ŠTÍTEK: přírodní rezervace

Zubr evropský.
Praha - V České republice loni žilo nejvíce zubrů evropských v historii. Podle prvního celostátního sčítání jich je 75, konkrétně 25 samců a 50 samic. Je to největší počet od doby, kdy lidé tento ohrožený druh na území ČR od středověku vyhubili. Informoval o tom ředitel ochranářské společnosti Česká krajina Dalibor Dostál.

V Česku žilo loni 75 zubrů. Nejvíce v historii

Česko
Ilustrační foto
Dillí - Nejméně sedm obětí si již vyžádaly mohutné lesní požáry, které ničí porosty na severu Indie. S plameny bojují tisíce hasičů a dobrovolníků, zatím se jim ale na mnoha místech nedaří dostat živel pod kontrolu. Armáda nasadila do boje s ohněm vrtulníky, její práci ale omezuje kouř, který snižuje viditelnost. Indické úřady registrují desítky různých požárů. Ohroženy jsou i dvě velké přírodní rezervace, v nichž žijí tygři, napsala agentura AP.

Mohutné požáry na severu Indie připravily o život sedm lidí

Svět
Ilustrační foto.
Moravský kras – Světoznámá propast Macocha, tajemná Býčí skála, jízda na lodičkách v Punkevních jeskyních. Ale také nádherná příroda s vzácnými rostlinami nebo hmyzem. To jsou největší lákadla Moravského krasu. Asi čtrnáct procent této plochy zabírají přírodní rezervace a více než polovina území je evropsky významnou lokalitou soustavy Natura 2000. Chráněná krajinná oblast Moravský kras slaví letos šedesát let. „Připravujeme několik klíčových věcí, které postupně povedou ke zlepšení ochrany této unikátní lokality," uvedl šéf Správy CHKO Moravský kras Leoš Štefka.

Upřesní hranice krasu a změní ochranné zóny

Blanensko
Ilustrační fotografie.
Praha - V přírodní rezervaci Skalka u ragbyového hřiště Tatry Smíchov se v neděli 24. dubna uskuteční šestý ročník amatérského závodu Běžecký kros. Zájemci si mohou vybrat trať o délce 3, nebo 6 kilometrů, závody pro děti budou dlouhé od 300 metrů do 2 kilometrů.

KRÁTCE: Sportovce prověří krosový závod

Praha
První mládě pratura v Čechách
Milovice /FOTOGALERIE/ - V Přírodní rezervaci Milovice se ve středu před polednem narodilo první mládě pratura. Vzhledem k tomu, že u zpětně šlechtěných praturů šlo o první porod v České republice, sledovali ho po celou dobu zástupci chovatelského dohledu, kteří rodící samici objevili. Porod trval asi půl hodiny, sdělil ředitel ochranářské společnosti Česká krajina Dalibor Dostál.
9 fotografií

V milovické rezervaci se narodilo první mládě pratura

Z okolí
První mládě pratura v Čechách
Milovice – V Přírodní rezervaci Milovice se dnes před polednem narodilo první mládě pratura. Vzhledem k tomu, že u zpětně šlechtěných praturů šlo o první porod v České republice, sledovali ho po celou dobu zástupci chovatelského dohledu, kteří rodící samici objevili. Porod trval asi půl hodiny, sdělil dnes ředitel ochranářské společnosti Česká krajina Dalibor Dostál.
9 fotografií

V milovické rezervaci se dnes narodilo první mládě pratura

Česko
Dobrovolníci uklízeli přírodní rezervaci Černínovsko v Libiši.
Libiš – Do celostátní akce Ukliďme Česko se letos poprvé zapojili dobrovolníci z Libiše, které přes facebook svolal jeden z místních občanů Petr Schönmann. Úklidové akce, která se navzdory nepříznivému počasí protáhla až do odpoledních hodin, se zúčastnil více než tucet milovníků přírody.

V přírodní rezervaci našli i kabely a ledničku

Mělnicko
Kostelec nad Orlicí
Kostelec n. Č. l. – Všechny Kostelce se každoročně setkávají v jiném koutě naší republiky. Setkání se pravidelně účastní také zástupci Kostelce nad Černými lesy. Jinak tomu nebude ani letos, kdy je přichystané setkání v Kostelci nad Orlicí. Letos jde již o 25. Setkání Kostelců.

