ŠTÍTEK: porod

V písecké porodnici rodí téměř z poloviny ženy z jiných regionů. Ilustrační foto.
Téměř dvojnásobek dětí oproti těm, narozeným ze spádové oblasti, přichází každoročně na svět v písecké nemocnici. A výjimkou nebyl ani loňský rok. Během něj se v Nemocnici Písek narodilo 822 miminek. Z celkem 811 porodů bylo těch s bydlištěm mimo okres 48 procent.

Do písecké nemocnice jezdí rodit maminky i z jiných okresů

Písecko
První fotografie Duni s mládětem.
V úterý 2. ledna ve večerních hodinách přišlo na svět v pražské zoologické zahradě první mládě gorily nížinné. Legendární Moja, první gorila narozená v České republice, se tak stala babičkou a populární Richard pradědečkem. Mládě je v pořádku a ještě v noci začalo sát mateřské mléko. Jeho pohlaví zatím není známé.
28 fotografií

Radost v Zoo Praha: V Rezervaci Dja se narodilo první gorilí mládě

Praha
Srnec
Narození zdravých jedinců a zároveň přežití matek nejsou samozřejmostí u lidí, natož ve zvířecí říši. Pokračování rodu tu je ale nejvyšší prioritou. Evoluce vybavila matky schopnostmi, které jim pomohou ubránit sebe a své nenarozené mládě před predátory, ochránit je před nepřízní počasí i nedostatkem jídla. Dokážou ovlivnit čas porodu i to, kdy se mládě vůbec narodí. Pro vědce je to možná klíč k léčbě lidí při neplodnosti nebo rakovině.

Zastaví vývoj embrya, odloží porod na lepší dobu. Zvířecí matky činí zázraky

Věda
Primář gynekologicko-porodnického oddělení přerovské nemocnice Vladimír Boháč.
Je nejmladším primářem přerovské nemocnice. Dříve to možná byla nevýhoda, která spočívala v nejistotě z krátké praxe, ale dnes už to neplatí. Vladimír Boháč šéfuje gynekologicko-porodnickému oddělení pět let. Nebojí se zavádět nové operační postupy v gynekologii a urogynekologii a také prosazuje zkvalitnění péče na porodnickém oddělení.

Nejmladší primář přerovské nemocnice: Bez pokory to v medicíně nejde

Přerovsko
Silný a průbojný. Malý hrabáč kapský je zatím největší v historii chovu
Samice hrabáče kapského Skyla odchovává zcela přirozenou cestou mládě. O potomka se vzorně stará, dostatečně ho krmí a mládě zůstává nepřetržitě s matkou. Chovatelé pečlivě dohlížejí zejména na to, aby v expozici byla ideální vlhkost a teplota a mládě dobře prospívalo. Pavilon Africká savana, kde hrabáči žijí vedle slonů, funguje ve speciálním režimu.
3 fotografie

Silný a průbojný. Malý hrabáč kapský je zatím největší v historii chovu

Krkonoše
Michalka se narodila ve 29. týdnu těhotenství a záhy se objevila řada komplikací.
Zoufalost a neštěstí, které prožívají rodiče těžce hendikepované Michalky každý den už 14 let, si dokáže představit jen málokdo. Předčasně narozená dívenka začala záhy po porodu krvácet do mozku, objevily se epileptické záchvaty, problémy s plícemi, srdcem a mnoho dalších. Má postižené všechny čtyři končetiny, nemluví a neustále zvrací. Často i krev. Potřebuje pomoc.
35 fotografií

Michalka neustále zvrací, často i krev, a pláče bolestí. Potřebuje i vaši pomoc

Zdraví
Nemocnice poskytují pro babyboxy pouze zázemí a odbornou péči v momentě, kdy se v babyboxu dítě objeví. Ilustrační foto.
Výbor OSN pro práva dětí vyzývá ke zrušení babyboxů a k hojnějšímu využívání takzvaných utajených porodů. Vedení náchodské nemocnice, pod kterou spadá i špitál v Rychnově nad Kněžnou, nesouhlasí a je pro zachování obou způsobů, které mají zabránit tragédiím.  V Trutnově byl babybox v sanatoriu, v současné době ale neplní svoji funkci. Zatím poslední babybox se otevřel v pondělí v Jilemnici v Krkonoších.
9 fotografií

Babyboxy zachránily životy i v našem kraji. OSN je ale doporučuje zrušit

Zprávy
paní Lucie s předčasně narozeným Vašíkem
/VIDEO, FOTOGALERIE/ Extrémně nedonošená miminka pomáhá zachraňovat resuscitační lůžko vybavené pokročilou monitorovací technikou a videokamerou. Lékařům v porodnici U Apolináře umožňuje provedení metody stabilizace novorozence na nepřerušené pupečníkové šňůře, a to i při porodech extrémně nezralých novorozenců s porodní hmotností pod tisíc gramů před 28. týdnem těhotenství. Čerstvou zkušenost má paní Lucie, které se takto narodil syn Vašík v květnu.

