ŠTÍTEK: Poplatek

Třídění odpadu. Ilustrační foto.
O třetinu více než letos budou platit lidé v Děčíně příští rok za svoz komunálního odpadu. Místo 750 korun je v roce 2024 vyjde svoz odpadů na rovnou tisícovku. Rozhodli o tom ve čtvrtek 30. listopadu na svém letošním předposledním jednání zastupitelé, kteří přijali novou vyhlášku upravující výši poplatků. Za zvýšením jsou rychle rostoucí náklady na likvidaci odpadů. I přes zvýšení pokryjí poplatky od občanů méně než polovinu těchto nákladů.

Lidé si v Děčíně výrazně připlatí za popelnice, jejich svoz se prodražuje

Děčínsko
Energetický regulační úřad (ERÚ) plánuje od příštího roku zvýšit regulovanou složku ceny
Jen pár dní zbývá do okamžiku, kdy si spotřebitelé výrazně připlatí za energie. Energetický regulační úřad (ERÚ) plánuje od příštího roku zvýšit regulovanou složku ceny. O kolik procent to bude, zveřejní tento čtvrtek. Premiér Petr Fiala (ODS) sice tvrdí, že energie zdraží jen o pár procent, odborníci ale očekávají zdražení velmi výrazné.

Topení čerpadlem podraží až o čtvrtinu. Růst cen úřad zmírní jen symbolicky

Energie
Řidičský průkaz
Je to malá změna, ale pro mnoho řidičů důležitá. Víc jak pěti tisícům ostravských řidičů končí letos platnost řidičských průkazů. Pokud si budou chtít elektronicky zažádat o výměnu řidičského průkazu, od 3. listopadu už k tomu nepotřebují mít zřízenou datovou schránku. Právě kvůli ní se mnoho řidičů muselo vypravit se žádostí na úřad osobně.

V Ostravě končí platnost průkazů 5 tisícům řidičů, měnit je lze i on-line

Ostravsko
Ilustrační foto
Poplatek za svoz a likvidaci odpadu v Chomutově zůstane už třetím rokem stejný, a to osm set korun. Rozhodlo tak zastupitelstvo na svém posledním zasedání. Nově ale platí, že od něj nebudou osvobozeni senioři a děti do tří let, tak jako to bylo letos. Ti ho dočasně nemuseli platit díky balíčku pomoci, který město připravilo v souvislosti se zdražováním energií a horší ekonomickou situací v rodinách.

Chomutov poplatek za odpad nezdraží. Padlo ale zvýhodnění seniorů a dětí

Chomutovsko
Povinnost platit koncesionářské poplatky ustanovuje zákon o České televizi a Českém rozhlasu a zákon o rozhlasových a televizních poplatcích. Ilustrační foto
Od 1. ledna 2025 se rozšíří okruh plátců koncesionářských poplatků za televizní a rozhlasové vysílání. Proč? Kromě domácností s klasickými přijímači budou mít nově povinnost platit i majitelé chytrých mobilních telefonů a počítačů. Dojde zároveň také ke zvýšení poplatků. Deník přináší velký přehled odpovědí na nejdůležitější otázky týkající se změn u koncesionářských poplatků.

Koncesionářské poplatky: Kdo a kolik bude platit, od kdy se částka zvýší a proč

Ekonomika
Tištěné slevové letáky podle nejnovějšího průzkumu agentury MNForce pro Českou distribuční čte 88 procent spotřebitelů. Téměř 41 procent z nich je využívá k nákupu jednou týdně. Ilustrační foto
V Česku zřejmě není jediný dospělý, který by nedržel v ruce slevový leták. Dvě pětiny z nich si v nich dokonce listují každý týden. Distribuční společnosti ale nyní varují, že letáky mohou čekat těžké časy. Ministerstvo životního prostředí totiž chystá novelu zákona o odpadech, která počítá s jejich zpoplatněním. To by mělo dopad nejen na výrobce, ale třeba i na seniory, pro něž jsou tištěné letáky hlavním informačním kanálem o slevách.

