ŠTÍTEK: porod

Ilustrační foto.
Jako první miminko roku 2022 spatřila v Praze světlo světa holčička, které dali rodiče jméno Eleanor. Zdravé tříapůlkilové miminko se narodilo ve Fakultní nemocnici Bulovka na Nový rok v plánovaném termínu osmnáct minut po silvestrovské půlnoci. „Šlo o porod přirozenou cestou,“ potvrdila mluvčí nemocnice Eva Libigerová.

Prvním pražským miminkem je holčička Eleanor

Miminka
U řady žen krátce před a po porodu, v takzvaném perinatálním období, propukají duševní poruchy.
Měly to být nejkrásnější chvíle v životě, ale proměnily se v peklo. U řady žen krátce před a po porodu, v takzvaném perinatálním období, propukají duševní poruchy. Podle statistik úzkostné myšlenky zažívá dvacet procent žen v perinatálním období, dalších deset upadá přímo do depresí. Psychiatři ale upozorňují, že se této oblasti zdraví dosud systematicky v České republice nikdo nevěnoval. 
5 fotografií

Když se štěstí změní v peklo. Třetina žen upadá po porodu do úzkosti či deprese

Zdraví
Autor snímku: Kandyce Wagar (http://www.songbirdandoakphotography.com)
Těžké chvíle během porodu, i obrovskou úlevu a nepopsatelnou radost. To vše ukazují snímky pořízené členy Mezinárodní asociace profesionálních fotografů porodů. Již několik let pak odborná porota vyhlašuje ty, které nejzajímavěji zobrazují zázrak zrození nového člověka. Nejinak tomu bylo i letos, jak ukazuje galerie nejvíce ceněných záběrů pro rok 2021.
21 fotografií

OBRAZEM: Nejlepší světové snímky porodů. Fotografie fascinují svou intimitou

Zdraví
Ze zásahu policie v množírně psů (26. 10. 2020)
Fena se tísní v malém kotci, uvázaná na řetězu. Leží na studené a vlhké zemi, příbytek už potřebuje nutně vyčistit. Za svůj život nezná nic jiného než čtyři stěny a porody. Opakující se březost a péče o štěňata už se podepsala na jejím vzhledu i zdraví. Utnout tipec podobným smutným příběhům má nová vyhláška na ochranu zvířat, kterou schválilo ministerstvo zemědělství.
7 fotografií

Konec živoření v množírnách. Pro chovy zvířat nově platí přísnější pravidla

Zvířecí deník a chovatelství
Balíček pro náhlý porod obsahuje vše potřebné na porod, který probíhá za obvyklých podmínek.
Zatímco některá novorozeňata si dávají s příchodem na svět pořádně načas a maminka stráví i hodiny čekáním na radostný okamžik narození svého potomka, jiné děti se narodí ještě dřív, než rodička vkročí do dveří porodnice. Mnohdy si tak své děti odrodí například sami otcové prostřednictvím přesných instrukcí dispečerek na tísňové lince 155 či zdravotníci Zdravotnické záchranné služby Zlínského kraje (ZZS ZK).
2 fotografie

Dispečerky zlínské záchranky zvládnou odrodit i přes telefon

Zlínsko
Výsledky modernizace z posledních let.
/FOTO/ Mimo jiné i Centrum přirozeného porodu slibují v nadcházejících letech pacientkám představitelé vyškovské nemocnice. V těchto dnech si připomínají sedmdesáté výročí založení tohoto zařízení. „Dveře svých ordinací pacientům ve Vyškově poprvé otevřeli v roce 1951. Nemocnice je součástí základní sítě zdravotnických zařízení Jihomoravského kraje,“ připomněla krajská mluvčí Alena Knotková.
37 fotografií

Nemocnice ve Vyškově slaví sedmdesátiny. Slibuje Centrum přirozeného porodu

Vyškovsko
Doc. MUDr. Michal Otčenášek, CSc.
Zúžení pochvy, zmenšení labií, liposukce Venušina pahorku, vagina lift či celková rejuvenace genitálu – intimní plastická chirurgie nabízí stále více zákroků a zájem o ně roste. Rozhovor na toto téma přinesl přední český magazín zaměřený na zdraví – Kondice. Ptal se známého českého urogynekologa Michala Otčenáška.

