ŠTÍTEK: přírodní rezervace

Žádná houba nezůstala alespoň druhově neurčena.
Horní Stakory - Milovníci hub a amatérští mykologové si v posledních týdnech přišli v Mladé Boleslavi a jejím bezprostředním okolí na své. Po zajímavé výstavě, kterou Mykologický klub Ryzec při ČSOP (Český svaz ochránců přírody) Klenice uspořádal před týdnem, v Domě kultury se tento víkend mohli vydat s mykologem Stanislavem Tutkou na Babu, vrch sopečného původu nad Horními Stakory. Houbařská sezóna je totiž aktuálně na svém druhém vrcholu, a výprava tak slibovala možnost vidět řadu zajímavých exemplářů

Mykolog Tutka: Některé druhy hub najdeme vedle Baby jen na jediném místě v zemi

Boleslavsko
Ilustrační foto.
Kladensko - Záplavy, jinak také Turyňský rybník
 u Kamenných Žehrovic na Kladensku, získal svoji současnou podobu coby vodou zaplavená proláklina po těžbě černého uhlí. Od roku 1985 jsou Záplavy vyhlášeny přírodní rezervací. Nyní získají další prim pro lidi s problémy pohybového aparátu. Vznikne zde lepší přístup k vodě právě pro lidi s handicapem.

Rybáři na vozíku budou 
mít na Kladensku nové místo na Záplavách

Středočeský kraj
Pavlovské mokřady jsou od roku 1996 přírodní rezervací.
Benešov – Povedlo se. Benešovská přírodní rezervace Pavlovské mokřady je zachráněna. „Odbahnili jsme stávající rybník a vytvořili dva hektary velkou retenční nádrž na řece Bělá, která zadržuje vodu," sdělil starosta Benešova Antonín Rus.

Benešovští zachránili jedinečný mokřad

Blanensko
Novou knihu o Hranicích vytvořil uznávaný fotograf a místní rodák Tomáš Pospěch.
Hranice – S knihami o Hranicku se v posledních týdnech roztrhl pytel. Po publikaci k pětistému výročí obce Olšovec a fotografické knize Hranice v proudu času J. K. Nebeského, se nyní na pulty dostává titul Hranice. Město a jeho památky, jejíž vznik iniciovalo vedení města. O fotomateriál a průvodní esej se postaral historik umění, fotograf a místní rodák Tomáš Pospěch.

Vychází nová publikace o Hranicích. Vytvořil ji uznávaný Tomáš Pospěch

Hranicko
Nová poštovní známka
Chrudim – Česká pošta včera vydala příležitostnou poštovní známku „Železné hory – CHKO". Její nominální hodnota je 16 korun. Autorem výtvarného návrhu je Adolf Absolon, liniovou rozkresbu známky a rytinu obálky prvního dne připravil Martin Srb.

Poštovní známka ukazuje krásu železnohorské oblasti

Chrudimsko
NĚKOLIK MRTVÝCH KACHEN našla fotografka při procházce kolem jednoho z rybníků u Lhoty na Tachovsku. Podle zjištění Deníku byl  den před nálezem na rybníku hon na kachny a zvířata buď ještě nebyla dohledána nebo je  tam myslivci zapomněli.
Tachovsko – Ze severního Plzeňska jezdí za zážitky do přírody také na Tachovsko fotografka Olga Havlíčková. Její zálibou je focení u vody a hlavně pořizování snímků vážek. Minulý čtvrtek tedy zavítala k jednomu z rybníků u Lhoty, který sousedí s přírodní rezervací Tisovské rybníky. Jaké ale bylo její překvapení, když u rybníka náhodně našla několik mrtvých kachen.

Mrtvé kachny rozčílily fotografku

Tachovsko
Kousky oděvu a věci, které měl muž u sebe.
Praha /FOTOGALERIE/ - Jméno seniora, jehož tělo bez známek života bylo v úterý večer nalezeno na chodníku stezky v přírodní rezervaci Velká Skála poblíž ulice Pod Havránkou v pražské Troji, zatím stále neznají pražští policisté. Ve středu proto zveřejnili popis neznámého i jeho oblečení a obrátili se na veřejnost s žádostí o pomoc. Jakékoli informace k pravděpodobné totožnosti jsou vítány na policejní tísňové lince 158.
3 fotografie

Pomohou části oděvu vypátrat jméno mrtvého muže?

