ŠTÍTEK: porod

Vratislav Bílek se synkem a manželkou Eliškou.
Když na něj z legrace během rozhovoru vypálíte, že po porodu synka při návštěvě manželky Elišky v nemocnici musel stihnout další dva zápasy, tak se Vratislav Bílek zamyslí a řekne: „Jo, druhý den do Plzně a v neděli doma Vítkovice a v úterý doma Mladá Boleslav. Takže kecám, stihl jsem ještě tři zápasy po porodu,“ směje se Vratislav Bílek, jinak skalní fanda hokejového Litvínova, obrovský srdcař, statistik a borec, co s hokejovou Vervou procestoval hezkých pár tisíc kilometrů.
6 fotografií

Z porodu hned na zápas. TOP fanda Kozel viděl na vlastní oči 1 225 zápasů Vervy

Hokej
Mezinárodní den nenarozených dětí připadá každoročně na 25. březen
25. březen je Mezinárodní den nenarozených dětí. Tento den je připomínkou těch, jejichž životy vyhasly ještě v lůně matky. O svůj příběh se s námi podělila čtenářka Magda, kterou okolí donutilo před lety k interrupci. Dnes je jí 36 let, má za sebou několik samovolných potratů a svého někdejšího rozhodnutí lituje. Ví, že kdyby dostala ještě jednu šanci, byla by tou nejlepší maminkou.

Nenarozené děti: Na interrupci šla Magda pod nátlakem, pak několikrát potratila

Zdraví
Alena Terezie Vítek (vlevo) s Bohumilou Čihákovou
O část zraku přišla v inkubátoru. V šestnácti prodělala šedý zákal a o rok později podstoupila transplantaci obou očí. „Nejhorší bylo vzít do ruky bílou slepeckou hůl. Styděla jsem se za ni a říkala si, to je super, teď všichni uvidí, že jsem slepá,“ vzpomíná v rozhovoru nevidomá Alena Terezie Vítek, která o pár let později musela po porodu císařským řezem bojovat i o své vlastní dítě.

Po porodu dceru nedostala. Nevidomá se o dítě postarat nedokážete, řekl jí lékař

Česko
Rajský plyn pomáhá tlumit porodní bolesti. Rodičku navíc neomezuje v pohybu a nástup účinku je rychlý.
„Tak, maminko, bude to 1500 korun. Přejete si platit kartou, nebo hotově?“ S podobnou větou se mohou setkat rodičky například v porodnici Bulovka. Za rajský plyn u porodu si připlatí. Půl hodiny inhalace vyjde podle facebookového příspěvku porodnice na 750 korun. Podobně v porodnici Kyjov rodičky zaplatí za rajský plyn 800 korun při porodu a 200 korun při šití. Naopak v Olomouci mají rodičky plyn zdarma.

Kolik stojí porod? Za rajský plyn necháte v porodnici i tisíce korun

Zajímavosti
Nová nemocnice v Mathonově ulici slouží pacientům z Prostějovska již více než 20 let.
Narodit se 29. února a mít oslavu narozenin jen jednou za čtyři roky? Zatímco některé maminky toto výjimečné datum narození dítěte láká, pro jiné není žádnou výhrou. Před čtyřmi lety se v prostějovské nemocnici narodil 29. února jeden chlapec. Celkově se během přestupného dne v 2020 narodilo v porodnicích skupiny Agel v Prostějově, Vítkovicích, Šternberku a Přerově sedm dětí.

Oslava jednou za čtyři roky. Na přestupný rok se moc dětí nerodí

Podnikání
Ilustrační foto.
Narodit se 29. února a mít oslavu narozenin jen jednou za čtyři roky? Zatímco některé maminky toto výjimečné datum narození dítěte láká, pro jiné není žádnou výhrou. „Plánované porody například císařským řezem na tento den žádné nemáme a nesetkali jsme se ani se žádostmi o oddalování nebo uspíšení porodu,“ líčí vrchní sestra gynekologicko-porodnického oddělení přerovské nemocnice Radmila Šimoníková.

Přestupný rok v porodnicích? Maminky v Přerově datum 29. února neláká

Přerovsko
Porodnice U Sluneční brány.
Porodnice U Sluneční brány, která je součástí Nemocnice Hořovice, se snaží své služby stále zkvalitňovat a rozšiřovat. Mezi nově nabízené služby patří možnost individuálních předporodních konzultací pro těhotné. Budoucí maminky si mohou vybrat porodní asistentku, která s nimi probere všechny otázky k průběhu těhotenství, porodu, postupu při příjmu do porodnice i ohledně následné péče na oddělení šestinedělí.
4 fotografie

Porodnice v Hořovicích zavádí individuální předporodní konzultace

Berounsko
Ilustrační foto.
Vojenská zdravotní pojišťovna (VoZP) významně navýšila příspěvky pro těhotné a maminky po porodu. Ještě více se tak snaží pomoci ženám v citlivém období těhotenství a po narození miminka. Částku příspěvků pro těhotné a maminky po porodu je nově navýšena celkem o 1 000 Kč.

