ŠTÍTEK: přírodní rezervace

Vítání ptačího zpěvu Nové Strašecí
Nové Strašecí – Padesát pět nadšenců, z toho pětadvacet dětí, si přivstalo, aby v půl osmé ráno přivítali ptačí zpěv. Organizátory účast mile překvapila, protože se sešel více jak dvojnásobný počet oproti loňsku. Dorazili nejen Novostrašečtí, ale i nadšenci z Rakovnicka, ze Džbánska či Prahy. Tentokrát byl sraz v Pecínově. Komentovaná vycházka do ptačího světa zavedla účastníky až k přírodní rezervaci Podhůrka.

Více jak padesát „ranních ptáčat“ přivítalo ptačí zpěv

Rakovnicko
Ilustrační foto.
Praha - Do přírodních lokalit šesté městské části se začátkem léta vracejí ovce a kozy. Těžko dostupné louky tady spásala zvířata už před víc než stoletím a posledních patnáct let opět obnovují jen těžko nahraditelnou péči. Ovce se živí trávou, kozy naopak likvidují náletové dřeviny a keře. Zvířata se na pastvě pohybují volně bez ohradníků, hlídá je pastevec se psy.

KRÁTCE: Na louky se vrací stáda ovcí a koz

Praha
Ilustrační foto.
Hradecko - Příroda je náladová. Příroda je jako žena. Zkušeným tedy netřeba vysvětlovat, že tady nezbývá než obrnit se trpělivostí a odhodlaností. Ano, právě tyto vlastnosti můžeme přiznat skupině přátel přírody, kteří navzdory ocelově šedé obloze nad metropolí východních Čech vyrazili na svoji každoroční přírodovědnou cykloexkurzi. Tentokrát na sever podél Labe.

Příroda podél řeky Labe odhalila svá tajemství

Hradecko
Při oficiální návštěvě vietnamského prezidenta navštívila první dáma Mai Thi Hanh pražskou botanickou zahradu. V tropickém skleníku zasadila rostlinu Arisaema claviforme.
Troja - Botanickou zahradu Praha navštívila první dáma Mai Thi Hanh z Vietnamu. V tropickém skleníku zasadila rostlinu Arisaema claviforme. Jedná se o nový druh, který ve vietnamské přírodní rezervaci Hon Ba objevil v roce 2011 česko-vietnamský tým, kterého se zúčastnili pracovníci Botanické zahrady Praha a Institutu tropické biologie v Hočiminově městě.

Nově objevenou rostlinu zasadila v botanické zahradě první dáma Vietnamu

Praha
Revitalizace údolí Plakánek.
Jičín - Těžba dřeva v přírodní rezervaci Údolí Plakánek v Českém ráji poškodila podle agentury ochrany přírody cenné podmáčené dno údolí a také značenou turistickou stezku. Lesy v lokalitě jsou majetkem rodiny Kinských dal Borgo, která je i vlastníkem nejzachovalejšího gotického hradu u nás. Tím je Kost.

Těžba dřeva poškodila údolí Plakánku včetně cesty

Královéhradecký kraj
Revitalizace údolí Plakánek.
Jičín – Těžba dřeva v přírodní rezervaci Údolí Plakánek v Českém ráji poškodila podle agentury ochrany přírody cenné podmáčené dno údolí a také značenou turistickou stezku. Lesy v lokalitě jsou majetkem rodiny Kinských dal Borgo, která je i vlastníkem nejzachovalejšího gotického hradu u nás. Tím je Kost.

Těžba dřeva poškodila údolí Plakánku včetně cesty

Jičínsko
Budova Městského úřadu Prahy 5 ve Štefánikově ulici na Smíchově.
Praha - Vedení radnice Prahy 5 předložilo zastupitelům městské části programové prohlášení. Radní se chtějí mimo jiné věnovat v následujících letech zejména rozpočtu, ochraně životního prostředí a územnímu rozvoji. V péče o rámci životního prostředí chce rada Prahy 5 rozšiřovat přírodní parky, přírodní rezervace, národní přírodní památky a další zelené plochy.

Praha 5 má programové prohlášení, řešit chce dopravu i ekologii

Praha
Hrad Kost.
Mladějov – Hrad Kost, jeden z nejzachovalejších gotických hradů u nás, právě dnes přivítá po zimě první návštěvníky. Podle Jana Macháčka, správce památky, která je v rukou rodiny Kinských, se v letošním roce nebude navyšovat vstupné a návštěvníky tu nečekají ani význačné změny.