Nový trend: Chci mít hezčí přirození, žádá lékaře stále více žen

Zdraví
Nový primář gynekologicko-porodnického oddělení trutnovské nemocnice Jan Kestřánek (vlevo) s kolegou lékařem Karlem Červíčkem.
Porodnice v Trutnově obnovila provoz po dlouhých čtrnácti měsících v pátek 1. října a hned první den se tam narodily dvě děti. Jedna z maminek rodila dokonce už poosmé. "V Náchodě jsme měli pacientku, která rodila devatenáctkrát, z toho měla jednou dvojčata," říká nový primář gynekologicko-porodnického oddělení v Trutnově Jan Kestřánek. Ten blíže specifikoval, jak bude porodnice přistupovat k alternativním porodům.
2 fotografie

Premiéru v trutnovské porodnici obstarala osminásobná rodička

Krkonoše
Třetí dítě porodila v závěru minulého týdne Linda Grašarová z Ostravy. Šlo o tisící dítě narozené v letošním roce ve Vítkovické nemocnici. Maminka i syn Alexander se v pondělí 20. září 2020 odpoledne vydali na cestu domů.
Když se rodina Grašarových z Ostravy-Staré Bělé rozhodne rozšířit své řady, je téměř jisté, že půjde o něco výjimečného. Jejich „dvorní“ porodnice se nachází ve Vítkovické nemocnici, kde je dobře znají a jen čekají, čím je Grašarovi překvapí. Stejně tomu bylo i v závěru minulého týdne, kdy Linda Grašarová zamířila ke svému třetímu porodu.
3 fotografie

Zběsilá jízda, pak slavnostní tisící porod. Když rodí Grašarovi z Ostravy

Ostravsko
Malého Sebastiana pomohl mamince Petře Dobiášové doma odrodit manžel Michal.
Natáhnout si v mžiku nehořlavý oblek, nasadit helmu, dýchací přístroj, vběhnout do hořícího domu a zachránit, co se dá. Třeba i lidský život. Výzva, na kterou je dobrovolný hasič Michal Dobiáš z Milovic na Břeclavsku trénovaný. Při každém požárním poplachu přesně ví, jak se zachovat, a co udělat. Před pár dny byl však postavený před úplně jinou výzvu. Zvládnout porod vlastního syna.
3 fotografie

Milovický hasič pomáhal synovi na svět: Narodil se tam, kde jsme ho počali, říká

Břeclavsko
Na sedmém patře rakovnické nemocnice bylo zrekonstruováno několik pokojů. Opravami prošlo i osmé patro.
/FOTOGALERIE/ Celkem šest nových pokojů vzniklo během léta na sedmém patře rakovnické Masarykovy nemocnice, kde se nachází oddělení šestinedělí a gynekologie. Čtyři byly vybudovány nově, dva prošly kompletní rekonstrukcí. Zbylé pokoje oddělení přijdou na řadu v následujících měsících. Naopak ze sedmého patra se do nově vybudovaných prostor na osmém patře přestěhovala ambulantní část oddělení.
19 fotografií

Rodičky v rakovnické nemocnici se těší z rekonstruovaných pokojů

Rakovnicko
Ilustrační foto.
Zdravotnická záchranná služba Jihočeského kraje (ZZS JčK) zveřejnila v pondělí 30. srpna s odstupem času sestřih ojedinělého hovoru své dispečerky. Podařilo se jí navigovat rodičku v domácím prostředí, kdy se miminko rozhodlo jít na svět opačně, nožičkami napřed. Všechno dobře dopadlo a novorozeně se i přes komplikace narodilo zdravé.
16 fotografií

