ŠTÍTEK: pomeranč

Ilustrační foto
Pamatuji si, jak jsem jako malá holčička prodávala svým příbuzným ovoce a zeleninu. Měla jsem barevné, státním znakem opatřené peníze a modrou kasu na kličku a na pérko. Maminka mně ušila krajkovou čelenku, zástěrku a nakoupila imitace ovoce, kterými někteří lidé z mého dětského pohledu poněkud patologicky skutečně plnili na konci osmdesátých let mísy na jídelních stolech. Jahody měly žlutá jadýrka na povrchu, kivi bylo chlupaté, pomeranč měl pórovitou slupku. Koupila mi i skutečný účetní papírový kotouč. Především mě ale ještě v tomto předškolním věku naučila sčítat a odčítat i třímístná čísla. Což byl, skrze banány, jablka a hrušky, její cíl …je totiž matematička. Většina z mých hraček proto byla co možná nejnenápadněji naučná.

SLOUPEK: Za kolik byste koupili plastový pomeranč?

Názory z regionu
Ilustrativní foto
Ačkoliv může chvíli trvat, než sklidíte svůj první domácí citrón nebo pomeranč, tak možná právě tahle úroda vás přesvědčí, že jste našli lásku na celý život.

Zásady pěstování citrusů

Bydlení
Náměstí Míru a Ondřej Leinert při testu svařáku.
Vinohrady – „Do tohohle kelímku už snad svařák dávají jenom na Míráku," hlásí kolega fotograf, který už pár svařených vín, asi šest, dnes viděl. Na náměstí Míru jsme spolu byli i loni, takže můžeme vzpomínat, ačkoli… Není moc na co. Svařák tu tehdy byl na „výběr" jen jeden, nudný jako třikrát reprízovaná telenovela. A ani letos se „Mírák" nevytáhl.

Náměstí Míru: víno nudí a o pomerančích si nechá jen zdát

Praha
Páleničář Vlastimil Slavík
Žlutava – Zedničení a obkládání je dřina. Člověk často klečí a po namáhavé práci jej bolí záda i další části těla. Kam na stará kolena „utéci"? Třeba do pálenice. Takový je příběh Vlastimila Slavíka ze Žlutavy, který ve svých třiatřiceti letech v roce 1991 neváhal, a když legislativa povolila provozování pálenice soukromým osobám, příležitosti se chopil.

Páleničář Slavík: Měl jsem tu i sešrotované pomeranče s kůrou

Zlínsko
Ilustrační foto.
Karvinsko - Jablíčko ke svačince nebo pomeranč po obědě. Děti na základních školách mají možnost se stravovat zdravě. Díky projektu Ovoce do škol mají několikrát do měsíce zdarma ovoce, zeleninu nebo zeleninové šťávy. A pochvalují si to.  

Děti jedí více ovoce. I díky projektu

Karvinsko
Ilustrační foto
Praha – V obchodech v uplynulých čtyřech týdnech výrazněji zdražily papriky. Na pultech obchodů byly k dostání za 45,05 koruny za kilogram, zdražily tak o 4,66 koruny, tedy o téměř 12 procent. Zlevnily naopak pomeranče, uvedl ČSÚ.

Pomeranče jsou levnější, zdražily papriky

Ekonomika
V pálenicích pomalu začíná čilý ruch.
Slovácko /ROZHOVOR/ – V pálenicích už začíná shon. Někde zbývají poslední dny na údržbu, v jiných koutech kraje už se pálí. „Začneme tento nebo příští týden. Teď budeme pálit převážně třešňový kvas,“ odpovídali na otázky redaktorů Deníku páleničáři.

Sezona pomalu začíná, pálí se i z kiwi či pomerančů

Volný čas
Pěstování citrusů. Ilustrační foto
Každý pěstitel ví, jak skvěle vypadá citrusovník v interiéru a jak je příjemné si z vlastních pomerančů vyrobit džus nebo vymačkat vlastnoručně vypěstovaný citron do čaje. Citrusy nabízejí celkem 160 druhů, které se dále člení na nespočetné množství odrůd a variant. V Česku se ale nejčastěji pěstují ty nejznámější, tedy citroník, grapefruit, mandarinky nebo pomerančovník.

Pěstování citrusů - klasika i exotika

Bydlení
Antonín Mikuška má vitamíny pořád na dosah.
Ať mrzne, sněží či je obleva, čerstvé plody plné vitamínů může na své zahrádce sbírat Antonín Mikuška z Větřní. A nemusí pro ně chodit do vytápěného skleníku. Stromky obalené oranžovými plody svítí na jeho zazimované spící zahradě až neskutečně.

Rakytník obsahuje víc "céčka" než pomeranč

Zdraví
Ilustrační foto
Praha - V uplynulých dvou týdnech v tuzemských obchodech nejvíce podražila pšeničná hladká mouka. Více lidé zaplatili také za brambory a cukr krystal. Naopak levněji mohli nakoupit pomeranče, papriky nebo kuchaná kuřata. Vyplývá to z údajů, které zveřejnil Český statistický úřad.

V minulých týdnech zdražila mouka, zlevnily pomeranče

Ekonomika
Ilustrační foto
Vysočina - Obchodníci na Vysočině zlevnili během posledních čtyř týdnů především konzumní brambory, nejvíce podražily pomeranče. Údaje vyplynuly z pravidelného šetření Českého statistického úřadu.

V kraji jsou levnější brambory

Žďársko
Oslavy 3. výročí pivovaru Belveder
Železná Ruda - Piva pšeničná, „klasická“ piva světlá i tmavá, dokonce i pivo s příchutí hořkého pomeranče – to vše mohli v pátek a v sobotu ochutnat návštěvníci oslav třetího výročí železnorudského pivovaru Belveder. „Přišli jsme vlastně náhodou, ale je tady fajn a pivo nám chutná,“ pochválil krátce oslavy Petr Pelnář z Plzně.
23 fotografií

FOTO: Belvederský pivovar slavil

Klatovsko
Hradecké "nízkoprahové" zařízení Modrý pomeranč.
Hradec Králové – Prostory tak zvaně „nízkoprahového“ zařízení Modrý pomeranč si včera mohla prohlédnout veškerá veřejnost. Budoucí klienti, jejich rodiče, sponzoři a donátoři využili Dne otevřených dveří.

Kde vítají děti, které nemají kam jít?

Hradecko
Ilustrační foto
Zlínský kraj – Pomeranče byly v uplynulých dvou týdnech nejvíce zdražovanou potravinou ve Zlínském kraji. Vyplývá to z posledního průzkumu Českého statistického úřadu.

V kraji nejvíce podražily pomeranče

Zlínsko
OSLAVA. Děti ze základní a mateřské školy v Lipové si ve vánoční dílně vyzkoušely také zdobení květináčů ubrouskovou technikou.
Lipová – Rodiče pomáhají a vzpomínají. Společně s dětmi zdobí badyánem a hřebíčkem pomeranče a jablka, tvoří krásné ornamenty podle předlohy i vlastní fantazie, s prskavkou pak vzniká vánoční milé překvapení.

Dospělí sami sebe překvapili šikovností

Chebsko
Ilustrační foto
Pelhřimovsko - Na pultech obchodů s ovocem a zeleninou nakupující stále častěji narazí na rozmanité druhy cizokrajného ovoce. Kromě všem dobře známých pomerančů a banánů si lidé mohou smlsnout i na mangu, litchi nebo kunkwatu.

Pomeranč má před litchi náskok

Pelhřimovsko