Ministerstvo chce zpoplatnit recyklaci slevových letáků. Nápad naštval důchodce

Ekonomika
Komunální odpad. Ilustrační snímek
Je nutné lidem navýšit poplatky za svoz komunálního odpadu. Někde výrazně. Tak rozhodli představitelé radnic v Uherském Hradišti, Otrokovicích či Vsetíně, Mělníku a Neratovicích ve Středočeském kraji. A další vlna zdražování se žene Českem. I další města a obce zvažují, zda zvýšené náklady za odpad příští rok přenesou na své obyvatele.

Za svoz komunálního odpadu si mnozí Češi připlatí. Někde i dvojnásobně

Ekonomika
V ulicích Kroměříže přibývají podzemní a polopodzemní kontejnery.
Zastupitelé schválili vyhlášku o místním poplatku za obecní systém odpadového hospodářství, jejíž součástí je navýšení poplatku za svoz a likvidaci odpadu. Základní sazba se tak v roce 2024 zvýší z dosavadních 492 na 840 korun. Nadále platí, že poplatek za svoz a likvidaci odpadu neplatí děti do šesti let věku. Senioři ve věku 70 let a více, děti od sedmi do 18 let a studenti ve věku 18 až 26 let mají úlevu ve výši 240 korun. Poplatek neplatí děti v dětských domovech, obyvatelé zařízení pro zdravotně postižené ani lidé žijící v domovech pro seniory či v chráněném bydlení.
9 fotografií

V Kroměříži se od příštího roku zvýší poplatek za svoz a likvidaci odpadu

Kroměřížsko
Češi se musí připravit, že si za televizi a rozhlas připlatí. A to i ti, kteří mají chytré mobilní telefony. Ilustrační foto
Na sto šedesát korun se má podle návrhu ministerstva kultury od roku 2025 zvýšit měsíční koncesionářský poplatek za Českou televizi. V této souvislosti experti kritizují, že veřejnoprávní televize má i nedostatečně regulovaný přísun peněz z reklamy a sponzoringu, což vytváří nerovnost na mediálním trhu, a komerční provozovatelé jsou proto v nevýhodě.

Reklama kolem StarDance a opět vyšší poplatky? Česká televize čelí tvrdé kritice

Česko
Ředitel EasyPark ČR a SR Patrik Piščák.
/ROZHOVOR/ Patrik Piščák žije střídavě ve Stockholmu a Praze a má zkušenosti s organizací parkování ve městech mnoha zemí. EasyPark, parkovací aplikace, která nyní vstoupila na český trh, totiž radí mimo jiné vedení měst v problematice parkování a oblasti městských dopravních zácp. V rozhovoru ředitel Piščák zároveň vysvětluje, proč je pro aplikaci potřebný servisní poplatek, v čem jsou výhodné parkovací hodiny a porovnává systém parkování u nás a ve světě.
3 fotografie

Mít parkovací místo před domem není reálné ani udržitelné, říká ředitel EasyPark

Praha
Proč někteří obchodníci odmítají platby kartami? Svoje rozhodnutí zpravidla vysvětlují vysokými poplatky, které z transakcí museli odvádět.
Vlna překvapení se přelila přes Českou republiku, když v létě řada dovolenkářů zjistila, že v restauracích nebo obchodech se svou platební kartou moc nepořídí. Deník pátral po tom, proč se majitelé těchto podniků ke kartám obrátili zády. Svoje rozhodnutí zrušit platební terminály zpravidla vysvětlují vysokými poplatky, které z transakcí museli odvádět. Na druhou stranu jsou však v Česku i místa, kde lze platit jedině kartou.

Karty nebereme, jen hotovost. Důvod? Máme vysoké poplatky, vysvětlují obchodníci

Ekonomika
Podnikatelky. Ilustrační foto.
Podnikatelské dny nechybějí v podzimní nabídce Raiffeisenbank ani letos! Akce platí pro splátkové podnikatelské úvěry poskytnuté malým a středním podnikům. Od 1. října do 30. listopadu získají nejen výhodné podmínky úvěru, ale na poplatku za sjednání ušetří navíc desetitisíce korun.