Porod v sanitce, či doma zvládají záchranáři i po telefonu, je to však rizikové

Českobudějovicko
Surikaty v Zooparku Zájezd mají trojčata.
Jsou to dva kluci a jedna holka, mají zvídavou povahu a už více než měsíc dělají radost chovatelům i návštěvníkům. Řeč je o trojčatech surikat, která se v Zooparku Zájezd, který sídlí 17 kilometrů od Prahy v okrese Kladno, narodila v polovině července. Jejich narození bylo podle očekávání na den přesně a ve výběhu surikat se teď vše točí jen kolem nich.
9 fotografií

PODÍVEJTE SE: Pár kilometrů za Prahou se daří trojčatům surikat

Z okolí
Lucie Jeřábková doprovodila k porodu už desítky žen.
/ROZHOVOR/ Těhotenství je období plné emocí spojených nejen s radostí z očekávaného potomka, ale i s obavami z nové situace. S tím, jak je zvládat, pomáhá ženám certifikovaná dula Lucie Jeřábková, která doprovází ženy k porodům a pomáhá jim i v šestinedělí. Od poloviny prosince je součástí projektu Duly na Bulovce, díky kterému jsou nyní duly součástí porodnickému týmu. Na rozdíl od porodní asistentky nejsou zdravotnice, pečují však o psychickou pohodu svých klientek, která při porodu sehrává jednu z klíčových rolí.
3 fotografie

Duly na Bulovce. Na porod se nedá plně připravit, říká Lucie Jeřábková

Praha
Ilustrační foto
Nechat se očkovat proti covidu jako těhotná? Rozhodně nejde o lehké rozhodnutí. "Na jednu stranu nechci ohrožovat svoje okolí, protože pečuji o starší příbuzné, na druhou stranu je očkovací vakcína prostě nová a nikdo neví, co to za deset až patnáct let udělá. Navíc už to není jen o mě, ale musím vzít v úvahu i to, co by to mohlo udělat s tím malým," popisuje nastávající maminka Barbora Dvořáková.
4 fotografie

Očkování u těhotných provází nejistota. Některé ženy se obávají následků

Zdraví
Ilustrační foto
Porodní bolesti se u spousty žen řadí k nejintenzivnějším zážitkům v životě. Často budí strach a hrají nemalou roli v případě rozhodování kde a jak miminko přivést na svět. "Dnešní doba nabízí celou řadu metod, jak bolest mírnit – od těch zcela neinvazivních a spíše relaxačních, až po intenzivní farmakologické, které může předepsat lékař," říká mluvčí novojičínské Agel Adam Knesl.

Přirozený porod bez bolesti. V Novém Jičíně nabízejí rodičkám několik možností

Novojičínsko
Primář gynekologicko-porodnického oddělení Nemocnice Pelhřimov Radan Doubek.
/ROZHOVOR/ Vstřícné prostředí pro nastávající maminky spojené s moderními trendy. To je cíl nového primáře gynekologicko-porodnického oddělení pelhřimovské nemocnice Radana Doubka. Ačkoliv má na kontě už tisíce porodů, ten úplně první si pamatuje dodnes. „Šlo o předčasný porod v sedmadvacátém týdnu těhotenství s plodem v poloze koncem pánevním,“ svěřuje se. 
8 fotografií

Primář z Vysočiny: Vyšší věk rodiček je i otázkou etiky

Žďársko
Primář gynekologicko-porodnického oddělení Nemocnice Pelhřimov Radan Doubek.
Vstřícné prostředí pro nastávající maminky spojené s moderními trendy. To je cíl nového primáře gynekologicko-porodnického oddělení pelhřimovské nemocnice Radana Doubka. Ačkoliv má na kontě už tisíce porodů, ten úplně první si pamatuje dodnes. „Šlo o předčasný porod v sedmadvacátém týdnu těhotenství s plodem v poloze koncem pánevním,“ svěřuje se. 
8 fotografií

Primář z pelhřimovské nemocnice: Vyšší věk rodiček je i otázkou etiky

Zdraví