ŠTÍTEK: Portland

Ilustrační snímek - Toyota Yaris GR
Japonská Toyota je tou značkou, která dostala hybridní vozidla masově na světové trhy. Zároveň je to automobilka, ze které dlouhodobě zní, že automobilová budoucnost tkví v různorodosti pohonů – proto se zabývá vývojem jak bateriových pohonů, tak i těch hybridních, vodíkových, a mimo jiné i palivy z obnovitelných zdrojů. Právě v této oblasti prý aktuálně nastal průlom a Toyota má k dispozici nový benzín s výrazně nižšími emisemi.

Toyota vyvinula nový nízkouhlíkový benzín. Může do stávajících aut

Život řidiče
Americký sériový vrah Westley Allan Dodd byl odsouzen k trestu smrti a 5. ledna 1993 byl oběšen.
Pamatujete si 20 let starou mysteriózní detektivku Insomnie? Detektiv v podání Ala Pacina objasňuje s kolegyní ztvárněnou Hillary Swankovou vraždu na Aljašce a vypráví jí o zabijákovi dětí Waynu Dobbsovi, jenž se mu stal noční můrou, protože ho nedokázal usvědčit. Tajemný vrah, jehož tvář ve filmu neuvidíme, nevznikl jen z fantazie tvůrců. Inspirací mu byl Westley Allan Dodd. Sériový vrah, jenž byl v roce 1993 oběšen.

Samotář s hrůzným apetitem. Vrah dětí Dodd dostal trest smrti, zvolil šibenici

Svět
Talentovaný obránce Marek Alscher.
Talentovaný hokejový obránce Marek Alscher oslavil nedávno osmnácté narozeniny. Nejlepším dárkem by možná byla pozice na blížícím se draftu v Montrealu v úvodu července, či nominace na srpnové mistrovství světa dvacítek, ale to příliš předbíháme. Marek se letos připravoval s kádrem Rytířů, a také si za ně zahrál fotbalovou exhibici v Libušíně.

Vyjde Alscherovi draft nebo dokonce MS? Prát se bude v Portlandu

Hokej
Nancy Cramptonová-Brophyová
Nejednou člověka napadne, zda mají někteří spisovatelé sklony k vraždám a zločinům, o kterých píšou. Většinou jsou to jen nepodložené dohady či vtipy, ale v případě jednasedmdesátileté spisovatelky Nancy Crampton Brophyové z Portlandu v Oregonu je to realitou. Svůj čin údajně předpověděla v eseji s tématem Jak zabít manžela. Po osmitýdenním procesu ji v americkém Oregonu v pondělí odsoudili na doživotí za vraždu druhého stupně.

Autorka eseje Jak zabít manžela dostala doživotí. Za vraždu manžela

Svět
Nový slánský historický sborník.
Dovolte mi informovat vás, že nový slánský historický sborník byl právě vydán. Obsahuje studie přednesené na historické konferenci Historie nikoho nezabije - Slaný a Slánsko ve XX. století koncem roku 2020. Jednotlivé ročníky konference ve svých příspěvcích pravidelně akcentují pestré lidské osudy jednotlivců na pozadí historických událostí, často přesahujících slánský region. Je tomu tak i v případě tohoto sborníku a sedmi studií v něm zveřejněných. Stopy osob spojených se Slánskem, o kterých informují jednotlivé studie, nás ze Slaného a Zlonic zavedou na Kladno i do Lán, Prahy, Klenče či šumavského Žďárku. Osudy Františka Císaře mezi roky 1915 – 1920 nás provedou ze Zlonic do rakouského Lince, Chebu, Srbska, Haliče, Ukrajiny, Ruska i Sibiře. Při putování po dílech slánského rodáka Jana Zacha se pak dostaneme do USA (Portland, Salem a Eugene).

Nový slánský historický sborník se tentokrát týká 20. století

Čtenář reportér
Jordan Reynoldsová.
Levhartice mají trumf pro ŽBL. Do Chomutova přichází americká reprezentantka v basketu 3x3 Jordan Reynolds. Šestadvacetiletá rodačka z Portlandu v zámoří hájila barvy Univerzity Tennessee, hrající 1 divizi NCAA. V roce 2017 byla na 19. pozici draftována týmem Atlanta Dream do WNBA. Český fanoušek může znát Reynolds díky působení v Nymburce, kde v sezóně 2018/2019 odehrála šest zápasů a potkala se tam i s Michaelou Krejzovou.

