rynku
Tento týden jsme vám představovali místa, kde po svém výletě nejlépe doplníte energii. Dnes vám ještě ukážeme hospůdky, bary a bistra, kde se najíte nejen dobře, ale i za rozumnou cenu. Ovšem náš velký prázdninový seriál Poznáváme Česko jede dál. Po víkendu to opět rozjedeme. Podtitulem příštích sedmi dní totiž bude Adrenalinové Česko. Inspirujte se v Deníku. Navíc z každého místa, které v létě navštívíte, nám můžete poslat fotografii a zúčastnit se soutěže o iPhone.
9 fotografií

Rybárna, Polívkárna, Hranolkárna. V Ostravě „frčí“ netradiční bistra

Cestujeme