ŠTÍTEK: porod

Gisele Bündchenová
Denní program některých známých českých i světových hvězd má jedno společné: meditaci. Proč toto duchovní cvičení, je-li pravidelné, znamená zásadní klíč k úspěchu? Tolik v posledních letech skloňované slovo meditace znamená pro každého něco jiného. Je to přirozené. Jednak existuje více meditačních technik, a pak je každý jiný, tudíž může mít na tutéž věc různý názor. Obecně se však dá říct, že meditací se rozumí prohlubování soustředění, zklidnění mysli a těla. Hlavně by ale měla ztišit „upovídané“ myšlenky. K čemu ji využívají slavní?
5 fotografií

Meditace u superhvězd: Lady Gaga pomáhá s nemocí, Bündchenové ulehčila porod

Společnost
Tátové mohou v Pardubickém kraji k porodu zdarma již devět let.
Tatínek u porodu byl ještě před patnácti lety vzácný jev, dnes už ale zcela běžný. Téměř devět let tátové za přítomnost na porodním sále v Pardubickém kraji platit nemusí. Jako první v regionu a také v celé republice se zrušením poplatků před jedenácti lety přišla porodnice v Litomyšli. Naopak v některých krajích Česka se za přítomnost otců u porodu platí dodnes. 

Tatínci jsou u porodu zdarma už 9 let. Jako první v Česku je zavedla Litomyšl

Svitavsko
Otec u porodu. Ilustrační snímek
Když Andrea J. nedávno přivedla na svět malého Vojtíška, byl u porodu i šťastný otec Vladimír. „Byl to ten nejkrásnější okamžik v mém životě. V nemocnici byl skvělý personál, všechno mi vysvětlili, vše bylo na úrovni. Po porodu jsem uhradil poplatek za zapůjčení nemocniční oblečení. Byl jsem v takové euforii, že už ani nevím, kolik to bylo. Ale vzhledem k důležitosti okamžiku šlo o pakatel,“ líčí mladý tatínek.

Doprovod rodičky platí poplatky ve dvou porodnicích na Vysočině. I v Třebíči

Třebíčsko
doc. MUDr. Jiří Presl, Ph.D.
Gynekologicko-porodnická klinika FN Plzeň zahájila provoz Centra individuální péče a respektujícího porodu. Jaké výhody přinese budoucím maminkám, které se rozhodnou přivést na svět miminko v plzeňské fakultní nemocnici a jak porod vedený porodní asistentkou probíhá? Zeptejte se přednosty Gynekologicko-porodnické kliniky FN Plzeň doc. MUDr. Jiřího Presla, Ph.D., který bude odpovídat online na webových stránkách Plzeňského deníku ve čtvrtek 2. března. Své otázky můžete posílat už nyní.
6 fotografií

ON-LINE: Bezproblémový porod je ideálním startem do nového života celé rodiny

Plzeňsko
Slezská nemocnice v Opavě.
Budoucí maminky přicházejí do porodnice se smíšenými pocity. I z toho důvodu se opavská porodnice snaží jejich obavy z budoucích chvil co nejvíce eliminovat. Od loňského roku Gynekologicko-porodnické oddělení Slezské nemocnice  významným způsobem rozšířilo spolupráci s rehabilitačním oddělením a nabízí tak všem klientkám i rodičkám široké spektrum rehabilitačních možností.
5 fotografií

Opavská porodnice sází na nové trendy. Pro rodičky i pacientky

Opavsko
České ženy před i po porodu absolvují řadu vyšetření, přičemž mnoho z nich může pokrýt veřejné zdravotní pojištění
Vyšetření děložního čípku, ultrazvuk prsů či třeba odhalení těhotenské cukrovky. České ženy před i po porodu absolvují řadu vyšetření, přičemž mnoho z nich může pokrýt veřejné zdravotní pojištění. Vyznat se v nabídce je ale někdy složité. Deník proto přináší stručný výběr toho, co těhotným ženám i čerstvým maminkám letos nabízejí pojišťovny.