Podnikatelské dny jsou opět tady

Podnikání
U stovek tisíc domácnosti a firem od poloviny příštího roku zaklepe na dveře technik a vymění jim staré elektroměry za nové chytré. Zařízení totiž dokáže v reálném čase sledovat spotřebu a podle toho ji i upravovat. Ilustrační foto
České energetické společnosti začnou od poloviny příštího roku vyměňovat stávající elektroměry za chytré. Podmínkou je mít spotřebu vyšší než šest megawatthodin. Domácnosti s nižší, které by chtěly chytrý elektroměr získat, mají smůlu. Měřič by se jim ani nevyplatil, poplatky za něj by tvořily velkou část z celkových plateb za elektřinu.

Chytrý elektroměr bokem? Téměř vyloučeno, s nízkou spotřebou se navíc nevyplatí

Energie
Více peněz z peněženky než dosud budou muset vydat od příštího roku lidé v Lovosicích za odvoz odpadů. Zastupitelé zvýšili poplatek z 250 na 850 korun na rok. Zdražuje se po 8 letech, radnice navýšení zdůvodňuje extrémním nárůstem nákladů na svoz. Zvýšení poplatku se netýká dětí do 3 let a starších 70 let, ti budou nadále platit 250 korun. Část veřejnosti zdražení kritizuje, město by si údajně zvýšené náklady mohlo dovolit.

Lovosice zdražily popelnice. Místo dvě stě padesáti zaplatí lidé osm set padesát

Litoměřicko
Nádoby na odpad v Táboře. Ilustrační foto.
/ANKETA/ O zvyšování poplatku za svoz odpadu vážně uvažují radní města Tábora. Systém odpadového hospodářství se má ale měnit i v jiných ohledech. Přibýt by mohly nádoby na třídění rozložitelného, papírového a plastového odpadu. Zvažuje se také vybudování moderního sběrného dvora s elektronickou evidencí, rozšíření Re-use centra či způsob, jak více motivovat občany a podnikatelské subjekty k třídění a snížení množství směsných odpadů, za které se platí vysoké částky.
20 fotografií

V Táboře zdraží poplatky za svoz odpadu, přibydou popelnice na papír a plasty

Táborsko
Třídění odpadu. Ilustrační foto.
Velkou odpadovou revoluci chystají v Jiříkově. Chtějí umístit ke všem rodinným domkům popelnice na tříděný odpad a zároveň snížit frekvenci svozu směsného odpadu. Slibují si od toho výrazné snížení nákladů. K podobnému kroku před časem přistoupili v České Kamenici, kde se jim díky tomu podařilo zastavit růst nákladů za svoz odpadů, které jinak stále stoupají. Ale i tak se obce většinou zvýšení poplatků za svoz odpadů nevyhnou. Na vině jsou rostoucí skládkovací poplatky za směsný odpad.

V Jiříkově chystají barevnou revoluci v odpadech, má městu ušetřit velké peníze

Děčínsko
Ilustrační foto
Více peněz z peněženky než dosud budou muset vydat od příštího roku lidé v Klášterci nad Ohří za odvoz odpadů. Zastupitelé zvýšili poplatek z 500 na 960 korun na rok. Zdražovalo se po 19 letech, radnice navýšení zdůvodňuje extrémním nárůstem nákladů na svoz. Zatímco v roce 2010 doplácelo město zhruba 5 milionů, letos už to má být kolem 20. Od poplatku budou osvobozené děti, méně budou platit starší 75 let. Část zastupitelů a veřejnosti zdražení kritizuje, město by si údajně zvýšené náklady mohlo dovolit.

Klášterec zvýšil poplatek za popelnice. Místo pěti set zaplatí lidé téměř tisíc

Chomutovsko