Držela jsem ho a prosila, aby dýchal, říká maminka předčasně narozeného Vašíka

Praha
MUDr. Dita Pelikánová z Nemocnice Hořovice
/FOTOGALERIE/ Dita Pelikánová, lékařka hořovické nemocnice se specializací gynekologie a porodnictví, pomohla na svět už tisícům dětí. Každý porod je pro ni stále vzrušujícím zážitkem. Adrenalinové chvíle vyhledává i ve svém volném čase – především související s vodou. Letos v létě spolu s kamarádkami ze sportovní skupiny Czech Ladies štafetově přeplavaly kanál La Manche.
6 fotografií

Lékařka Dita Pelikánová: Při vlastním porodu jsem do toho kolegům nekecala

Berounsko
V trutnovské porodnici mohou maminky od 1. září rodit pouze s porodní asistentkou. Pokud se neobjeví komplikace.
Maximální vstřícnost k přání rodičky – to je hlavní motivace pro zavedení další novinky v trutnovské porodnici. Nově zřízené Centrum porodní asistence (CPA) umožní budoucím maminkám rodit bez lékaře, přitom za odborného doprovodu porodní asistentky a s jistotou, že lékař i moderní přístrojové vybavení jsou na dosah.

Novinka v trutnovské porodnici. Maminky mohou rodit bez asistence lékaře

Krkonoše
Bez speciálních zdravotnických pomůcek se Sofinka neobejde
Když se Sofinka před pěti lety narodila, nic nenasvědčovalo tomu, že by se měly blížit nějaké zdravotní komplikace. Hned druhý den se však začala třást a všem bylo jasné, že něco není v pořádku. Dnes má přes 60 epileptických záchvatů denně, kvůli čemuž je na úrovni novorozence, nereaguje na léky a podle prognóz nikdo nečeká, že by se měl její stav někdy zlepšit. Její maminka však nechce, aby trpěla. Diagnóza zní časná epileptická encefalopatie (tv. Ohtahara syndrom) a patogenní mutace v genu KCNT1 – Maligní migrující parciální epilepsie. 
16 fotografií

Sofinka má desítky epileptických záchvatů denně. Trpí, ale pomoci jí můžete i vy

Zdraví
Ženu na krajském soudu odsoudili za vraždu novorozence v Ústí.
Nepravomocný verdikt padl dnes, v úterý 22. srpna, v kauze neasistovaného porodu dítěte v ústecké vyloučené lokalitě Mojžíř. „Porod proběhl na záchodové míse a novorozenec ženského pohlaví byl z dělohy porozen do vnitřní části záchodové mísy, kde jej ponechala v poloze na břiše hlavou dolů,“ popsala obžaloba zločin obviněné. Holčička kvůli následkům dušení za několik týdnů zemřela v nemocnici.

Přísný trest za porod do záchodu v Mojžíři. Žena má za vraždu novorozence 16 let

Zločiny a soudy
Ve vyškovské nemocnici vznikne centrum pro přirozené porody.
/VIZUALIZACE/ Rozšíření porodnice zlepší služby pro pacientky ve vyškovské nemocnici. Krajští radní ohlásili ve středu výběr zhotovitele stavby. Ve stávajících gynekologických ambulancích včetně souvisejících prostor vznikne Centrum přirozeného porodu. Zvýší se i standard vybavení lůžkové části a vznikne dále nové zázemí pro ambulantní část oddělení.
3 fotografie

Rozšíření porodnice ve Vyškově: Stavba má zhotovitele za desítky milionů

Vyškovsko
Anička se narodila kvůli komplikovanému porodu mrtvá
Příběh šestnáctileté Aničky, která se měla narodit jako zdravé miminko, rve srdce. Kvůli tomu, že se před porodem nepřišlo na to, že je dívenka omotaná pupečníkem, se narodila mrtvá. I přesto dnes díky zásahu lékařů žije, ale potýká se s velkými zdravotními komplikacemi a silným postižením. Její stav je tak vážný, že se rodiče připravují na nejhorší.
26 fotografií

Jako miminko umírala, oživili ji. Nyní šestnáctiletá dívka znovu bojuje o život

Zdraví