Tajný trumf chomutovských basketbalistek! Mají Američanku Reynoldsovou

Ostatní sporty
Lidé ve městě Olympia se ochlazují ve fontáně v parku během horkého dne
Kanada zaznamenala v pondělí nový teplotní rekord, když v obci Lytton severovýchodně od Vancouveru vystoupala rtuť teploměru na 47,9 stupně Celsia. Překonána tak byla víkendová hodnota 46,1 stupně. Do nynější vlny veder bylo kanadským rekordem 45 stupňů z roku 1937, uvedla agentura AFP. Rekordní teploty naměřili také ve městech Portland a Seattle na americkém severozápadě.

Kanada se i nadále potýká s vlnou veder. Země zaznamenala nový teplotní rekord

Svět
Kateřina Kindermannová.
Je velká fanynka New York Yankees, slavného baseballového týmu. Kateřina Kindermannová se však dala na softball a udělala dobře. Vždyť hned v první sezoně v extralize zásadně přispěla k titulu pro Joudrs. Talentovaná nadhazovačka si skvěle poradila i se zkušenými pálkařkami Eagles. Zároveň za juniorský tým Chomutova pálí dobré hity. „Ráda bych někdy odcestovala do zahraničí a hrála tam softball,“ uvedla teprve šestnáctiletá Kindermannová, která umí hodit míček rychlostí 110 km/h.

Softbalistce Kindermannové pomáhala legenda

Ostatní sporty
Joe Biden.
Kandidát demokratů a amerického prezidenta Joe Biden v neděli odsoudil násilí v Portlandu ve státě Oregon a obvinil prezidenta Donalda Trumpa z rozdmýchávání násilí a rozdělování společnosti. Portlandem už měsíce zmítají nepokoje a často násilné protesty proti rasismu a policejní brutalitě. Někteří demokratičtí politici se vyslovili proti tomu, aby Trump uskutečnil chystanou cestu do města Kenosha, které je také dějištěm protestů kvůli vážnému zranění zatýkaného černocha Jacoba Blakea policejní střelbou do zad.
18 fotografií

V Portlandu přibývá násilí. Přispíváte k němu, řekl Biden o Trumpovi

Svět
Policisté ošetřují muže postřeleného během potyček demonstrantů v americkém Portlandu, 29. srpna 2020
Jeden člověk byl zastřelen v Portlandu v americkém státu Oregon, kde v sobotu pozdě večer místního času (dnes nad ránem SELČ) propukly potyčky mezi různými skupinami demonstrantů. Vůdce krajně pravicové skupiny Patriot Prayer agentuře AP řekl, že zastřelený byl stoupencem skupiny a jeho dobrým přítelem. Město je v posledních třech měsících dějištěm často násilných protestů proti rasismu a policejní brutalitě.
12 fotografií

V Portlandu došlo k potyčkám demonstrantů. Při přestřelce zemřel jeden člověk

Svět
Ve městě Portland v americkém státě Oregon pokračovaly v noci na dnešek pouliční nepokoje a násilné protesty pravicových (na snímku) a levicových demonstrantů
Ve městě Portland v americkém státě Oregon pokračovaly v noci na dnešek pouliční nepokoje a násilné protesty pravicových a levicových demonstrantů. Kvůli hrozbě údajné bomby nastražené v autě úřady uzavřely nejméně dvě vládní budovy. Město v červenci přitáhlo pozornost amerických médií kvůli počínání federálních jednotek při demonstracích, tento týden propukají nové nepokoje spojené s protesty proti rasismu.

Hrozby bombami a násilné střety. V americkém Portlandu pokračují protesty

Svět
Three For Silver
Společenské centrum v Rychnově nad Kněžnou mělo ve středu 11. března od 19 hodin přivítat kapelu až z dalekého Portlandu z amerického státu Oregon. Soubor posluchačům objevuje tradiční americkou hudbu.

Koncert kapely z Portlandu se nekoná

Volný čas
Daniel Mekbib.
Nejlepší český squashista Daniel Mekbib se na turnaji v americkém Portlandu dostal do semifinále. V něm po vyrovnaném boji podlehl Mexičanovi Leonelu Cardenasovi v pěti setech. Na akci s dotací 20 tisíc dolarů vyhrál tři duely a porážel soupeře, kteří byli ve světovém žebříčku před ním. Mekbib tím potvrdil, že se mu na zámořských turnajích daří. A to nyní bude hrát v Kanadě, kde už získal tři tituly.

Squashista Mekbib skončil v Portlandu v semifinále

Ostatní sporty
Se znojemskými fotbalisty trénuje nově i Haiťan Kenny Doublette.
Znojmo – Dva nové hráče exotického původu zařadili do přípravy fotbalisté třetiligového Znojma. O místo v základní sestavě od minulého týdne bojují Američan Alexis Bailon-Nino a Haiťan Kenny Doublette.  

Dvě exotické posily hlásí fotbalisté Znojma

Fotbal