ŠTÍTEK: přírodní rezervace

Propast Macocha - ilustrační foto.
Blanensko - Protestní akci svolala na sobotu k propasti Macocha brněnská pobočka Hnutí Duha. Aktivisté chtějí upozornit na vykácení jedle bělokoré v této oblasti a následné osázení nevhodnými smrkovými sazenicemi. „Holoseče přináší riziko zvýšeného vysychání půdy. Les se otevírá větru, vzniká riziko polomů a následného napadení škůdci. To hrozí i u holoseče u Macochy. Smrk ztepilý přirozeně roste ve vyšších nadmořských výškách a na vysychavý vápenec je jeho výsadba zcela nevhodná," upozornil Petr Jelínek z Hnutí Duha.

Aktivisté na protest ověsí jedle u Macochy fáborkami

Blanensko
Koupaliště Pelíšek čeká na odstranění sedimentu, příští rok už bude připraveno na koupání. Cesty pro těžbu dřeva chtějí vlastníci lokality zpevnit.
Prachov - Vlastníci lesů v přírodní rezervaci Prachovský skal chtějí vést centrem lokality zpevněnou cestu, po níž by mohla auta přepravovat vytěžené dřevo. Záměr se mnohým nelíbí, ale má i své zastánce.

Jak dostat dřevo z Prachovských skal?

Jičínsko
Horolezec Ondřej Marvánek.
Adamov - Práce na vrcholku 130 metrů vysokého stožáru, zdolávání nepřístupných hor i poznávání exotických zemí. To jsou věci, bez nichž nemůže sedmatřicetiletý Ondřej Marvánek z Adamova na Blanensku žít. „Lezl jsem už jako dítě. Kamkoliv to šlo. V základní škole jsme chodili s kamarádem slézat skalky nad řekou Střelou v mých rodných západních Čechách. Měli jsme staré hasičské lano ovázané kolem pasu," popisuje začátky horolezec.
8 fotografií

Strach? Pojistka proti neuváženému jednání, popisuje lezec Marvánek

Blanensko
Silný mráz přeje v těchto dnech bruslařům. Nadšenci bruslí i na zamrzlé střední novomlýnské nádrži v Pasohlávkách. Lidé se dostanou až k ostrovnímu kostelu svatého Linharta, jedinému pozůstatku Mušova.
Pasohlávky – Silné mrazy přejí nadšencům bruslení. Raritou je zamrzlá střední novomlýnská nádrž u Pasohlávek na pomezí Břeclavska a Brněnska. Lidé si tam zabruslí až k ostrovnímu kostelu svatého Linharta, pozůstatku zaniklého Mušova.

Lidé bruslí u mušovského kostela. Přes zákaz

Břeclavsko
Jizerské hory. Pomníčky.
Jizerské hory - Nadace pro záchranu a obnovu Jizerských hor uzavřela další rok a vystavila malé bilancování. Na dobročinné projekty, které pomáhají Jizerským horám a jejich okolí, přispěla v loňském roce částkou 1 097 238 korun.

Nadace přispěla na Jizerské hory přes milion

Jablonecko
Jizerské hory. Pomníčky.
Jizerské hory - Nadace pro záchranu a obnovu Jizerských hor uzavřela další rok a vystavila malé bilancování. Na dobročinné projekty, které pomáhají Jizerským horám a jejich okolí, přispěla v loňském roce částkou 1 097 238 korun.

Nadace přispěla na Jizerské hory přes milion

Z okolí
Ilustrační foto
Jižní Čechy – Předpovědi meteorologů, že v noci na sobotu 7. ledna přijdou tuhé mrazy, se naplnily. V Jihočeském kraji (včetně západní části Šumavy – Klatovsko) bylo nejstudeněji v rozsáhlém rašeliništi přírodní rezervace Rokytská slať nedaleko Modravy, kde naměřili – 34,6 °C. Na nedalekém Březníku klesla teplota na – 33,8 °C.