Přehledně: Na co přispívají pojišťovny těhotným ženám a čerstvým matkám

Zdraví
Po narození vážil Matoušek sotva kilo. Malý bojovník start do života zvládl
Matouš se narodil ve vaku blan. O takových dětech se říká, že budou výjimečné a budou mít v životě štěstí. První okamžiky na světě měl ale složitější. Narodil se předčasně ve 29. týdnu, navíc s rozštěpem rtu a patra. Díky péči perinatologiského centa v krajské nemocnici T. Bati ve Zlíně (KNTB) a bojovnému duchu však obtížný začátek zvládl a nyní je z něj spokojené usměvavé osmiměsíční miminko.
3 fotografie

Po narození vážil sotva kilo. Malý bojovník ale obtížný začátek života zvládl

Regiony
Filmová a divadelní herečka Sandra Černodrinská má po otci bulharsko-makedonské kořeny
Novou divadelní hrou Babyboom, ve které účinkuje, si Sandra Černodrinská osvěžila vzpomínky na vlastní porod. A moc pěkné ohlédnutí to opravdu není. „Až na dvě sestry a doktorku se ke mně ostatní chovali jako ke kusu dobytka,“ řekla herečka, která přivedla syna Vincenta na svět téměř před pěti lety, v rozhovoru pro časopis Story.

Herečka Sandra Černodrinská: Porod? Chovali se ke mně jako ke kusu dobytka

Společnost
Obránce Motoru Jan Štencel
Malej, ale šikovnej. Stejně jako čertík v pohádce Princezna ze mlejna. Jan Štencel (27 let) se vypracoval do pozice klíčového beka Motoru. S Romanem Vráblíkem tvoří elitní obrannou dvojici a od deváté ledna plní ještě jednu roli. S manželkou společně vychovávají malého syna Honzíka. Hokejová Tipsport extraliga má nyní reprezentační přestávku, po ní čeká českobudějovické hokejisty hodně náročný domácí dvojzápas: ve středu 15. února s Pardubicemi a o dva dny později se Spartou Praha. Začátky jsou vždy v 17:30.
44 fotografií

Jan Štencel by odjel k porodu i v průběhu zápasu, naštěstí k tomu nedošlo

Hokej
Primář gynekologicko-porodnického oddělení Tomáš Müller.
/FOTO/ První rok v čele gynekologicko-porodnického oddělení Nemocnice Nové Město na Moravě má za sebou primář Tomáš Müller. Jméno doktora Müllera není v novoměstské nemocnici neznámé. Je totiž zástupcem již druhé generace gynekologů. „Pokud jde o lékařskou profesi, jsem už třetí generace. Dědeček býval obvodním lékařem,“ připomíná rodinnou tradici Tomáš Müller.
2 fotografie

Rodičky v Novém Městě budou mít soukromí i bufet, slibuje primář Tomáš Müller

Žďársko
Cestu ke svému předčasně narozenému dítěti hledala dlouho
Když matce nenarozené Adrianky odtekla plodová voda ve 28. týdnu těhotenství, otočil se jí život vzhůru nohama. Okamžitý převoz do porodnice a následná změna fyziologického těhotenství na rizikové, znamenaly pro celou rodinu obrovský šok. Co vše prožívá matka, zdravotní sestra a dětský lékař, když se na oddělení objeví extrémně nedonošené miminko?
16 fotografií

Měla jsem pocit, jako by nebyla moje, říká matka předčasně narozeného dítěte

Zdraví
Petra Urbánková pomáhá nastávajícím matkám jako soukromá porodní asistentka.
S přípravou, doprovodem a vedením porodu pomáhá nastávajícím matkám ve Vyškově soukromá porodní asistentka Petra Urbánková. Vyškovskému deníku vyprávěla o svých zkušenostech a o tom, v jakých podmínkách vyškovští novorozenci přicházejí na svět. Za svými klientkami je připravena vyrazit čtyřiadvacet hodin denně. „Mám v sobě nastaveno, že nikdy nevím kdy vyjedu, a proto je nutné, abych byla vždy připravena k možnému výjezdu. To myslím, že se mi podařilo,“ říká v rozhovoru Urbánková.
6 fotografií

Je to poslání, říká o pomoci maminkám ve Vyškově soukromá porodní asistentka

Vyškovsko
Ve vyškovské nemocnici vznikne centrum pro přirozené porody.
/VIZUALIZACE/ Čím dál více nastávajících matek míří do vyškovské nemocnice za možností porodit co nejpřirozenějším způsobem. Areál kvůli tomu obohatí nové Centrum přirozeného porodu, s přípravou už pokročili zástupci Jihomoravského kraje jako zřizovatele. „V tuto chvíli je hotová projektová dokumentace a vyřizujeme stavební povolení,“ prozradila v pátek krajská mluvčí Alena Knotková.
3 fotografie

Ve vyškovské nemocnici vznikne centrum pro přirozené porody. Rozšíří kapacitu

Vyškovsko
Tým z nymburské porodnice loni zvládl 834 porodů.
V Nymburce loni přišlo na svět celkem 836 dětí při 834 porodech. Je to nejvyšší počet od roků 1974 a 1975, kdy se rodily silné ročníky dnešních čtyřicátníků přezdívaných Husákovy děti. Boom miminek není celokrajskou nebo republikovou záležitostí. V okolních porodnicích počty porodů loni klesaly. Co tedy stojí za takovým nárůstem v nymburské porodnici?

