ŠTÍTEK: Pražský magistrát

Bronzový nápis Moskva - Praha ve stanici metra Anděl v Praze. Nápis zůstává na zdi i po 35 letech od revoluce.
Vedení pražského magistrátu nechá k bronzové plastice s nápisem Moskva-Praha ve vestibulu stanice metra B Anděl doplnit vysvětlující tabulku. Bude na ní uvedeno, že tehdejší Československo bylo okupováno Sovětským svazem a přátelství mezi oběma zeměmi bylo pouze propagandistickým tvrzením. Vyplývá to z dokumentu, který dnes schválili pražští radní. Město zároveň spolu s dopravním podnikem (DPP) a Galerií hlavního města Prahy (GHMP) vypíše výtvarnou soutěž na úpravu reliéfu.
14 fotografií

Praha doplní plastiku Moskva-Praha na Andělu vysvětlující tabulkou

Praha
Ondra s rodiči
Iva Hejsková pečuje o třináctiletého syna Ondřeje, jenž má středně těžkou formu dětské mozkové obrny. Postižení vzniklo ještě v těhotenství kvůli nedostatečnému prokrvování mozku. Chlapec má postižené všechny čtyři končetiny a zrakovou vadu. Ve své péči je jeho matka díky vystudované fyzioterapii profesionálka. Přesto se potýká s mnohými těžkostmi. Krize nastala, když sama onemocněla.
10 fotografií

Pořád se musíme někoho doprošovat a bojovat, říká maminka postiženého syna

Česko
Bronzový nápis Moskva - Praha ve stanici metra Anděl v Praze. Nápis zůstává na zdi i po 35 letech od revoluce.
Deník minulý týden informoval o snaze šestnáctiletého pražského studenta o odstranění komunistické výzdoby v metru Anděl u nádražní Na Knížecí. Dopravní podnik nyní pro Deník uvedl, že má v plánu tento veřejný prostor změnit. V reakci na původní petici požadující odstranění komunistických prvků z metra vznikla o víkendu petice další, požadující pravý opak.
14 fotografií

Plocha se sovětským nápisem v metru Anděl se změní. Prostor doplní i vysvětlení

Praha
Milan Maruštík, místostarosta MČ Praha 12, politická strana: ANO 2011.
Deník před měsícem informoval o petici požadující hloubkovou kontrolu zakázek, které před lety získal současný místostarosta Prahy 12 Milan Maruštík (ANO). Petentům vadí, že Maruštík získával zakázky od místní školky v době, kdy ji vedla jeho přítelkyně. Jako bod k jednání se petice dostala i na jednání zastupitelstva. Zamítnutí odvolání místostarosty ale trvalo jen tři minuty.
6 fotografií

Zastupitelé projednali odvolání místostarosty Maruštíka. Zamítnutí trvalo minuty

Praha
Účastníci finále Dětského fotbalového poháru 2024.
/FOTO, VIDEO/ Čtrnáctý ročník Dětského fotbalového poháru byl po všech stránkách rekordní. Do základních kol nastoupilo 114 týmů z více než 80 základních škol po celé Praze. V tělocvičně Základní školy Věry Čáslavské na Petřinách se ve finálovém turnaji utkalo osm nejlepších týmů a po penaltovém rozstřelu se ze zlatých medailí těšili žáci ZŠ Jitřní. Stříbro brala ZŠ Kbely a bronz ZŠ Jakutská.
78 fotografií

Dětský fotbalový pohár završil rekordní ročník 2024. Vyhráli žáci ze ZŠ Jitřní

Fotbal
Dětský pěvecký sbor Poupata.
Dětský pěvecký sbor Poupata, který působí při ZŠ s rozšířenou výukou hudební výchovy Teplice, se 6. 4. účastnil 17. ročníku celostátní soutěžní přehlídky Zahrada písní v Praze. Tato přehlídka se koná každoročně za podpory Ministerstva kultury ČR, Unie českých pěveckých sborů a Magistrátu hlavního města Prahy v kulturním centru Zahrada. Hlavním cílem přehlídky je setkání sborů na všech úrovních a předávání si zkušeností.

Poupata z Teplic zazářila na celostátní přehlídce v Praze

Čtenář reportér
V Praze 7, kde se zvedly ceny nových bytů o 60 procent, byla počátkem roku spuštěna stavba projektu SO-HO.
V Praze je nejméně dostupné bydlení v Evropě a samotné zvýšení soukromé výstavby na tom nic nezmění, nutná jsou i politická opatření. Uvádí to analýza, kterou dnes představili zástupci neziskových organizací zabývajících se problematikou bydlení. Situace se podle nich i přes pražským magistrátem přijatá opatření v posledních letech dále výrazně zhoršila, jako řešení navrhují například větší obecní výstavbu, regulaci nájmů nebo progresivní zdanění investičních bytů.
28 fotografií

