ŠTÍTEK: přírodní rezervace

Ilustrační foto.
Washington - Téměř hodinu a půl trvalo jednomu americkému skautskému vůdci, než se dostal ze spárů medvěda, jenž ho poblíž přírodní rezervace Split Rock ve státě New Jersey vtáhl do jeskyně a pokousal. Muž se bránil svým geologickým kladivem a stočil se do fetální pozice. Zvíře nakonec odešlo. Zraněný je ve vážném stavu a podstoupil několikahodinovou operaci, píší americká média.

Skautského vůdce vtáhl v USA medvěd do jeskyně a pokousal

Svět
Naučná stezka Podkovák je nově opravená.
Lesná – Po šesti letech se nové podoby dočkala Naučná stezka Podkovák, která se nachází nedaleko Lesné. Rekonstruovány byly především dřevěné prvky této stezky, která se stane lépe přístupná pro handicapované návštěvníky.

Naučná stezka Podkovák je opět opravená

Tachovsko
Ilustrační foto.
Hustopeče – Do konce roku by se měly u tůní v okolí rybníků v Hustopečích objevit altány, posezení a nové informační tabule. V současné době hustopečští na projektu pracují. Na odpočinková místa se jim podařilo získat dotaci ve výši více než sto šedesát tisíc korun. Dalších téměř dvě stě tisíc doplatí město.

U hustopečských tůní vzniká zázemí pro turisty. Altány a odpočívadla

Břeclavsko
Američtí vědci objevili na Galapágách nový druh obří želvy. Jeho existenci tušili již delší dobu vzhledem k tomu, že krunýř těchto želv nemá tak kupolovitý tvar jako ostatní.
Quito – Američtí vědci objevili na Galapágách nový druh obří želvy. Jeho existenci tušili již delší dobu vzhledem k tomu, že krunýř těchto želv nemá tak kupolovitý tvar jako ostatní. Podle agentury AP objev potvrdili pomocí genetických testů.

Na Galapágách objevili vědci nový druh obří želvy

Svět
Vizualizace možné budoucí podoby zástavby na březích koupaliště Džbán v Praze 6.
Praha - Zásadní developerské projekty v hodnotě miliard korun, které měly změnit tvář některých částí metropole, zřejmě zůstanou jen na papíře. Neprošly totiž základním sítem při projednávání navrhovaných změn územního plánu. Radní hlavního města mimo jiné zamítli kontroverzní zástavbu Trojmezí, komerční záměr v okolí stanice metra Opatov na Chodově či na březích koupaliště Džbán, v těsném sousedství přírodní rezervace Divoká Šárka v Praze 6.

V Trojmezí, na Chodově nebo na Džbánu se stavět nebude

Praha
Marianna s bráškou Františkem v Muzeu Mladoboleslavska poznávali houby
Mladá Boleslav - Zhruba dvacítka návštěvníků si přišla poslechnout přednášku mělnického mykologa Jaroslava Malého do Muzea Mladoboleslavska v Mladé Boleslavi. Aby ji pro posluchače udělal zábavnějších, připravil si nejen obrazovou prezentaci, ale nechybělo ani vtipné komentování hub či doporučení hospodyňkám.

Destice či kačenka? Houby umí zvýraznit chutě jídelníčku

Středočeský kraj
Ilustrační foto.
Praha - V chráněných oblastech Šáreckého údolí v Praze se koncem léta mohli lidé setkat se stády pasoucích se krav. V metropoli poměrně nezvyklý pohled si návštěvníci údolí budou znovu moci užít příští rok na podzim, řekla mluvčí pražských lesů Petra Fišerová. Krávy pastvou pomáhají udržovat tamní travní porosty. Přírodní rezervace v Praze už několik let spásají také stáda ovcí a koz.

Chráněné oblasti pražské Šárky na konci léta spásala stáda krav

Praha
Vysílač na Kleti.
Dominantou Českokrumlovska je hora Kleť, která nabízí unikátní kruhový rozhled. Již z dálky je její silueta nezaměnitelná především kvůli vysokému televiznímu vysílači, stojícímu na jejím vrcholu. Pro své návštěvníky je ale kopec zajímavý také díky nejstarší kamenné rozhledně v ČR, hvězdárně i turistické chatě, která byla otevřena před 90 lety, 4. října 1925.

Kleť - dominanta Českokrumlovska s nejstarší kamennou rozhlednou

Cestujeme
Ilustrační foto.
Září je pryč. To to uteklo, že? Nedávno jsme psali o tom, že děti usedají zpátky do lavic. A nyní máme před sebou první říjnový víkend. Nebojím se říct, že se ani nenadějeme a jsou tady Vánoce. Z obchodů už na nás číhají nějakou dobu, jak jsem si všimla. Ale zpět k týdnu, který začal státním svátkem a byl přelomovým. Jak tedy skončilo září a začal říjen?