Zločiny a soudy
Cihelna v bažantnici. Ilustrační foto.
Praha - Hlavní město začne vykupovat některé pozemky v přírodních rezervacích a památkách. Jako první by mělo město vykoupit pozemek Cihelna v Bažantnici v Praze 14 a zaplatí za něj zhruba 1,3 milionu korun. Novinářům to v pátek řekla radní Jana Plamínková (STAN/Trojkoalice). V budoucnu chce Praha vykupovat ještě další pozemky v přírodních oblastech.

Praha vykoupí pozemek v chráněné lokalitě Cihelna na Praze 14

Praha
Historické důlní vláčky o víkendu opět brázdily okolí národní přírodní rezervace Soos u Nového Drahova.
Nový Drahov - Historické důlní vláčky o víkendu opět brázdily okolí národní přírodní rezervace Soos u Nového Drahova. Zážitek si nenechaly ujít desítky malých i dospělých. Nejoblíbenější atrakcí se tam stal důlní vůz bez střechy, ve kterém si návštěvníci mohli vychutnat jízdu ještě více než jejich spolucestující v ostatních vozech.

Lidé brali důlní vláčky i muzeum útokem

Chebsko
Ilustrační foto.
Františkovy Lázně – V záchranné stanici pro handicapovaná zvířata při rezervaci Soos u Františkových Lázní dnes pečovatelé vypustili do přírody několik dravců, o které se stanice starala. Šlo jednak o mláďata, která se podařilo dokrmit, tak i zraněné ptáky, kteří se vyléčení už mohou vrátit do přírody, řekl dnes novinářům ošetřovatel Jan Balga.

Ze záchranné stanice u Františkových Lázní vypustili vyléčené dravce

Česko
Vrbice
Patříte-li mezi milovníky červeného vína, neváhejte a navštivte Modré Hory, pro které jsou nejtypičtější odrůdy Frankovka, Svatovavřinecké a Modrý Portugal. Tento vinařský mikroregion vás pohladí na duši i na těle, a to krásou krajiny, sluncem, laskavostí místních obyvatel a také výtečným vínem.

Ráj červeného vína – Modré Hory

Reklama
PROTECTED MEADOWS IN ZITKOVA.
Žítková - V Žítkové se letos poprvé sejdou dobrovolníci z Jižní Koreje, Hongkongu, Španělska, Řecka a dalších zemí, aby se v rámci společného projektu INEX Sdružení dobrovolných aktivit (INEX-SDA) a Hnutí Brontosaurus Mařatice zapojili do aktivit pomáhajících zachovat biologickou diverzitu v oblasti přírodní rezervace Hutě.

Žítková přivítá dobrovolníky z nejrůznějších koutů světa

Slovácko
Jméno snovačka moravská (Enoplognatha bryjai) dostal nový druh pavouka popsaný Milanem Řezáčem z Výzkumného ústavu rostlinné výroby v Praze-Ruzyni. Vyskytuje se vzácně na jižní Moravě.
Brno - Jméno snovačka moravská dostal nový druh pavouka popsaný Milanem Řezáčem z Výzkumného ústavu rostlinné výroby v Praze-Ruzyni. Vyskytuje se vzácně na jižní Moravě, řekl dnes Řezáč. Popis nového druhu, na kterém odborníci pracovali řadu let, brzy otiskne časopis Zootaxa. Pavouk se rovnou ocitl také na seznamu kriticky ohrožených druhů.

Na jižní Moravě objevili a popsali nový vzácný druh pavouka

Česko
Zlatník je vysoký 521 metrů nad mořem. Na vrchol vede stezka a kolem hory čtyřproudová silnice z Mostu na Bílinu. V okolí Zlatníku jsou obce České Zlatníky, Obrnice, Patokryje, Svinčice a Želenice.
Mostecko - Návrh na vyhlášení národní přírodní rezervace Zlatník byl již projednán s vlastníky nemovitostí dotčených chystanou ochranou i s dotčenými obcemi a Ústeckým krajem. Deníku to sdělila mluvčí Ministerstva životního prostředí Petra Roubíčková.

Přírodní rezervace u Mostu bude možná už letos

Teplicko
Unikátní státní přírodní rezervace Soos u Františkových Lázní je opět o něco atraktivnější.
Nový Drahov - Stezka vede po dně vyschlého slaného jezera. V Soosu po něm zůstala skutečná evropská rarita křemelinový štít. Léčivý vzduch, krásná příroda a mofety to je přírodní rezervace Soos v Novém Drahově nedaleko Františkových Lázní. Místo láká k procházce snad v jakémkoliv počasí.

