ŠTÍTEK: porod

Světový týden kojení v roce 2023 nese podtitul Podpora kojení – blíže k matkám. Laktační poradkyně Veronika Jonášová z organizace Manila při této příležitosti radila v soběslavském rodinném centru Sobík.
V rámci Světového týdne kojení uspořádala certifikovaná laktační poradkyně Veronika Jonášová ze Soběslavi setkání maminek. Do Rodinného centra Sobík. dorazilo celkem deset žen s dětmi, které s odborníci v oboru probíraly zejména své radosti a starosti spojené s kojením. Témata se točila kolem boření mýtů a hlavním účelem podpůrné skupiny byla podpora přirozeného kojení.
55 fotografií

Jak správně kojit, se v Soběslavi radily maminky s laktační poradkyní

Táborsko
Trápí vás silné menstruační bolesti? Zkuste například čaj z řebříčku obecného nebo pupalky dvouleté.
Tou největší výsadou žen je možnost (nikoli povinnost!) přivést na svět nový život. S tím ale bohužel souvisí i řada ženských problémů. Menstruační potíže, gynekologické záněty i trápení, když se otěhotnět nedaří, jsou jen některé z nich. Naštěstí má Matka příroda v záloze bylinky, které umí významně pomoci. Jaký čaj pomáhá při menstruaci? A kdy zabere žebříček?  
9 fotografií

Trápí vás problémy s menstruací, otěhotněním či menopauza? Zkuste ženské bylinky

Zdraví
Kojení. Ilustrační snímek
Se slovem „kojení“ se na internetu pojí více než šest milionů odkazů, kde se spekuluje, radí, ale i lže. Přitom tvůrce kojících sloganů to vyjádřil stručně a jasně: „Prsa jsou pro dítě nejlepší“. Tak proč máme tolik ambivalence ohledně kojení? Proč zápasíme s volbou, zda budu nebo nebudu kojit? Proč nesčetné množství zpráv, ale i lékařů, pediatrů a obezitologů podkopává kojení? Nejen na tyto otázky bude v rozhovoru odpovídat laktační poradkyně Radka Jakubová, která je zakladatelkou mamAkademie a poradkyní na Modrém koníkovi.

Mateřské mléko je multivitamin, který v lékárně neseženete, říká Jakubová

Zdraví
Žena porodí dítě, ale prakticky okamžitě ho odevzdá jeho biologickým rodičům. Tak ve zkratce vypadá náhradní mateřství.
Porodí dítě, ale hned vzápětí ho předají jeho biologickým rodičům. Tak ve zkratce vypadá takzvané náhradní mateřství. V Česku je tento institut v „pološedé zóně“, to by se však mělo zanedlouho změnit. Vláda sice nedávno zamítla návrh dvou poslankyň hnutí ANO na výslovný zákaz náhradního mateřství, nicméně pověřila ministerstvo spravedlnosti, aby ve spolupráci s resortem zdravotnictví začalo připravovat zákon upravující náhradní mateřství.
9 fotografií

Vláda chce zpřísnit náhradní mateřství. Policie varuje před obchodováním s lidmi

Česko
Ženu (zcela vpravo s rozrastrovanou tváří) obžalovali kvůli smrti dítěte v Ústí při neasistovaném porodu, k soudu přišel i otec dítěte (vzadu v asistenci policie).
/FOTO, VIDEO/ Obžaloba viní 30letou ženu, že po zvracení, křečích a tlaku v břiše prodělala neasistovaný porod novorozence, který pak zemřel. „Porod proběhl na záchodové míse a novorozenec ženského pohlaví byl z dělohy porozen do vnitřní části záchodové mísy, kde jej ponechala v poloze na břiše hlavou dolů,“ tvrdí žalobkyně. Podle ní žena takovým jednáním způsobila dítěti těžkou újmu na zdraví, za což může dostat až 16 let vězení. Soud to ale vidí ještě přísněji, ve hře je překvalifikování na vraždu a až výjimečný trest.
4 fotografie

Děsivá kauza: Ženě hrozí výjimečný trest za porod dítěte do záchodu. Zemřelo

Zločiny a soudy
Ambulantní porod umožňuje nově maminkám Nemocnice v Novém Městě na Moravě.
Ambulantní porod nově maminkám umožňuje Nemocnice v Novém Městě na Moravě. Pokud porod probíhá bez komplikací, matka i dítětem může krátce po porodu odejít domů. „Ambulantní porod je, tak trošku s nadsázkou řečeno, jistou alternativou domácího porodu. Vychází vstříc přání rodičkám, které nechtějí zůstávat v porodnici. Ale oproti domácímu porodu výrazně snižuje riziko pro matku i novorozence,“ vysvětlil primář gynekologicko-porodnického oddělení novoměstské nemocnice Tomáš Müller. Spolu s primářem dětského a novorozeneckého oddělení Matoušem Záleským odpověděl na otázky, které se ambulantního porodu týkají.