Hrad Kost má dnes letošní premiéru

Volný čas
Hlavní aktéři celé akce Václav Krištůfek, půdní mikrobiolog z Biologického centra AVČR, a Michaela Kučerová, studentka Gymnázia Jírovcova.
Zahájí - Jihočeští biologové
z pracoviště Akademie věd ČR zachránili mezi obcemi Zahájí a Mydlovary před zánikem sirný pramen. Ze země 
v místech bývalé těžby lignitu zde vyvěrá železito-sirná voda, která na první pohled vypadá jako rezavé bahno. Všechny známky zajímavé činnosti přírody ale měly zmizet pod nánosem hlušiny.
8 fotografií

U Zahájí se po louce rozlévá sirný pramen

Českobudějovicko
Chráněné rostliny se ve žďárském okrese vyskytují na několika místech. Jako první na jaře rozkvétají bledule na březích Chlébského potoka u Chlébského na rozhraní Vysočiny a Jihomoravského kraje.
Žďársko - Koberce bílých květů podél Chlébského potoka na rozhraní Bystřicka a Nedvědicka nyní přitahují davy zvědavců ze všech koutů republiky. Přírodní rezervací Údolí Chlébského potoka s hojným výskytem chráněných bledulí prochází zelená turistická značka.

Bledule u Chlébského už lákají turisty

Žďársko
Fotbalový stadion za Lužánkami v Brně - ilustrační fotografie.
Brno – Z pohledu na chátrající fotbalový stadion, kam chodil už jako dítě, mu bylo smutno. Když se dozvěděl o iniciativě, která se pokouší o zachování slavné brněnské arény Za Lužánkami, ihned se k ní připojil. „Jsem dlouhodobý fanoušek Zbrojovky, na kterou jsem chodil už před pětadvaceti lety. Mám vztah ke klubu i tomu místu," vyznává se Rudolf Kočí z Brna.

Vadila mu přírodní rezervace. Tak jde Za Lužánky na brigádu

Fotbal
Skály a údolí Divoké Šárky na okraji Prahy.
Praha - Radnici Prahy 6 se nelíbí záměr ministerstva financí (MF) prodat pozemky v přírodní rezervaci Šárka. Ministerstvo je chce prodat ve veřejné dražbě. Městská část naopak požaduje, aby byly pozemky převedeny do majetku Prahy. Sdělil to mluvčí Prahy 6 Adam Halmoši. Záměr prodat pozemek zveřejnilo ministerstvo na svých webových stránkách.

Praze 6 se nelíbí záměr ministerstva prodat pozemky v Šárce

Praha
Musaria Argus. Ilustrační foto.
Mikulov – Vrátil se. Ochránci přírody po letech znovu objevili vzácný druh brouka, kterým je kozlíček Musaria argus. Místem nálezu je přírodní rezervace Turold, jež se nachází jen několik kilometrů od Mikulova. Nikde jinde v České republice dosud jeho výskyt nezaznamenali.

Cenný nález na Turoldu: vzácný brouk se vrátil zpátky

Břeclavsko
Zahradu v přírodním stylu čeká už jen několik posledních úprav. Na jaře už by se po ní měly prohánět děti ze školky i ze školy.
Letonice – Přes dva miliony korun stála další školní zahrada v přírodním stylu na Vyškovsku. Vznikla za Mateřskou školou v Letonicích, sloužit bude i základní škole. Z Operačního programu Životní prostředí na ni obec dostala dotaci ve výši milion osm set čtyřicet tisíc. Upomíná na pověst, která se váže k přírodní rezervaci Větrník, v níž se vesnice nachází. „Pověst se jmenuje Věneček z kopretin a vypráví o milostném příběhu Vánku a dívky Jarmilky z Letonic. Ta projevila neúctu k přírodě, když natrhala na kopci Větrník rostliny, načež ji Vichr, otec Vánka, zatratil. Od té doby ji Vánek hledá, a proto je u nás tak větrno," zestručnil starosta Letonic Jiří Skokan pověst, kterou si zájemci přečtou na informační tabuli u zahrady.
12 fotografií

OBRAZEM: Nová zahrada za letonickou školkou upomíná na místní pověst

Vyškovsko
Transport přímorožce Damiána se uskutečnil v pořádku.
Praha - Damián, roční přímorožec beisa odchovaný v pražské zoo, odcestoval minulý týden do přírodní rezervace v Džibutsku. Transport se uskutečnil v pořádku, a Damián se tak už prohání po východoafrickém chráněném území. Společně se samicemi vytvoří v rezervaci chovnou skupinu s cílem rozšířit řady těchto chráněných antilop.

