ŠTÍTEK: proměna

Praha 5 vystavuje architektonickou studii na proměnu Motolského údolí. Z Plzeňské ulice se má stát městská třída.
/VIZUALIZACE/ Hluk, prašnost, mnoho starých neopravených domů, neutěšené prostředí. Okolí Plzeňské a Vrchlického ulice na území Prahy 5 není zrovna výstavním kouskem metropole. Motolské údolí se však má proměnit v rekreační oblast a zmíněné rušné silnice v městskou třídu. Druhou etapu architektonické studie nyní radnice vystavuje v Malé galerii ve Štefánikově ulici.
13 fotografií

Z dopravní tepny zelený bulvár? Praha 5 vystavuje proměnu Motolského údolí

Praha
Děti ze školky Větrník se dočkají nových interiérů i zahrady.
Nymburk - Velké změny čekají nymburskou Mateřskou školu Větrník při Základní škole Letců R. A. F. Kromě pohádkové proměny zahrady, na kterou školka získala částku 800 tisíc korun z nadace Proměny Karla Komárka, se chystá i zásadní rekonstrukce vnitřních prostor za více než 16 milionů korun.
4 fotografie

Školka Větrník se promění. Vevnitř i na zahradě

Nymbursko
Má vlast cestami proměn
Karlovarský kraj - Poprvé v historii se stane Karlovarský kraj hlavním partnerem 11. ročníku putovní výstavy Má vlast cestami proměn, která seznamuje s úspěšnými projekty napříč regiony.

Vydejte se Cestami proměn

Karlovarsko
Veřejně přístupné wi-fi sítě. Ilustrační foto
Kolínsko - Připojit se k internetu zadarmo ze svého počítače či mobilu by mohlo být možné na veřejně dostupných wifi sítích. Některá města je již provozují, jiná o jejich zprovoznění uvažují, případně řeší, zda je nerozšířit dále než v centru města. Technologie zapadá do konceptu chytrých měst tzv. smart city.

Veřejné wi-fi sítě ve městech zatím časté nejsou. Změní se to?

Z okolí
Dnes už vlaky na úvalenské nádraží jezdí na čas a nástupiště vypadá poněkud fádně.
Plynutí času charakterizují proměny. Důvěrně známá místa dnes vypadají úplně jinak, než si je vybavujeme z mládí nebo z dětství. Němými svědky pomíjivosti jsou fotografie. Ukažme si na dobových snímcích proměny Úvalna. Lidé, kteří cestují vlakem z Krnova do Opavy nebo naopak, většinou znají z Úvalna jen nádraží.

Proměna nádraží v Úvalně

Bruntálsko
Brněnská vila Tugendhat. Ilustrační foto.
Jižní Morava - Kdysi chátrající místa, která se v posledních letech změnila v památky lákající k návštěvě, už desátý rok představuje putovní výstava Má vlast cestami proměn. Letos se zaměřuje i na třináct míst z jižní Moravy. Lidé jim v hlasování na webu mohou přiřadit titul Nejlepší proměna.

Z ruin skvosty. Lidé volí nejlepší proměnu památky

Volný čas
Setkání Protivínského vlastivědného klubu na téma Rodokmen jako detektivka.
Protivín - Protivínský vlastivědný klub se sešel letos poprvé 24. ledna na svém 38. setkání. Tentokráte se zabýval pátráním po historii rodu. Co dělat, aby se drahocenné informace o rodu a rodině zachovaly? Aby je nerozvály vichry úklidů, stěhování, životních proměn?
6 fotografií

Rodokmen jako detektivka byl tématem setkání

Písecko
Stanice metra Letňany.
Pražský deník připravuje unikátní cyklus Jak jsme žili v Československu. Každý týden zveřejňujeme historické zajímavosti a archivní snímky z jednotlivých pražských čtvrtí z let 1918 až 1992. Podíváme se, jak se za Československa žilo lidem, nahlédneme do kronik a archivů, necháme si vyprávět od místních obyvatel. V dalším díle, který vychází v pátek 25. ledna, se podíváme do Letňan!
12 fotografií

Jak jsme žili v Československu. Tento týden v Letňanech

Praha
Krajský úřad v Karlových Varech.
Karlovy Vary – Výjimečná výstava s názvem „100 let proměn hranic našich regionů“ je ještě do konce ledna k vidění ve vestibulu budovy A Krajského úřadu Karlovarského kraje.

Mapy ve vestibulu

Volný čas
Podle studie by Husovo náměstí v Berouně nabídlo více prostoru pro sezení a odpočinek.
Beroun - Městskou památkovou zónu v Berouně čekají stavební úpravy. Stane se z ní příjemné odpočinkové a relaxační místo pro veřejnost. Vedení Berouna si nechalo zpracovat územní studii pro vybraná veřejná prostranství v městské památkové zóně a jejich úpravy jsou navrženy tak, aby přispěly ke zhodnocení veřejného prostoru a také ke zvýšení jejího dosavadního komfortu.

Beroun si nechal zpracovat studii na úpravu památkové zóny

Berounsko
Ruský tank přijíždí v roce 1968 do Vlašimi ulicí Na Valech.
Vlašim - K nahlédnutí do nedávné minulosti města Vlašimi prostřednictvím sbírky fotografií a obrázků, z větší části zobrazujících už zaniklé ulice a domy, se mohou těšit nejméně ještě jednou nejen tamní čtenáři Benešovského deníku. Snímky k tomu zapůjčil vlašimský patriot, historik a sběratel Josef Moudrý. Své poklady pak vydal v celkem už pěti knihách, z nichž se některé dočkaly, kvůli velkému zájmu vlašimské veřejnosti, reedice.

KRÁTCE: Historii Vlašimi ukazují fotky sběratele Josefa Moudrého

Benešovsko
Ilustrační foto.
Mladá Boleslav – Významný krok na cestě k proměně třídy Václava Klementa v Mladé Boleslavi sice ještě neprovázelo hřmění bagrů a nákladních automobilů, ale i šustění papírů představuje důležitý pokrok na společné cestě města a kraje k zahájení rekonstrukce. Středočeští radní schválili podobu veřejnoprávní smlouvy o spolupráci při přípravě stavby na páteřní komunikace ve městě.

Kraj a město se dohodly o penězích na rekonstrukci průtahu Boleslaví

Boleslavsko
Ilustrační foto.
Již osmý ročník Proměn s Deníkem začíná. Přihlaste se a možná to budete právě vy, komu pomůžeme změnit styl a zvýšit si sebevědomí.

Proměny mohou pomoci i vám

Teplicko