Analýza: V Praze je nejméně dostupné bydlení v Evropě, řešení je i politické

Praha
Milan Maruštík, místostarosta MČ Praha 12, politická strana: ANO 2011.
V úterý 26. března 2024 projedná rada městské části Praha 12 petici, která požaduje hloubkovou kontrolu zakázek, které získal před lety současný místostarosta Prahy 12 Milan Maruštík (ANO). Autorům petice vadí, že Maruštík získával zakázky od místní mateřské školy v době, kdy ji vedla jeho přítelkyně. Jak Maruštík, tak vedení radnice pochybení odmítají.  
6 fotografií

Boj o místostarostu Prahy 12. Petice upozornila na zakázky od jeho přítelkyně

Praha
Ilustrační foto
Pražský magistrát nabídne Komerční bance (KB) 3,65 miliardy korun za budovu na rohu Václavského náměstí a Štěpánské ulice. Mohli by se tam v budoucnu nastěhovat úředníci z pronajatého Škodova paláce v Jungmannově ulici. Schválili to městští zastupitelé. O nákup budovy se mohli ucházet i další zájemci. Výsledek soutěže by podle radního města pro finance Zdeňka Kováříka (ODS) měl být znám začátkem příštího týdne.

Praha nabídne Komerční bance 3,65 miliard za budovu na Václavském náměstí

Praha
Ředitel strojnické průmyslovky v Betlémské ulici Miroslav Žilka.
/ROZHOVOR/ Protestům žáků, kteří v pondělí 11. března hlasitě demonstrovali proti jeho krokům před budovou školy i u pražského magistrátu, nerozumí ředitel Střední průmyslové školy strojnické Miroslav Žilka. Účastníci neznají souvislosti a nechali se zmanipulovat k tomu, aby bojovali za osobní zájmy pedagogů, kteří nejednají v jejich prospěch, míní.  
74 fotografií

Drama na průmyslovce: Ředitel odmítá obvinění ze šikany. Učitelé zlenivěli, říká

Praha
Z hasičského cvičení v Praze 1: stavění protipovodňových zábran kolem paláce Žofín na Slovanském ostrově.
/VIDEO, FOTOGALERIE/ Členové jednotky dobrovolných hasičů Prahy 1 trénovali v sobotu 2. března stavbu protipovodňových zábran kolem paláce Žofín na Slovanském ostrově. Praha 1, která ostrov spravuje, si vlastní protipovodňový systém z plechových zábran sloužící k ochraně památkově chráněného paláce pořídila v roce 2005 a jeho nasazení trénuje zhruba každé dva roky.
29 fotografií

Dobrovolní hasiči Prahy 1 trénovali stavbu zábran kolem paláce Žofín

Praha
Postřelený pes nalezený u Libiny při ošetření na veterinární klinice v Litovli
Střelený pes pohřbený zaživa, umlácený o zeď, bez vody ve zmrzlém kotci nebo popálený kocour. Jen za první dva měsíce roku 2024 se na veřejnost dostala série zpráv o brutálním týrání zvířat. Jde přitom pravděpodobně jen o zlomek skutečných případů. Většina pachatelů odchází od soudu s podmínkou, ve srovnání s Evropou ale přísnost trestů v Česku nezaostává.
10 fotografií

Česko řeší sérii brutálního týrání zvířat. Pachatelé končí nejčastěji v podmínce

Zvířecí deník a chovatelství
Město jako sídlo nad dvacet tisíc obyvatel dostane od společnosti Nevajgluj, prostředníka mezi největšími tabákovými firmami a obcemi, příspěvek zhruba šestnáct milionů korun.
Pohozený odpad v ulicích, parcích či kolem odpadkových košů. Filtry z cigaret, které se rozkládají až patnáct let. Věčný problém obcí. Nově na úklid přispívají i tabákové společnosti a od července letošního roku přibudou dokonce firmy produkující hygienické ubrousky a balonky. O povinnosti rozhodli zákonodárci už v roce 2020.

Prodraží desátek obcím cigarety, ubrousky či balonky? Úklid zaplatí výrobci

Česko
Uzavírka Libeňského mostu 12.1. 2024.
Silničáři začnou bourat nyní uzavřenou část pražského Libeňského mostu blíže k Palmovce na přelomu letošního dubna a května. Do konce února přeloží inženýrské sítě a rovněž začnou v této části odstraňovat tramvajové koleje. Na dnešním jednání výboru pro dopravu pražského magistrátu to řekl náměstek ředitele Technické správy komunikací (TSK) Jiří Hájek.
36 fotografií

Demolice zavřené části Libeňského mostu začne na přelomu dubna a května

Praha
Pražský magistrát - ilustrační foto.
Přehled otázek, které zůstaly bez odpovědí, přináší webová aplikace pražského magistrátu na adrese dotazy.praha.eu. Měla by nabízet možnost veřejně se ptát primátora, jeho náměstků i dalších členů rady hlavního města. Ano, nabízí. Co však nenabízí, jsou odpovědi. Nejsou; prostě chybějí. Mluvčí magistrátu Vít Hofman Deníku sdělil, že veřejný dotazovník je nyní nefunkční. Hledá se vhodnější technické řešení.
11 fotografií