Kostelce se tentokrát setkají nad Orlicí

Kolínsko
Skály a údolí Divoké Šárky na okraji Prahy.
Praha - Mezi Pražany oblíbená přírodní rezervace Divoká Šárka bude ve dnech 21. a 22. dubna a 28. a 29. dubna v oblasti takzvaných Nebušických skal uzavřena. Uskuteční se zde nutná kontrola skalní stěny nad údolní komunikací v Divoké Šárce.

KRÁTCE: Horolezci zkontrolují skálu

Praha
Ilustrační foto.
Náchodsko - Oba nadcházející víkendové dny budou ve znamení úklidu přírody. Uskuteční se totiž celorepubliková ekologická akce Ukliďme svět - Ukliďme Česko. Na Náchodsku se bude dělat pořádek třeba v přírodní rezervaci Dubno u České Skalice, vysmýčí se lesoparky v okolí Červeného Kostelce, studánky u České Čermné, Montace v Náchodě a mnoho dalších míst.

Rukavice, pytle i nářadí. O víkendu se bude svorně uklízet celé Česko

Náchodsko
Ilustrační foto.
Kroměřížsko – Řadu otazníků vyvolala těžba dřeva v Chřibech, ke které v minulých měsících sáhla společnost Lesy ČR. Lidem vadí, že porosty působí dost zdevastovaně, což se týká i frekventovaných turistických tras například směrem na zříceninu hradu Cimburk. Kácení je navíc podle mnohých nerovnoměrné a objevily se i spekulace, že se tam stromy kácejí bezdůvodně.

Kácení lesů v chraněné oblasti Chřibů provázejí otazníky

Kroměřížsko
V lokalitě vzniknou dvě menší národní rezervace, které zaberou pouze třetinu z původní rozlohy.
Náměšťsko - Jedna z největších přírodních rezervací v České republice, Údolí Oslavy a Chvojnice, má být zrušena. Podle plánu Ministerstva životního prostředí mají na třetině původní rozlohy vzniknout dvě menší národní přírodní rezervace. S tím nesouhlasí přírodovědci a ekologové. Podle nich bude ochrana zbylého území nedostatečná. A nejcennější místa lokality má ohrozit také nový plán péče.

Odborníci kritizují zrušení rezervace

Třebíčsko
Ilustrační foto.
Praha - Česká kancelář mezinárodního Centra ochrany zubra evropského (European Bison Conservation Center – EBCC) začala včera v Česku sčítat zubry. Zmapuje všechny, kteří loni byli v zoologických zahradách, soukromých chovech, oborách a přírodních rezervacích. Důvodem je zpřesnění evidence ohroženého zvířecího druhu pro plemennou knihu. Výsledky sčítání by měly být známy koncem týdne, uvedla dnes společnost Česká krajina, která fungování regionální pobočky ochranářské organizace zajišťuje.

V ČR začalo sčítání zubrů pro zpřesnění dat do plemenné knihy

Česko
Jeřáb popelavý.
Mladoboleslavsko - Jeřáb popelavý patří mezi kriticky ohrožené druhy ptáků a všichni by tak měli vědět, že je chráněný po celý rok. Největším problémem je přeměna stanovišť, kde byli ptáci zvyklí hnízdit, s čímž souvisí také redukce lokalit, které jsou vhodné právě pro založení hnízda. A protože je duben, kdy jeřábi začínají na svět přivádět mláďata, starají se o zmenšení rizika při hnízdění i ochranáři.

Jeřáb popelavý bude hnízdit u Žehrovky a rybníku Žabakor

Středočeský kraj
Jeřáb popelavý.
Žďár - Jeřáb popelavý patří mezi kriticky ohrožené druhy ptáků a všichni by tak měli vědět, že je chráněný po celý rok. Největším problémem je přeměna stanovišť, kde byli ptáci zvyklí hnízdit, s čímž souvisí také redukce lokalit, které jsou vhodné právě pro založení hnízda.

Jeřáb popelavý bude hnízdit u Žehrovky a rybníku Žabakor

Boleslavsko
Bledule.
Vysočina - S příchodem jara se stovky turistů nejen z Vysočiny vydávají do přírodních rezervací, které nabízejí příjemný zážitek v podobě rozkvetlých ploch bledule jarní.