VoZP zvýšila příspěvek pro těhotné a maminky po porodu

Podnikání
Mezi příznaky KISS syndromu patří neutišitelný bolestivý pláč, stáčení těla a hlavičky nebo citlivost při doteku krku a hlavičky.
Uplakaná, neodložitelná miminka, která stáčí tělo do písmene C a zaklání hlavičku. Tak vypadají děti s KISS syndromem. Tajemná zkratka označuje poranění dítěte v oblasti krku. Nejčastěji vzniká při nešetrně vedeném porodu. Bolestivá blokáda u dětí se vyznačuje mnoha různými příznaky. A výrazně zasahuje do prvních měsíců života dítěte i rodičů.

KISS syndrom: poranění, o kterém se nemluví. Způsobuje koliky, pláč i nespavost

Rady, tipy
Maminka se k postiženému Františkovi nehlásí. Vychovává ho tatínek.
František by dnes chodil do čtvrté třídy klasické základní školy. Je však na úrovni batolete, a to jak po fyzické, tak mentální stránce. Narodil se totiž s vzácnou mutací genu, kvůli které jeho stav odpovídá osmiměsíčnímu miminku. Aby toho nebylo málo, jeho maminka ho opustila hned poté, co se o diagnóze dozvěděla. Odešla i s mladší dcerou a o chlapce ani bývalého partnera se už vůbec nezajímá.
13 fotografií

Fanda má vzácnou genetickou vadu. Táta se za něj rve jako lev, máma ho opustila

Zdraví
Placenta je životodárným orgánem, který poslouží i po jeho odloučení z těla těhotné matky. Vznikají z něj kapsle, koktejly nebo užitečná tkáň pro složité operace.
Placenta je nedoceněným zázrakem, který není pouhým mateřským lůžkem pro plod v době těhotenství. Produkty z placenty jsou skvělé na vlasy, na rty a prospěšné pro zdraví ženy. Zároveň je tkáň z placenty velmi užitečná při některých operacích popálenin nebo léčbě chronických ran. Placenta po porodu přitom vůbec nevypadá jako něco, co může udělat ještě tolik užitečného. Přesto může překvapit.

Placenta jako zázrak. Překvapí vás, jak je užitečná a lze ji i po porodu sníst

Zajímavosti
Simulátor Victoria pomůže při vzdělávání porodních asistentek.
Už tento pátek 2. února představí hradecká Lékařská fakulta Univerzity Karlovy unikátní učebnu pro budoucí porodní asistentky. Je první svého druhu v kraji a studující nově otevíraného bakalářského studijního programu Porodní asistence se tady budou vzdělávat na nejmodernějších interaktivních a realistických simulátorech. 

Victoria umí simulovat i rizikové porody. V Hradci se otevře unikátní učebna

Hradecko
Srůst u siamských dvojčat může vypadat různě a podle toho se také odvíjí možnost operace oddělení.
Mezi ne příliš časté, ale velmi známé anomálie ze světa lidí patří takzvaná siamská dvojčata. Jedná se o srostlá jednovaječná dvojčata, která po narození často podstupují proces oddělení. Tedy pokud hned po porodu nezemřou. Pravděpodobnost brzkého úmrtí je totiž vysoká. V posledních letech se téma siamských dvojčat dostala i do filmového průmyslu. Spatřit jsme je mohli například v populární Addamsově rodině, nebo v seriálu American Horror Story, kde zazářila postava dvojčat Bette a Dot, která měla dvě hlavy.
8 fotografií

Vítejte ve světě siamských dvojčat. Z jejich příběhů mrazí, v Česku vymizela

Zajímavosti
Jiřík má za sebou v osmi letech už přes 40 operací.
Narození potomka je pro každou rodinu velkou událostí. Po bezproblémovém porodu, ze kterého vzejde zdravé miminko, obvykle následují okamžiky nepřeberného štěstí a úlevy, že vše dobře dopadlo. V případě malého Jiříka však okamžiky štěstí vystřídal strach rodičů o život dítěte a chlapec musel podstoupit několik operací. Ty mu měly zachránit život. Jiřík, kterému byla stanovena střední mentální retardace, nyní potřebuje pomoc.
14 fotografií

Jiřík má za sebou v osmi letech více než 40 operací. Každá další nese rizika

Zdraví
Krajská nemocnice Tomáše Bati pořídila speciální porodní gauč z Velké Británie; leden 2024
Gynekologicko-porodnické oddělení Krajské nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně (KNTB) je teprve šestou porodnicí v České republice a jedinou ve Zlínském kraji, která začala používat porodnický gauč. Rodičkám umožňuje najít si individuální polohu pro nejjednodušší a nejbezpečnější příchod miminka na svět. Premiéru už má za sebou.