Co jste si mohli přečíst?

Kolínsko
Ilustrační foto.
Praha - V pražské Divoké Šárce začala likvidace uvolněných kamenů, které hrozily zřícením na cestu, kudy vede cyklotrasa a červená turistická značka. Od příštího pondělí bude v pracovní dny mezi 8. a 17. hodinou uzavřena soutěska Džbán, práce skončí asi za tři týdny. „Nebezpečný stav skalních bloků na jaře letošního roku potvrdily dva geologické posudky," uvedla radní Jana Plamínková.

V Šárce začala likvidace kamenů, které hrozily zřícením na cestu

Praha
Za poslední tři roky se podařilo sektě budovy zvelebit. Stěny obložili kamennými obklady a na střeše se objevil solární panel. Také dokončili výstavbu zděného plotu.
Kuroslepy - Vůdkyně náboženské sekty Kosmický zen-buddhismus a stoprocentní majitelka nemovitosti na okraji přírodní rezervace v Kuroslepech na Třebíčsku Ladislava Kujalová Jurová dostala povolení k rozšíření stavby o další budovy. V budování konečné podoby pseudohradu v gotickém stylu jí tak už nic nebrání. Jurová o povolení usilovala od roku 2012.

Sekta dostala stavební povolení k rozšíření sídla v Kuroslepech

Třebíčsko
V zimbabwské přírodní rezervaci ve středu napadl lev skupinu turistů a zabil místního průvodce, který jim přispěchal na pomoc.
Harare - V zimbabwské přírodní rezervaci ve středu napadl lev skupinu turistů a zabil místního průvodce, který jim přispěchal na pomoc. Informovala o tom agentura AP. Incident se odehrál ve stejném parku, v němž žil v poslední době asi nejslavnější africký lev Cecil. Toho na počátku července upytlačil americký zubař Walter James Palmer, za což si vysloužil vlnu kritiky z celého světa, ale i výhrůžky smrtí.

Lev v zimbabwském parku napadl skupinu turistů a zabil místního průvodce

Svět
Sucho a Zemská brána.
LÉTO JE LÉTO… ale, jak se říká, čeho je moc, toho je příliš! Trávníky vypálené od slunce, koryta potoků suchá, rána bez rosy a ptačího zpěvu… Voda v Pastvinské přehradě zelenější než břehy, a tak nejen člověk, i zvířata hledají oddych v chladivém stínu. Jedním z míst lákajícím nyní k odpočinku je přírodní rezervace Zemská brána.
8 fotografií

Buď vítán, kdo v dobrém přicházíš

Orlicko
Ilustrační fotografie
Praha - Více než dvě třetiny Čechů souhlasí s tím, že by se měla chránit divoká příroda v Česku. Většina dotázaných ale pro její ochranu za poslední rok nic neudělala. Vyplývá to z průzkumu sociologů z Masarykovy univerzity, který dnes představili novinářům. Průzkum rovněž ukázal, že si Češi přejí více divočiny, než jí v zemi je.

Průzkum: Češi chtějí chránit divokou přírodu a rozšířit ji

Česko
Babočka kopřivová.
Chrudim - Pokud by se chtěli někteří z Chrudimáků dozvědět více o tom, na jaké motýly mohou narazit v bezprostředním i vzdálenějším okolí svého bydliště, budou mít ve čtvrtek jedinečnou příležitost. 

Přednáška odhalí krásu místních motýlů

Chrudimsko
Ilustrační foto
Před patnácti lety se dnes uznávaný včelař Petr Cihlář přiženil na statek uprostřed přírodní rezervace, kde se hospodařilo hlavně na polích a chovala se tu prasata. Protože výměra padesáti hektarů je velmi málo a toto podnikání nemělo velkou perspektivu, zaměřilo se hospodářství na chov včel. Na počátku byla tři včelstva.

Včelař Petr Cihlář: Med je nejfalšovanější potravina

Bydlení
Na besedě se mluvilo nejen o Habrovu
Chrudim - Na sklonku uplynulého týdne se v chrudimském Muzeu barokních soch letos poprvé konala beseda připravená základní organizací Českého svazu ochránců přírody Klub ochránců SPR Habrov.

Na besedě se mluvilo nejen o Habrovu

Chrudimsko
Ilustrační foto.
Praha - Někdejší rekreační areál v přírodní rezervaci Tichá Šárka má nového majitele. Ministerstvo financí jej ve veřejné dražbě prodalo jedinému zájemci, soukromé firmě Ventus - Česko. Ve středu to řekl mluvčí ministerstva Radek Ležatka, cenu neuvedl. Vedení Prahy s prodejem nesouhlasí. Jde o celoměstsky významnou zeleň, která by podle radní Jany Plamínkové (Trojkoalice/STAN) měla patřit městu.

Koupaliště v Tiché Šárce má nového majitele, Praha nesouhlasí

Praha