ŠTÍTEK: přírodní rezervace

Pohled na Hirštejn.
Bělá nad Radbuzou, Mnichov – Starý Hirštejn a Pleš, to jsou přírodní rezervace zaujímající 52,7 hektarů lesa, které jsou nově ponechány samovolnému přírodnímu vývoji.

Část lesa bude bez zásahů

Domažlicko
Zoo Praha začala finančně podporovat projekt Pesisir Balikpapan, jehož cílem je ochránit přírodně velmi cenné území, které obývá mimo jiné populace asi 2000 kahau nosatých, tzv. pivařů z Bornea.
Zoo Praha začala finančně podporovat projekt Pesisir Balikpapan, který pod českým vedením probíhá v Balikpapanském zálivu na ostrově Borneo již od roku 2007. Jeho cílem je ochránit přírodně velmi cenné území, které obývá mimo jiné populace asi 2000 kahau nosatých, tzv. pivařů z Bornea. Kvůli nedostatku financí hrozilo tomuto projektu ukončení, proto se vedení zoo rozhodlo jej po dobu dvanácti měsíců finančně podporovat.
3 fotografie

Pražská zoo přispívá na záchranu Balikpapanského zálivu a "pivařů" z Bornea

Z okolí
Chuchelský háj.
Přírodní rezervace Chuchelský háj se rozroste zhruba na dvojnásobnou rozlohu. Stávající plocha rezervace, která je v katastru Malé a Velké Chuchle, byla 20 hektarů. K rezervaci, která nově ponese název Chuchelské háje, přibude také ochranné pásmo na pozemcích směrem na západ od rezervace. Vyplývá to z materiálu, který schválili na svém posledním zasedání dosluhující pražští radní.
5 fotografií

Chuchelský háj zdvojnásobí svou velikost. Dostane ochranné pásmo

Praha
Sprejerské nápisy a vrypy v Prachovských skalách.
Prachov - V Prachovských skalách řádili sprejeři, poškodili miliony let starý pískovcový masiv. „Pozdrav“ sprejerů objevil Miloš Zeman, dobrovolný strážce přírody Přírodní rezervace Prachovské skály. Nápis 2,5 x 1 metr je na pískovcovém masivu na veřejnosti nepřístupných místech.
5 fotografií

Návštěvníci devastují Prachovské skály

Jičínsko
Dobrovolný strážce přírodní rezervace Prachovské skály Miloš Zeman o své činnosti informoval složky, se kterými úzce spolupracuje.
Jičín - Miloš Zeman je strážcem přírodní rezervace v Prachovských skalách. Zřizovatelem stráže přírody je Agentura ochrany přírody a krajiny České republiky. Je dobrovolníkem, který vyráží do terénu hlavně o víkendech, prázdninách a ve všední dny v podvečer. Mapuje 264 hektarovou lokalitu, vymezenou červenými čarami na stromech.
4 fotografie

Prachovské skály hlídají dobrovolní strážci

Jičínsko
Strážci lesa v přírodní rezervaci Prachovských skal - na snímku dobrovolný strážce Miloš Zeman.
Prachov - Přírodní rezervace Prachovské skály spadá do krajinné oblasti Český ráj a je pod správou Chráněné krajinné oblasti Liberec. Od sedmnáctého století do roku 1948 byla vzácná pískovcová lokalita majetkem rodiny Schliků, od roku 1948 ji spravoval stát. V rámci restitucí se celé území Schlikům vrátilo. Většinu aktivit zde prováděl Klub českých turistů, dnes má dohled nad životem ve skalách strážní služba.
3 fotografie

Strážci Prachovských skal vrací řád do přírodní rezervace

Jičínsko
Krkonošský národní park existuje 55 let, byl vyhlášen 17. května 1963.
Vrchlabí - Přesně před 55 lety, 17. května 1963, byl založen Krkonošský národní park. Byla tím završena snaha generací odborníků a vědeckých institucí o vyhlášení Krkonoš národním parkem. K jeho zřízení došlo především kvůli ochraně jedinečné arkto-alpínské tundry na hřebenech, výrazných stop zalednění a drsného klimatu, subarktických rašelinišť, rozsáhlých lesních porostů a horských květnatých luk.
8 fotografií

KRNAP má pětapadesátiny, první přírodní rezervaci zřídil hrabě Harrach

Krkonoše
Bledule bohatě kvetou kousek od Zbýšova.
Chlum/Čáslavsko /VIDEO, FOTOGALERIE/ – Máte rádi bledule, které jsou spolu se sněženkami prvními posly jara? A víte, že naše prababičky jim říkali koukořička či koukořík? Tuto krásu najdete jihozápadně pod Chlumem u Nové Chraňbože, asi tři kilometry od Zbýšova.
27 fotografií

Bledule bohatě kvetou kousek od Zbýšova

Kutnohorsko
KLID. Jednou z bezzásahových oblastí bude i Smrčí.
Čerchov – V nejvzácnějších lokalitách na nejvyšších místech Českého lesa nebudou po dobu minimálně deseti let lesníci Domažlických městských lesů (DML) těžit. Vyplývá to z dohodyo bezzásahovém území, kterou v úterý podepsali zástupci Agentury ochrany přírody a krajiny ČR a města Domažlice.