Zlínská porodnice pořídila porodní gauč, při instalaci vzniklo vtipné video

Zlínsko
Tělo novorozence pokrývá mázek. Ten chrání pokožku dítěte před vysycháním a také pomáhá udržet tělesnou teplotu.
Kdy začít koupat miminko po porodu, jak často koupel potřebuje a od kdy se může koupat každý den? Takové otázky si klade řada novopečených rodičů. Světová zdravotnická organizace doporučuje odložit první koupel novorozence alespoň o 24 hodin po porodu. Výjimkou jsou děti ohrožené infekcí. U zdravých dětí můžete koupání novorozeného miminka klidně odložit až na doma. S koupáním může novým rodičům pomoci speciální lehátko, nebo přepážka do vany.

S koupáním miminka po porodu počkejte. Ani doma nemusí kojenci do vany každý den

Rady, tipy
Porodní asistentky z Domažlické nemocnice.
Domažlická nemocnice rozšiřuje péči pro těhotné ženy a ženy v šestinedělí. Zavítat mohou porodní asistentky i domů. Ulehčí přípravu na porod a pomůžou v prvních dnech praktickými radami s péčí o miminko i samu sebe. Služba nenahrazuje péči poskytovanou u registrujícího gynekologa. Je spíše rozšířením a doplňkem, který má zpříjemnit ženám náročné dny před porodem a po něm. Návštěvní službu poskytují empatické porodní asistentky, které mají i odborné zkušenosti s péčí o dítě. Dle zájmu ženy u ní mohou bezplatně provést až čtyři návštěvy.
4 fotografie

Porodní asistentky z Domažlické nemocnice nově mohou za maminkou až domů

Z okolí
Dysfatici mohou mít dlouho problém se s rodiči a nejbližším okolím domluvit a komunikovat své potřeby.
Vývojová dysfázie je porucha, která trápí asi 7 procent dětí. Dochází při ní k opoždění a narušení vývoje řeči. Zasahuje však do života celé rodiny. Příznaky této poruchy jsou různorodé. Od zpomaleného vývoje řeči, až po problémy při jízdě na kole. Často je spojená s ADHD či poruchami učení. Příčinu bohužel v naprosté většině případů nelze určit. Svou roli hraje genetika, ale i vlivy prostředí či problémy v těhotenství a při porodu.

Vývojová dysfázie dítěte dokáže ovlivnit celou rodinu. Jak ji odhalit včas?

Rodina
Ilustrační foto.
V roce 2023 se na Gynekologicko-porodnickém oddělení rakovnické Masarykovy nemocnice narodilo celkem 855 dětí při 854 porodech. V jednom případě přišla na svět dvojčata. Oproti předloňskému roku se jedná o poměrně výrazný úbytek. V roce 2022 se narodilo 996 dětí a jednalo se tehdy o třetí nejvyšší počet v historii oddělení.

V rakovnické nemocnici se vloni narodilo 855 dětí

Rakovnicko
Dispečink ZZS MSK. Ilustrační foto.
Porod v automobilu na silnici ve směru do Karviné prožila rodina, která tam spěchala do porodnice. Miminko se nicméně na svět rozhodlo přijít již během cesty, tatínek musel zastavit a za asistence operátora z dispečinku zdravotnické záchranné služby přivedli s maminkou na svět zdravou holčičku. 

Porod na sedadle automobilu: Tatínkovi radil operátor záchranářů

Regiony
Ve vyškovské nemocnici vznikne centrum pro přirozené porody. Vizualizace.
Na nové Centrum přirozeného porodu se mohou těšit ženy ve vyškovské nemocnici. Ve městě začne také demolice bývalého průmyslového areálu, která otevře cestu k dalšímu rozvoji lokality. Investicí v řádu stovek milionů je pak ve Vyškově přestavba bioplynové stanice kvůli zahájení produkce biometanu a navýšení kapacity. Deník přináší výběr pěti zajímavých projektů, které letošní rok na Vyškovsku přinese.
15 fotografií

Projekty roku 2024 z Vyškovska: Centrum přirozeného porodu i biometanová stanice

Vyškovsko