Ambulantní porod umožňuje nově maminkám Nemocnice v Novém Městě na Moravě

Žďársko
Rakovnická porodnice, primář Radek Poláček a lékařka Tereza Zobalová.
/ROZHOVOR/ Rakovnická porodnice je známa alternativními porody, v jiné než klasické poloze tam rodí už téměř polovina rodiček. Nejen z Rakovnicka, ale především z Prahy a z řady míst na západě Čech. Primář gynekologicko-porodnického oddělení Radek Poláček a vedoucí lékařka porodního sálu a šestinedělí Tereza Zobalová prozradili, co odlišuje Rakovník od běžných porodnic i jaké chystá nové metody.
10 fotografií

Místo narození: Rakovník. Alternativní porody lákají rodičky ze vzdálených míst

Rakovnicko
První okamžiky a začínající příběhy rodiny s miminkem.
Mnoha lidem se pod pojmem dula nevybaví téměř nikdo, popřípadě sluníčková žena, která v batikovaném oblečení poskakuje vedle rodící ženy, u ní doma v obýváku. Stejně tak se dozvídáme sporné informace o placentě a jejím poporodním využití. Tato zaběhnutá dogmata se ve společnosti tradují z důvodu nepochopení a nedostatku faktických informací. Dula Markéta Verbíková se považuje za průvodkyni ženy těhotenstvím, porodem a následným obdobím seznamování s jejím miminkem. Podpořit a moci se opřít o pevný bod v průběhu tohoto transformačního úseku v životě ženy, je cílem, na kterém si zakládá.
20 fotografií

Vyvracíme mýty: Dula jako průvodkyně těhotenstvím. Placenta jako zdroj energie

Rodina
Nemocnice v Rakovníku.
/FOTOGALERIE/ Rakovnická porodnice se připravuje na otevření centra něžných císařských řezů, které zatím nabízí jen pár nemocnic v Česku. Nevšední metoda, kdy se rodička při císaři může někdy dokonce i podílet na vytažení miminka z dělohy, byla ještě před několika lety známa jen ze zahraničních luxusních klinik. Nyní s ní počítají i v Rakovníku. Dvě tamní lékařky míří do Německa na zkušenou.
4 fotografie

Rodička si při císaři sama vytáhne dítě z dělohy? Možná už brzy i v Rakovníku

Rakovnicko
Ilustrační foto.
Psychických obtíží u žen po porodu přibývá, trpí jimi až 20 procent žen v těhotenství a po porodu. Lze jim však předcházet prostřednictvím včasného screeningu, který mohou nově rodičky absolvovat v porodnici Nemocnice Karlovy Vary. Po Středočeském, Libereckém a Olomouckém kraji se tak mohou testovat novopečené maminky i v Karlovarském kraji.

Test v karlovarské porodnici nově odhalí riziko psychických potíží po porodu

Karlovarsko
Poslední miminka z litomyšlské porodnice v roce 2013
/FOTO, VIDEO/ Amálka, Barborka, Eliška nebo Tobiáš. To jsou poslední děti, které se přesně před deseti lety narodily v porodnici v Litomyšli. Dnes jsou to už žáci čtvrté třídy. Na konci května roku 2013 však oddělení skončilo. Lidé na Svitavsku dodnes tohoto rozhodnutí krajského úřadu litují, maminky i tehdejší zdravotní sestry na porodnici ale nezapomněly. Podívejte se ve fotogalerii a videu na současnou podobu bývalé porodnice a v článku rovněž na snímky posledních zdejších narozených miminek. 
29 fotografií