Vrchol Českého lesa bude bezzásahovou zónou

Domažlicko
Klokan velký
/VIDEO/ Nová kampaň, kterou spustili ochránci přírody v australském státě Tasmánii, upozorňuje především na nevhodné chování řidičů, kvůli kterému zemře ročně zhruba 500 tisíc domorodých zvířat. Řidiči totiž za jízdy vyhazují zbytky jídla okýnkem. Ty lákají domorodá zvířata přijít blíže k silnici, kde jsou následně vystavena nebezpečí smrti přejetím. Zprávu přinesl list The Guardian.
15 fotografií

V Tasmánii umírá pod koly aut 500 tisíc zvířat ročně. Nová kampaň to má změnit

Svět
Pobytový projekt „Poznáváme přírodu“.
Červená Voda - Žáci ze ZŠ Červená voda se zúčastnili třídenního pobytu v Záchranné stanici a Ekocentru Pasíčka se zajímavým a pestrým programem Poznávání přírody, který se nachází nedaleko Boru u Skutče.
3 fotografie

Školáci poznávali přírodu

Orlicko
Violka vyvýšená
Zbytka - Mezi Českým Meziříčím a Bohuslavicemi se nachází přírodní rezervace Zbytka. Už pouhý pohled do mapy napoví, že jde o zbytek čehosi, co snad kdysi bylo všude, ale dnes je to už bez nadsázky raritou. Na břehu říčky Dědiny se nachází mozaika přírodovědně velmi cenných luk a drobných lesíků.

Na odkoupených pozemcích budou i tůně pro kuňky

Náchodsko
Ilustrační foto
Bohuslavice nad Metují - Český svaz ochránců přírody usiluje o vykoupení několika pozemků v přírodní rezervaci Zbytka. Chtěl by zde obnovit cenné slatě, střední les a tůně pro kuňky. Jak v pondělí ochránci přírody uvedli, je veřejná sbírka na výkup právě v „poločase“.

Ochránci přírody zachraňují Zbytka

Náchodsko
Nové tůně vytvářejí nebo prohlubují na Pálavě. Práce potrvají do poloviny prosince.
Jižní Morava /FOTOGALERIE/ – Sedm tůní nově vytváří nebo prohlubují na Pálavě na Břeclavsku. Konkrétně v národní přírodní rezervaci Děvín, přírodní rezervaci Šibeničník a v Mušlovské pískovně u Mikulova. Hlavním důvodem je letošní dlouhodobé sucho. „Že by vyschly například tůně na Děvíně jako letos, to nepamatujeme. Pokud jde o hladinu podzemní vody na Pálavě, ta je podobná jako v roce 2012,“ srovnával vedoucí Správy Chráněné krajinné oblasti Pálava Jiří Kmet.
4 fotografie

Na Pálavě tvoří a upravují tůně. Kvůli suchu

Břeclavsko
Ilustrační foto
Jižní Morava – Častým cílem obyvatel Morkůvek na Břeclavsku bývala přírodní rezervace Hrádek. Teď se tam podle Erny Mičudové chodit nedá. Viní z toho společnosti, které těží dřevo. „Za poslední tři čtyři roky je to čím dál horší. Člověk si uvědomuje, že se musí dělat nějaká probírka, ale tohle je brutální kácení na výdělek. Zůstávají po nich metrové pařezy, neuklizené větve, které pak zarůstají náletovými dřevinami,“ řekla Mičudová.

Z rezervace mizí stromy i vzácné rostliny. Obec je proti těžbě bezmocná

Z okolí
Dívčí hrady. Ilustrační foto.
Praha - Rozsáhlá plocha zeleně navazující na chráněná území přírodní rezervace Prokopské údolí a přírodní památky Ctirad vznikla v oblasti Dívčích hradů v pražských Radlicích. Odbor ochrany prostředí MHMP uskutečnil etapu, při které zalesnili více než dva hektary nového lesa a zatravnilo rozsáhlé území bývalých polí na ploše 62 hektarů.

KRÁTCE: Radlice získaly novou zeleň

Praha
Ilustrační foto.
Kostelec nad Orlicí - Krajský úřad Královéhradeckého kraje bude ve středu 14. června od 9 hodin projednávat Návrh plánu péče o přírodní rezervaci Kostelecký zámecký park.

Kraj jedná o kosteleckém parku

Rychnovsko