Ke květům se vydávají včely

Z okolí
Takto vypadá přírodní rezervace Horky u Milotic v polovině března. Žlutá kvítka pomalu zaplavují travnaté stráně.
Milotice /FOTOGALERIE/ – Rezervace se zvětší a stane se přírodní památkou. Tak alespoň zní před pár dny zveřejněný návrh odboru životního prostředí jihomoravského krajského úřadu, který se týká přírodní rezervace Horky u Milotic. „Je to botanicky mimořádně cenné území. Původně bylo vyhlášené k ochraně nejlépe zachované ukázky nejsušší varianty bělokarpatských stepí s výskytem celé řady vzácných, ohrožených a chráněných druhů rostlin. Mezi ně patří například hlaváček jarní, kavyl tenkolistý a především hadinec červený," popsala mluvčí Agentury ochrany přírody a krajiny České republiky Karolína Šůlová.
10 fotografií

Rezervace Horky má být přírodní památkou. Plán cílí na ochranu hadince červeného

Hodonínsko
Červený lom v Prokopském údolí v Praze.
Praha - Až do roku 2019 schválili pražští radní plán péče o přírodní rezervaci Prokopské údolí. Ta by měla vyjít na zhruba 4,2 milionu korun bez DPH. Zakázka řeší údržbu 36 nelesních ploch přírodní rezervace Prokopské údolí o celkové rozloze 46 hektarů, dvou sadů historických vysokokmenných odrůd ovocných dřevin a jednoho stromořadí.

KRÁTCE: Prokopské údolí se dočká péče

Praha
Bledule u Chlébského už lákají turisty.
Chlébské – „Bledule už kvetou, přijeďte," říká teď často do telefonu starosta Skorotic a místní části Chlébské Petr Bílek. Koberce bílých květů podél Chlébského potoka na rozhraní Bystřicka a Nedvědicka přitahují každý rok v březnu davy zvědavců ze všech koutů republiky.
29 fotografií

Tisíce turistů obdivují koberec bílých květů

Žďársko
Káně lesní
Mladá Boleslav - Josef Novák z odboru životního prostředí magistrátu, jenž je rovněž vedoucím oddělení ochrany přírody, myslivosti a rybářství, se o život kání lesních zajímá již 40 let. Výsledky svých četných pozorování shrnul v únorovém vydání magistrátního zpravodaje a Boleslavský deník nyní přináší jeho nejzajímavější poznatky

Josef Novák a čtyřicet let pozorování života kání

Boleslavsko
Na ostrově Seiland, který bývá v zimním období obvykle pustý, nyní zní smích a křik sáňkujících afghánských dětí.
Hammerfest /FOTOGALERIE/ – V norském Hammerfestu konečně po dvou měsících vyšlo slunce a zbarvilo arktickou krajinu kolem nejsevernějšího uprchlického centra na světě do světle růžova. Hudá Hakkarová obdivuje ze svého skromného pokoje ledovou zemi divů, která se tolik liší od jejího rodného Jemenu, kde jí saúdskoarabské bombardování zničilo domov a donutilo ji společně s malým synem uprchnout, píše agentura AP.
8 fotografií

Migranti čekají na azyl uprostřed norské zimy a tmy

Svět
Novými obyvateli Travin jsou vedle divokých koní také pratuři a zubři. Jejich soužití bylo doposud bezproblémové.
Benátky nad Jizerou - Přírodní rezervace na Travinách v Benátkách nad Jizerou na Mladoboleslavsku i v nedalekých Milovicích na Nymbursku se posunuly z počáteční fáze svého formování a vzniku do období běžného provozu. Velcí kopytníci se pomalu sžívají se svým novým domovem a vytvářejí si vazby k okolnímu prostředí i mezi sebou navzájem.

Velcí kopytníci se na Travinách seznamují s novým domovem

Středočeský kraj
Vojenský újezd Brdy.
Příbram - Ve čtvrtek definitivně zanikne Vojenský újezd Brdy. Po téměř 90 letech. Projekt brdské střelnice byl schválen 19. února 1926 a v roce 1927 byla založena Dělostřelecká střelnice v Brdech. Na území vojenského újezdu vznikne od 1. ledna 2016 Chráněná krajinná oblast Brdy. Ta bude zasahovat i do jižních Brd a celková rozloha je 345 km2.

S koncem letošního roku zanikne i vojenský újezd

Z okolí
Vojenský újezd Brdy - cílová plocha Jordán.
Příbram – Zítra definitivně zanikne Vojenský újezd Brdy. Po téměř 90 letech. Projekt brdské střelnice byl schválen 19. února 1926 a v roce 1927 byla založena Dělostřelecká střelnice v Brdech. Na území vojenského újezdu vznikne od 1. ledna 2016 Chráněná krajinná oblast Brdy. Ta bude zasahovat i do jižních Brd a celková rozloha je 345 km2.

S koncem letošního roku zanikne i vojenský újezd

Příbramsko