Poslední miminka z Litomyšle. Od zavření zdejší porodnice uplynulo deset let

Svitavsko
Primář gynekologicko porodnického oddělení sokolovské nemocnice Vladimír Velický.
Při výběru porodnice se budoucím rodičkám otvírá nový zdroj informací. Doposud si drtivá většina z nich vybírá porodnici podle vzdálenosti od místa svého bydliště. Dalšími faktory při rozhodování jsou osobní zkušenost a do třetice doporučení známých. K tomu všemu otevřel Ústavní soud cestu k porodnickým statistikám. A to až na úroveň jednotlivých porodnic. Zájemkyně tak zjistí, kde a jak často dochází například k císařským řezům, nástřihům hráze, poraněním, porodům kleštěmi, vakuumextraktorem a dalším. Podle lékařů mohou být ale některá data o porodnicích zavádějící a ženy by podle neměly volit porodnici jen podle nich.
4 fotografie

Za svá data se nestydíme, říká o novém nařízení primář sokolovské porodnice

Sokolovsko
Sedmé patro v rakovnické porodnici prošlo rekonstrukcí. Nyní se oddělení šestinedělí otevírá rodičkám.
/FOTOGALERIE/ Oddělení šestinedělí v rakovnické porodnici sídlí od středy 24. května v sedmém patře nemocnice, které má za sebou rekonstrukci. Stěhuje se tak o patro výš. Ke každému z designových pokojů tam patří koupelna. Všechny jsou dvoulůžkové, pro dvě matky s miminky, nebo rodičku s doprovodem. V posledních letech se počet porodů v rakovnické nemocnici pohybuje kolem tisíce.
16 fotografií

Komfort v porodnici se zvyšuje. Každý pokoj na šestinedělí má vlastní koupelnu

Rakovnicko
Agáta Hanychová 11. března 2023 na O2 Universum Clash of the Stars v Praze.
O životě influencerky Agáty Hanychové se už řadu let ví téměř vše, protože své příběhy a zážitky dlouhodobě sdílí s lidmi na sociálních sítích, zejména na Instagramu. Bylo by asi obtížné najít člověka, který by nevěděl, že navázala vztah s mediálním magnátem Jaromírem Soukupem, že se rozhodli mít spolu dítě a že se jim před několika dny narodila holčička Rozárie. Krátce po jejím narození se však Agáta rozhodla svůj Instagram zamknout.
6 fotografií

Agáta Hanychová se raduje z miminka a nechce hubnout. Zamkla však svůj Instagram

Společnost
Návrat k sexu může být pro onkologické pacientky i ženy po porodu náročný.
Ženská sexualita je téma, které je často diskutováno v různých ohledech. Někdy se však ženy dostanou do situace, kdy je pro ně sex tabu, ať už kvůli pociťované bolesti po prodělané operaci, komplikovaném porodu nebo následcích onkologické léčby. Jak se vyrovnat s pocitem ztráty ženskosti, možnosti početí a jak se vrátit k bezbolestnému sexuálnímu životu?
6 fotografií

Bolestivý sex po porodu i rakovině? S pochvou je nutné umět správně pracovat

Zdraví
Chovatel ovcí z Vernéřovic na Broumovsku Tomáš Havrlant právě zažívá nejkrásnější a zároveň nejnáročnější období roku..
/FOTO, VIDEO/ Chovatel ovcí z Vernéřovic na Broumovsku Tomáš Havrlant zažívá kolem Velikonoc nejkrásnější období roku. A také nejnáročnější. Několik týdnů, po kterých se rodí jehňata, tráví se svým stádem i dvacet hodin denně. Už se mu narodilo přes sto jehňat. Na ty ale číhají krkavci, kteří dokáží vyklovat mláďatům oči a zabít je. A pak tu jsou ještě vlci…
15 fotografií

Krkavci číhají na jehňátka. „Problémem jsou i vlci,“ říká farmář z Broumovska

Náchodsko
Veronika Blažíčková s medailemi z juniorského ME v Tallinnu
Není to častý úkaz, aby se závodník juniorského věku prosadil na šampionátu dospělých. Pro názorný případ ale netřeba chodit daleko. Devatenáctiletá střelkyně Veronika Blažíčková šokovala loni na ME ve Vratislavi stříbrem v třípolohové střelbě se sportovní malorážkou. Navíc pro Česko získala účastnické místo na olympiádě v Paříži.
5 fotografií

