ŠTÍTEK: prostor

Bacil tuberkulózy. Ilustrační foto.
Praha - Počet lidí nakažených tuberkulózou v Praze loni oproti roku 2015 klesl o 11 pacientů. Jak však upozornila Česká aliance proti chronickým respiračním onemocněním, zvyšuje se počet cizinců nemocných tuberkulózou, který v hlavním městě dosáhl zhruba poloviny ze všech 103 nemocných.

KRÁTCE: Lidí s TBC v Praze ubylo, nakažených cizinců je více

Praha
Petr Pithart, Vladimír Kučera (uprostřed) a Petr Honzejk (vpravo)
Praha /FOTOGALERIE/ - Novinářskou Cenu Ferdinanda Peroutky za rok 2016 získal komentátor a televizní scenárista Vladimír Kučera, který je znám mimo jiné jako moderátor televizního pořadu Historie.cs, a komentátor Hospodářských novin Petr Honzejk. Oba si v pondělí cenu převzali na slavnostním vyhlášení v pražském centru současného umění DOX.
4 fotografie

Novinářskou Peroutkovu cenu obdrželi Kučera a Honzejk

Volný čas
před pražským zemědělským muzeem konala akce Letenské prase
Praha /FOTOGALERIE/ - Domácí zabijačka v tradičním českém duchu se odehrála v sobotu v Národním zemědělském muzeu. Návštěvníci tu mohli vidět mistra řezníka v akci a dozvědět se zajímavosti o jeho práci. Masné výrobky a další gastronomické speciality samozřejmě příchozí mohli ochutnat. Oživení přinesly řemeslné i výtvarné dílny, divadélko Tři prasátka či prohlídka muzejních výstav. 
7 fotografií

OBRAZEM: Prostor před Národním zemědělským muzeem provoněly zabíjačkové dobroty

Praha
Herna pro děti 1,5 až 5 let k dílu Marlene Tseng Yu ve Veletržním paláci.
Praha /FOTOGALERIE/ - Prostor, ve kterém se pobavily nejen děti, ale i jejich rodiče. To byla výtvarná herna inspirovaná nevšedními obrazy umělkyně Marlene Tseng Yu. Svá výsledná díla si mohli všichni zkusit vytvořit na místě speciální metodou foukání, rozlévání barvy a tepla. Ve výsledných skvrnách a tvarech potom každý z návštěvníků mohl objevit například něco, co se mu kdysi zdálo. Tvořivá a zábavná dílna s názvem Pod nad se konala ve Veletržním paláci v Holešovicích. Určená byla dětem do pěti let.
13 fotografií

OBRAZEM: Herna Pod nad odhalovala sny

Volný čas
Sportovní hala v Rakovníku
Rakovník - Kromě rekonstrukce stávající sportovní haly se ve městě také mluví o vybudování zcela nové, multifunkční haly s moderními technologiemi, které by se postaraly o zcela ekologický a ekonomický provoz.

Vyroste v Rakovníku nová sportovní hala?

Rakovnicko
Vánoční trhy na krnovském náměstí. Ilustrační foto.
Do Vánoc sice ještě pár týdnů zbývá, ale slavnostní rozsvícení vánočního stromu na krnovském náměstí už máme na dohled. Na rozdíl od jiných měst si Krnov před lety na náměstí nechal vysadit živý smrk, takže u tohoto permanentního vánočního stromu odpadly starosti s transportem i obavy o bezpečnost kolemjdoucích při silném větru.

Adventní trhy začnou rozsvícením stromu

Bruntálsko
Původní plocha pro zeměloď v Kutné Hoře.
Kutná Hora - Diskutovaný projekt energeticky soběstačného domu (postaveného mimo jiné i z pneumatik), takzvané zemělodi, v lokalitě na Zelené Hoře na Žižkově v Kutné Hoře je definitivně pohřben. Alespoň tak to stojí v oficiálním vyjádření občanského sdružení Denemark, které na pozemku pod gymnáziema chtělo zeměloď, později zemědům, vybudovat.

Konec sváru? Zemědům na kutnohorské Zelené Hoře určitě nebude

Regiony
Původní plocha pro Zeměloď na konci dubna 2016
Kutná Hora - Diskutovaný projekt energeticky soběstačného domu (postaveného mimo jiné i z pneumatik), tzv. zemělodi, v lokalitě na Zelené Hoře na Žižkově je definitivně pohřben. Alespoň tak to stojí v oficiálním vyjádření občanského sdružení Denemark, které na pozemku pod gymnáziema chtělo zeměloď, později zemědům, vybudovat.

Konec sváru? Zemědům na Zelené Hoře určitě nebude

Kutnohorsko
Jičínská jezuitská kolej.
Jičín – Jezuitská kolej čeká už léta na zásah lidské ruky, aby v ní opět mohl pulsovat život. Megalomanské projekty na její obnovu se realizace nedočkaly, radnice však s její revitalizací už nechce otálet a zprovoznit hodlá po spolupráci se spolkem Balbineum alespoň část prostor.