Vzácný přímorožec Damián odcestoval do Afriky

Praha
Kostel v Benešově.
Benešov – Pětadvacet nových parkovacích míst. Zpevněné silnice a chodníky. Nové lavičky, odpadkové koše a veřejné osvětlení. Ale také hezčí zelené plochy v obci se vzrostlými listnatými stromy a keři. Do takové podoby se do konce letošního dubna promění prostranství u kostela v Benešově.

V Benešově na Blanensku vylepší plochu u kostela

Jihomoravský kraj
Kostel v Benešově.
Benešov – Pětadvacet nových parkovacích míst. Zpevněné silnice a chodníky. Nové lavičky, odpadkové koše a veřejné osvětlení. Ale také hezčí zelené plochy v obci se vzrostlými listnatými stromy a keři. Do takové podoby se do konce letošního dubna promění prostranství u kostela v Benešově.

Benešov: vylepší plochu u kostela

Blanensko
Horolezec Radek Jaroš si užívá ovace sousedů v Novém Městě na Moravě nedlouho poté, co získal takzvanou Korunu Himálaje.
Žďársko - Vážení čtenáři, přinášíme vám přehledný výběr nejdůležitějších událostí, které připomenou uplynulý rok 2014 na Žďársku. Dnes (27.12) události třetího čtvrtletí roku. Redakce Žďárského deníku děkuje za vaši přízeň na webových stránkách www.zdarsky.denik.cz

Stalo se v roce 2014: Radek Jaroš získal Korunu Himálaje

Žďársko
Ilustrační foto.
Stockholm - Do Evropy se podle nové studie švédských vědců uveřejněné v prestižním časopise Science s úspěchem vrací původní druhy velkých šelem. Medvědi, vlci, rysi a rosomáci už prý obývají zhruba třetinu rozlohy starého kontinentu, nepočítáme-li území Běloruska, Ukrajiny a evropské části Ruska. Na studii se podíleli také čeští biologové.

Do Evropy se podle vědců s úspěchem vrací velké šelmy

Svět
Na Stropníku bude vyhlídka
Osek - Výstavbu vyhlídky na Stropníku iniciovalo město Osek už před dvěma lety. „Vyhlídka by se nám líbila, ale bylo by to finančně nákladné a drahá by byla i údržba, protože zabránit vandalům, aby ji nezničili, je těžké," řekla nám starostka Oseka Lenka Říhová.

Na Stropníku bude vyhlídka

Teplicko
Ilustrační foto.
Dháka - Ropná skvrna, která vznikla na řece Sela v bangladéšské oblasti Sundarbanu po úterní srážce tankeru s dalším plavidlem, ohrožuje přírodní rezervaci obývanou vzácnými delfíny. Bangladéšské námořnictvo vyslalo na místo havárie čtyři lodě. Informoval o tom dnes zpravodajský server BBC News.

Ropná skvrna ohrožuje v Bangladéši rezervaci se vzácnými delfíny

Svět
Slovanské hradiště v Mikulčicích. Ilustrační foto.
Hodonín, Mikulčice – Přestože ročně Slovanské hradiště v Mikulčicích navštíví kolem dvaceti tisíc lidí, jeho zřizovatel a vedení se snaží do akropole dostat hostů víc. Právě kvůli nim nechalo hodonínské Masarykovo muzeum, které památník spravuje, vypracovat studii dopravní obslužnosti Archeoparku Mikulčice-Kopčany.

Archeopark: nová parkoviště pro více turistů

Hodonínsko
Norek americký
Břeclavsko - V přírodní rezervaci Lednické rybníky na Břeclavsku se usídlili zástupci nepůvodní lasicovité šelmy ve střední Evropě, norka amerického, kteří mohou ničit hnízda vodních ptáků. Potvrdil to v uplynulých měsících výzkum ochranářů. Do jara 2015 chtějí zjistit, jak je tato populace početná, a navrhnou, jak ji snížit. Zlikvidovat ji zcela je téměř nemožné, řekl dnes  zoolog Chráněné krajinné oblasti Pálava, která o rybníky pečuje, Vlastimil Sajfrt.

U Lednických rybníků se zabydlela nepůvodní šelma, norek americký

Česko