Ke sportu ji přivedla legenda. Chci být u porodů, říká střelkyně Blažíčková

Ostatní sporty
Majitelka EMS studia Bodyfit Miha ve Fitnessgalerii v Plzni Iva Hinterholzingerová
„Jsem úplně obyčejná mamina od dvou dětí, jejímž cílem původně bylo – shodit pár kilo po druhém porodu.“ Takhle začíná své vyprávění Plzeňanka Iva Hinterholzingerová, dnes úspěšná a vyhledávaná trenérka fitness, instruktorka skupinových lekcí H.E.A.T programu, TRX, Pilates a zároveň majitelka EMS studia Bodyfit Miha ve Fitnessgalerii v Plzni.
10 fotografií

Původně chtěla zhubnout po porodu. Nyní žena trénuje fitness a má vlastní studio

Příběhy a rozhovory
"Přikláním se k tomu, že fyziologická rodička by měla rodit v klidném prostředí za přítomnosti co nejnižšího počtu klidných, vlídných a vstřícných respektujících zdravotníků," říká porodní asistentka Hana Hornychová
/ROZHOVOR/ Domácí porod s tragickým koncem na Jičínsku v uplynulých dnech znovu otevřel debatu o alternativních porodech, císařském řezu a rozhodnutích, před kterými nastávající maminky v těhotenství stojí. Porod v domácím prostředí volí v Česku půl procenta rodiček, často kvůli předchozí špatné zkušenosti z porodnice. 

Při porodu doma je nutné mít sbalenou tašku do nemocnice, říká asistentka

Jičínsko
Řada lidí celý život spoléhá na oboustranné spontánní vzrušení, které se samo odněkud vynoří a zcela přirozeně povede k sexu.
Šest neděl po porodu uteklo jako voda, Adam se už nemohl dočkat, až mu Eva naznačí, že UŽ. Jenomže milování bylo opakovaně jiné, vlažné, méně spontánní. Evu řídila zodpovědnost, nedokázala se úplně uvolnit a navíc měla pocit, že v sobě partnera necítí tak pevně, jako dřív. Adamovi připadala netečná, opakované doprošování se ho ponižovalo, a tak jejich intimní život výrazně strádal fyzicky i emočně. 
5 fotografií

Sex po porodu? Přijměte své tělo, komunikujte, prodlužte předehru, radí experti

Sex a vztahy
Řada oslovených porodnic poplatek za přítomnost otce u porodu zrušila nebo jej nikdy nezavedla. Naopak chce motivovat muže, aby u porodu byli. Ilustrační foto
V dubnu uplyne už sedm let od rozhodnutí Ústavního soudu o tom, že za přítomnost otce u porodu, ani za poskytnutí nezbytných pomůcek, jako je třeba ochranný oděv, nemohou české nemocnice požadovat poplatek. Neznamená to ovšem, že dnes otcové v porodnicích neplatí. Většina zařízení oslovených redaktory Deníku už sice peníze nechce, některá však poplatek stále vybírají. Jiná si účtují alespoň nadstandardní služby.

Otec u porodu zdarma? Někde platí za kávu a oblečení, jinde za dozor

Zdraví
Otec u porodu. Ilustrační snímek
Ještě v 80. letech nemohli být otcové u porodu a nesměli ani na novorozenecké oddělení. Za socialistického zdravotnictví to fungovalo tak, že muži postávali pod okny porodnice a čekali, až se v něm objeví manželka a ukáže potomka alespoň na dálku.

Otec dítěte u porodu? Oporou je stále častěji i dula

Olomoucko
Ilustrační.
Koho si nastávající mámy mohou vzít s sebou k porodu? A kolik si za to účtují nemocnice na jihu Moravy. Deník zmapoval podmínky napříč porodnicemi. Za přítomnost otce či jiného člena rodiny u porodu neplatí lidé v žádné z nemocnic v Brně. Peněženky pak nemusí vytahovat ani ve Vyškově, Znojmu, Břeclavi či Kyjově. Ve Fakultní nemocnici Brno a Nemocnici Kyjov však může být zdarma u porodu kromě druhého rodiče či jiného člena rodiny i další člověk. Například blízká kamarádka.

Srovnání cen v porodnicích. V Brně zůstávají otcové zdarma, za dulu i tisícovka

Zprávy