Chcete se ptát pražských radních? Mají na to aplikaci. Odpověď ale nečekejte

Praha
Nádraží Smíchov - vizualizace.
Jezdíte z Berouna do Prahy vlakem? Pokud ano, i vás bude zajímat, že začala přestavba smíchovského nádraží v Praze. Rekonstrukce za 5,1 miliardy korun bude zahrnovat opravu kolejí a nástupišť, přestavbu podchodů a jejich prodloužení či vybudování výtahů. Práce se podle mluvčí Správy železnic (SŽ) Nely Eberl Friebové uskuteční za plného provozu. Hotovo má být v roce 2027.
56 fotografií

Cestující z Berouna do Prahy, pozor. Začala přestavba smíchovského nádraží

Z okolí
Martin Štěpán v akci.
Jedná se o jeden z největších squashových turnajů v Evropě. Tradičně se koná v polovině ledna v Praze. A tradičně jsou na Czech Junior Open vidět také domácí reprezentanti. Letošního ročníku se zúčastnilo přes 270 hráčů z 25 zemí světa, kteří bojovali v kategoriích od 11 do 19 let. Čeští hráči na něm o víkendu získali sedm medailí, díky Karolíně Šrámkové a Maxu Pelikánovi si připsali zlaté. „Opět jsme prokázali, že jsme země s velkými talenty a potenciálem,“ prohlásil Tomáš Fořter, hlavní organizátor významné sportovní akce z České squashové asociace.

Sedm medailí, dvě zlaté. Domácí squashisté na prestižním CzechJuniorOpen uspěli

Ostatní sporty
Byty v Praze.
Novela zákona o dani z nemovitosti přinesla řadu novinek, kvůli kterým řadě lidí nově vzniká povinnost platit daně za pozemky nebo budovy, za které dosud nic neplatili nebo platili jinou sazbu. Deník vypočítal, kolik budou lidé v Praze muset platil za průměrný byt o velikosti 70m2. Konkrétní výměr daně z nemovitosti však každému majiteli zašle finanční úřad během jarních měsíců.
28 fotografií

Daň z nemovitosti od letoška stoupla. Kolik lidé nově v Praze zaplatí za byt?

Praha
Protipovodňová opatření v Praze.
Pražský magistrát kvůli upouštění vody ve vltavské kaskádě a zvyšující se hladině Vltavy uzavřel ve středu 3. ledna opět náplavky. Zastaveny byly také přívozy P1 a P2 přes Vltavu. Zavřena jsou od Vánoc vrata na Čertovce a nově se uzavřel i podchod v ulici K Loděnici na Zbraslavi nebo vrata u hotelu Four Seasons. Podle ČHMÚ a Povodí Vltavy by se povodňová situace v metropoli již neměla zhoršovat a v následujících dnech by se naopak mohla postupně vylepšit. Protipovodňová opatření zůstanou v hlavním městě v platnosti nejméně do příštího týdne. 
14 fotografií

Povodňová situace v metropoli se postupně zlepšuje. Opatření ale nadále platí

Praha
Vila Na Hřebenkách - demolice, 10. listopadu.
Do nové etapy dospělo dohadování o budoucnosti jednoho z domů ve vilové oblasti v lokalitě Hřebenky na Smíchově, který chce investor investor zvětšit rozsáhlou přestavbou. Jde o takzvanou Schieszlovu vilu na adrese Tichá 6, pojmenovanou podle prvního majitele. Stavební práce (v aktuální fázi tedy spíš bourací) se již podruhé zastavily; v očekávání dalšího vývoje.
42 fotografií

Ubouraná vila na Hřebenkách zůstane odhalena. Úřad nařídil zastavit práce

Praha
Parkování v ulici Horní, Praha 4 - Nusle.
Pražský magistrát upraví systém parkovacích zón. Například zruší přenosná parkovací oprávnění nebo parkování zdarma pro elektromobily. Naopak zavede celoměstské parkovací karty pro návštěvníky, za parkování bude nově možné platit měsíčně a vznikne možnost povolení pro zásobování. Rozsah zón se zatím měnit nebude, stejně tak bude město ještě řešit cenu parkovného. Novinářům to dnes řekl primátorův náměstek Zdeněk Hřib (Piráti). Zóny začaly fungovat v 90. letech a platí zejména v centru a širším centru města. Rezidenti za roční parkovací kartu platí 1200 korun.
11 fotografií

Praha změní systém parkovacích zón, návštěvníci mohu zastavit ve všech částech

Praha
Zákaz vjezdu 22-06h mimo dopravní obsluhu.
Oficiálního zrušení se dočkalo opatření Prahy 1 v podobě nočních zákazů vjezdu do vybraných ulic Starého Města. V přezkumném řízení je zrušil odbor pozemních komunikací a drah pražského magistrátu. Městská část se však nevzdává. Její radní pro oblast dopravy Vojtěch Ryvola (ANO) chce neprodleně zahájit kroky směřující k tomu, aby zákazové značky začaly platit – se všemi razítky a souhlasy tak, aby proti jejich existenci nikdo nic nenamítal.
9 fotografií

Noční zákazy vjezdu na Starém Městě neplatí, rozhodl magistrát

Praha