Na Rokytské slati naměřili – 34,6 stupně Celsia

Z okolí
Šestačtyřicátý ročník výstupu na Babí lom nedaleko Brna. Turisté si vyšli na Nový rok.
Lelekovice – Nový rok slavili v neděli turisté šestačtyřicátým ročníkem výstupu na Babí lom nedaleko Brna. Nestoupali ale na jižní vrchol, kde stojí rozhledna. „Dostali jsme povolení a mohli jsme pro dnešek vytyčit cestu na bývalou německou rozhlednu, která stála nedaleko. Nevede k ní značená stezkaj, protože leží v přírodní rezervaci," uvedl sekretář Jihomoravské oblasti Klubu českých turistů Luděk Leder.
14 fotografií

OBRAZEM: Turisté stoupali na Babí lom. Už po šestačtyřicáté

Brněnsko
Kaple a zvonice na Svatém kopečku v Mikulově.
Mikulov – Musely pryč. Bujně rostoucí keře, které patří k nepůvodním druhům, odstranili správci Chráněné krajinné oblasti Pálava na Svatém kopečku v Mikulově na Břeclavsku. Práce se staly součástí letošní závěrečné údržby. Číslo udávající celoroční náklady je stejně vysoké jako množství turistů, kteří do přírodní rezervace na kopečku míří: 150 tisíc.

Na Svatém kopečku zlobí šeřík. Ochránci přírody zápolí i s odhozenými odpadky

Břeclavsko
Kalendář Zaostřeno na Jizerky 2017.
Jizerské hory - Obnova rašeliniště v přírodní rezervaci Nová louka a opravy turistických stezek v Jizerských horách. Na tyto účely půjdou peníze z letošního výtěžku kalendáře Zaostřeno na Jizerky, který vydává Nadace pro záchranu a obnovu Jizerských hor, a to už pošesté.

Kalendář pomůže Jizerkám

Z okolí
Ilustrační foto.
Sněžná děla již zaujímají své místo, svahy s budoucími sjezdovkami jsou zarovnané a vlekaři už stojí v pozoru. Chybí pouze mráz a sníh, aby mohly zimní radovánky začít. Nejen sjezdovky, ale i horské hotely a ubytovny se pilně připravují na další zimní sezonu.

Vrcholí přípravy na zimní sezonu

Bruntálsko
Velký Pařezitý rybník. Ilustrační foto.
Řásná – Poprvé byla přírodní rezervace Velký Pařezitý rybník na Jihlavsku vyhlášena v roce 1984, dnes už ale přes třicet let stará vyhláška neodpovídá současnému právnímu stavu a vytyčené území nezahrnuje všechny přírodní fenomény, které jsou předmětem ochrany tohoto zvláště chráněného území.

Velký Pařezitý rybník byl znovu vyhlášen přírodní rezervací

Jihlavsko
Ilustrační foto
Sydney - U Antarktidy vzniká největší mořská přírodní rezervace na světě. Po letech jednání se na tom dnes na výročním zasedání v australském Hobartu shodli členové Komise pro zachování živých mořských zdrojů v Antarktidě (CCAMLR), kterou tvoří 24 států a Evropská unie. Dohody se podle agentury AFP podařilo dosáhnout poté, co s ní jako poslední z členů komise vyslovilo souhlas Rusko.

U Antarktidy vzniká největší přírodní rezervace světa

Svět
HRAD PŘIMDA. Na nádvoří mohou návštěvníci celoročně kdykoli, v sezóně mohou navíc využít službu průvodce,  který je  zavede například i dovnitř jinak nepřístupné věže.
Přimda – Zřícenina hradu Přimdy je volně přístupná veřejnosti a to kdykoli s výjimkou míst uzavřených, jako je vnitřní prostor věže. Shodli se na tom památkáři z Národního památkového ústavu, kladrubský kastelán Milan Zoubek, který je pověřen odborným dohledem nad hradem, a průvodce hradu.

Nádvoří hradu je přístupné neustále, do věže jen s průvodcem

Tachovsko