Jezuitská kolej je na startu

Jičínsko
Ilustrační foto.
Kolín - Zhruba měsíc provozu má nyní za sebou nový systém takzvaných chytrých odpadů, pilotního projektu, do kterého se město Kolín nově pustilo. Projekt Smart City odpady ve zkratce znamená, že obyvatel Kolína, ale i město či svozová firma on-line vidí, do jaké míry jsou na tom kterém místě zaplněné nádoby na odpad.

Kolín testuje první měsíc systém chytrých odpadů

Středočeský kraj
Ilustrační foto.
Kolín – Zhruba měsíc provozu má nyní za sebou nový systém tzv. chytrých odpadů, pilotního projektu, do kterého se město Kolín nově pustilo. Projekt Smart City odpady ve zkratce znamená, že obyvatel Kolína, ale i město či svozová firma on-line vidí, do jaké míry jsou na tom kterém místě zaplněné nádoby na odpad.

Kolín testuje první měsíc systém chytrých odpadů

Kolínsko
Za Slezankou je v tuto chvíli volné prostranství.
Společnost Crestyl, která se v roce 2005 stala nájemcem městského prostoru za Slezankou, měla o danou parcelu zájem již dříve. Původní projekt firmy pod názvem City Opava, později Central Opava, začal vznikat v roce 2004. Jeho cílem bylo propojit Horní náměstí s Ostrožnou ulicí.

Prostor za Slezankou: jak to vlastně bylo?

Opavsko
Netradiční sportovní dopoledne v Rodinném centru Pohoda.
Hradec Králové - Prázdniny jsou za námi, nový školní rok se pomalu rozjíždí a s ním i pravidelný program Rodinného centra Pohoda, který je letos velmi pestrý a obohacený o řadu novinek. V dopoledních a odpoledních časech jsou připraveny lekce pro děti i dospělé. Vybírat lze z pohybových, kreativních, odpočinkových, ale i vzdělávacích aktivit.

Pravidelný program RC Pohoda opět začíná

Hradecko
Kafe Kolej na Smíchově.
Praha /FOTOGALERIE/ - Kde poprvé ochutnat výběrovou kávu? Co třeba na nádraží při čekání na vlak? Smíchovskému nádraží dlouho chyběl podnik s výběrovou kávou a Kafe Kolej tak mezeru vyplnilo. Nádraží Smíchov, odpolední pátá hodina. Lidé se vrací z práce, pro dnešek mají padla. Většina spěchá. Na autobus, na tramvaj, na metro, na vlak. Těší se domů. U Kafe Kolej se žádná fronta netvoří. Jen občas si někdo dopřeje odměnu za dnešní práci šálkem oblíbené kávy.
14 fotografií

I na nádraží servírují vynikající kávu

Praha
Setkání příslušníků rodu Steklých v Žehuni
Žehuň - Sraz rodu Steklých se uskutečnil v Žehuni, jež je prazákladnou tohoto rozvětveného rodu, jehož příslušníci se dnes rozprchli po všech koutech republiky i zahraničí. Akci už podruhé zorganizoval Petr Steklý z Trhového Štěpánova a oproti loňskému prvnímu ročníku se mu počet účastníků více než zdvojnásobil.
46 fotografií

FOTO, VIDEO: V Žehuni se sešlo na 150 členů rodu Steklých

Kolínsko
Ilustrační foto.
Praha - Za žhářský útok na romskou ubytovnu v Aši si Tomáš Kopecký a Michal Poláček odpykají šest let a devět měsíců vězení. Pražský vrchní soud je dnes pravomocně potrestal za rasově motivovaný pokus o vraždu a obecné ohrožení. Případ se stal v únoru 2012, kdy vhodili do dvou bytů ubytovny zápalné lahve. V domě bylo 18 lidí včetně osmi dětí. Nikomu se nic nestalo, protože požár obyvatelé uhasili.

Za žhářský útok v Aši půjdou extremisté téměř na 7 let do vězení

Zločiny a soudy
Běh naděje 2016 - start.
Žamberk - Prostor před Divišovým divadlem patřil v úterý 14. června příznivcům Běhu naděje. Do jubilejního 20. ročníku se zapojilo celkem 315 nadšenců všech věkových kategorií, kteří přispěli celkovou částkou 8.253 Kč. Tyto prostředky budou použity na boj proti rakovině a na podporu volnočasových aktivit hendikepovaných dětí společně s penězi z ostatních běhů – letos je nahlášeno 51 Běhů naděje po celé České republice. Cyklistické i pěší tratě vedly krásným prostředím zámeckého parku. Velký dík patří rodině Parishových, že využití parku umožnila.

Dvacátý Běh naděje vybral více než osm tisíc korun

Orlicko