ŠTÍTEK: přírodní rezervace

Nové Hrady: Město je vstupní branou do Novohradských hor. Jeho dominantou je mohutný opevněný hrad.
Šlechtický rod Buquoyů ve své době krajinu Novohradských hor zveleboval svou péčí o přírodu, novými stavbami a třeba i vynálezem unikátního černého skla. Celá oblast zůstala dodnes až panensky nedotčená. Najdete zde mnoho přírodních rezervací, dokonce i tu nejstarší v Evropě, ale i architektonické památky a živé expozice. To nejzajímavější z Novohradských hor naleznete v dalších prázdninových tipech Deníku.
8 fotografií

Léčivá voda a krásné lesy. V Novohradských horách kouzlí hlavně příroda

Cestujeme
Zřícenina hradu Děvičky, vinice, CHKO Pálava
Pálava není jenom víno a víno není jenom Pálava. Přesto byste při návštěvě této chráněné krajinné oblasti s bohatou historií neměli alespoň dvě deci vynechat. Ideálně polosladké Pálavy. Vinárny tu lákají na každém rohu. Místo dolů do sklípku se ale vydejte nejprve na Svatý kopeček a rozhlédněte se po nádherné přírodě jihomoravského „středomoří“. Město Mikulov nabídne i exkurzi do minulosti – hrobku slavného rodu Dietrichsteinů, židovskou čtvrť, zámek a další památky. Prostor pro rekreaci a sport nabízí rozlehlé a multifunkční Novomlýnské nádrže.
19 fotografií

Historie slavných rodů i lovců mamutů. Pálava není zdaleka jen o víně

Cestujeme
Na Vrchu Baba někdo pokácel stromy. Vložili se do toho ochránci přírody
Na Vrchu Baba někdo pokácel stromy. Český svaz ochránců přírody (ČSOP) Klenice tedy podal podnět k prošetření na Českou inspekci životního prostředí. Jedná se totiž o lokalitu, která je v ochranném pásmu přírodní rezervace Vrch Baba u Kosmonos. K jakýmkoli zásahům je tedy nutné povolení.

Na Vrchu Baba někdo pokácel stromy

Boleslavsko
České muzeum stříbra v Kutné Hoře je místem unikátních expozic a bohaté historie.
/FOTOGALERIE/ Kam zajít o víkendu s dětmi, nemusí zcela jistě dlouho přemýšlet ani obyvatelé a návštěvníci Kutné Hory. Nabízí se celá řada znovuotevřených kutlurních památek, zámků, či muzeí. Objekty Českého muzea stříbra si prohlédli první letošní hosté. V úterý 12. května se letos poprvé otevřely tři: Hrádek, Kamenný dům a Tylův dům.
27 fotografií

TIPY DENÍKU: Můžete si vlastnoručně vyrazit pražský groš

Cestujeme
V nejpřísněji chráněné lokalitě Adršpašsko-teplických skal ochránci přírody na konci dubna zlikvidovali nelegální tábořiště, ze kterého odvezli šest pytlů s potřebami pro bivakování a horolezectví.
/FOTOGALERIE/ V nejpřísněji chráněné lokalitě Adršpašsko-teplických skal ochránci přírody na konci dubna zlikvidovali nelegální tábořiště, ze kterého odvezli šest pytlů s potřebami pro bivakování a horolezectví. Poté, co o divokém kempu informovala média, se na začátku uplynulého týdne objevil na Správě CHKO Broumovsko muž, který se přiznal, že má s tábořištěm hodně co do činění. Přihlásil se navzdory tomu, že mu za jeho táborničení v přírodní rezervaci hrozila vysoká pokuta.
21 fotografií

Uživatel nelegálního bivaku v přírodní rezervaci se přiznal, vyvázl s pokutou

Náchodsko
Kuňka obecná
Racek chechtavý, kachna divoká, ale třeba i vzácná kuňka obecná. Ty a mnoho dalších živočichů můžeme spatřit při procházkách přírodní rezervací Vrbenské rybníky. Už po zimě se však domov těchto živočichů trochu promění. Lokalita mezi sídlišti Vltava a Máj se totiž dočkala revitalizace.    

Vrbenské rybníky čeká revitalizace. Vznikne u nich i naučná stezka

Regiony
Do skalnaté, úzké a obtížně prostupné rokle nevede žádná cesta.
Vojnův Městec /FOTOGALERIE/ – Přírodní rezervace Štíří důl, která se rozprostírá kolem Štírového potoka v katastru Vojnova Městce, byla vyhlášena v roce 1988 na území o výměře 18,8 hektaru. Rezervace v údolní nivě v Chráněné krajinné oblasti Žďárské vrchy leží mezi Krucemburkem, Vojnovým Městcem a Radostínem, jedná se o hluboce zaříznuté a úzké údolí v délce přibližně 1,7 kilometru s ojedinělou vegetací i faunou.
17 fotografií

Štíří důl nese název podle svých původních obyvatel

Žďársko
Ilustrační foto.
Přírodní rezervace Rathsam v obci Pomezná byla v roce 1990 vyhlášená jako přírodní výtvor a v roce 1998 jako rezervace.