Věhlas porodnice roste. V Nymburce se loni narodilo nejvíc miminek od 70. let

Nymbursko
Luděk Čulík je zkušeným zoologem Safari Parku Dvůr Králové.
/ROZHOVOR/ Více než pět metrů vysoký chovný samec Bořek se postaral o to, že ve Dvoře Králové pokračuje po čtyřleté odmlce tradice chovu žiraf Rothschildových, která nemá ve světě obdoby. Den před Štědrým dnem přišla na svět samice Imany, den po Novém roce samec Luis. „V letošním roce se narodí ještě minimálně tři žirafy,“ říká zoolog Luděk Čulík ze Safari Parku Dvůr Králové. V rozhovoru přibližuje, jak se žirafy rozmnožují, jak rodí, nebo proč není radno s nimi být v bezprostředním kontaktu.
15 fotografií

Letos se u nás narodí ještě minimálně tři žirafy, říká zoolog Luděk Čulík

Krkonoše
Luděk Čulík je zkušeným zoologem Safari Parku Dvůr Králové
Více než pět metrů vysoký chovný samec Bořek se postaral o to, že ve Dvoře Králové pokračuje po čtyřleté odmlce tradice chovu žiraf Rothschildových, která nemá ve světě obdoby. Den před Štědrým dnem přišla na svět samice Imany, den po Novém roce samec Luis. „V letošním roce se narodí ještě minimálně tři žirafy,“ říká zoolog Luděk Čulík ze Safari Parku Dvůr Králové. 
15 fotografií

Páření žiraf je velmi komplikované. Není to kopulace, jen skok, popisuje zoolog

Zvířecí deník a chovatelství
Odložit dítě po porodu do baby boxu je pro něj zdravotně méně bezpečné, než kdyby matka využila utajený porod, myslí si odborníci
Marie a Josef netušili, že král Herodes usiluje o život jejich právě narozeného syna Ježíše, aby se zbavil toho, kdo údajně ohrožuje jeho vládu. Ale jak se píše v Bibli v Matoušově evangeliu, Josefovi se zjevil anděl a varoval ho, aby odvedl Ježíše a jeho matku do Egypta (Mt 2,13–15). Dnes by takový daleký útěk nebyl nutný. Naše zákony by Marii umožnily porod v utajení. Ovšem jen za určitých podmínek.
5 fotografií

Utajený porod Ježíška? Zákony ho umožňují, Marie by ale musela splnit podmínky

Sex a vztahy
Anička měla být zdravé miminko. Alespoň to si všichni do posledních okamžiků mysleli.
Těhotenství a porod zdravého dítěte se jeví jako přirozená součást plánování rodiny. Někdy se ovšem stane, že i po zdánlivě nekomplikovaném těhotenství a přirozeném porodu přivede žena na svět dítě, které musí hned v prvních okamžicích bojovat o život. Anička se narodila s těžkou mikrocefalií, postižením všech končetin, špatně vidí a sama se ani nenají.
38 fotografií

Těšila se na zdravé miminko. Dcerka bude ležák, řekli zdrcené matce lékaři

Zdraví
Děti z baby-boomu 70. let na okresní spartakiádě v roce 1985 v Českém Krumlově. Cvičení mladších žáků.
Husákovy děti je nepříliš lichotivé a navíc trochu zavádějící označení pro generaci ze silné populační vlny, která se v Československu zvedla v 70. letech minulého století. Tehdy v čele zdejší všemocné komunistické strany stál neoblíbený Gustav Husák. Populační vlna byla plánovaná, což bylo v socialistické společnosti nepřekročitelnou podmínkou, ale svým plánovačům po pár letech přerostla přes hlavu. Například v roce 1974 se rodiče i stát mohli radovat z 194 215 novorozeňátek, což bylo nejvíc od konce druhé světové války. Kdo jsou Husákovy děti? Jak žily a co nejsilnější populační skupina nyní pro stát znamená?
13 fotografií

Husákovy děti. Plánovaný baby-boom přerostl státu přes hlavu. A ještě přeroste

Společnost