Rezervace vás nabije energií bez ohledu na počasí

Chebsko
Podmáčené louky se kosí tak týden dopředu, aby tráva proschla a hrabáči pak měli lehčí práci.
Nový Jimramov - Ve Žďárských vrších budou dobrovolníci o víkendu hrabat a vynášet trávu z chráněných podmáčených luk. Ochránci přírody potřebují pomoci v části území Široké Pole a na loukách poblíž vrchu Pickov, tedy skoro na dvou hektarech luk. S péčí o chráněné louky mohou lidé pomáhat i jinde na Vysočině. Hrabání trávy v přírodní rezervaci Kladinský potok na Pelhřimovsku se uskuteční v srpnu.

Dobrovolníci budou o víkendu hrabat podmáčené louky

Žďársko
Ilustrační foto
Nový Jimramov - Ve Žďárských vrších budou dobrovolníci o víkendu hrabat a vynášet trávu z chráněných podmáčených luk. Ochránci přírody potřebují pomoci v části území Široké Pole a na loukách poblíž vrchu Pickov, tedy skoro na dvou hektarech luk. S péčí o chráněné louky mohou lidé pomáhat i jinde na Vysočině. Hrabání trávy v přírodní rezervaci Kladinský potok na Pelhřimovsku se uskuteční v srpnu.

Ve Žďárských vrších budou dobrovolníci hrabat podmáčené louky

Česko
Takto vypadá přírodní rezervace Horky u Milotic v polovině března. Žlutá kvítka pomalu zaplavují travnaté stráně.
Milotice – Zadržet vodu v krajině, zabránit erozi. To jsou hlavní důvody, proč se Milotice rozhodly vytvořit biokoridor poblíž přírodní rezervace Horky, která leží na úpatí vrcholu Náklo. „Náš region patří mezi nejteplejší a nejsušší v celé zemi. Kdysi na tomto místě stávaly Zadní Horky, pak ale v osmdesátých letech nastala násilná rekultivace," připomněl milotický starosta Josef Levek.

Násilně rekultivované krajině u Milotic vrátí její vzhled

Hodonínsko
Bitva u České Skalice je jednou z mnoha bitev prusko-rakouské války, které si letos v rámci 150. výročí připomínáme.
Česká Skalice - Na Husově náměstí už v úterý odpoledne vypukne bitva. Ta se stane součástí pestrého celodenního vzpomínkového programu ke 150. výročí bitvy u České Skalice.

Brzy vypuknou boje jako před 150 lety

Náchodsko
Mykologové a jejich příznivci se vydali v sobotu na vycházku za houbami do chřibských lesů.
Salaš, Uherské Hradiště – Na poznávací komorní vycházku za houbami chřibských lesů, která byla součástí doprovodné akce 41. mezinárodního ročníku ekologického festivalu Týká se to také tebe, si vyrazili v sobotu dopoledne s uznávaným choceňským a předním českým mykologem Liborem Tmejem členové Mykologického klubu Salaš a jeho příznivci.
5 fotografií

Mykologové a jejich příznivci si v sobotu vyrazili na houby

Slovácko
Magistrát bude sledovat návštěvnost Divoké Šárky.
Praha - Praha hledá ve výběrovém řízení firmu, která se bude starat o přírodní rezervaci Divoká Šárka. Vyplývá to ze seznamu veřejných zakázek magistrátu. Vybraná firma by měla o rezervaci začít starat ve třetím čtvrtletí letošního roku a smlouva by měla být uzavřena do listopadu 2024. Cena služeb bude záležet na výsledku tendru.

Praha hledá firmu, která se bude starat o rezervaci Divoká Šárka

Praha
Miloš Zeman.
Prachov – SOS body, které byly v loni v srpnu nainstalovány ve zdejší přírodní rezervaci a mají pomoci integrovaným složkám i návštěvníkům, už „zachránily" zraněnou turistku. Letos k dvaceti nejzásadnějším přibude dalších dvacet mezníků. Deníku to potvrdil duchovní otec traumabodů, dobrovolný strážce skal, Miloš Zeman.

Miloš Zeman: Skalami povede dětská stezka

Jičínsko
U  GYMNÁZIA byl pořádný mumraj, turisté zde odbavili 3570 lidí.
Příbramsko – Pochod Praha-Prčice je nepochybně nejvýznamnější turistickou události roku v České republice a řadí se i ke světovým raritám. Dvě z 21 tras 51. ročníku legendárního pochodu vedly v sobotu jako v předchozích letech Příbramskem. Třicetikilometrovou porci kilometrů v Petrovicích zajišťovali místní turisté, kteří účastníky očekávali na stanovišti u základní školy. „Odbavili celkem 771 lidí," informoval petrovický starosta Petr Štěpánek.

Pro botičku si letos vyšlo z Petrovic 771 a ze Sedlčan 3570 turistů

Příbramsko