Kolem řeky vede rezervace

Chebsko
Ilustrační foto.
V loňském roce se na Farmě Dubno a v přilehlé přírodní rezervaci konalo první setkání milovníků koní a přírody. A protože akce sklidila samé pozitivní ohlasy, rozhodli se z ní pořadatelé udělat tradici.

Milovníci koní míří na farmu

Náchodsko
Koberce ocúnů pokryly Terezské údolí u Náměště na Hané.
FOTOGALERIE / Terezské údolí mezi Náměští na Hané a Laškovem vytvořené říčkou Šumicí patří k nejkrásnějším lokalitám Prostějovska a Olomoucka. V těchto dnech lákají do přírodní rezervace hlavně ocúny. Zdejší vlhké louky pokryly tisíce květů těchto pozoruhodných bylin vykvétajících na podzim – odtud ocún jesenní.
13 fotografií

Terezské údolí zaplavily půvabné ocúny. Podívejte se

Prostějovsko
Koberce ocúnů pokryly Terezské údolí u Náměště na Hané.
FOTOGALERIE / Terezské údolí mezi Náměští na Hané a Laškovem vytvořené říčkou Šumicí patří k nejkrásnějším lokalitám Olomoucka. V těchto dnech lákají do přírodní rezervace hlavně ocúny. Zdejší vlhké louky pokryly tisíce květů těchto pozoruhodných bylin vykvétajících na podzim – odtud ocún jesenní.
13 fotografií

Terezské údolí zaplavily půvabné ocúny. Podívejte se

Olomoucko
Rašeliniště Jizerky
Dříve pomalu stahovaly lidi do svých hlubin a chystaly jim dlouhou a krutou smrt. Dnes se na ně lidé chodí dívat z bezpečí naučných stezek. Nebezpečné bažiny a močály se postupem času změnily na vyhledávanou turistickou atrakci. Ani pralesy už dnes lidi neděsí a spíš nabízejí klid od každodenního shonu. Tady je výběr nejzajímavějších podobných míst podle Deníku.
14 fotografií

Co lidé ještě nezničili. Bažiny skrývají mumie, pralesy chrání ohrožené rostliny

Cestujeme
Pokácené stromy v rezervaci Suchý vrch v Jeseníkách.
Zásahy proti kůrovci v přírodní rezervaci Suchý vrch kritizují některé ekologické organizace. V oblasti s kamennými moři, v níž rostou cenné populace borovic, by podle nich neměli lesníci vůbec zasahovat. Správa CHKO Jeseníky tvrdí, že povolila zásahy v části rezervace v nepůvodních smrkových monokulturách, a to za přísných pravidel.
4 fotografie

Nezasahujte proti kůrovci, žádají ekologové

Šumpersko
V Jilemnici před rokem uložili při zádušní mši v zahradním domku v areálu zámku ostatky Valdštejnů, které objevili archeologové z Muzea Českého ráje v Turnově.
Hrabě Jan Harrach jako vášnivý zahradník, který v roce 1904 vyhlásil v Labském dole první krkonošskou přírodní rezervaci a financoval vybudování botanických zahrádek. Tak představí známého šlechtice nová stálá expozice, která se staví v Jilemnici. Bude spojená s představením nálezů převratného archeologického výzkumu.

Jilemnice zahýbala dějinami, v zámeckém parku staví archeologickou expozici

Krkonoše
Kácení stromů - Ilustrační foto
Masivní těžba smrků na pozemcích Vojenských lesů a statků (VLS) poničila Národní přírodní rezervaci Břehyně-Pecopala u Doks na Českolipsku. Podle ekologických aktivistů je v okolí rybníka minimálně 15 vytěžených ploch s holosečemi o celkové výměře asi 30 hektarů. Hnutí Duha o tom dnes ČTK informovalo v tiskové zprávě. Hnutí zároveň žádá ministerstvo pro životní prostředí (MŽP), aby dosavadní postup těžařů a Správy CHKO Kokořínsko-Máchův kraj prošetřilo a zachránilo zbytky podmáčených smrčin, které jsou součástí evropské soustavy chráněných území Natura 2000.

Těžba smrků u Doks poničila přírodní rezervaci. Aktivisté žádají prošetření

Regiony
Středočeský krajský Radní Martin Draxler jednal v rámci veletrhu cestovního ruchu ITF Slovakiatour Bratislava 2019 o spolupráci s Bratislavským samosprávným krajem.
Střední Čechy /FOTOGALERIE/ - Slováky lákají přírodní pozoruhodnosti středních Čech. Ukázalo se to v závěru uplynulého týdne, kdy se ve slovenském hlavním městě konal veletrh cestovního ruchu ITF Slovakiatour Bratislava 2019. Středočeský stánek tam otevíral radní pro oblast regionálního rozvoje, cestovního ruchu a sportu Martin Draxler (ANO).
5 fotografií

Bratislavské námluvy kraje se rýsují nadějně

Z okolí